Pyetjet e vajzes time 4-Vjecare!!!

Indola

Adiafori otan prepei
8883.jpg

Me mendjen e saj te vogel,beson se i di gjithcka.Qe i kuptoj te gjitha dhe qe mundem te gjej pergjigje per te gjitha... .Eshte normale perderisa jam nena e saj...Dje ne mbremje duke ndjekur nje emision televiziv vajza ime 4-vjecare Meri kishte ngulur syte e vegjel te saj duke pare, vogelushe te uritur te rene poshte sikur te ishin te vdekur,mijra miza ne trupat e tyre te skeletosur,dhe syte e tyre te perlotur...
-oh Zot ate qarje qe nga pafuqia me zor e degjon...
-kerkojne ndihme nga une,nga ty,nga ne te gjithe qe vetem i shikojme nga TV dhe na vjen keq,
Dhe Meri me pyet e trishtuar: -Perse mama... perse...;
Cfare ti pergjigjem;cfare ti them;
Une qe per ate i di te gjitha.Ti them qe na pelqen te vishemi;Te hedhim shpirtin tone ne koshin e plerave;Atje ku qe nuk di,heret e panumerta keta te pangrene te skeletosur femije kerkojne per pak ushqim qe ndoshta mund te ngopin pak urine e tyre...qe normal munden akoma te qendrojne dhe sikur pak ne kembet e tyre..
Nje,dy here,me kohen TV na kujton... dhe ne ngrime ne idene se mund te vijme ndonjehere ne vendin e tyre.
Japim te gjithe,ato qe japim mblidhen mjaft,por rruges humbin... o Zot jemi ne shekullin 21 kemi mundur te bejme "shetitje" ne Hene, por nuk mundem te bejme nje shetitje ne shpirtin e ketyre femijve.Dhe na pyesin femijet tane PERSE;
Dhe ne pergjigjemi...
-E pe qe nuk e ha te gjithe ushqimin tend..
-Haje shpejt ushqimin tend.. shiko keta femije jane te uritur...
I themi keto tek nje femije,thua se po hengren ushqimin e tyre do ngopet uria e mijra femijve qe po vdesin ngadale nga te pangrenit?!.
TE NA VIJE TURP...!!!

Nje sekret qe do i beni folene ne zemrat tuaja!
-Mamushja ime me jep nje euro;
-Per cfare e do bija e dashura ime;
-Asgje mama...
-Po atehere perse e do euron;
-Eshte sekret mami..
-Sekret nga mamushja jote qe te adhuron kaq shume,do qe te ma thuash dhe mos e themi te asnje? te behet dhe sekreti im;
-Hmmm... po mami... po ja... dua ta mbjell ne kopeshtin tone..!!!
-Ta mbjellesh zemer?
-Po mami ta mbjell sepse kur ta vadis,do dale nje peme e madheee e cila do me jape shume euro... dhe une cdo mengjes kur ti te ikesh per ne pune do i mbledh dhe do shkoj te ble me ato ushqim
qumesht,rroba,kepuce,ilace per ata femijet e varfer qe pame mbreme naten ne TV.
Ngela...po shikoja vajzen time e shastisur... e morra ne krahe dhe e shtrengova fort me syte e pelotur nga mallengjimi dhe dhimbja...
Nese kishim te gjithe shpirtin e nje femije Bota do kishte me shume drejtesi.. me e sakte... me e gezuar...me e lumtur..!!!
Njerezimi eshte nje mrekulli e madhe,por behet akoma me e madhe kur shpirti komploton me zemren dhe i japin trurit komanden te shtrije doren dhe ti ofroje te urriturit... te semurit... te varferit...te plagosurit...te lenduarit...te pastrehit!!!
Atehere kur mrekullia njerezore merr dimesione hyjnore behet madheshtor kaq madheshtor saqe behet nje me dashurine e ZOTIT...


getImage.jpg

Me respekt Chrisina Gabi.


Perkethyer nga une.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetjet e vajzes time 4-Vjecare!!!

Prekese :(
 
Top