Rinia...

Jeta

Anëtar i Respektuar
Rinia... Kategori e njerezve e cila nga elita (elite i thencin) politike, perdoret vetem per demagogji...
Rinia eshte e ardhmja jone! Po, e vertete... Po pse duhet te jete e ardhmja? Pse rinia e sotit nuk lejohet te depertoje ne vendimmarrje, por perdoret per dicka tjeter?!
Politika shqiptare, ne pergjithesi eshte konsumuar... Ka nevoje per ndryshime... per alternativa tjera... por perseri RINIA ngelet e ardhmja e ketij vendi! :(
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rinia...

E drejte kjo teme...
puna eshte se rinia tregohet neglizhente;nuk ka faj x individ qe thote ajo eshte e ardhmja..ka ardhur nje kohe qe doren nuk ta shtrin kush,por duhet te dish vete si te kapesh..e pse e ul koken rinia e pret,kur shume mire mund tja cjerri surratin atij qe i thote je e ardhmja ti???
le ta ngreje zerin rinia e ti thote:ti zotri,un jam e tashmja,ti e shkuara...iku vapa me gushtin..tani eshte radha ime...e pse se ben rinia po rri neper kafe?
nuk dua te pergjithsoj se ka te rinj qe sot jane me emer neper universitete,apo biznese kombetare e mbarkombetare...
nuk po kap politiken ketu,as nuk po marr mundimin ta realizoj fare se ate e kane marre me tapi o/pozita dhe ate ske as nga ta kapesh,as nga ta leshosh..rinia nuk deperton dot aty...sido qe te jete...
 

ana88

vlonjate tipike
Titulli: Rinia...

rinia e sotme eshte pak e cmendur,por hajde mo i falet,keshtu jemi gatitur qe ne fillim,por me vone e kuptojme gabimet qe kemi bere,ne adoleshence,por eshte teper vone per te ndrequr
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rinia...

Rinia... Ja ku shihet se sa e aktivizuar eshte rinia jone ne ceshtjet qe ja vlen te diskutohen!!! :(

E per kete nuk na ka faj "elita" politike...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Rinia...

Rinia, nje shprese ku zemrat tona jane te varura per te. Rinia eshte nje periudhe e gjallerise. Eshte mesi i jetes, kurse mesi i cdo sendi eshte pjesa me e forte e tij. Rinia konsiderohet nje thesar bukur i cmueshem. Nje thesar te cilin, nese e shfrytezojme per te mire, shnderrohet ne dhunti/miresi, dhe e kunderta.
Familja padyshim qe eshte edhe foleja me e dukshme e pergaditjes se rinise dhe ndertimit te personalitetit te tyre, nga ajo buron e mira ose e keqja, nga ajo vjen devijimi ose miresia. Rinia, eshte e ardhmja e nje populli. Me nje fjale, te gjithe i varin shpresat e tyre tek rinia. Nese ata te cilet u ballafaquan me sfida te ndryshme te jetes, e qe nuk paten mundesi ta shfrytezojne rinine ashtu sic duhet, e qe kane dhimbje te medha, rinia nuk duhet te jete ajo qe do t'ua shtoje dhimbjet edhe me teper. Ajo eshte pasuria me e vlefshme e nje populli. Dikush kishte thene:

"Nëse doni të dini të ardhmen se si do të jetë, shikoni se si janë të rinjtë e sotëm. "​
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rinia...

Jane shume te rralle te rinjte qe dalin kundra rrymes se injorances ku eshte orientimi natyral i tyre, veper e me te rriturve.

Duhet te kuptoni qe "kokave" nuk u interesojne te zgjuarit, te shkathtit, patriotet, te diturit, te interesuarit per ceshtje te medha kombetare dhe ne kete drejtim jane perpjekur jashte mase ti drejtojne te rinjte si dele maleve.

Une me zor po pres, kur do te vije dita qe politikanet shqiptare me emra turq, ti lene fuqite...

Edhe nje nisme e Organizates Mjaft, nuk po mjafton qe te rinjte te mblidhen bashke, por c'faj kane te rinjte, do lene kafen e pasdites pa pire, per te kerkuar me manifestime te drejtat e tyre ???

Trendy i te rinjve sot te hap zorret e barkut, indiferente, arrogante, injorante, hipokrite...po e le me mire me kaq.
 
Titulli: Rinia...

Po kush na le ne te jemi e ardhmja e ketij vendi....ketu peshku madh ha te voglin..kush na le ne te ngrem koken.
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rinia...

rinia nuk duhet te harroje zakonet e mira te vendit te vet te respektoje prinderin ne ralle te pare, dhe te eci me hapin e kohes.
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rinia...

Rinia eshte e Ardhmia !

Nje shprehje e thene dhe e degjuar me mijra here .

