Rinia shqiptare dhe bizneset

Baboon

FALEMINDERIT!
E para që më vjen në mend të them është buxheti, por kur e mendoj dy herë do shtoja idetë. Nuk para shoh shumë ide origjinale me pak kosto (ka jo se nuk ka) si binese, kopjojnë nj-tj edhe me shume buxhet. Për momentin kaq por ka vend për ta shtjelluar.

Bravo kitty per tëmën shumë interesante.
 

Kitty1

Antar Aktiv
E para që më vjen në mend të them është buxheti, por kur e mendoj dy herë do shtoja idetë. Nuk para shoh shumë ide origjinale me pak kosto (ka jo se nuk ka) si binese, kopjojnë nj-tj edhe me shume buxhet. Për momentin kaq por ka vend për ta shtjelluar.

Bravo kitty per tëmën shumë interesante.
Pse mendon se nuk kemi ide? mbase dhe nga sistemi arsimor qe na meson te mos jemi shume te lire apo mos tregjme shume imagjinaten apo ska lidhje? :unsure:
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Pse mendon se nuk kemi ide? mbase dhe nga sistemi arsimor qe na meson te mos jemi shume te lire apo mos tregjme shume imagjinaten apo ska lidhje? :unsure:
Nuk thashë se nuk keni ide. Përkundrazi, por shumica janë jo origjinale thashë.
Dmth si të ta shtjelloj...
I ke vene re të gjitha bizneset imitojnë nj-tj si një qendër comercile gjigande nëpër gjithë Shqipërinë.
Arsimi ka lidhje por jo dhe aq pasi idetë edhe se si të jesh një business man/woman i/e suksesshëm/e nuk ta mëson kurrë Shkolla.

Ka të bëjë me instiktin etj. Pastaj mungesa iniciativës ose më mirë realiteti këtu ti vret idetë edhe i iniciativavat akoma pa patur kohë ti konkrtizosh mirë në kokë si projekt plan....
 
Si mendoni sa te interesuar jane te rinjte (por jo vetem) shiptare per te ndermarre hapa te tilla si krijimi i nje biznes te vet? Mungesa e mundesive, informacionit, buxhetit apo iniciatives? Cili faktor mendoni se ndikon me shume?
Interesi eshte i madh por mundesite jane te vogla.
Mundesi te vogla ne aspektin personal ide biznesi jo te qarta ta pa studiuara mire si dhe mundesi financiare te pakta. Mos llogarisim ketu faktorin ambjental treg jo stabel konkurrence e pandershme burime njerezore te varfra dhe taksa shteti qe te thyejne ne mes.

Nuk dua te dekurajoj askend me keto me siper por doja te thoja duhet me e mat byçen mire para se ti futeni kesaj pune.

Dhe nese eshte biznes pastrim parash atehere turrjuni pa e mendu hic lool
 
Ne fakt une ndonjehere mendoj qe ne si natyre nuk kemi shume qejf te punojme (biznesi do shume pune dhe perkustim) sikur pertojme
Shif ndoshta jemi dembele kur punojme tek te tjeret por ama kur punojme per veten (ne biznesin tend) te siguroj se e kam nga eksperienca qe punon dhe 20 ore nga 24 qe ka dita.
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Ne fakt une ndonjehere mendoj qe ne si natyre nuk kemi shume qejf te punojme (biznesi do shume pune dhe perkustim) sikur pertojme
Të jesh pronar/e i një sipërmarrje (sado të vogël je 24 orë në punë edhe kur s'punon mendon për të) nuk është për këdo...
Jo vetëm që jemi përtace, por edhe nga pak agallarë ? nuk bohet llaf me punu ke "shpia" jonë...
(Me perjashtime sigurisht)
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Shif ndoshta jemi dembele kur punojme tek te tjeret por ama kur punojme per veten (ne biznesin tend) te siguroj se e kam nga eksperienca qe punon dhe 20 ore nga 24 qe ka dita.
Hahaha ça koicidence ?????
 

Fly

Larguar
Ne fakt une ndonjehere mendoj qe ne si natyre nuk kemi shume qejf te punojme (biznesi do shume pune dhe perkustim) sikur pertojme

Nuk pertojme por ke 3 lek menjane,
i investon, siguria 0 dhe ti nguron se po i humbe more fund.
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Eshte 1 kshu e vjeter mo pra uaaa ca koncidence a martohemi bashke

Apo se mba men
Prit më duket me met begen (rip) mos gaboj ahahahahahaha sa e lashtë je ne ti ??

Si ma ke at trunin fk Microsoft ?
 

Fly

Larguar
Fly mund ta di ku do investoje ti?

Te shof mizen in action sa i zoti je me financat :p

Un skam pse apo si te vras trurin per ku do investoja pasi e bej nje pune te tille, thjesht nese do kishte mbase lehtesira ose siguri do regjistrohesha si biznes dhe te paguaja taksa.

Por gjithsesi un se lidh me rregullat e biznesit ne vend por ne teresi te situates ne vend
 

Kitty1

Antar Aktiv
Un skam pse apo si te vras trurin per ku do investoja pasi e bej nje pune te tille, thjesht nese do kishte mbase lehtesira ose siguri do regjistrohesha si biznes dhe te paguaja taksa.

Por gjithsesi un se lidh me rregullat e biznesit ne vend por ne teresi te situates ne vend
dmth ke nje biznes? Kot te pyes si ishte fillimi? Cfare pengesash hase? Apo e ke biznes te trasheguar?
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Un skam pse apo si te vras trurin per ku do investoja pasi e bej nje pune te tille, thjesht nese do kishte mbase lehtesira ose siguri do regjistrohesha si biznes dhe te paguaja taksa.

Por gjithsesi un se lidh me rregullat e biznesit ne vend por ne teresi te situates ne vend
@Marla e more mesazhin?!! ?
Qeka për gjobë ky vllai ??
 
@Marla e more mesazhin?!! ?
Qeka për gjobë ky vllai ??
E mora tu befsha e mora puna ne te zeze dhe call center jane parajse fiskale ma ka thene vete ai cifuti qe i rekruton ketu ne tirane lol

@Fly po te duash bashkepunojme bashke meqe se vret mendjen flas. Mbase me meson ndonje teknike si mos e vras as une lol
 

Fly

Larguar
E mora tu befsha e mora puna ne te zeze dhe call center jane parajse fiskale ma ka thene vete ai cifuti qe i rekruton ketu ne tirane lol

@Fly po te duash bashkepunojme bashke meqe se vret mendjen flas. Mbase me meson ndonje teknike si mos e vras as une lol

Realisht un paguaj taksa ose me sakte komisione por spaguaj ne shtet, perdor faqet escrow per gjenerimin e faturave ose uli cmimin e tvsh klientit (vetem nese behet fjale per pagesa te ulta).
 
Realisht un paguaj taksa ose me sakte komisione por spaguaj ne shtet, perdor faqet escrow per gjenerimin e faturave ose uli cmimin e tvsh klientit (vetem nese behet fjale per pagesa te ulta).
:)
E kuptova per ca po flet.
 

Kitty1

Antar Aktiv
Une ne fak kam nje forum biznesi qe e menaxhoj (jam shume e fiksuar me forumet prandaj mora pjese dhe ketu) por nuk besoj se me lejohet ta "reklamoj" ketu. Duke qene se keni biznese mendoj se mund te ndihmoni andej me ndonje pergjigje pyetje kur keni kohe :giggle: Ka shume te rinj qe sdine nga tja nisin prandaj dhe kam hapur forum te tille kane prb me taksat ap veshtiresi te tjera.
 
Top