• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Quiz rreth letersise..!!!Pra sic po kuptoni eshte nje teme/loje si quiz me teper qe ka te bej me letersine dhe njohurite tona ndaj librave,secili nga ne mund te sjell nje foto te nje libri dhe te tjeret duhet te gjejne nga cili liber eshte shkeputur foto-ja ne fjale dhe si e ka titullin.

E bejme letersine qejf/argetim,provoni veten! :)Ok kush pergjigjet sakte i pari fiton nje liber dhurate... ahaha :p

Ne kete foto gjenden kater libra te vjeter e te njohur...

Titujt e tyre?
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ne nuk lexojme libra. Lexojme wikipedia! :p
Ajo anija mos eshte e robin hoodit?
 

Monique

Staf në FV.AL
Ate librin me femren lakuriq e kam hasur po hajde mbaji mend kopertinat kut dihen qe ndryshohen ne cdo ribotim.
Gjithsesi...dy libra me vijne ne mendje

Femrat e bukowski
Ose
Tregime nga dino buzzati
 

Monique

Staf në FV.AL
Gruaja me flatra e ka titullin mos u gabofsha....
Por smund te nisemi nga kopertina pasi ato ndryshojne sipas shtepive te botimit.
Psh libri femrat une e disponoj me dy kopertina te ndryshme....
 
Gruaja me flatra e ka titullin mos u gabofsha....
Por smund te nisemi nga kopertina pasi ato ndryshojne sipas shtepive te botimit.
Psh libri femrat une e disponoj me dy kopertina te ndryshme....
Gruaja me flatra, Dino Buzati

E sakte!

Kane mbetur e tre libra per tu gjet...nderkohe mund te sillni e ju nese doni e se keni mund .. :)
 
19424056_1242667435859927_7751727347634491023_n.jpg

Edhe kjo besoj e lehte...

Ps: Pergjigja me siper e sakte

Ps: Ata qe kane libra te tyret ne shpi mund te nxjerrin foto kopertinen pa u diktuar titulli dhe ta postojne,kshu loja mund te duket me zbavitese dhe s'do mund ti gjejne lehte ne net...!
 

Monique

Staf në FV.AL
Ska nevoje njeri ti gjej ne net ..ndryshe do i kishim gjetur te gjitha.
Harku i triumfit....besoj
 
Ajo e para pak veshtire te gjendet se jane 4 foto ne 1 dhe jo te plota ikonat..kto dy te fundit ma ha mendja se me nje klik dhe mund te gjenden kshu qe dikush qe merr vesh psh edhe mund ti kerkoje...

Kuptohet qe pergjigja eshte e sakte
 

Monique

Staf në FV.AL
Tani po na akuzon se si njohim kta libra a si ta kuptoj?
Mahh....goce sa kam lexu e sa lexoj une ti rrezik si ke dite jete po nejse...vzhd mati njerezit me kutin tend...

Loz vete tani meqe paske dyshime ne lidhje me mua!
 
S'kam faj une qe cdo gje qe them e merr personale dhe ne fakt nuk e kisha aspak per ty....Me beson apo jo problemi yt! :)
 

ZoteriaJuaj

Aqif Mustaqexhiu


Pra sic po kuptoni eshte nje teme/loje si quiz me teper qe ka te bej me letersine dhe njohurite tona ndaj librave,secili nga ne mund te sjell nje foto te nje libri dhe te tjeret duhet te gjejne nga cili liber eshte shkeputur foto-ja ne fjale dhe si e ka titullin.

E bejme letersine qejf/argetim,provoni veten! :)Ok kush pergjigjet sakte i pari fiton nje liber dhurate... ahaha :p

Ne kete foto gjenden kater libra te vjeter e te njohur...

Titujt e tyre?
Shigjetari i vogel Velo ose Puthuni se ju vrava.
Nicktjeter dhe enderrat e saja.
Shqiptaret ne mergim.
Fushat pjellore te komunismit.
 
1.Ne tregime dhe novela,praktikon "tekniken ajsberg"

a) Kazanxaqis
b) Hemingway
c) Migjeni
d) Spasse


2."Dhe ashtu ndodhi,vajza e kapi me ne fund,dhe vetem nje cast gishtat e tyre u perkiten,te ftohte,ne ate terr e mosgje."