Pas pak vitesh do jemi protagonist ne skenes e historise ( ne mos jemi qe tani )
Shoqeria njerezore qe te eci perpara kerkon , ide te reja , fantazi , romatizem , kerkon sakrifice e vetmohim.
{ Sikurse mund te kerkje dhe te kunderten : dmth qe mos kesh asgje nga keto aftesi per te kthyer prapa , per tu kthyer ne mesjete , dikujt ndofta i intereson dhe kjo prespektive .... eshte dhe kjo nje zgjidhje }
E megjithate ne jemi ata qe duhet ti mbartim gjithe keto cilesi , ne jemi e neserme qe po agon !
Keshtu thone ... e megjithate shume prej nesh akoma se ka zbuluar vertesine e kesaj thenjeje . Ndofta si kane bere kurre pyetjen vetes : Jam une e ardhmja ?
Se ne do e kishin bere ,ne do e kishin kuptuar dhe do i ishin pergjigjur atehere ndaj shume prej ketyre ''cudirave'' qe ben sote ne bote , rinia do reagonte , te pakten !
* Vertete jemi ne e ardhmja ?
*Po valle a jemi ne te afte , a kemi ne keto endra , a kemi dijeni te rolit dhe te pergjegjesise tone kundrejt te ardhmes ?
*Po ca jane keto detyra dhe pergjegjesi qe kam une kundrejt vetes ne radhe te pare e kundrejt gjithe shoqeirse njerezore njekohesisht ?
Mua te vetmen gje qe me kane thene , eshte te gjej nje pune mundesisht dogane e te nxjer sa me shume lek , me cdo lloje menyre !
*Kush me pergatiti mua , per nje te ardheme te tille ?
Po endra pse duhet te kem ?
E ca jame une , qe do mund te ndryshoje boten ?
Nje '' bulze uji ne oqena'' , ndaj me mire te ri te bej qef ,
te jetoje jeten time ( duke pare tv ), pa ca me duhet per
boten .
" Pse prindet e mi qe besuan e qe kishin endra ca fituan ?
Ja tani punojne si pastusa ne mergim ..... !

A s'jane keto miq te dashur shume prej pyetjeve dhe mendimeve qe kane shume nga bashkmoshataret tane , ndaj gjithe atyre qe thone qe ne jemi e ardhmja ?
Po valle a nuk eshte detyra e gjithkujt ti japi pergjigje ketyre pyetjeve ?
Jo eshte detyre e familjes , e shkolles , e mediave , e shoqerise.............. - mund te thote dikush .
- ''He mo ce can koken '' se dhe prinderit tani a nuk jetuan si figurante ne ''filmin'' e jetes se tyre , pse valle mos rrojme dhe ne ?
Po miku im i dashur eshte dhe kjo nje rruge qe mund te zgjedhesh , por pavaresisht ne do a sdo , pavaresisht ne je gati a jo , pavaresisht ne je pergatitur shpirterisht , fizikisht , moralisht per misjonin tende , ti nje dite do jesh ''kapiteni i anijes tende '' ( do jesh prind , do jesh punetore , a specilaist , mesues a deputet ...... ) dhe athere do jete ne doren tende ne kete anije do e copetosh mbi shkembinjte , ose te zbulosh ''Ameriken '' !!!
Ndofta duhen kritikuar prinderit tane ( famija eshte baza per gjithcka ) ndofta sistemini shoqerore ku jetuam , fati e jeta tone , ndofta mediat ......... por dije miku im , pavaresisht nga gabimet tragjike qe jane bere , per shkak te gjithe atyre faktoreve qe radhitem me larte , pavaresisht qe misjoni jote eshte shume me i veshtire ne keto kushte , akoma loja s'eshte e humbur , akoma ekzistoje mundesi per ti ndryshuar gjerat .
Dhe ti bashkmoshatari ime ke mundesi te ndryshoshe e te regulloshe shume prej gabimeve te se kaluares.
Le mos te kerkojme fajtore per gjendej ne te cilen ndodhemi , por le te mesojme nga e kaluara duke i mbajtur syte drejt se ardhmes.
Ne ate skene , do luajme vetem une dhe ty........ ,dhe pasi te kemi mbaruar ne ''rolin'' tone do duhet tua leme brezave qe vinjne . Kjo eshte kontrata , keto jane regullat e ''lojes''
Ndaj le te fillojne te mendoje e te veprojme duke mos harruar : ''Ne jemi e ardhmja '' !!!
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Rinia...

nga dashuria qe kemi per prinderit ne gjithmojne i lartesojme ato ' ju themi se prinderit tane ishin dikushi , ato vepruan keshtu dhe fituan, pa marre parasyshe kurre humbjet dhe rastet negative, neve nuk na ben zemra as ti themi.

prinderit tone ishin njesoj si ne as me mire as me keq , me vuajtje dhe gezime, kaluan karrieren e tyre te jetes ne periudhen e kohes qe kaloj.

dicka kane teper prinderit sepse ato do ta mbyllin para nesh periudhen e jetes dhe po e mbyllin pa turp.
neve na presin sfidat e jetes dhe shpresojm gjithmone per mire.
 

sensuu

sweet
Titulli: Rinia...

pak si pasive si rini....te vjen keq,kur e mendon.....:(.......
ahahah kur mendoj fjalen rini,me kujtohet poezia e migjenit :D
 

sensuu

sweet
Titulli: Rinia...

meqe jam edhe une rini,do doja shume qe t'i sherbeja vendit tim ne te ardhmen,ne menyren me te mire te mundshme.......dhe ate qe dua ,e bej :D
 
Top