Rama: Hyjme ne Parlament per hapjen e kutive

WxP

Antarë i Respektuar
grupips24.jpg
Kryetari i PS, Edi Rama ka deklaruar se opozita do te hyje diten e enjte ne Parlament per te mbrojtur kerkesen e saj legjitime te hapjes se kutive te zgjedhjeve te 28 qershorit. Ne nje konference per shtyp mbajtur diten e merkure para mbledhjes me deputetet e PS, Rama ka theksuar se opozita gezon mbeshtetjen e faktorit nderkombetar ne kauzen e saj.

“Ne neser do te jemi ne Parlament per te kerkuar transparencen, qe zgjidh krizen politike. Duam te zbardhim krimin elektoral. Bota mbare dhe OSBE kerkojne hetim parlamentar te plote dhe te hollesishem”, ka pohuar Rama.

Lideri i opozites ka bere te ditur se PS do te vazhdoje te insistoje per hetimin e plote te zgjedhjeve dhe nuk do te terhiqet asnjehere nga kerkesa e saj.

“Me mandatet e popullit opozitar, PS do te udheheqe hetimin e zgjedhjeve deri ne transparence te plote. Neser eshte dita e fundit qe mund te mbaroje nje iluzion se opozita do te dorezohet, duke u ulur ne Parlamentin e kutive te vjedhura”, ka nenvizuar Rama.

Rama eshte shprehur se nderkombetaret jane njohur mire me kerkesen e PS dhe sipas tij ata nuk e perjashtojne opsionin e hapjes se kutive.

“Nderkombetaret jane bere aleatet tane te medhenj, duke mbeshtetur transparencen permes hapjes se kutive. Rezoluta kerkon hetim te plote dhe te pakufizuar te zgjedhjeve ne Shqiperi. Ata nuk e kane perjashtuar asnjehere hapjen e kutive. Bojkoti nuk eshte zgjedhja jone, por e vetmja zgjidhje qe u la ndaj nesh”, ka thene Rama.

Lideri i opozites ka shtuar se PS nuk do te lejoje qe shteti shqiptar te mbetet ne duart e “obskuranteve” dhe ka paralajmeruar se nese kerkesat e saj nuk do te plotesohen, marsi do te jete muaji i protestave masive.

“Ky pushtet deshiron qe mandati i deputeteve opozitare te mbetet peng i Berishes, Metes dhe Nanos. Ne nuk mund te biem ne kurthin tragjikomik te te gjithe obskursionisteve. Ka 6 muaj qe iu themi te mos shpresoni kot, se mandatet tona s’i merr dot peng as Saliu, as Iliri dhe as Fatosi. Ne rast se pushteti nuk do te degjoje zerin e arsyes sone, marsi do te jete muaji i ngritjes se opozites ne nje vale proteste, qe nuk do te zmbrapset deri ne plotesimin e kushtit tone”, ka shtuar Rama.


TCH
 

Beko

"Śٌı‏éŕ"
Titulli: Rama: Hyjme ne Parlament per hapjen e kutive

normalisht qe do futen zarat ..se do ngeleshin pa rroge prandaj :)
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Rama: Hyjme ne Parlament per hapjen e kutive

ia plasen shpirtin ktij populli me ato kuti, e cpo i duhen mandatet e opozites dikujt qe s`ka pune,qe s`ka me ca te ushqeje femijet, etj
 

Hbk

Anëtar Aktiv
Titulli: Rama: Hyjme ne Parlament per hapjen e kutive

ia plasen shpirtin ktij populli me ato kuti, e cpo i duhen mandatet e opozites dikujt qe s`ka pune,qe s`ka me ca te ushqeje femijet, etj
sh e drejte ....po futu o ne parlament aty se do na lini dhe pa evrope..... se ajo qe ndodhi ndodhi skthehet me tashi...
 

theaxeofpain

Playin' guitar on MTV!
Titulli: Rama: Hyjme ne Parlament per hapjen e kutive

Aman ate pune kane keta, ishalla po rregulloet situata, se ne populli i shkrete e hame perhere.
 

