Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

The StaR

Antarë
Pershendetje,

Vellai im ka kerkuar bashkim familjar qysh ne vitin 2005 dhe kete vit pra ne 2009 vellaut tim ne USA i erdhi nje leter qe letrat ishin pranuar dhe kuishtet ishin plotsuar,edhe mua ne kosov me erdhi nje leter qe letrat jan pranuar kushtet jan plotsuar por pyetja ime eshte se sa zgjasin keto letra per te shkuar ne USA.

Nese di dikush pres pergjigjen e tij.
 

abstraction

Carpe Diem
Pershendetje,

Vellai im ka kerkuar bashkim familjar qysh ne vitin 2005 dhe kete vit pra ne 2009 vellaut tim ne USA i erdhi nje leter qe letrat ishin pranuar dhe kuishtet ishin plotsuar,edhe mua ne kosov me erdhi nje leter qe letrat jan pranuar kushtet jan plotsuar por pyetja ime eshte se sa zgjasin keto letra per te shkuar ne USA.

Nese di dikush pres pergjigjen e tij.


Zakonisht kur te cojne keto dokumenta Ne fillimit te procesit, te thone dhe sesa kohe mund te marri . Psh nga 3 muaj deri ne 2 vjet. E mora si shembull. Lexoji letrat dhe njehere se me siguri aty do jete dhe pergjigja.

Dhe dicka tjeter vazhdimesia dhe pershpejtimi i dokumentave tani do varet dhe nga ju, sesa ne kohe do i ktheni mbrapsht dhe pa gabime. Se nese nuk i mbushni sic kerkohen aty, dhe do ju kthehen mbrapsht dhe aty te fusin ne proces tjeter me te avasht qe merre kohe.
 

abstraction

Carpe Diem
Se harrova, vellai jot kujt po ja ben bashkimin ? Prinderve ? Nese po , nuk merr me shume se 1 vit. Jane pershpejtuar shume ne krahasim me vitet me pare. Aty te 9 muaj tamam tamam.
 

The StaR

Antarë
Zakonisht kur te cojne keto dokumenta Ne fillimit te procesit, te thone dhe sesa kohe mund te marri . Psh nga 3 muaj deri ne 2 vjet. E mora si shembull. Lexoji letrat dhe njehere se me siguri aty do jete dhe pergjigja.

Dhe dicka tjeter vazhdimesia dhe pershpejtimi i dokumentave tani do varet dhe nga ju, sesa ne kohe do i ktheni mbrapsht dhe pa gabime. Se nese nuk i mbushni sic kerkohen aty, dhe do ju kthehen mbrapsht dhe aty te fusin ne proces tjeter me te avasht qe merre kohe.

Mua me ka ardh vetem nje leter dhe aty nuk kishte asgje te plotsohej aty ishte veqse nje njoftim qe letrat jan pranuar dhe procedura po fillon kurse leter per tu plotsuar nuk me ka ardh.

Se harrova, vellai jot kujt po ja ben bashkimin ? Prinderve ? Nese po , nuk merr me shume se 1 vit. Jane pershpejtuar shume ne krahasim me vitet me pare. Aty te 9 muaj tamam tamam.

Vellai po i ben bashkim familjar vellaut dhe motres.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Letra eshte per t'ju njoftuar se i kane pranuar aplikimet tuaja dhe se jane ne procedure e siper. Mua me vie çudi qe jane vonuar aq shum per kete njoftim, dhe tani duhet pritur akoma deri sa t'u vie rradha. Mund te hysh ne sitin zyrtarë per te gjetur pergjigje.

USCIS Home Page
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Duhet te mendosh, se nese ai nuk eshte bere akoma nenshtetas amerikan, dokumentat zgjasin me shume, gjithashtu kur bashkimi familjar eshte per moter e per vella zgjat me shpejt se nje bashkim familjar per gruan/burrin ose prinderit.

Procesi do te zgjasi deri sa ai person te behet nenshtetas. Direkt pasi ai te behet nenshtetas, ndryshon statusin nga permanent resident ne citizen, dhe procesi vazhdon me shpejt.
 

