• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Rikthim te gjuha shqipe. Në gjimnaze do të bëhet si lëndë e veçantë

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Rikthim te gjuha shqipe. Në gjimnaze do të bëhet si lëndë e veçantë


Pas 32 vitesh, futet lënda e gjuhës shqipe në shkollat e mesme, si fillim në klasat e dhjeta.

Gjimnazistët do të bëjnë 2 orë në javë gjuhë shqipe, me qëllim nxënien e rregullave drejtshkrimore dhe ato gramatikore, pasi është konstatuar mungesë e theksuar e respektimit të tyre edhe në radhët e vetë intelektualëve dhe studentëve, pa llogaritur më pas të tjerët që shkruajnë keq gjuhën shqipe.

Erida Koleci, specialiste në Ministrinë e Arsimit, tha: “Ka qenë kërkesë e universiteteve, por edhe në opinonin publik perceptohet që gjuha shqipe nuk është përvetësuar siç duhet. Nxënësit sot shkruajnë me gabime”.

Edhe letërsia do të marrë rëndësinë e duhur, me dy orë në javë, madje, sipas Kolecit, gjimnazistët do të mund të bëjnë në shkollë letërsi të avancuar, çka mund t’i shërbejë atyre që duan të vijojnë studimet për Gjuhë-Letërsi, Gazetari e të tjera.

/ Top Channel
 
Top