Regulla të vlefshme përpara se të filloni dieten

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Regulla të vlefshme përpara se të filloni dietenPHP3040826_Veer.JPG
Para se të filloni një dietë të përcaktuar, ja disa rregulla të përgjithshme që mund tju vijnë në ndihmë:


- Mundohuni të pini të paktën një litër ujë në ditë.
- Evitoni pirjen e alkoolit gjatë ditës sidomos në qoftë se jeni në diell.
- Shmangni përdorimin e kripës.
- Edhe në qoftë se doni të dobësoheni, mos hiqni dorë nga vaji i ullirit apo nga vajra të tjerë, sepse janë të nevojshëm për organizmin, për ta ndihmuar në asimilimin e betakarotinës.Dieta që duhet të ndiqni ditë pas dite

Mëngjesi (për çdo ditë)
Një gotë qumësht të skremuar ose një gotë kos me fruta, pa yndyrë.
Katër biskota me pak marmalatë ose katër lugë me cornflakes.dieta.jpgDita e parëDreka: Makarona të pregatitura me vaj ulliri, hudhra, majdanoz, piper, speca, kripë.
Spinaq të zier të pregatitur me vaj ulliri dhe limon.
Pasditja: 3 kajsi
Darka: Lakër e gatuar me vaj ulliri, një panine, sallatë me fruta, qershi, kajsi, pjeshkë dhe një banane.


Dita e dytëDreka: Makarona me domate të gatuara me vaj ulliri, domate borzilok, hudhra, kripë dhe pak djathë të shkrirë, karrota të grira të përziera me lëng limoni.
Pasditja: dy feta ananas.
Darka: Mish të bardhë pule gatuar me vaj ulliri, sallatë me lakër dhe karrota të përziera me lëng
limoni, një panine, një frut.


Dita e tretëDreka:Makarona të pregatitura me vaj ulliri, domate, hudhra, kripë, speca të grirë, sallatë me
lakër, karrota dhe fasule.
Pasditja: Tre kajsi.
Darka: Djathë të bardhë, sallatë me domate, një panine, një akullore me fruta.


Dita e katërtDreka: Spageti me ton të pregatitura me: ton, vaj ulliri, majdanoz, hudhra, kripë, piper. Speca
të verdhë dhe të gjelbër të pjekur. Pasditja: Një dardhë të madhe
Darka: Troftë e mbledhur e pregatitur me: domate, vaj ulliri, limon, kripë, piper. Sallatë me
karrota të grira, një grepfrut.dieta1.jpgDita e pestëSallatë me oriz të pregatitur me: karrota, bizele, domate të freskëta, speca, vaj ulliri, kripë.
Barëra të ziera të përziera me lëng limoni
Pasditja: Një sallatë frutash me qershi, pjeshkë, kajsi, e përzier me lëng limoni.
Darka: Pica Margerita, lakër e përzier me domate dhe vaj ulliri, dy kivi.


Dita e gjashtëDreka: Makarona me perime të pregatitura me: vaj ulliri, hudhra, karrota, kunguj, kripë,
domate, majdanoz, piper.
Perime sipas dëshirës të pjegura në grilë.
Pasditja: Një banane.
Darka: Një spec të mbushur me oriz dhe perime, sallatë me domatë të përzier me vaj ulliri, një
panine.