The StaR

Antarë
Duhet te mendosh, se nese ai nuk eshte bere akoma nenshtetas amerikan, dokumentat zgjasin me shume, gjithashtu kur bashkimi familjar eshte per moter e per vella zgjat me shpejt se nje bashkim familjar per gruan/burrin ose prinderit.

Procesi do te zgjasi deri sa ai person te behet nenshtetas. Direkt pasi ai te behet nenshtetas, ndryshon statusin nga permanent resident ne citizen, dhe procesi vazhdon me shpejt.


Vellau im eshte qe 20 vite ne USA dhe normal qe eshte Shtetas i Uses keshtu qe ti thua se nese eshte shtetas do te shkoj me shpejt procedura a .?
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Vellau im eshte qe 20 vite ne USA dhe normal qe eshte Shtetas i Uses keshtu qe ti thua se nese eshte shtetas do te shkoj me shpejt procedura a .?

Meqe eshte nenshtetas procedura eshte me e shpejt. Eshte akoma me e shpejte nese eshte per grua/burre ose nene/babe, por per moter/vella precedura zgjat me shume (sesa me shume nuk e di te them te drejten). Per grua/burre zgjat nga 9 deri ne 1 vit e 3-4 muaj, po ashtu edhe per prinderit (maksimumi 1 vit e gjysm). Ndersa per moter e vella e di qe eshte me shume se 2 vjet...
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Tani prit te te therrasi ambasada me telefon apo me leter per interviste dhe e merr vizen.
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
A me vjen edhe ndonje leter tani pasi qe e kam marr letren per aprovim te letrave.

A jane aprovuar nga qendra e emigracionit apo nga qendra e vizave?

Nese jane aprovuar nga qendra e emigracionit, ato letra shkojne tek qendra e vizave. Ketu do te paguhen leket e vizes (rreth $400) pastaj do te behet garancia, do kerkohen dokumenta si psh nga ministria e rendit (probleme me policine, berja e ushtrise) e disa te tjera. Listen para nuk e kam tani por ta dergojne ata nga qendra e vizave.

Nese ti i ke bere keto, dhe ke marr nje aprovim nga qendra e vizave, tani je ne pritje te nje letre nga ambasada qe te tregon ku do te shkosh te besh viziten shendetesore (2 jave para dites se intervistes). Pasta keto i con ne ambasade 2 dite para intervistes, dhe pastaj intervistoesh.

Shpresoj te te kem ndihmuar.
 

polo127

Antarë i ri
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

babaiit tim i eshte aprovuar dosja per usa.kur eshte bere aplikimi ne fillim un kam qene 18 vjec dhe tani qe jane aprovuar un jam 21.a mundem un te perfitoj vizen?
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Duhet te jesh nen 21 vjec kur te futesh ne ambasade per interviste.

Megjithate ata mund te bejne bashkim familjar me ty pasi te behen nenshtetas.
 

polo127

Antarë i ri
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

mbas aprovimit te dosies sa mundesi ka qe te marim vizen?dhe sa zgjat kjo procedure.
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

mbas aprovimit te dosies sa mundesi ka qe te marim vizen?dhe sa zgjat kjo procedure.

Cfare dosje eshte ajo? Dosje e llotarise, apo dosje e bashkimit familjar? Nese eshte bashkim familjar dhe nese eshte aprovuar nga qendra e imigrimit, ajo do 4-6 muaj pune (ka raste edhe me pak) tek qendra e vizave. Nese eshte per llotari, dhe ju keni marr aprovimin (e pergjigjes se pare) dhe keni nisur gjerat qe duhen per te dyten, atehere duhet te prisni dhe rreth nje vit.
 

dajti

Antar Aktiv
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

une jetoj ne U.S.A me pashaporte prej 6 vjetesh ..per bashkim familjar me prinderit ..ose femijet e vet zgjat deri ne nje vit duhen te kene marre vizat ..kurse per vellerezit ose motra shkon deri ne 10 vjet...duhen te pajisen me vize dhe nr gren carte
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

une jetoj ne U.S.A me pashaporte prej 6 vjetesh ..per bashkim familjar me prinderit ..ose femijet e vet zgjat deri ne nje vit duhen te kene marre vizat ..kurse per vellerezit ose motra shkon deri ne 10 vjet...duhen te pajisen me vize dhe nr gren carte

