Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
analfabetet-320x205.gif


Raporti i Bankës Botërore

Pesëmbëdhjetë vjeçarët shqiptarë nuk kuptojnë atë që lexojnë


Rreth 57% e gjimnazistëve në vend nuk kuptojnë asgjë nga ato që lexojnë në tekstet shkollore. Ky është alarmi që ngrihet në raportin e fundit të Bankës Botërore, që konstaton se adoleshentët shqiptarë, duke mos përvetësuar minimumin e njohurive që ofrohen në librat shkollorë, po keqarsimohen.

Duke iu referuar raportit të BB-së, rezulton se 57% e 15-vjeçarëve nuk kanë aftësinë për të kuptuar leximin, jo më për të zbatuar në praktikë njohuritë e marra gjatë viteve të shkollës së mesme, që konsiderohet me ligj si arsimi bazë.

Sipas studimit, kjo shifër tronditëse raporton se të rinjtë shqiptarë janë analfabetë funksionalë me plot kuptimin e fjalës. Këto të dhëna tregojnë edhe për orët e pakta që nxënësit e shkollave të mesme i kushtojnë mësimit. Mirëpo, përveç kësaj, rezulton se edhe ata që janë të devotshëm dhe që ulen të lexojnë, pavarësisht kohës që i kushtojnë, kanë vështirësi për të kuptuar atë që parashikon një temë e caktuar. E thënë ndryshe, këta janë persona që dinë të lexojnë, por që nuk kuptojnë se çfarë kanë lexuar.

Studimi

Rezultatet e raportit që bazohet në testet e Pizës, tregojnë se kjo është një nga normat më të larta të analfabetizmit funksional të regjistruar në të gjithë rajonin e Europës dhe Azisë Qendrore. Shifër që e rendit vendin tonë të katërtën në listë, duke lënë pas vetëm tri vende, Kirgistanin, Azerbajxhanin dhe Kazakistanin. Sipas të dhënave në Ballkan, Shqipëria mban rekordin më negativ në raport me shtetet e tjera.

Shifrat tregojnë se arsimi në Shqipëri është i keqfinancuar në raport me vendet e tjera, të paktën në pjesën publike. Në vitin 2010, fondet e buxhetit për arsimin ndaj prodhimit kombëtar ishin gati dy herë më pak se mesatarja e Bashkimit Europian, ndërkohë që vitet e fundit, sistemi arsimor është përballur me ndryshime të panumërta ligjore, të cilat shpesh përmbysin njëra-tjetrën.

Mirëpo, pavarësisht shkaqeve që nxisin analfabetizmin, që duket se në Shqipëri jo vetëm që nuk po minimizohet, përkundrazi po lulëzon, rezultatet e raportit theksojnë se pasojat në këtë rast nuk janë vetëm sociale, por sidomos ekonomike. Kështu, përveç kostos së madhe sociale që nxit fenomeni i analfabetizmit, efektet negative në ekonominë e vendit janë edhe më të mëdha.

Kjo, për shkak se pjesa më e madhe e të rinjve të paarsimuar kanë shumë më pak mundësi të gjejnë një vend pune dhe përveç se nuk kontribuojnë në rritjen ekonomike, shndërrohen në barrë për buxhetin e shtetit. Në kushtet e një tregu pune, gjithmonë e më shumë konkurrues, ku teknologjia përparon me hapa gjigantë, kostot e keqarsimit janë edhe më të larta.


Mangësitë

Nxënësit shqiptarë, në testime të standardizuara ndërkombëtare, arrijnë nivel të ulët të rezultateve për sa u takon aftësive dhe njohurive, kryesisht në matematikë, por edhe në shkencat e tjera.

Shkak ky që ndikon automatikisht në nivelin e të ardhurave që Shqipëria shpenzon për arsimin. Të dhënat zbardhen në raportin e Bankës Botërore për vitin 2011. Sipas Bankës Botërore, një listë e gjatë arsyesh fshihen pas arritjeve të këtyre rezultateve të dobëta dhe nivelit të ulët të përthithjes së informacionit në shkencat ekzakte. Rezultatet nga shpenzimet e pakta të Shqipërisë për arsimin duken qartë përmes krahasimeve mes vendeve, në lidhje me rezultatet shkollore. “Një shqyrtim i kohëve të fundit, i aftësive njohëse duke përdorur rezultatet e nxënësve në teste të standardizuara të krahasueshme në nivel ndërkombëtar, zbuloi se Shqipëria kishte vlerësimin më të ulët për aftësitë njohëse dhe se vetëm 40% e nxënësve i kishin arritur njohuritë bazë në matematikë dhe shkencë”, parashikohet në raportin e Bankës Botërore, për vitin 2011. /Gazeta-Shqip

Shpresa Mezini
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

se di pse por sme duket studim i besueshem...
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

se di pse por sme duket studim i besueshem...