Dita e shtatëDreka: Supë me perime, sallatë me karrota, domate dhe lakër të përzier me vaj ulliri.
Pasditja: 4 kajsi.
Darka: Peshk i pjekur në grilë me limon dhe vaj ulliri, spinaq i zier me lëng limoni, një panine,
një banane.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
DIETA - Si të humbisni 2,5 kg në 5 ditë.Dieta_mesdhetare_2.jpg
[FONT=times new roman,times]Kjo dietë është mjaft e ekuilibruar dhe sekreti i saj qëndron në konsumimin e perimeve dhe bishtajave.
Perimet dhe barishtet (lakrat, spinaqi, pazitë etj) janë mjaft të pasura në substanca dizintoksikuese, kanë volum të madh, kalori të pakta dhe japin një ndjesi ngopje më lehtë se ushqimet e tjera. Bimët bishtajore (fasulet, bizelet, qiqrat, bathët etj) kanë vetinë të thithin sasi uji 15 herë më të madhe sesa pesha e tyre.
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]DITA E PARث[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Mëngjes: Një kos 2% + 2 lugë gjelle corn flakes
Paradreke: Një fetë bukë të zezë + 1 fetë të hollë djathë light
Drekë: Sallatë me lakër-karotë+1 filxhan caji qiqra të ziera+ 1 lugë gjelle vaj ulliri
Pasdite: 1 frut kivi
Darkë: Një tas të vogël me sallatë marule dhe qepë të njomë + ½ konservë peshku ton
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]DITA E DYTث[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Mëngjes: 1 fetë bukë me 1 fetë sallam diete dhe 1 fetë djathë kaçkavall light
Paradreke: 1 portokall
Drekë: 2 filxhanë çaji spinaq me oriz dhe 1 fetë të vogël bukë të zezë
Pasdite: 1 kos të vogël light
Darkë: 1 vezë të zier + 1 filxhan çaji perime të ziera në avull (brokoli+karota+lakër)
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]DITA E TRETث[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Mëngjes: ½ filxhan qumësht + ½ filxhan corn flakes
Paradreke: 1 fetë bukë + 1 fetë sallam
Drekë: ½ filxhan çaji oriz të zier me 1 lugë djathë kaçkavall të grirë+sallatë perimesh të ziera në avull
Pasdite: 2 kërpudha të pjekura me pak lëng limoni
Darkë: lakra të egra + 1 filetë peshku
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]DITA E KATثRT[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Mëngjes: ½ filxhan qumësht + ½ filxhan corn flakes të tipit All Bran
Paradreke: 1 portokall + 2 arra
Drekë: ½ filxhan fasule pllaqi të furrës+ sallatë marule dhe karotë të zier + 1 fetë bukë
Pasdite: 1 kos të vogël + 1 mollë jeshile
Darkë: 1 pjatë supë pule ose 1 pjatë sallatë me perime të ziera në avull
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]DITA E PESTث[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Mëngjes: 1 banane + ½ filxhani djathë cottage
Paradreke: 1 sanduiç të vogël me dy feta të holla buke dhe 1 fetë djathë+1 fetë sallam+1 gjethe sallatë jeshile
Drekë: 1 pjatë të cekët me thjerrëza + 1 lugë uthull
Pasdite: Sallatë frutash me 1 portokalle+ 1 mandarinë + ½ molle + 1 kivi+1 kos
Darkë: 1 pjatë supë peshku ose supë pule
[/FONT]
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Dietadieta.jpg
[FONT=times new roman,times]E hënë
Dita e parë e dietës pastruese.
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Mëngjesi.
Një gotë ujë natyral me dy lugë lëng boronice
125 gr kos
2 feta bukë të thekur me pak recel luleshtrydhe
اaj jeshil pa sheqer
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Dreka
Sallatë me karçof dhe limon
60 gr oriz
100gr gjizë
20gr bukë pak të thekur
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Darka
sallatë me lakër të bardhë, me dhjozmë, vaj e limon
30 gr bukë
150 gr fruta
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]E martë[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Mëngjesi
Një gotë ujë natyral me dy lugë lëng boronice
125gr kos
2 feta bukë të thekur me pak recel luleshtrydhe
اaj jeshil pa sheqer
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Dreka
Sallatë jeshile me karota
60 gr makarona me speca
80 gr djath
Bukë të thekur
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Darka
Sallatë marule
Supë me perime
Asparagus me limon dhe vaj ulliri
Bukë të thekur
Mollë e pjekur
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]E mërkurë[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Mëngjesi
Një gotë ujë natyral me dy lugë lëng boronice
125 gr kos
2 feta bukë të thekur me pak recel luleshtrydhe
اaj jeshil pa sheqer
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Dreka
Sallatë me çikore
60 gr oriz me preshë
Gjizë e freskët
Bukë e thekur
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Darka
Sallatë me karota
Supë me perime
Bukë e thekur
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]E enjte[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Mëngjesi
Një gotë ujë natyral me dy lugë lëng boronice
125 gr kos
2 feta bukë të thekur me pak recel luleshtrydhe
اaj jeshil pa sheqer
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Dreka
Sallatë me radhiqe dhe misra
60 gr makarona me gjizë
Buke e thekur
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Darka
Sallatë jeshile
Supë me kunguj dhe me feta buke të thekur
fruta
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]E premte[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Mëngjesi
Një gotë ujë natyral me dy lugë lëng boronice
125 gr kos
2 feta bukë të thekur me pak reçel luleshtrydhe
اaj jeshil pa sheqer
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Dreka
Sallatë me karota dhe kunguj të pjekur në gril
Supë me oriz dhe limon
Mollë
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Darka
Sallatë jeshile me misra dhe domate
Pilaf me perime
Fruta të pjekura
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]E shtunë[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Mëngjesi
Një gotë ujë natyral me dy lugë lëng boronice
125 gr kos
2 feta bukë të thekur me pak reçel luleshtrydhe
اaj jeshil pa sheqer
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Dreka
Sallatë me lakër, portokalle, limon dhe vaj ulliri
Presh të pjekur me vaj ulliri dhe limon
Bukë e thekur
Mollë
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Darka
Sallatë me bollgur
Pure patatesh
Bukë te thekur
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]E dielë[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Mëngjesi
Një gotë ujë natyral me dy lugë lëng boronice
125 gr kos
2 feta bukë të thekur me pak reçel luleshtrydhe
اaj jeshil pa sheqer
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Dreka
Sallatë jeshile me domate
Makarona me perime
Bukë të thekur
Mollë
[/FONT]
[FONT=times new roman,times]Darka
Sallatë me perime të ziera, karota, lulelakër
Gjizë me vaj ulliri dhe piper
Fruta të thata
[/FONT]
diet2.jpg
 
Top