Nuk eshte e thene... ata te japin ate kohe, por ne te vertete ka dhe nga ata qe kane adhur brenda 3 vjeteve me bashkim familjar moter/vella. Varet nga procedura dhe tek cila qender imigrimi i nis letrat (deri tani ajo ne Kalifornia ka me shume fluks).
 

dajti

Antar Aktiv
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

po njesoj eshte edhe new york..si kalifornia shume i populluar ..andej nga florida kam degjuar qe te vjen rralla me shpejt ..
por .varet nga sheti ky ben aplikimin ..sa popullsi ka ..
vec nje gje eshte e sigurt ..qe vizen do e marresh pa tjeter ..ne baze te kohes qe kane ligjet e emigrimit ..
te uroj suksese dhe bashkim sa me te shpejte ..
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Une kam nje pyetje,dua te martohem dhe nusja ka rreth 2 vjet ne USA qe te martohem tani dhe te bej celebrim, me pas do te me duhet te pres deri sa ti dale pashaporta qe te mund te bej bashkim familjar?
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Une kam nje pyetje,dua te martohem dhe nusja ka rreth 2 vjet ne USA qe te martohem tani dhe te bej celebrim, me pas do te me duhet te pres deri sa ti dale pashaporta qe te mund te bej bashkim familjar?

Bashkimi familjar me nje qe nuk eshte akoma nenshtetase eshte i veshtire, pasi procesi nuk fillon deri sa ajo te behet nenshtetase. Ju bejeni celebrimin, nisni dokumentat tek qendra e imigrimit, dhe atje ato do te qendrojne deri sa nusja jote behet nenshtetase (edhe per 3 vjete). Pastaj i dergon atyre nje kopje te nenshtetesise dhe pastaj nis procesi i visave tek qendra e Visave.

O Dajti, faleminderit per urimin, po une ketu jam une sjam bashkuar, por kam bashkuar te tjere... LOL
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Une kam nje pyetje,dua te martohem dhe nusja ka rreth 2 vjet ne USA qe te martohem tani dhe te bej celebrim, me pas do te me duhet te pres deri sa ti dale pashaporta qe te mund te bej bashkim familjar?

E gjete nusen e i poshter dhe nuk thua gje ?? Dua dhe une nuse pe Amerikeeeeeeeeeeeeeeeee

Karamele faleminderit per infot tende te vyera (sdesha te dilja jashte temes :p )
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Bashkimi familjar me nje qe nuk eshte akoma nenshtetase eshte i veshtire, pasi procesi nuk fillon deri sa ajo te behet nenshtetase. Ju bejeni celebrimin, nisni dokumentat tek qendra e imigrimit, dhe atje ato do te qendrojne deri sa nusja jote behet nenshtetase (edhe per 3 vjete). Pastaj i dergon atyre nje kopje te nenshtetesise dhe pastaj nis procesi i visave tek qendra e Visave.

O Dajti, faleminderit per urimin, po une ketu jam une sjam bashkuar, por kam bashkuar te tjere... LOL
Faleminderit Karamele, me mire po gjej nje nuse tjeter.LOL LOL
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Faleminderit Karamele, me mire po gjej nje nuse tjeter.LOL LOL

Po ti pytjen e pare qe ben thuj "po sa kohe ke ne usa?" "Me familje je?" LOL

Keto pysnin cunat ne chat kur donin te shkonin ne USA :gallate:
 

anela

Antarë i ri
Pe: Kur hapni teme te re...

me falni kam nje pyetje dhe kam nevoj per ndihmen juaj.. burri im jeton ne U.S.A por nuk ka pasaport ka vetem greencard... mi ka filluar letrat ka 2 vjet e gjysem dhe tani kan shkuar ne procesine vises? dhe sa koh duhet te pres sa koh zgjat kjo procedure deri sa te bejm bahskim familjar?? ju lutem nese ndonje din ndonje informacion le tem tregon sa zgjat kjo procedur?
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Pe: Kur hapni teme te re...

me falni kam nje pyetje dhe kam nevoj per ndihmen juaj.. burri im jeton ne U.S.A por nuk ka pasaport ka vetem greencard... mi ka filluar letrat ka 2 vjet e gjysem dhe tani kan shkuar ne procesine vises? dhe sa koh duhet te pres sa koh zgjat kjo procedure deri sa te bejm bahskim familjar?? ju lutem nese ndonje din ndonje informacion le tem tregon sa zgjat kjo procedur?