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Titulli: Rama: Hyjme ne Parlament per hapjen e kutive

ia plasen shpirtin ktij populli me ato kuti, e cpo i duhen mandatet e opozites dikujt qe s`ka pune,qe s`ka me ca te ushqeje femijet, etj

pse paska pozita kshtu me ca ti ushqeje femijet e tij?

ahahahah cme bere me qesh . e fort kjo
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Rama: Hyjme ne Parlament per hapjen e kutive

Kualicioni me antishqiptar qe ka njofur ndonjehere Shqiperia tashme po na nxjerre Kushtetuten si argument per te justifikuar skemat serbo-greke te grabitjes se votave e sundimit te UDB-se dhe EYP-se ne Shqiperi. Eshte ky koalicion antishqiptar qe cdo dite e perdor Kushtetuten shqiptare si leter tualeti qe papritur na u be merak per te!!! Natyrisht qe ky koalicion antishqiptar (me grabitjet qe u ka bere shqiptareve) ka mundesi te perdor letra floriri si letra tualeti, por kenqesia qe i jep Kushtetuta dhe ne se munde te shprehemi edhe vete fytyra e shqiptareve eshte e madhe... Serbo-greko-tradhetaret deklarojne se eshte Kushtetuta ajo qe i ndalon ata qe te hapin kutite e votimit te numerojne votatat dhe te deklarojne vulllnetin e vretet te shqiptareve. Fakt eshte se eshte e kunderta e pretendimeve serbo-greko-tradhetare. Me poshte po citoj pjese nga Kushtetuta qe ka te beje me zgjedhjet dhe me detyrimin per numerimin e votave. Ne nenin 1 thuhet, "Qeverisja bazohet ne nje sistem zgjedhjesh te lira, te barabarta, te pergjithshme e periodike". Ne nenin 45 thuhet, "Vota eshte vetjake, e barabart, e lire dhe e fsheht". "اdo shtetas që ka mbushur tetëmbëdhjetë vjeç, qoftë edhe ditën e zgjedhjeve, ka të drejtën të zgjedhë dhe të zgjidhet". Po ashtu neni 9 thuhet , "Burimet financiare te partive dhe shpenzimet e tyre behen kurdohere publike". Edhe ne kete nen sikurse ne nenet e numerimit te votave kemi shkelje te hapur te Kushtetutes. Kushtetuta shqiptare po shkelet edhe ne rastin e tentimit te cenimit te saj territorial nepermjet faljes se territorit shqiptar ne favor te Greqise qe kerkon ta realizoje kolaicioni greko-serbo-tradhetar... e keshtu me radhe regjistrimi i popullsise po tentohet te behet me formularet e hartuar nga kolonel Anasatas Janullatosit. E me qe e permenda Janullen, desha ta pyes Sali Berishen se a e dinte ai kur i fali grekerve Kishen Autoqefale Shqiptare se Anastas Janullatosi qe ai e instaloi ishte nje nga kolonelet me te talentuar dhe me te sukseshem te sherbimit sekret grek?
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Rama: Hyjme ne Parlament per hapjen e kutive

Tirane me, 3 Mars, 2010

Deklarate

Shendrrimi i pushtetit te votave te grabitura ne cirk, ku te gjithe aktoret shfaqen si kllouna e te semure mendore te kalibrit nderkombetar me qellim fitimin e kohes per zbatimin e urdhrave te fundit antishqiptare dhe grabitjeve masive, nuk do te kete sukses.
Partia Shpresa Demokrate i garanton shqiptaret per kete dhe paralajmeron qeverine e kllounve, te tradhetare me te medhenje qe kane njohur trojet shqiptare se kane per te paguar cmimin e merituar kundrejt cdo aktiviteti antishqiptar dhe antidemokratik qe ata kane zhvilluar dhe zhvillojne. Faza e pare eshte ne perfundim dhe banda e kllounve, hajduta e antishqiptar eshte pothuaj ne izolim te plote nderkombetar, nderkohe qe indinjata e shqiptareve ne te kater anet e Globit po afron piken e vlimit.
Tani jemi ne udhekryqin e mbijeteses dhe kompromisi me vullnetin e popullit shqiptar eshte tradheti e larte kombetare.
Taktika e hajduteve, kllounave- tradhetare ne pushtet me pretendim kushtetues per te mos hapur kutite dhe lexuar vullnetin e shqiptareve behet me qellimin e vetem te demtimit maksimal te inetresave dhe dinjitetit te shqiptareve. Neni 1 i Kushtetutes kerkon qe pushteti te bazohet ne zgjedhje te lira, te barabarta... Ky nen nuk eshte provuar deri me sot, c'ka e ben pushtetin e sotem iligjitim, de'facto nje grusht shteti.
Arsye te tjera qesharake qe mund te nxjerrin kllounat ne gerhamat e tyre te fundit nuk do te pranohen, ashtu sikurse nuk u pranua arsyeja e tyre patriotike ne favor te shqiptareve, kur ata furnizuan me nafte eproret e tyre ne Serbi.
Eshte detyre e cdo shqiptari te detyroje qeverine te provoje ligjshmerine e saj. Ne rast se ajo refuzon ta kaloje proven e ligjshmerise eshte po ashtu detyre e cdo shqiptari t'ja shkurtoje jeten qeverise me antishqiptare te pushtetit te grabitur.
Partia Shpresa Demokrate kerkon hapjen e menjehershme te kutive te votimit dhe leximit te vullnetit te shqiptareve. Ne rast se kjo refuzohet Vendi duhet te kaloje pa asnje kusht ne zgjedhje te menjehershme te parakohshme, te drejta, te ndershme, ku per here te pare pushteti te bazohet mbi ligjitimitetin.