Ky esht raport qe e ka nxjerr Banka Botrore dhe e ka nxjerr per te gjithe vendet me kete problem.

Rezultatet e raportit që bazohet në testet e Pizës, tregojnë se kjo është një nga normat më të larta të analfabetizmit funksional të regjistruar në të gjithë rajonin e Europës dhe Azisë Qendrore.

Un kete e arsyetoj me mungesen e investimit ne arsim nga ana Qeveris -1

Njerez qe jetojn ne zona rurale dhe skan mundesi ekonomike te dergojn femijet ne gjimnaz po e nderpresin ne 9-vjeçare -2

Duke par kushtet ekstreme te jeteses ka nga ato qe zgjedhin te punojn per ti dhen 1 dor shtepise -3

Po kto 57% s'me habisin fare se te shkojm ne zonat e thella te Shengjergjit qe esht 20 km nga TirOna skan as rruge per te shkuar ne shkolle,mos shkojm as ne zonat e thella te Jugut as ne Veri.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Sorry per injorancen,por te femije qe eshte me nje 9 vjecare smund te quhet analfabete??Ndoshta e di gabim une,por analfabete quhet nje person qe sdi as te lexoje,as te shkruaje as ka qene ne shkolle kurre...
Keta gjimnaziste ne fb dine te hyne ama lol,me shkru sms e email dine apo jo?Apo analfabetizmi qenka njesoj me shkallen e studimit te mesem apo vec fillor??
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Ky esht raport qe e ka nxjerr Banka Botrore dhe e ka nxjerr per te gjithe vendet me kete problem.Un kete e arsyetoj me mungesen e investimit ne arsim nga ana Qeveris -1

Njerez qe jetojn ne zona rurale dhe skan mundesi ekonomike te dergojn femijet ne gjimnaz po e nderpresin ne 9-vjeçare -2

Duke par kushtet ekstreme te jeteses ka nga ato qe zgjedhin te punojn per ti dhen 1 dor shtepise -3

Po kto 57% s'me habisin fare se te shkojm ne zonat e thella te Shengjergjit qe esht 20 km nga TirOna skan as rruge per te shkuar ne shkolle,mos shkojm as ne zonat e thella te Jugut as ne Veri.

edhe 1 arsyje tjeter eshte qe prinderit kan harru me i eduku fmit e vet i kan lan ne rrug dhe ata mendojn vetem per lek , kurse fmija mirret me drog , alkohol e prostitucion e normal qe se ka mendjen te shkollimi.
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Pe: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Sorry per injorancen,por te femije qe eshte me nje 9 vjecare smund te quhet analfabete??Ndoshta e di gabim une,por analfabete quhet nje person qe sdi as te lexoje,as te shkruaje as ka qene ne shkolle kurre...
Keta gjimnaziste ne fb dine te hyne ama lol,me shkru sms e email dine apo jo?Apo analfabetizmi qenka njesoj me shkallen e studimit te mesem apo vec fillor??

mesazhi.gif


mesazhet-e-nazimes.jpgJa kshu shkruajn... Po ky s'quhet ANALFABETIZEM(qe sdin te shkruajn,lexojn...) e shiko qe esht nen thonjza ne titull?
 
Redaktimi i fundit:

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

mesazhi.gif


mesazhet-e-nazimes.jpgJa kshu shkruajn... Po ky s'quhet ANALFABETIZEM e shiko qe esht nen thonjza ne titull?


