Recetat e nenes time

ami7

Anëtar Aktiv
Pershendetje, nje nga gjerat qe na ngelen ne kujtese qe nga femijeria jane shijet . Cdokush nga ne ka ushqimin e preferuar qe gatuante mami ose gjyshja ,me shume dashuri e perkushtim .Une I perkas nje brezi qe eshte rritur me gjyshe e cila gatuante super. Gjyshja ime nuk jeton me dhe nje nga gjerat qe me ka ngelur peng, eshte se nuk I mora kurre asnje recete. Gjithe ajo pasuri iku dem. Ndaj e hap kete teme te hedhim ketu recetat e nenave tona . Besoj se ato receta jane nje pasuri e cila nuk duhet humbur....
 
Pershendetje, nje nga gjerat qe na ngelen ne kujtese qe nga femijeria jane shijet . Cdokush nga ne ka ushqimin e preferuar qe gatuante mami ose gjyshja ,me shume dashuri e perkushtim .Une I perkas nje brezi qe eshte rritur me gjyshe e cila gatuante super. Gjyshja ime nuk jeton me dhe nje nga gjerat qe me ka ngelur peng, eshte se nuk I mora kurre asnje recete. Gjithe ajo pasuri iku dem. Ndaj e hap kete teme te hedhim ketu recetat e nenave tona . Besoj se ato receta jane nje pasuri e cila nuk duhet humbur....
Pergezime per temën
A mund ta di nga e kishe me origjine gjyshen qe te krijojme nje ide se kujte zone i perkasin keto gatime?
 

Hera

Banned
Pershendetje, nje nga gjerat qe na ngelen ne kujtese qe nga femijeria jane shijet . Cdokush nga ne ka ushqimin e preferuar qe gatuante mami ose gjyshja ,me shume dashuri e perkushtim .Une I perkas nje brezi qe eshte rritur me gjyshe e cila gatuante super. Gjyshja ime nuk jeton me dhe nje nga gjerat qe me ka ngelur peng, eshte se nuk I mora kurre asnje recete. Gjithe ajo pasuri iku dem. Ndaj e hap kete teme te hedhim ketu recetat e nenave tona . Besoj se ato receta jane nje pasuri e cila nuk duhet humbur....


Ami kete momente po bej nje recete te memes time byrek me qepe e domate .....pobte duash e nxjerr e ketu me foto ...
 

ami7

Anëtar Aktiv
Ami kete momente po bej nje recete te memes time byrek me qepe e domate .....pobte duash e nxjerr e ketu me foto ...
Po sigurisht, per kete e hapa dhe temen. 💋
 

ami7

Anëtar Aktiv
Pergezime per temën
A mund ta di nga e kishe me origjine gjyshen qe te krijojme nje ide se kujte zone i perkasin keto gatime?
Faleminderit ☺️ Gjyshja ime ish nga Korca , por ideja e temes nuk eshte vetem gjyshja ime ,por te gjithat gjyshet dhe nenat shqiptare . Cdo recete e tyre fsheh eksperience,histori dhe kulture per ne. Keshtu e mendoj une te pakten . Te pershendes 🙋‍♀️
 

Marla

Themelues i Forumit
Pershendetje, nje nga gjerat qe na ngelen ne kujtese qe nga femijeria jane shijet . Cdokush nga ne ka ushqimin e preferuar qe gatuante mami ose gjyshja ,me shume dashuri e perkushtim .Une I perkas nje brezi qe eshte rritur me gjyshe e cila gatuante super. Gjyshja ime nuk jeton me dhe nje nga gjerat qe me ka ngelur peng, eshte se nuk I mora kurre asnje recete. Gjithe ajo pasuri iku dem. Ndaj e hap kete teme te hedhim ketu recetat e nenave tona . Besoj se ato receta jane nje pasuri e cila nuk duhet humbur....
Zemer ti ❤

Gjyshja ime qe o zot sa e dua ben gjerat me te shijshme ne bote. Ket qe bera sot ma ka mesu ajo.

Perberesit. Kos veze djathe spinaq vaj ullliri miell misri. Shume e thjesht per tu bere.

20200404_161633.jpg
 
Zemer ti ❤

Gjyshja ime qe o zot sa e dua ben gjerat me te shijshme ne bote. Ket qe bera sot ma ka mesu ajo.

Perberesit. Kos veze djathe spinaq vaj ullliri miell misri. Shume e thjesht per tu bere.

Shiko fotografinë 1732285
Po une qe kam konflikt interesi me te dyja? lol
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Ahh sa shume me mungono shpiri im gjyshe..ku ne mbesa e nipa e thirrshim Loke😢😢e vetmja femer e kompletuar Ishte ajo ..

Dot sjell ni recet te saj se si e bene marmelaten e ftoit..
 

elle

Chill
gjyshja ime nga babi eshte na gjirokastra , ajo ca sdi me gatu
ca mbaj mend ca ushqime me emra te cudtishem , si jufka , qollopit , karkanaqe lol
i keni degjuar ndonjeher nese jo keni humbur shume :p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Gjyshja ime bente petullat me te mira te cilat i gatuante jashte ne saç. Sa here kishim ne plan te shkonim ne plazh, na gatuante petulla ti merrnim me vete por ato aq te mira beheshin sa ne i mbaronim qe ne shpi :)
 

Summertime

Antarë i Respektuar
Gjyshja ime bente taven e kosit me te mire qe kam provuar dhe disa pite me djath siper qe na i bente cdo mengjes kur shkonim me fjet andej. Pastaj dhe bakllavane, qe e kishte zakon ta bente per secilin nga femijet e saj, e bente si askush ❤
 
Top