• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Qepa e kuqe rregullon sheqerin

Arfenilla

Themelues i Forumit

Qepa e kuqe përmban krom – mineral i cili ndikon në faktorin e tolerancës së glukozës, i cili përmirëson prodhimin e in’sulinës

Në këtë mënyrë qepa e kuqe ndihmon në rregullimin e nivelit të sheqerit në gja’k, transmeton Telegrafi.Numri i rasteve të di’abetit të tipit 2 po rritet me shpejtësi, dhe sa i përket sëmu’ndjes së rëndë, e cila kërkon terapi të përshtatshme dhe konsultime me mjekun, është e mundur të rregullohen simptomat dhe të reduktohen nivelet e sheqerit në gj’ak.Ky problem shëndetësor po bëhet gjithnjë e më i shpeshtë, dhe një nga shkaqet kryesore është zakoni i varfër jetësor dhe menaxhimi i jetës së çrregullt.

Kjo është arsyeja pse është thelbësore të jesh fizikisht aktiv për të parandaluar, për të marrë trajtim mjekësor dhe për t’u kujdesur për peshënKonsumimi i qepës së kuqe është mënyra e mirë që të ndihmohet në shërimin e dia’betit të tipit 2, mirëpo edhe të efektit të hipo-glykemisë,prandaj edhe këshillohet ta përfshijnë në ushqimin e tyre ata të cilët vuajnë nga sëm’undja e sheqerit.Nutricionistet Julie Kelow dhe Sara Brever kanë zbuluar se duke konsumuar 100 gramë qepë të kuqe mund të ulni shanset për të pasur di”abetin e tipit 2.Qepa e kuqe është një burim i shkëlqyeshëm i quer’cetin, i cili është i rëndësishëm për shëndetin e zemrës dhe lu’f’ton ka’n’cerin. /Telegraf
 
Top