Relaks dhe peizazhe të frikshme, 10 destinacione skenike në Europë (FOTO)

Hera

Banned
Vende shume te bukura
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
[h=1]Relaks dhe peizazhe të frikshme, 10 destinacione skenike në Europë (FOTO)[/h] Nga Skocia në Puglia, Europa “e vërtetë” dhe peizazhet e saj të mrekullueshme

Udhëtimi me autobus në Europë mund të jetë një mundësi e shkëlqyeshme për t’u zhytur në peizazhe të bukura të jashtëzakonshme: gjiret dhe shkëmbinjtë, fshatrat piktoreske, liqenet dhe kodrinat, për t’u admiruar ngadalë nga dritarja duke pritur mbërritjen në destinacion. Ja 10 itinerare skenike për të udhëtuar me autobus në Itali, Skoci, Spanjë, Norvegji, Angli dhe Danimarkë.Edinburgh-Tarbert – Skocia ka të gjithë përbërësit për një udhëtim në rrugët e paharrueshme: peizazhe të egra, livadhe të gjelbra dhe fushat e elbit, fshatrat e lashta, liqenet dhe kështjellat përrallore. Rruga e parë me autobus përmes Lowlands, nga Edinburgu në Tarbert. Fillon nga kryeqyteti skocez, i vendosur në kodra, i karakterizuar nga një kombinim interesant i arkitekturës mesjetare dhe neoklasike. Prej këtu, duke udhëtuar drejt perëndimit, do të gjeni Parkun Kombëtar të Trossachs, ideal për një pushim të shkurtër në bregun e Loch Lomond, në kufirin me malësitë. Rruga vazhdon në drejtim të Campbeltoën në Argyll, kryeqyteti botëror i uiskit, dhe përfundon në fshatin e peshkatarëve të Tarbert.

Santander-Bilbao – ‘Camino de Santiago’ në Spanjë është sugjestive nëse është në këmbë, por autobusi ofron pamje të rralla. Ajo fillon nga Santander, kryeqyteti Cantabrian ose atdheu i surfistëve në kohën e Bilbao, në vendet Baschim dhe konsiderohet si një nga qytetet më avangarde në Spanjë. Gjatë udhëtimit ia vlen të rrish ngjitur në dritare, sepse pamja në plazhet dhe shkëmbinjtë e bardhë të Gjirit të Biskajës është befasuese, si dhe paraqitja e shkurtër e Castro Urdiales, një port i lashtë i fortifikuar, i dominuar nga katedralja gotike e Santa Marيa de la Asunciَn.Bari-Gallipoli – Autobusi është mënyra më e mirë për të shkuar në Pulia, ku ka shumë rrugë shumë piktoreske. Nga Bari në Galipoli, përshkohet bregdeti Adriatik për të zbritur më pas në atë të Jonit, në një rrugë me bukuri të dyfishtë: nga njëra anë, në të vërtetë, vështrimi është kapur nga uji kristalor i limaneve dhe nga magjia e fshatrave me pamje nga deti; nga ana tjetër, humbesh në mes të shtrirjes së ullishtave shekullore, tokës së kuqe dhe fermave të bardha. Në dimër ky udhëtim fiton një magji unike dhe ju lejon të zbuloni një Pulia të panjohur, larg konfuzionit tipik të muajve të ngrohtë.Grasmere-Windermere – Autobusi është mënyra e vetme për të vizituar ‘Lake District’ në Angli, një rajon plot magji që ka magjepsur shumë artistë. Liqenet magjepsëse, luginat e fshehura dhe kodrat e gjelbërta janë yjet e baladave lirike të shkruara nga Poetët e Liqenit, nga William Wordsworth në Samuel Taylor Coleridge. Grasmere është një fshat i vogël që është bërë një atraksion turistik për Dove Cottage, shtëpia ku Wordsworth dhe motra Dorothy jetonin për nëntë vjet. Pas largimit nga Grasmere, filloni një udhëtim 33-minutësh nëpër fshatrat angleze dhe vendet ikonike – duke përfshirë Kështjellën Wray të Trustit Kombëtar – përpara se të arrini në liqenin natyror të Windermere, më i madhi në Angli.Xàbia-Alicante – Për ata që e duan ngrohjen, bregdeti spanjoll ka temperatura të buta edhe në dimër. Falë autobusit, ju mund të lëvizni nga një anë e Kosta Blanca në një tjetër, të quajtur kështu për shkak të ngjyrës së plazheve të saj, të cilat shtrihen alternuar për 244 km. Deti dhe malet: në anën tjetër të rrugës, në të vërtetë, ju mund të admironi malet e mbuluara me lis dhe bimësi tipike mesdhetare. Pas itinerarit, së pari përshkohet zona e Calp dhe Benidorm dhe pastaj arrihet në shumëngjyrëshen La Vila Joiosa dhe më në fund Alicante. Udhëtimi ka një gjatësi prej 138 km, që mund të përshkohet në rreth dy orë e gjysmë.
Gudvangen-Bergen – Nga nxehtësia në të ftohtë: rruga nga Gudvagen në Bergen, e cila mund të udhëtohet vetëm me autobus, ju lejon të zbuloni Norvegjinë më autentike. Vendosur në qarkun e Sogn og Fjordane, fshati i vogël i Gudvangen është vendosur në një rrip të Nوrّyfjord, gjiri më i ngushtë në botë, deklaruar nga Trashëgimia Botërore e UNESCO-s në vitin 2005. Pas shijimit të një qetësie përrallore, nis udhëtimi prej rreth 2 orë e gjysmë në Bergen, porta për gjiret e egra perëndimore.Roma-Teramo – Kalimi i Italisë nga perëndimi në lindje dhe anasjelltas është i mundur dhe është edhe më sugjestiv me autobus. Fillon nga kryeqyteti dhe kalon kufirin mes Lazios dhe Abruzzo dhe pastaj depërton në peizazhin apenin, me Rezervatin Natyror Monte Velino në jug dhe Rezervatin Natyror Monte Navegna dhe Monte Cervia në veri. Pas kalimit të L’Aquila, nga dritarja ju mund të admironi Gran Sasso në të gjithë madhështinë e saj. Drejtuar drejt Teramo, ju kaloni Parkun Natyror duke kaluar edhe nga Monti della Laga, që në të kaluarën është zgjedhur si set kinematografik për filma të tillë si La Strada Fellinit, Ladyhawke me Michelle Pfeiffer dhe më e fundit ‘The Amerikan’ me George Clooney.
Granada-Mلlaga – Spanja më e vërtetë: mali dhe deti, shtrirje të gjelbra dhe gjiret me rërë, ecje në këmbë dhe shëtitje të qetë në plazh. Udhëtimi fillon në Granada, një qytet i bukur spanjoll që ndodhet në këmbët e Sierra Nevada dhe u bë i famshëm nga Alhambra, vendbanimi i sulltanëve Nasrid të Sulltanatit të Granadës. Nga qendra e qytetit, autobusi shkon në Malaga: në më pak se dy orë arrihet në peizazhet e zjarrta në brendësi të qytetit të lindjes së Picassos. Në gjysmë të rrugës takohet Alhama de Granada, një fshat i rrethuar romantikisht me origjinë arabe që ofron një pamje të privilegjuar të Sierra de Tejeda.


