Pushimet si çiklist, 5 fakte interesante që nuk i dini

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Pushimet si çiklist, 5 fakte interesante që nuk i dini

33.jpg


Pushimet Freewheel do të ju lejojnë të zbuloni sekretin se si një pushimet çlodhëse mbi biçikletë ndikojnë mbi njeriun dhe të rrëzoni disa nga mitet përreth tureve të çiklizmit.

Pra, keni përpara një ofertë për pushime mbi biçikletë, por nuk mund të vendosni nëse është udhëtimi i duhur për ju?

Ideja e rrotullimit të lirë nëpër kodrat me diell të Evropës, duke u ndalur në vreshtat e Francës Jugore dhe duke marrë pikëpamjet e mahnitshme të bregdetit kroat, sigurisht edhe shënimi i të gjitha përshtypjeve në ditarët tuaj nuk ju bind, pasi ende nuk jeni të sigurt nëse udhëtimi do të zëvendësojë si duhet rërën dhe kremin kundër rrezeve të diellit në pushime tradicionale në plazh?

Nëse kjo tingëllon në karakterin tuaj, atëherë mos kini frikë. “Pushuesit e lirë mbi rrota”, specialistët e çiklizmit, kanë bashkuar forcat me The Guardian për të çarmatosur turet me biçikleta dhe për të t’ju treguar pesë gjëra që ju nuk mund i njihni për këto tërheqje të lehta me pedale.

Ju me siguri do të konvertoheni në një pushues çiklizmi pasi të lexoni detajet!

Mbi biçikletën tuaj – jo tuajat, tonat! – ثshtë një nga pyetjet më të zakonshme që na është dërguar, por jo, nuk keni nevojë të sillni biçikletën tuaj në një pushim të çiklizmit Freewheel. Askush nuk dëshiron të ketë biçikletën si karrocë nëpër kontinent – ose edhe më larg se kaq – kështu që ne ofrojmë biçikletën tuaj për ju. Ne kemi verifikuar kompanitë më të mira dhe më të besuara në secilin nga destinacionet tona, kështu që të gjitha që duhet të bëni është të vini në fshat ose qytet për fillimin e pushimeve tuaja dhe biçikleta juaj do të jetë e gatshme dhe do t’iu presë në restorin turistik.

ثshtë larg nga rruga për askund? – Harroni Max dhe Paddy; Pushimet e çiklizmit “I lirë mbi rrota” ju çojnë në disa nga vendet më të mira në Evropë. Seriozisht. Rrëmbeni atë listë dhe filloni të shëtisni vendet. Të gjitha festat janë me tematika që i përshtaten çdo gjëje që ju dëshironi nga pushimet tuaja. Disa kanë një fokus tek vendet historike ose kulturore si Krakova dhe turneu i Dunajec Path që kalon nëpër disa prej qyteteve dhe fshatrave më historike në Poloni. Të tjerat kanë të bëjnë me delikatesat lokale, ndërsa Bregu i Gjelbër i Spanjës është turne me një theks të veçantë në qoftë se ju jeni një njohës i ushqimeve të shijshme dhe kuzhinës së përzemërt rajonale. Mos harroni verërat e bukura rajonale.

Nuk ka të bëjë vetëm me të qenurit mbi shalë! – Ne e dimë se ideja e uljes në shalën e biçikletave për më shumë se dy ditë mund të jetë një perspektivë e frikshme për shumë njerëz. Kjo është arsyeja pse një turne “Pushues i lirë mbi rrota” përfshin më shumë se vetëm një biçikletë. Pushime me një varkë dhe biçikletë janë të përkryera për ata që duan ushtrime pak para se të vënë këmbët e tyre mbi shalë dhe të lundrojnë pak larg nga bota. Gjithashtu të njohura si pushime “biçikletë dhe lundër” ose “vela dhe çiklizëm”, kjo ju mundëson të shijoni të gjitha tiparet e çiklizmit dhe të gjitha tiparet e lundrimit, por të gjitha në një palë pushime. Xhirot me biçikleta kanë tendencë të jenë më pak se 50 km çdo ditë, duke filluar dhe mbaruar në anije. Dhe në qoftë se një ditë ju nuk doni një udhëtim me biçikletë, nuk ka problem! Thjesht qëndroni në bord dhe shijoni pamjet. ثshtë aq e thjeshtë sa që këto lloj turesh po bëhen gjithnjë e më popullore, vit pas viti – sidomos rrugët e famshme përgjatë lumit Danub dhe kanalet lundruese të Holandës.

Lërini bagazhet tuaja me ne
– Nuk ka valixhe për “Pushime të lira mbi rrota”, pasi përfshihet transferimi i bagazheve. Kjo do të thotë që të heqësh çantat, të kënaqesh me udhëtimin me biçikletë në vendin tjetër dhe bagazhet e tua do të transportohen për ty – pa pagesë. Duke folur për akomodimin, “Pushimet e lira mbi rrota” punojnë me kompanitë lokale për të siguruar që hotelet të përfshijnë të paktën shtrat dhe mëngjes, dhe vende për të ruajtur biçikletat në mënyrë të sigurtë.

Ju nuk duhet të jeni fitues i Tour de France
– Ju mund të ngushëlloheni duke qenë në dijeni të faktit se askush në një tur biçikletash nuk pret Sir Bradley Wiggins ose Chris Froome e ri. Të jesh fitues i Tour de France mund të të ndihmojë të garosh në kodra, por nuk keni nevojë për këto nivele ekstreme të fitnesit për të shijuar pushime çiklizmi. Një nivel i arsyeshëm i fituesit është e gjitha që “Pushimet e lira mbi rrota” rekomandojnë. Natyrisht, turne të caktuara janë më të fuqishme se të tjerët, pasi disa mbulojnë distanca më të gjata dhe përfshijnë terrenin kodrinor. Megjithatë, nëse nuk mund të kujtoni se në cilën pjesë të garazhit e keni lënë mënjanë biçikletën tuaj, “prezantimi” me dyrrotakun para udhëtimit tuaj do të ishte një fillim i mbarë.

(gazeta-Shqip.com)
 
Top