Rama-reforma e drejtesise

Shikoni se si e paska kapur Rama diplomacine amerikane, Departamentin e Shtetit dhe Departamentin e Drejtesise te SHBA. Sa mendoni se i ka paguar? :p lool

Shpjegim: ONM qendron per Operacioni Nderkombetar i Monitorimit, i cili merret me vezhgimin e Vetting-ut. Nderkombetaret kane poashtu fjalen e fundit ne komisionin e apelit, nese gjykojn se vetting-u ka qene i padrejt me nje gjykates/prokuror.

SHBA.png

"Po ik o Barnaba la ler rehat se rilindja me cau koken... isha mire ne kohen e Saliut kur nuk paguaja energjine elektrike" lool
"Po ik ore se ky vend nuk behet!" lool
 
Une kam debatuar me @Darius, me @Imp4cT, etj. Por kurre nuk me ka shkuar ne mendje t'i konsideroj agjent grek. Ata nuk shprehin pikepamje progreke, te cilin kur une te pyeta per burimet perkatese ti solle material ne gjermanisht qe pasi e perktheva rezultoi thjesht nje taktik mashtruese dhe aspak mbeshtetese per propaganden tende.

Pavaresisht pikepamjeve te ndryshme, @Darius, @Imp4cT, dhe shume te tjere mbeten vllezerit e mi dhe jane shume ndryshe nga ti. Ndersa per ty (perfshi 'usernames' Landi, Eugeneral, dhe ndoshta ndonje tjeter), qe ben propagand progreke ndertuar mbi mashtrime te turpshme, rezervoj nje trajtim tjeter...

Ti je nje krijes e papershkrueshme, qe per nje tas sup punon kunder kombit shqiptar qe te ka dhene toke ne Dropull...
hahahaha... ? ? ?
Kur t'qaj 3 kalamojt è mi, Benin/ Mozen/ Mirin/, ti je yll fare me kto perla që nxjerr nga tastiera!
Ti thuash nji durrsaku autokton denbabaden familje peshkataresh dhe detaresh, që je grek Dropulli dhe bon propagandë greke duhet megjithmen kurajo modhe shumë. ?
Ej o flori, po t'regoj nji sekret t'vogel: Un as që e kom haberin fare se ku bje Dropulli, por maj men baben tem që shkonte anej poshtë me mbledh Dupie Florini ene I shkëmbente kontrabandë ke Porti i Durrsit me gjyslyke dilli, brekë plazhi, kaseta manjetofoni, cimcakiza cigare, ora dore Poljot, Seiko, Orient, apo Superatllantic, bluze me stampo, jeans, etj etj ksi mrrokllash ???.
Ca Dropulli thu ti mer babë, atje verdhonte Florini sheshit me dupje e gjela! ? ? ?
Ti shkruaj ca t'doje zogu I qefit ty, unë kurrë nuk mërzitem me ty se ke fitu simpatinë time! ?️?.
Ej o flori, kom përshtypjen që je I cik komunist tina, nigjo baben ti...
Hiq dore prej atyne se jon kopila t'mdhej ata....
Me rrena e morën pushtetin, me rrena dun me e majt.. ? ? ?
Grusse aus Tirol o flori ?️?
 
hahahaha... ? ? ?
Kur t'qaj 3 kalamojt è mi, Benin/ Mozen/ Mirin/, ti je yll fare me kto perla që nxjerr nga tastiera!
Ti thuash nji durrsaku autokton denbabaden familje peshkataresh dhe detaresh, që je grek Dropulli dhe bon propagandë greke duhet megjithmen kurajo modhe shumë. ?
Ej o flori, po t'regoj nji sekret t'vogel: Un as që e kom haberin fare se ku bje Dropulli, por maj men baben tem që shkonte anej poshtë me mbledh Dupie Florini ene I shkëmbente kontrabandë ke Porti i Durrsit me gjyslyke dilli, brekë plazhi, kaseta manjetofoni, cimcakiza cigare, ora dore Poljot, Seiko, Orient, apo Superatllantic, bluze me stampo, jeans, etj etj ksi mrrokllash ???.
Ca Dropulli thu ti mer babë, atje verdhonte Florini sheshit me dupje e gjela! ? ? ?
Ti shkruaj ca t'doje zogu I qefit ty, unë kurrë nuk mërzitem me ty se ke fitu simpatinë time! ?️?.
Ej o flori, kom përshtypjen që je I cik komunist tina, nigjo baben ti...
Hiq dore prej atyne se jon kopila t'mdhej ata....
Me rrena e morën pushtetin, me rrena dun me e majt.. ? ? ?
Grusse aus Tirol o flori ?️?