Te thuash fjalen analfabete me thojza apo pa thojza eshte pak e rende,pasi gabimet ne te shkruar qofshin keta edhe drejteshkrimore jane gjera qe ndodhin...Tani mua me duket e tepruar ky material,aq me shume se nje nxenes nuk kupton ca lexon,kjo sdo te thote qe eshte analfabet,injorant apo ku di une...
Sipas studimit, kjo shifër tronditëse raporton se të rinjtë shqiptarë janë analfabetë funksionalë me plot kuptimin e fjalës. Këto të dhëna tregojnë edhe për orët e pakta që nxënësit e shkollave të mesme i kushtojnë mësimit. Mirëpo, përveç kësaj, rezulton se edhe ata që janë të devotshëm dhe që ulen të lexojnë, pavarësisht kohës që i kushtojnë, kanë vështirësi për të kuptuar atë që parashikon një temë e caktuar. E thënë ndryshe, këta janë persona që dinë të lexojnë, por që nuk kuptojnë se çfarë kanë lexuar.
Pra mund te kene boshlleqe ne te kaluaren e shkolles,nuk e lodhin shume mendjen duke mos i dhene rendesi ose nuk ka aq kapacitet sa te perpunojne materialin e marr...Tani keta akuzat e tua me lart,jo qeveria jo ajo jo kjo sme duken me vend...Pasi nese qeveria ben nje program mesimore,e ben per nxenesit por ska si te te vije ne shpi tja fuse ne tru femijes tend vullnetin per te mesuar...
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Ky esht raport qe e ka nxjerr Banka Botrore dhe e ka nxjerr per te gjithe vendet me kete problem.

Ne fakt artikulli mu duk konfuz Bombi. E fillon me analfebatizmin, me vone e vashdon me faktin qe nuk kuptojne dot tekstet shkollore ne te mesme, dhe e mbyll me shkaqet ekonomike socjale te studenteve te cilet nuk arsimohen dot dhe sgjejne dot nje vend pune. Nqs flasim per analfabetizem ateher diskutohet niveli i ulet, ai fillori, nqs flasim per "analfebatizem " performance ateher kemi te bejme me sistemin mesimor ai i teksteve dhe menyres se dhenies se mesimit. Nqs flasim per "analfabetizem" te se lartes(pra qe nuk ndjekin studimet e larta ) ateher kemi tbejme me nje fenomen tjeter.

Kur flet per fshatrat jam sh dakort, por une me aq sa kam degjuar dhe leuxuar tetvjecaren askush se len. nje perqindje sh e vogel mendoj...
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Te thuash fjalen analfabete me thojza apo pa thojza eshte pak e rende,pasi gabimet ne te shkruar qofshin keta edhe drejteshkrimore jane gjera qe ndodhin...Tani mua me duket e tepruar ky material,aq me shume se nje nxenes nuk kupton ca lexon,kjo sdo te thote qe eshte analfabet,injorant apo ku di une...
Pra mund te kene boshlleqe ne te kaluaren e shkolles,nuk e lodhin shume mendjen duke mos i dhene rendesi ose nuk ka aq kapacitet sa te perpunojne materialin e marr...Tani keta akuzat e tua me lart,jo qeveria jo ajo jo kjo sme duken me vend...Pasi nese qeveria ben nje program mesimore,e ben per nxenesit por ska si te te vije ne shpi tja fuse ne tru femijes tend vullnetin per te mesuar...

A po A?

Dua te me shpjegosh pak kete... si esht e mundur qe ne shkollat private dergohen buxhete duke pergjysmuar ato per shkollat publike?
S'e lejm me kaq... dua te me shpjegosh dhe pse femijet e gjakmarrjes "denohen" te jetojn te izoluar pa 1 perkrahje nga Shteti? Cfare ben shteti per keto femijet?
Moren 1 nisme andej nga Nentori me duket,s'flitet me per te a esht zhvilluar apo e kan nderprer...
Godinat shekullore ku zhvillohet "mesimi" ku bie shiu si mos me pas çati fare si shpjegohet kjo? Ke aq vullnet te pashtershem ti te shkosh ne ato godina?
Po nuk u krijuan kushtet MINIMALEE 4-5 kan aq vullnet sa te vazhdojn nje "ferr" te tille... nuk behet fjal per dit por vite.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

A po A?

