• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Reduktoni yndyrat në shtatzëni

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Reduktoni yndyrat në shtatzëni

Në një studim të ri, shkencëtarët kanë zbuluar një lidhje ndërmjet ushqimit të nënës gjatë shtatzënisë dhe sëmundjes serioze të mëlçisë te fëmija i saj. Në fakt, është treguar se fëmijët, nënat e të cilëve gjatë shtatzënisë konsumojnë sasi të mëdha të yndyrave, sidomos atyre të ngopura, janë të rrezikuar që më moshën madhore të sëmuren nga mëlçia yndyrore joalkoolike.

Autorët e studimit planifikojnë të bëjnë studime shtesë për të zbuluar se pse vjen deri te kjo shfaqje, pasi që deri më tani ata kanë arritur vetëm ta zbulojnë se ndodh, por jo edhe arsyen.
Telegrafi
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Shmangni zemërimin në shtatzëni

Femrat të cilat gjatë shtatzënisë kanë sulme të shpeshta të nervozes, mund ta rrezikojnë foshnjën e tyre për të pasur probleme me zemër.
Ekspertët pohojnë se hidhërimi dhe nervozizmi, që shoqërohen me përplasje të dyerve, bërtitje, hedhje të gjësendeve etj., mund të ndikojnë në zhvillimin e zemrës së fëmijës

Ndërkohë, foshnjat nënat e të cilëve kishin qenë të qeta dhe nuk kanë pasur episode agresive gjatë shtatzënisë, kishin pasur ritëm të rregullt të zemrës, pohon studimi i realizuar nga Universiteti Sussex.

Të dhënat nga ky studim janë të bazuara në hulumtimin ku kanë marrë pjesë 49 shtatzëna të moshave ndërmjet 22 dhe 39 vjeç, me ç’rast ato janë testuar se si reagojnë në situata të papërshtatshme, a janë afektive dhe nëse kanë reagime të pakontrolluara si pasojë e nervozës.
 
Top