Putin mbyll marveshjen me Greqin

Lauri

Anunnak
Tronditet Europa, Putin mbyll marveshjen me Greqin
Kryeministri i shtetit fqinj Aleksis Cipras është duke mbyll marëveshjen më të bujshme me shtetin rus.

gre_zpssanoaqga.jpg

Nga Ministria e Jashtme e shtetit grek ka dale informacioni konfidencial se Putin është I gatshëm të paguajë miliarda euro për një hapësirë ushtarake në Egje. Ky informacion është konfirmuar dhe nga shërbimet inteligjente ruse.

Bëhet fjalë për 30 miliardë Euro të dhëna nga Rusia në kërkim të sipërfaqës së kërkuar.

Greqia do të vendosë në dispozicion të shtetit rus 12 milje detare për akomodimin e flotës ruse.

Në ndërtimin e bazës ruse do të përfshihen 10.000 ushtarë rusë.

Kjo marrëveshje përfshin dhe fusha të tjera si naftësjellësin, arsimin dhe shëndetësinë. Nga marrëveshja me Greqinë rusia do të përfitoojë naftën e Kretës në Egje dhe Jon. Fitimet do të ndahen 50 % mes shteteve, ndërsa shpenzimet do të paguhen të gjitha nga rusia.

Nga kjo marrëvshje sigurohen 70.000 vende pune .

Marrëveshja do të firmoset gjatë vizitës së Kryeministrit grek në Rusi me rastin e festës së çlirimit nga nazizmi.
/Vlora news
11/12/2016
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Putin mbyll marveshjen me Greqin

...nese Greqia do te ishte jashte NATO's, edhe mund te ishte nje lajm i besueseshm, por si nje anetar i aleances me te fuqishme, nje marrveshje e tille eshte e pamundur.

Darius
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Putin mbyll marveshjen me Greqin

Shtetet jane dy miq, here zihen dhe here pajtohen. Cila eshte praktika e mundshme qe nje vend membro e natos mund te dale jashte nga aleanca!?!

Erdogan me rastin e pucit te falimentuar vuri ne diskutim bazen Nato ne Incirlik. Usa dergoj armet nukleare menjehere ne Rumani.
Miqesia me Erdogan-Putin nuk eshte e sinqerte, por me interes per te dyja palet. Putin do te shtrihet sa me ne jug me influence e tij, Erdogan nuk qeveris dot me demokraci dhe rregulla qe i ve UE, per kete fryhet si kaposh me perendimin duke bere miqesi (false) me Putin.

Nga UE Greqia desh doli per pak me krizen ekonomike qe bankat europiane i krijuan. Gjithcka ndryshoj mbrenda nje nate dhe ngelen edhe per pak, ishin gati te shtypnin Dhermi si mungese ndihmash nga jashte. Ci kushton te dale nga Nato nqs Rusia e mbush me te holla.
 
Top