Disa dite me pare nderhyve me postime te tema e lashtesise se gjuhes shqipe. Aty, ne thelb (edhe pse me nenkuptime dhe me qasje joshkencore - metode kjo tipike e propagandes greke) ti nxirrje greqishten me te lashte se shqipen. Ne kete teme s'ma hedh dote... Edhe pse e kuptova qasjen tende mashtruese (qe ne siperfaqe dukej si shkencore), une nuk te akuzova menjehere. Te pyeta per burime. Ne fillim u pergjigje me "ik gjeji vete ne google". Pastaj bere 3 perpjekje per te justifikuar postimin tend. Me ato perpjekje e dhj3ve teresisht! U demoaskove. Solle paragrafe dhe artikuj ne gjermanisht. Shumekush do kishte rene ne ate gracke, sepse do pertonte t'i perkthente. Por une i perktheva dhe ato nuk e justifikonin aspak ate qe pretendoje. Dikush mund te kete nje mendim ndryshe mbi nje ceshtje qe bisedohet, ose mund te jete i keqinformuar, por ti po beje keqinformim te qellimshem. Ti supozove se nuk do e merrte njeri mundimin te verifikonte materialin qe solle ne gjermanisht.

Njekohesisht, ne nje bised tjeter mbi nje lajm te paverifikuar mbi nje te mitur shqiptare qe mbillte kanabis ne shtepi, shkrove dicka te llojit "nuk vend nuk behet dhe s'ka per t'u bere kurre". Pikepamje kjo qe poashtu perputhet me strategjine helmuese te propagandes greke.

Te mbaj mend poashtu duke mashtruar ne shtator me postim mbi disa detaje qe kane te bejn me turizmin shqiptar. Nuk t'u pergjigja sepse isha shume i zene asokohe. Aty perfshive nje pseudo-fakt per plazhin e Durresit, kur krahasove kohen e Berishes me ate te Rames. Edhe aty u nxitove me mashtrimin, sepse shembulli qe perdore qendronte teresisht ndryshe. Edhe ne ate bised solle si fakt dicka qe ne te vertet eshte pikerisht e kunderta.

Mendime te ndryshme do kete ne cdo bised. Por kur ti n'a sjell fakte te rreme, ndonjehere ne gjuhe te huaj me shpresen se nuk do i verifikojm, atehere keqinformimi qe ti perhap s'ka se si te mos jete propagand e qellimshme.
 
Ca reforme do beje ky? Mos na boni me qesh ?

Qesh edhe kenaqu, o djale i mire. Mjafton te mos qash. Mbaj mend se para ca koheve u lendove shume qe t'u kundervune disa goca te forumit, dhe nese nuk me tradheton kujtesa hape nje sondazh me pyetjen "si mendoni, duhet te qendroj apo duhet te largohem?". lool

Ndaj, qesh... kenaqu... dhe mos kerko me keshilla nese duhet te qendrosh apo duhet te ikesh.
 
Qesh edhe kenaqu, o djale i mire. Mjafton te mos qash. Mbaj mend se para ca koheve u lendove shume qe t'u kundervune disa goca te forumit, dhe nese nuk me tradheton kujtesa hape nje sondazh me pyetjen "si mendoni, duhet te qendroj apo duhet te largohem?". lool

Ndaj, qesh... kenaqu... dhe mos kerko me keshilla nese duhet te qendrosh apo duhet te ikesh.
ore cke qe merzitesh se ta shava Ramen ?
 
