Revista Njujorkeze rendit vendet me te mira per t`u vizituar ne Shqiperi

%20te%20mira%20per%20tu%20vizituar%20ne%20Shqiperi.jpgBrigje magjepsëse, plazhe të mrekullueshëm, ushqim i mire dhe miqësor me kuletën, janë vetëm maja e ajsbergut kur nis të përshkruash këtë shtet të gjallë të Ballkanit.

Megjithëse ka filluar të jetë popullore ndër turistë, Shqipëria mbetet ende e pazbuluar. Padyshim që vija e gjatë bregdetare dhe atraksionet turistike janë arsye për ta vizituar Shqipërinë, por arsyeja më madhore për të ardhur në Shqipëri është për të zbuluar një vend plotësisht të panjohur, i mbështjellë me mister pas dekadash në izolim. Përgatituni të bini në dashuri më këtë vend, nga kryeqyteti i Tiranës tek brigjet e mrekullueshme me ujë kristal të jugut, në qytet antike, ekskursioni nëpër Shqipëri është një aventurë e vërtetë.

1.Tirana
Harrojeni Londrën, Parisin apo Romën. Për një qytet të pasur në kulturë, histori, dhe gastronomi, ende i pazbuluar nga masa, provoni Tiranën. Kryeqyteti i Shqipërisë, në gadishullin e Ballkanit, do të jetë destinacioni i ardhshëm i turistëve. Vorbulla e këtij destinacioni të gjallë është Blloku, lagja më e famshme në Tiranë. Zemra e qytetit është Sheshi Skënderbe me xhaminë, Statuja e Skënderbeut, dhe kulla e sahatit. Gjithashtu edhe BunkArt2, një muze i sapo hapur, është një ndër destinacionet që nuk duhet lënë pa vizituar në kryeqytet.

2.Berat
Pa njerëz mund t’i rezistojnë sharmit të qytetit të Beratit, të mbrojtur nga UNESCO. Zemra e këtij qyteti të bukur, Mangalem, është një qendër mbresëlënëse Otomane, me shtëpi tipike të bardha me dritare të vogla, i quajtur ndryshe dhe qyteti i Një Mijë Dritareve dhe me shumë xhami. Shqipëria është një qendër me shumicë myslimane, por shquhet për tolerancën fetare në rajon. Por pavarësisht se është një qendër e madhe turistike, Berati ka arritur të ruaj atmosferën e këndshme. Nëse dëshironi të mësoni më shumë për historinë e këtij qyteti të mrekullueshëm mos harroni të vizitoni Muzeumin Etnografik, i vendosur në një shtëpi të epokës osmane.

3.Gijrokastër
Vizitoni kështjellën e Gjirokastrës antike për të parë horizonte verbuese. Sapo të jesh këtu, do të kuptosh pse është faqja e trashëgimisë botërore të UNESKO-s. Një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, emri i së cilës do të thotë Kalaja e Argjendtë, tregon qartë për bashkimin e kulturave shqiptare, greke dhe turke.

4.Riviera shqiptare
Duke ecur përgjatë vijës bregdetare të Shqipërisë do të thotë lëkundje e peizazheve të habitshme të mbushura me fshatra tradicionale, plazhe të arta të mbuluara nga ujërat e bruzta, kishat e vogla ortodokse dhe malet që rriten në mënyrë dramatike. Riviera Shqiptare është një zbulesë për shumë udhëtar, sepse këto janë ndër plazhet e fundit të paprekura të Europës. Eksplorimi i këtij bregu të mrekullueshëm, ku takohen detet Adriatik dhe Jon, është një domosdoshmëri.

Filloni udhëtimin tuaj nga qyteti i Vlorës (dy orë me makinë nga Tirana) dhe drejtohuni në gadishullin e Karaburunit dhe në ishullin e Sazanit. Kjo zonë dikur ishte bazë ushtarake, por sot është një Park Kombëtar dhe vendi më i mirë për t’u vizituar në Vlorë. Palasa është plazhi i parë i aksesueshëm në Rivierë pas negocimit të prejardhjes së jashtëzakonshme përmes Kalimit të Llogarasë. Për vizitat verbuese shkojnë në Dhërmiu është një nga plazhet më të famshme në Shqipëri . Jashtë sezonit të pikut, është shumë e qetë, dhe ndërsa muajt e verës tani janë shumë të zënë, plazhi është mjaft i gjatë për ata që kërkojnë një vend të qetë larg turmave (përfshirë plazhin e bukur të Drymades). Plazhi shtatë kilometra afër fshatit Borsh është më i madhi në Rivierën. Përkundër dimensioneve të saj, turizmi ka prekur mezi këtë zonë. Përkundrazi, Ksamili, një plazh i mrekullueshëm pranë Sarandës (kryeqyteti jozyrtar i Rivierës Shqiptare) është një qendër e madhe e turizmit dhe i mbushur me njerëz gjatë verës.

5. Parku Arkeologjik i Butrintit
Para se të largoheni nga Shqipëria duhet të kaloni disa orë në Parkun Arkeologjik të Butrintit. Është afër kufirit grek dhe më pak se një orë nga Saranda. Rrënojat e lashta të Butrintit janë në një mjedis fantastik natyror dhe nga një sërë periudhash, që përfshin 2,500 vjet. Ndonëse ishte e banuar shumë kohë më parë, grekët nga Korfuzi u vendosën në kodrën e Butrintit në shekullin e 6 para Krishtit. Brenda një shekulli vendi ishte bërë një qytet i fortifikuar tregtar. Prosperiteti i Butrintit vazhdoi gjatë periudhës romake dhe bizantinët e bënë atë një qendër kishtare.
acp.al
 

Attachments

  • %20te%20mira%20per%20tu%20vizituar%20ne%20Shqiperi.jpg
    %20te%20mira%20per%20tu%20vizituar%20ne%20Shqiperi.jpg
    51.9 KB · Shikime: 0
  • %20te%20mira%20per%20tu%20vizituar%20ne%20Shqiperi.jpg
    %20te%20mira%20per%20tu%20vizituar%20ne%20Shqiperi.jpg
    51.9 KB · Shikime: 0
Promovimet vetem mire bejne, por imazhi jone do nja 50 vjet tjera te kthehet ne normal. Nuk ka precedent tjeter si Shqiperia sa i perket prishjes imazhit. Eshte hedh aq shume balte mbi Shqiperine sa vizitore te ndryshem kur vizitojne Shqiperine habiten nga vjen gjithe ky dezinformim, sepse realiteti qe shohin eshte komplet ndryshe.
E fundit fare ishte rasti i kapitenit te manchester united ku shpiku ne mikonos te greqise nje tentative grabitje te motres se tij nga shqiptar te cilet i kishin injektuar droge e bla bla.
1 jave ky lajm ka qene neper gjithe mediat boterore, ne fund doli qe ishte genjeshter, por qe ishte shume vone, imazhi u prish.

Nejse, shteti duhet te sponsorizoje promovimet non stop. Meqense ka lek per rruge 20M eur km hidhi 2-3 milion neper CNN Euronews e BBC dhe ndoshta rregullojme dicka, se per momentin po na vijne vetem turista kokekris si puna jone, bjellorus, polak, ukrainas, rus, rumun ..etj

Duhet me sjell dhe Skandinav, Gjermon e zvicerjon se ato kane lekun ?
 
Tirana destinacion turistik?
Mire, ok, nuk jam kundra promovimit te cdo cepi te Shqiperise si destinacion turistik, pare ne kete kendveshtrim jam ok.
 
Top