Nese ka ndonjeri mundesi ta bashkoje pyetjen e Aneles me temen e http://www.forumivirtual.com/bashke...1-pyetje-rreth-bashkimit-familjar-ne-usa.html.

Anela, me behet qejfi qe ka ecur procesi deri tani, edhe pse burri jot eshte me green card. Procesi pasi shkon tek qendra e vizave eshte me i shpejt. Aty tek rreth 4-6 muaj (kjo nese je nenshtetas amerikan, nuk e di nese ata do presin deri sa ai te behet nenshtetas apo jo... varet cfare do kerkojne diten e intervistes).
 

arlind567

Antarë i ri
Pe: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Pershendejte te nderuar un jam nga kosova un kam dajen ne amerik, daja im ne vitin 2005 ja ka vendos mamit tim dokumentet per bashkim familjar pastaj ne vitin 2009 daja im na kishte lajmru qe mami im ka fitu bashkimin familjar neve nuk na ka ardhur akoma ndonje leter por daja im ka letren atje ne amerik qe i ka ardh per mamin dhe tash po behet 3 vjet qe jemi duke pritur desha te di edhe sa mund te zgjas kjo procedura qe mami im te shkoj ne USA dhe a do te vijn letrat patjeter DHE pastaj te na mar edhe neve flm ishalla me keni kuptu pyetjen
faleminderit pres pergjigjen.
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Pe: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Pershendejte te nderuar un jam nga kosova un kam dajen ne amerik, daja im ne vitin 2005 ja ka vendos mamit tim dokumentet per bashkim familjar pastaj ne vitin 2009 daja im na kishte lajmru qe mami im ka fitu bashkimin familjar neve nuk na ka ardhur akoma ndonje leter por daja im ka letren atje ne amerik qe i ka ardh per mamin dhe tash po behet 3 vjet qe jemi duke pritur desha te di edhe sa mund te zgjas kjo procedura qe mami im te shkoj ne USA dhe a do te vijn letrat patjeter DHE pastaj te na mar edhe neve flm ishalla me keni kuptu pyetjen
faleminderit pres pergjigjen.

Zakonisht procedura per bashkim familjar moter-vella zgjat pak me shume se ato burre-grua dhe femije-prind. Mesa kam degjuar aty diku tek 7-10 vjet... Po mos i humbni shpresat. Tani psh ata po merren me dokumentat atyre qe kane aplikuar ne 2003, shume shpejt vjen dhe rradha juaj.

Lajmin qe ju ka dhene daja eshte per aprovimin e aplikimit. Ajo do te gjase dhe pak me shume pasi ato pastaj dergohen tek qendra e vizave. Qendra e vizave do kerkoje edhe disa dokumenta te tjera prej jush ashtu si edhe disa dollare :)P). Ata vendosin dhe per diten e intervistes.

Persa u perket juve femijeve, nese ju jeni nen 21 vjec (daja duhet t'ju kishte shenuar emrat tuaj ne aplikimin e mamit tuaj). Nese ju jeni me te medhenj, do prisni 3 vjet sa mami juaj te marri nenshtesine amerikane kur te mberrij ne USA dhe ajo vete aplikon per ju qe te vini ketej (qe nuk zgjat aq shume sa i zgjati mamit tend me dajen).

Uroj nje proces sa me te thjesht, dhe nje bashkim te shpejt.
 

arlind567

Antarë i ri
Pe: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Te Falenderoj shum per pergjigjen e kuptova krejt
un dhe vllau jemi nen 21 vjeq akoma se kemi mbri moshen
mamas sime patjeter qe do ti vijn letrat apo zana
e kuptova nese un mbush 21 vjeq mami kur shkon ne usa pastaj un duhet te pres 3 vjet derisa mami te behet shtetase amerikes aha
edhe un kam ndegjuar se njeher jan duke u mar me ata te 2003 pastaj per neve qe kemi apkikuar 2004 edhe 2005
kur te behet behet vetem me kismet

zana letrat patjeter qe do ti vijn mamit tim apo
 
Top