Disa dite me pare nderhyve me postime te tema e lashtesise se gjuhes shqipe. Aty, ne thelb (edhe pse me nenkuptime dhe me qasje joshkencore - metode kjo tipike e propagandes greke) ti nxirrje greqishten me te lashte se shqipen. Ne kete teme s'ma hedh dote... Edhe pse e kuptova qasjen tende mashtruese (qe ne siperfaqe dukej si shkencore), une nuk te akuzova menjehere. Te pyeta per burime. Ne fillim u pergjigje me "ik gjeji vete ne google". Pastaj bere 3 perpjekje per te justifikuar postimin tend. Me ato perpjekje e dhj3ve teresisht! U demoaskove. Solle paragrafe dhe artikuj ne gjermanisht. Shumekush do kishte rene ne ate gracke, sepse do pertonte t'i perkthente. Por une i perktheva dhe ato nuk e justifikonin aspak ate qe pretendoje. Dikush mund te kete nje mendim ndryshe mbi nje ceshtje qe bisedohet, ose mund te jete i keqinformuar, por ti po beje keqinformim te qellimshem. Ti supozove se nuk do e merrte njeri mundimin te verifikonte materialin qe solle ne gjermanisht.

Njekohesisht, ne nje bised tjeter mbi nje lajm te paverifikuar mbi nje te mitur shqiptare qe mbillte kanabis ne shtepi, shkrove dicka te llojit "nuk vend nuk behet dhe s'ka per t'u bere kurre". Pikepamje kjo qe poashtu perputhet me strategjine helmuese te propagandes greke.

Te mbaj mend poashtu duke mashtruar ne shtator me postim mbi disa detaje qe kane te bejn me turizmin shqiptar. Nuk t'u pergjigja sepse isha shume i zene asokohe. Aty perfshive nje pseudo-fakt per plazhin e Durresit, kur krahasove kohen e Berishes me ate te Rames. Edhe aty u nxitove me mashtrimin, sepse shembulli qe perdore qendronte teresisht ndryshe. Edhe ne ate bised solle si fakt dicka qe ne te vertet eshte pikerisht e kunderta.

Mendime te ndryshme do kete ne cdo bised. Por kur ti n'a sjell fakte te rreme, ndonjehere ne gjuhe te huaj me shpresen se nuk do i verifikojm, atehere keqinformimi qe ti perhap s'ka se si te mos jete propagand e qellimshme.
Po une per ty o flori e terheq mbrapsht gjith postimin qe kam bo per gjuhen grekoqiris , vetem ty mos ta prish terezine !
Ndersa sa per repliken e famshme mbi turizmin shqiptar, qe te ka ngel ne mendje prej nje muaji pothuajse, me vjen keq shume o flori por nuk e terheq dot mbrapsht! E din pse?
Sepse askujt nga pronaret legjitim nuk do ti pelqente te punonte argat ne tokat e veta!
Hudhu perpjet sa te dush, por kshu osht, PIKE!
Ripjellja.... upssss me fal, Rilindja desha te them, me ate ligjin e b*thes per kompesim pronash , ta perdori kur te shkoje ne WC, sepse neve vendalit nuk e dum!
Megjithate, per hatrin tat dhe simpatine e modhe qe kom kriju per ty, po e mbyll nji sy dhe po punoj roje varkash me 3000 Leke te vjetra diten, per cdo lloj katunari dhe kooperativisti apo mjelese koprative me trike leshi qe me parrullen famekeqe " Toke e Xanun"
zaptuan bregdetin e te gjithe shqiptarve!
Nejsse, kemi devijuar shume nga tema prandaj po ndaloj ketu!
Te uroj shnet e pare o flori! :) (y)?
 
Po une per ty o flori e terheq mbrapsht gjith postimin qe kam bo per gjuhen grekoqiris , vetem ty mos ta prish terezine !

Perpjekjen per te justifikuar mashtrimin tend me shkrime ne gjermanisht, me shpresen se nuk do e zbulonim qe ishte mashtrim, s'ke si e terheq mbrapsh.

Braktise kete 'username', shkruaj me ndonje tjeter, se ky u dogj.