Partia Shpresa Demokrate
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rama: Hyjme ne Parlament per hapjen e kutive

qudi me politikant ne shqiperi ,tere bota mundohet me u ndihmu ne integrimet euro atlantike kurse keta vetveti i bejne dem.per qudi jemi ne shqiptaret!!!!!!!!!!!!!!!
 
Redaktimi i fundit:

uliks

Anëtar i ri
Titulli: Rama: Hyjme ne Parlament per hapjen e kutive

Edhe ndonje cudi e madhe nuk duket se eshe. Politikanet e sotem ndruhen te perballen me politiken perparimtare te vendeve te perparuara demokratike, prandoj nuk kane realisht interes per integrimin dhe hapjen. Eshte gati e dukshme, nenkupimi qe ata quajne si nderhyrje ne punet e prendeshme te shtetit shqiptar , sa here qe bota me shume takt ju terheq veshin per dicka qe stonon dukshem tek ne.
 

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Rama: Hyjme ne Parlament per hapjen e kutive

Kjo më poshtë është tabela përmbledhëse e firmosur dhe vulosur e rezultateve të votimit të 26 majit në rrethin e Dibrës, me të dhëna të plota për secilën nga qendrat e votimit, komunat e rrethin.

Tabela është zyrtare, punuar mbi procesverbalet e qendrave të votimit nga ish - këshilli i rrethit Dibër i caktuar për të menaxhuar zgjedhjet.

Duke ditur mirëfilli se aktorë dhe faktorë të 26 majit 1996 janë po ata të 28 qershorit 2009, të cilët "dobiçin" e kanë mbyllur në kuti, po sjellim për lexuesin disa rezultate që janë ekstreme në një proces votimi dhe për të thënë atë që lehtësisht kuptohet nga të gjithë sot: që 28 qershori 2009 ishte një RPT e 26 majit 1996 në një formë më "diplomatike". Ja si kanë shkuar punët atë kohë:

TABELA PثRMBLEDHثSE E REZULTATEVE Tث VOTIMIT Tث 26 MAJIT 1996 Nث RRETHIN E DIBRثS

- Nga 59392 votues në lista dhe me certifikata në rrethin e Dibrës morën pjesë në votim 53155 votues ose 89.5% . Nga 53155 vota u klasifikuan të vlefshme për kandidatët 47.900 vota dhe të pavlefshme 4.657 vota, Për subjektet 45.668 vota të vlefshme dhe 6.887 të pavlefshme.

- Nga 47.900 vota të vlefshme për kandidatët 32.625 vota ishin për PD- në, 10.259 vota për PS -në dhe 5.016 vota për partitë e tjera. Nga 45.668 vota të vlefshme për subjektet politike 31.300 vota ishin për PD- në , 9.478 vota për PS - në dhe 4.890 vota për partitë e tjera.

