Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

E3

Anëtar i Nderuar
Qyteti tradicional i Prizrenit

prizreni_qytet_i_trashegimise_.jpg


Prizreni ndodhet rreze maleve te Sharrit dhe ne kryqezimin e rrugeve te rendesishme tregtare mes lindjes dhe perendimit. Ky qytet eshte i njohur qe ne antikitet, si nje vend i vecante per vlerat e trashegimise kulturore, te civilizimeve dhe religjioneve te ndryshme. Ka nje numer te lakmueshem te monumenteve historike dhe mban epitetin e “qytetit muze” , si edhe rradhitet nje nga qytetet me te bukura te Kosoves.
shim.gif

Pergjate historise se tij njihej si nje qender kulturore, ekonomike dhe diplomatike. Pas pushtimit turk ne vitin 1455, Prizreni kreu funksionin e qendres se sanxhakut , ndersa me organizimin administrativ te Perandorise Osmane, u kthye ne qender vilajeti. Prizreni ze vend te vecante edhe ne Levizjen Kombetare Shqiptare. Lidhja Shqiptare e Prizrenit ishte perpjekje serioze per mbrojtjen e integritetit tokesor dhe identitetit kombetar te shqiptareve.
prizren1.jpg

Qyteti ka nje potencial te madh vlerash kulturore qe jane te trasheguara nga periudha historike. Ne brendesi te tij gjenden 24 lokalitete arkeologjike te identifikuara, 39 objekte kulti te krishtere, 46 objekte islame, mbi 74 objekte te arkitektures folklorike, etj. Disa nga vendet qe mund te shihen menjehere ne kete qytet jane :” Kalaja ne kodren mbi qytet, Manastiri i kryeengjujve, kisha e Shen Shpetimtarit, Ura e Vjeter e Gurit, etj". Gjithashtu ky qytet njihet edhe per kultivimin e arteve te bukura dhe manifestimet e shumta kulturore tradicionale. Po ashtu dhe malet e Sharrit kane bukuri te rralla natyrore qe ofrojne ushtrimin e sportit te skive.

Infoal​

Dikush vendas mund te na pasqyroje dhe me koment ndonje foto,qendra blvd kryesor etj :)
 
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Eshte gabim qe nuk falet, te vesh ne Kosove e mos te vizitosh Prizrenin...Eshte nje perle e vertete :).

Shtepia - muze qe gjendet ne oborin e shtepise se halles time e qe se shpejti pas rikonstruimit do vehet ne perdorim :)...Duhet vizituar dhe ajo me patjeter! :)

Leta - shtepia.jpg
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Nje dite do na bje rasti per te vizituar Kosoven, duhet tja kthejme viziten mysafireve e ka tradita :D
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Edhe une e kam fiksim ta vizitoj Kosoven :( e sidomos Pejen vendlinjen e Gjyshit :D Shpresoj se shpejti enderra behet realitet ;)
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

E pata then me siper qe do e vizitoja Prizrenin ate vere te 2010 dhe e bera realitet .
Me pelqeu shume dhe ja vlente te vizitohej vertet , sidomos nga ne shqiptaret .
Vizitova Lidhjen e Prizrenit se nne fakt ajo me interesonte me shume , qendren , uren , xhamit dhe nje xhiro ne butiqet e suuvenireve.
Qyteti megjithse i varfer rrezatonte nje kulture te lashte dhe nje harmoni te brisht .
Njerzit ishin te shtruar , modest dhe mikprites .
Pastaj vizitova Gjakoven , Pejen , Plaven dhe Luginen e Gucis .
Me mahnit sa here e vizitoj kjo lugina e Gucis . Eshte nje lugin ku natura ka nje harmoni perfekte ,
ku shpirti gjen nje qetsi te papare . Dhe kjo ja vlen te vizitohet .
 

Endrra

VIP
Pe: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

kam degju qe eshte shume i bukur,,,akoma skam arrit ta vizitoj ,,,por as kukesin se kam vizitu akoma ,kshuqe nje rruge e dy pune :)
 

Kejla

Anëtar Aktiv
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

kam qene dhe shume shume bukur eshte
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Prizren 360

Lartë është linku për uren e vjetër të gurit për të cilen foli dhe MSN duke renditur Prizrenin si vendin e 9 më të bukur për të u vizituar.