Mendimi tend mbi turizmin s'me intereson aspak. E permenda vetem per te te kujtuar se edhe ne ate teme genjeve me nje detaj - jo opinion, por detaj qe duhet te sherbente si fakt - te cilin une e njoh shume mire.
 
Perpjekjen per te justifikuar mashtrimin tend me shkrime ne gjermanisht, me shpresen se nuk do e zbulonim qe ishte mashtrim, s'ke si e terheq mbrapsh.

Braktise kete 'username', shkruaj me ndonje tjeter, se ky u dogj.

Mendimi tend mbi turizmin s'me intereson aspak. E permenda vetem per te te kujtuar se edhe ne ate teme genjeve me nje detaj - jo opinion, por detaj qe duhet te sherbente si fakt - te cilin une e njoh shume mire.
o dull, thirri menjes.... ? ??
Na fal qe e paskam shkrujt gjermanisht, po ca t'bojm o i bekuar.... ktu jetojme dhe keto lexojm....
a mund te pershendes me nji konge gjermone apo nuk na e lejon as kte?
he mer dull mo ene ti, se knej nga Deutschland i ka syte gjithe bota dhe ska noi gjo t'keqe...
M'je bo si Spiro Koleka n'vaktit... ???? (ej o flori, e shef qe vej dy gota birre ke emoticons? E pra ta dish qe njona osht e jotja dhe tjetra osht e imja, dhe e pi per shnetin tat, edhe pse ti nuk ma don te miren muve.... ?)

- Seids freindlich , jawoi!
Seids freindlich hob I gsagt jawoi!
Seids freindlich hob I gsagt no amoi, jawoi!
Mir kannst no a Weissbier bringa !

Bayern, des samma mir!
Jawoi!
Bayern, des samma mir!
Jawoi!

Bayern, des samma mir!
Bayern jawoi des samma mir!
Bayern, des samma mir!
Mir samma mir des samma mir!
Bayern, des samma mir,
Bayern und des bayerische Bier!
Bayern und des Reinheitsgebot,
des is unser flüssiges Brot! :cool::cool:(y)

 
o dull, thirri menjes.... ? ??
Na fal qe e paskam shkrujt gjermanisht, po ca t'bojm o i bekuar.... ktu jetojme dhe keto lexojm....
a mund te pershendes me nji konge gjermone apo nuk na e lejon as kte?
he mer dull mo ene ti, se knej nga Deutschland i ka syte gjithe bota dhe ska noi gjo t'keqe...
M'je bo si Spiro Koleka n'vaktit... ???? (ej o flori, e shef qe vej dy gota birre ke emoticons? E pra ta dish qe njona osht e jotja dhe tjetra osht e imja, dhe e pi per shnetin tat, edhe pse ti nuk ma don te miren muve.... ?)

- Seids freindlich , jawoi!
Seids freindlich hob I gsagt jawoi!
Seids freindlich hob I gsagt no amoi, jawoi!
Mir kannst no a Weissbier bringa !

Bayern, des samma mir!
Jawoi!
Bayern, des samma mir!
Jawoi!

Bayern, des samma mir!
Bayern jawoi des samma mir!
Bayern, des samma mir!
Mir samma mir des samma mir!
Bayern, des samma mir,
Bayern und des bayerische Bier!
Bayern und des Reinheitsgebot,
des is unser flüssiges Brot! :cool::cool:(y)Si ka mundesi qe je kaq i pafytyre?!
 
Ka mundesi ti leni ofendimet menjane. Flm ?
me duket se une nuk kam ofenduar askend deri me tani apo jo?
Ne rast te kundert, kerkoj ndjese dhe bej nje hap mbrapa por pretendoj te njejten gje edhe nga te tjeret!
Njeriu nuk mund te grindet me vetveten apo jo?
Duhet doemos qe te jene dy vete ose me shume qe te grinden apo jo? ?
 
Dini gje dhe sa vite do zgjase kjo reforma ne drejtesi?

Me ke do i zevendesojne gjygjtaret e shkarkuar ne rast se nuk kalojne vettingun pjesa me e madhe e tyre? Ku do jete procesi kompetitiv i selektimit te tyre?
 
Top