-Mbyllet keshtu cili nga librat e Kadarese:

o) Aksidenti
p) Prilli i thyer
q) Darka e gabuar
r) E penguara


3. MERSOI,heroi i absurdit eshte personazh i:

a) Kamy
b) Kafka4.Shkrimtari ne foto eshte:
19511467_1255064771286860_5271618821282785199_n.jpg
th)Remark
u) Murakami
v) Nabokov
x) Pamuk


5.Rreth 70% e ndjeksve te "FV" (anetaret aktuale) jane:

o) Femra
p) Meshkuj


Jepni pese pergjigjet e sakta brenda se cilave krijohet nje fjali.... :)

Shkalla e veshtiresise 47% :p
 
Redaktimi i fundit:
"... Kur ikja larg, drejt teje vija,
Kur vija afer, ikja larg.
Per dreq ....... ".

. ...... (autori ? )

Ps; Edhe pyetjet me siper jane fare te lehta dhe kam dhene nje ndihme (formimi i fjales) ,provoni veten e le te jete e gabim,fundja nje loje eshte per ta bere me argetuese letersine, dhe per te provuar njohurite tona,pse jo edhe te mesojme! :)
 
"... Po prape syri eshte i mete n’ate qe shpreh:
Kopjon cfare sheh, por zemren nuk e njeh...".

. ........ autori ?
 
"... N’per mbremjet verore do shkoj une shteg me shteg,
Duke shkelur barin, nga gruri i pickuar.
Enderrues, do ndjej freskine, me kembe do ti prek,
Do le eren t’me vadise koken e zbuluar...".
. ...... autori ?

PS; Ne ditet ne vazhdim nese shoh neglizhence do u pergjigjem vete pyetjeve.Mendoj tema mbyllet me pas pasi nuk shoh te kete ndonje interes nga anetaret edhe pse kerkonin here pas here tema me me kualitet e cilesore!

Klm
 


Pra sic po kuptoni eshte nje teme/loje si quiz me teper qe ka te bej me letersine dhe njohurite tona ndaj librave,secili nga ne mund te sjell nje foto te nje libri dhe te tjeret duhet te gjejne nga cili liber eshte shkeputur foto-ja ne fjale dhe si e ka titullin.

E bejme letersine qejf/argetim,provoni veten! :)Ok kush pergjigjet sakte i pari fiton nje liber dhurate... ahaha :p

Ne kete foto gjenden kater libra te vjeter e te njohur...

Titujt e tyre?

Gruaja me flatra, Dino Buxati.
Dashuri ne koherat e koleres ,Markesi.
Endrra mashtruese, Kadare .
Nje Nate ne lisbone, Remark
 
22728667_1835043073182133_8669395518932942634_n (1).jpg

...Ecim ngadale. Ka dale dielli. Ne qiell ka re te bardha si pambuk, nga ato qe ngjajne si dele pa koke. Per shkak se kemi flatrat ne koke, veshoret tona, e kemi te veshtire te shohim lart, te sodisim krejt pamjen e qiellit, te gjithckaje. Por, ia dalim mbane, pak nga pak, me ca levizje te shpejta te kokes, lart e poshte, anash dhe pas.
Jemi mesuar ta shohim boten me copeza...

Autori?
 

Monique

Staf në FV.AL
Shiko fotografinë 31323

...Ecim ngadale. Ka dale dielli. Ne qiell ka re te bardha si pambuk, nga ato qe ngjajne si dele pa koke. Per shkak se kemi flatrat ne koke, veshoret tona, e kemi te veshtire te shohim lart, te sodisim krejt pamjen e qiellit, te gjithckaje. Por, ia dalim mbane, pak nga pak, me ca levizje te shpejta te kokes, lart e poshte, anash dhe pas.
Jemi mesuar ta shohim boten me copeza...

Autori?
Sapo me bene dhurate kete librin...Qenka shume intrigues....
Sepse te dyja jane te shtepise botuese PEGI, nga ku une mora dhurate kete qe kam cituar. Ishte dhe kjo "Rrethenja e e sherbetores", por me vone mbase
 
Top