Lincoln-Louth – Lincolnshire, një qark anglez i vendosur në Midlands Lindore, mbetet një nga zonat më të paprekura në Angli. Autobusi niset nga qyteti Lincoln i dominuar nga katedralja imponuese e shekullit të 13-të. Sa të kalosh qytetin, ka shtrirje të pafundme të fushave të kultivuara që rrethojnë Lincolnshire. Pa e kuptuar atë, ju ktheheni në kohë dhe zbuloni fshatra dhe ferma mesjetare të rrethuara nga fusha. Me të mbërritur në Louth, mundësitë për të shtrirë këmbët nuk mungojnë, duke filluar nga një ecje e për të vazhduar me një piknik në bar në Hubbard’s Hill, për një vizitë në tregun e kafshëve Louth, një nga të fundit që ka mbetur në qark.Copenhagen-Rostock – Ata në janë në Kopenhagë mund të shfrytëzojnë rastin për të marrë një udhëtim tjetër nga ai i zakonshmi në Rostock, Gjermani. Gjithashtu në këtë rast autobusi është një zgjidhje komode dhe e përshtatshme: niset nga kryeqyteti danez dhe shkon drejt jugut, duke kaluar ishullin Mun, me shkëmbinjtë e tij të bardhë të shkumës. Fokat dhe kuajt e bardhë popullojnë ishullin, kështu që rrini me aparat në dorë edhe në autobus. Pas një udhëtimi të shkurtër ju do të arrini në Gedser, pika e nisjes për traget në Rostock. Pasi të keni hyrë në bord, pushoni dhe shijoni pamjen e Detit Baltik. Pas vetëm dy orësh të kaluara në ajër të hapur arrini në qytetin piktoresk gjerman.

Gazeta Shqip

 

Attachments

 • edim-768x504.jpg
  edim-768x504.jpg
  87 KB · Shikime: 103
 • santa-768x512.jpg
  santa-768x512.jpg
  71.7 KB · Shikime: 100
 • bari-1-768x511.jpg
  bari-1-768x511.jpg
  79.3 KB · Shikime: 107
 • gras-768x510.jpg
  gras-768x510.jpg
  75.3 KB · Shikime: 110
 • xabia-768x512.jpg
  xabia-768x512.jpg
  73 KB · Shikime: 109
 • gud-768x576.jpg
  gud-768x576.jpg
  80.3 KB · Shikime: 106
 • roma-768x502.jpeg
  roma-768x502.jpeg
  72.7 KB · Shikime: 110
 • gra-768x510.jpg
  gra-768x510.jpg
  77.6 KB · Shikime: 104
 • lin-14-768x553.jpg
  lin-14-768x553.jpg
  45.2 KB · Shikime: 104
 • kope-1-768x512.jpg
  kope-1-768x512.jpg
  74.4 KB · Shikime: 101
Top