- Morën pjesë në votime sipas të regjistruarve në lista dhe me certifikata në njësitë vendore : Në komunën Zall Reç 98 %, në komunën Fushë اidhën 97.7%, në komunën Lurë 94.3%, në komunën Selishtë 91.9%, në bashkinë Peshkopi 91.8%, në komunën Tomin 91.3%, në komunën Kala e Dodës 91%, në komunën Maqellarë 88.9% etj.
- Komuna ku pjesëmarrja ka qenë më e vogël është ajo e Melanit me 79.5% , të tjerat të gjitha më lart.

- Në qendrën e votimit të fshatit Vasie, komuna Kala e Dodës, nga 250 votues në lista, kanë votuar 250, kanë rezultuar të vlefshme 250 vota, nga të cilat PD 244 vota, PS 06 vota, partitë e tjera zero vota.
- Në qendrën e votimit Teis, komuna Kala e Dodës, nga 280 votues në lista, kanë votuar 280, të gjitha kanë rezultuar të vlefshme, për PD - në kanë votuar 269 votues, për PS - në 05 vota dhe për parti të tjera 06 vota. Rezultati është i njëjtë si për kandidatët për deputetë, ashtu dhe për subjektet.

- Në qendrën e votimit të fshatit Zall Reç, komuna Zall Reç, nga 428 votues në lista, kanë votuar 428, kanë rezultuar të vlefshme 428 vota nga të cilat PD 408 vota, PS - zero vota dhe partitë e tjera 20 vota. Rezultati është i njëjtë si për kandidatët për deputet, ashtu dhe për subjektet politike.

- Në gjashtë nga nëntë qendra e votimit të komunës Zall Reç votuesit kanë marrë pjesë 100% në votime. Vetëm në tre qendra votimi nuk janë paraqitur gjithsej 36 votues. Numri i votuesve në lista në gjithë komunën ishte 1874 votues, votuan 1838.

- Në qendrën e votimit të fshatit Deshat, komuna Kastriot, nga 246 votues në lista, kanë votuar 241, kanë rezultuar të vlefshme 205 vota nga të cilat PD - 183, PS - 09 dhe partitë e tjera 13 vota.

- Në qendrën e votimit të fshatit Vajmëdhej, komuna Muhurr, nga 336 votues, kanë votuar 336, por 68 vota kanë dalë të pavlefshme.

- Në qendrën e votimit të fshatit Erebarë, komuna Maqellarë, nga 493 votues në lista, kanë votuar 493, kanë rezultuar të vlefshme 493 vota nga të cilat PD 448 vota, PS 05 vota, partitë e tjera 40. Rezultati është i njëjtë si për kandidatët për deputetë, ashtu dhe për subjektet politike.

- Në qendrën e votimit të fshatit Mustafe, komuna Arras nga 275 votues, kanë marrë pjesë në votim 275, të gjitha votat kanë rezultuar të vlefshme, kurse në fshatin Sinë e Poshtme, të po kësaj komune, nga 348 votues, kanë marrë pjesë në votim 348 dhe të gjitha votat kanë rezultuar të vlefshme.

- Në pesë qendra votimi në komunën Lurë pjesëmarrja në votim ka qenë 100 %.

- Në qendrat e votimit të fshatrave Zdojan e Dohoshisht, komuna Tomin, të dyja me 1019 votues, pjesëmarrja në votime rezulton 100%, kanë votuar 1019 votues për secilën qendër.

- Në fshatin Zall Dardhë, Komuna Zall Dardhë, nga 390 votues në lista, kanë votuar 390 dhe të gjitha fletët e votimit kanë rezultuar të vlefshme, ndërsa në fshatin Menesh të kësaj komune nga 122 votues në lista, kanë votuar 122.

Ja pra se çfarë kanë gatuar "ustallarët" në vitin 1996. Ustallarët janë po ata, por "arma e krimit" gjendet brenda kutive. Kutitë duhen hapur. 28 qershori i vitit 2009 është vëllai binjak i 26 majit 1996, por tanimë i përkundur në djepin e butë të NATOS.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rama: Hyjme ne Parlament per hapjen e kutive

Me shpirt ju uroj politikaneve qe kesaj rradhe te mblidhen ne parlament, e mos te dalin me . :):)
 

Dori

Anëtar Aktiv
Titulli: Rama: Hyjme ne Parlament per hapjen e kutive

Po vjen koha per zgjedhjet e reja kta akoma te kutit sa rend jan
 
Top