• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Rezolutë e adoptuar nga Asambleja Politike e Partive Popullore Evropiane (Bruksel, 5

ilia spiro

Anëtar i ri
Duke marrë në konsideratë:

Rezolutën e pranuar unanimisht për Intolerancën Fetare, nga Asambleja Politike e PPE, në janar 2013;

ثshtë detyrim yni moral dhe bashkëpërgjegjësi të kujdesemi për të krishterët nëpër botë, duke marrë parasysh trashëgiminë tonë kulturore, që i ka rrënjët në traditat Judeo-Kristiane;

Liria e mendimit, ndërgjegjes dhe e besimit, si principe themelore, bazohet në Deklaratën e të Drejtave Njerëzore, të vitit 1948, dhe në Kapitullin Evropian për të Drejtat e Njeriut;

Duke u nisur nga fakti se muajt e fundit kanë ndodhur akte ekstremizmi dhe dhune kundër kishave si vende lutjeje, në Egjipt, Siri dhe Shqipëri,

Partia Popullore Evropiane:

1. Riafirmon nevojën e respektimit të plotë të lirisë së besimit, si një e drejtë themelore dhe universale të të drejtave të njeriut dhe si element esencial i demokracisë, respektimi i të cilit është një parakusht për të aspiruar në integrimin në Bashkimin Evropian.

2. Dënon aktet e dhunës, që kanë si shënjestër minoritetet fetare dhe komunitetet në vende si Siria dhe Egjipti.

3. Dënon fort aktet ekstremiste kundër Kishës Orthodhokse në Përmet, Shqipëri, ndaj priftërinjve dhe pronës së saj, si një akt ekstremizmi kundër Krishterimit në Truallin Evropian.

4. U kërkon gjithë autoriteteve të frenojnë çdo akt diskriminues kundër grupeve fetare dhe të sigurojnë dinjitet dhe mundësi të njëjta për qytetarët e Egjiptit dhe të Sirisë.

5. Bën thirrje për respekt dhe mbrojtje të duhur të pronave të komuniteteve fetare (kisha, institucione bamirësie, shkolla fetare).
 
Top