Ju sugjeroj që të shikoni dhe pamjet tjera sepse janë 360 shkallë :)
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Kostumografia kombëtare shqiptare është autoktone dhe dallohet me origjinalitetin dhe mjeshtërinë e thurjes së motiveve të ndryshme me punë dore, që vë në pah porositë artistike të mjeshtërve anonim. Gërshetimi i motiveve dhe përdorimi i figurave ka bërë që ato të barten edhe në ditët e sotme, dhe të përdoren nga artizanati që merret me prodhimin e veshjeve popullore.

VeshjeTradShq_Lojra_SyriR_06.jpg


VeshjeShqiptare (4).jpg
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!


Nëse dikush ju pyet për Prizrenin, ja pse duhet të vizitoni Prizrenin :)

Shikim të këndshëm :)
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Prej 8 deri me 16 gusht, dokuni në Prizren. Festivali më i madh i filmit të shkurtër dhe atij dokumentar në Evropë, i hap dyert. Edhe filma, edhe kënaqësi, pak qebap e ujë Prizreni. Dokuni, e mos e leni pa u dok.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

ii sa inat pothujse asnjher gjat veres nuk ka shanc te ik ne pz vetem ne pranver dhe vjesht kur jam atje me shum se 3 her.
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Prej 8 deri me 16 gusht, dokuni në Prizren. Festivali më i madh i filmit të shkurtër dhe atij dokumentar në Evropë, i hap dyert. Edhe filma, edhe kënaqësi, pak qebap e ujë Prizreni. Dokuni, e mos e leni pa u dok.

Kesmet kesmet...une kam shuuum qejf edhe nje here te vite..me ka pelqyer shume...
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Para dy ditesh hengra darke me nje Gjakovare dhe nje Prizrenase.. Te dyja ti pije ne kupe :)
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

546098_7ae554712aee63f18d6260a834d17157_large.jpg

images

546286_fd766a6a398deab6303d78e45a21d043_large.jpg


Ahh sa bukur ah
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Do doja ta vizitoja kte qytet, mkan then se esht qytet i bukur
 

Aver

VIP
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Prizreni nga larte...

20150716_161349.jpg
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Shatervani, qenka cezme/krua.... Do ta vizitoj nje dite me perkthyes.
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

10372316_461279430723899_4437967905965601877_n.jpg


Prizren, 2015.
''Secured, like I knew this place a long time before, and when the night comes, that's when the city shows its real beauty''
Drawing: Anna Fleischhauer, Berlin.
 

Passion

Banned
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Fole turkoshakesh.
Gjullurdum,gullurdum,cok gyzel.
Komb qen!
 

dangerous

* * *
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Isha vjet ne vere , kam postuar dhe foto ketu ne fv .

O Veton , s'du me ta sha por ....prita ma shume .
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Turkoshak je e ti?

Jo unë jam shqiptar. Vij prej Prizrenit, qytetit të Lidhjes së Prizrenit që bashkoi shqiptaret. Do të thotë i takoj kombit shqiptar, "kombit qen" që i the.
E si mund të quaj ndryshe pos budalla nëse ofendon një komb si tonin? Po të flas më mirë pra shqiptarçe " i çmendur".
 

Passion

Banned
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Jo unë jam shqiptar. Vij prej Prizrenit, qytetit të Lidhjes së Prizrenit që bashkoi shqiptaret. Do të thotë i takoj kombit shqiptar, "kombit qen" që i the.
E si mund të quaj ndryshe pos budalla nëse ofendon një komb si tonin? Po të flas më mirë pra shqiptarçe " i çmendur".

Tralala kapa nje gale.

Isha e thash ku isha ne Stamboll?

Shqiptaret mer flisnin turqisht,se turqt turqisht flisnin.

Komb qen quaj turqt or ti,(e ata qe duan te imitojne turq,ose jan turqizu).
Komb qen jan e andej nga krahu tjeter matane shqiperise qe duan te jenee po aq turq sa ata te Prizrenit.

Per me shume shiko(Shqiperia tjeter).
Jam turqeli!
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Tralala kapa nje gale.

Isha e thash ku isha ne Stamboll?

Shqiptaret mer flisnin turqisht,se turqt turqisht flisnin.

Komb qen quaj turqt or ti,(e ata qe duan te imitojne turq,ose jan turqizu).
Komb qen jan e andej nga krahu tjeter matane shqiperise qe duan te jenee po aq turq sa ata te Prizrenit.

Per me shume shiko(Shqiperia tjeter).
Jam turqeli!

Paj edhe mund të kesh të drejtë, vetëm se herën tjetër mos flit me gojë plotë.

Të përshëndes.
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

E bukur ura...... ngjan i bukur ... kush me shpjegon pse siper ores shkruhet rda....?
 
Top