Dua te me shpjegosh pak kete... si esht e mundur qe ne shkollat private dergohen buxhete duke pergjysmuar ato per shkollat publike?
S'e lejm me kaq... dua te me shpjegosh dhe pse femijet e gjakmarrjes "denohen" te jetojn te izoluar pa 1 perkrahje nga Shteti? Cfare ben shteti per keto femijet?
Moren 1 nisme andej nga Nentori me duket,s'flitet me per te a esht zhvilluar apo e kan nderprer...
Godinat shekullore ku zhvillohet "mesimi" ku bie shiu si mos me pas çati fare si shpjegohet kjo? Ke aq vullnet te pashtershem ti te shkosh ne ato godina?
Po nuk u krijuan kushtet MINIMALEE 4-5 kan aq vullnet sa te vazhdojn nje "ferr" te tille... nuk behet fjal per dit por vite.

Po kalon nga dega ne dege,se gjakmarrja nuk perben pjesen derrmuese te nxenesve ne shkolla,as analfabetizmin...Tema e materiali ka synim edhe objektivizim tjeter jo keta qe po i rrotullon ti...
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Po kalon nga dega ne dege,se gjakmarrja nuk perben pjesen derrmuese te nxenesve ne shkolla,as analfabetizmin...Tema e materiali ka synim edhe objektivizim tjeter jo keta qe po i rrotullon ti...

Pse duhet te perbej pjesen derrmuese qe te ngrihet zeri? Me duket se jemi te vetmit ne kontinentin Europian qe jetojm me kete fenomen akoma dhe kur vijn gazetaret perendimor nuk arrijn as ta konceptojn si mund te rrij 1 femije i izoluar ashtu pa shkuar 1 dit ne shkolle pa patur 1 shok,shoqe...
1 femije i privuar nga shkolla esht shum,por ngaqe skemi as shifra as asgje se sa jan realisht mund ta perziejm si te duam...
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Pse duhet te perbej pjesen derrmuese qe te ngrihet zeri? Me duket se jemi te vetmit ne kontinentin Europian qe jetojm me kete fenomen akoma dhe kur vijn gazetaret perendimor nuk arrijn as ta konceptojn si mund te rrij 1 femije i izoluar ashtu pa shkuar 1 dit ne shkolle pa patur 1 shok,shoqe...
1 femije i privuar nga shkolla esht shum,por ngaqe skemi as shifra as asgje se sa jan realisht mund ta perziejm si te duam...


O Boommbastik,nuk i mohon njeri keta qe thua ti,por aman ne kohen e xhaxhit me bark bosh,me buke e salce komshite e mi kane shkuar ne shkolle e kane marr shkollen me nota te shkelqyera,vullneti per te mesuar nuk ka lidhje shume me kushtet,kush do me marr dicka e ben pavaresisht kushteve...Une di dhe njerez qe edhe me kushtet e tua qe thua kane marr shkolle e prefesion por teme e gjate kjo...Kur ke vullnet per mua merr ca do me kushte pa kushte...
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

te shkruash me shkurtime (sic bejn gjysma e te rinjve,gje qe eshte problem) (ose ndoshta mund te jen maloke ato qe kan shkruar ate sms) nuk do te thote qe jane analfabete

perkufizim:

Literacy is the ability to read and write one's own name and further for knowledge and interest, write coherently, and think critically about the written word. The inability to do so is called illiteracy or analphabetism.

qe perkthehet:

'Shkrim dhe kendim' eshte aftesia per te lexuar dhe shkruar emrin tend dhe me tej, per njohuri dhe interes, shkrimi koherent dhe te menduarit ne menyre kritike per fjalen e shkruar. Paaftesia per te bere kete quhet analfabetizem.

besoj se keto gjera mesohen qe ne 9vjecare dhe besoj se me shume se 57 perqind e femijeve shqiptar ndjekin shkollen
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Tani varet kujt i themi analfabet por konsideroje se keta analfabetet intelektual madje mu keta qe kan bere analizen jane nder me te rrezikshmit.
 

Kila

VIP
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Ky esht raport qe e ka nxjerr Banka Botrore dhe e ka nxjerr per te gjithe vendet me kete problem.Un kete e arsyetoj me mungesen e investimit ne arsim nga ana Qeveris -1

Njerez qe jetojn ne zona rurale dhe skan mundesi ekonomike te dergojn femijet ne gjimnaz po e nderpresin ne 9-vjeçare -2

Duke par kushtet ekstreme te jeteses ka nga ato qe zgjedhin te punojn per ti dhen 1 dor shtepise -3

Po kto 57% s'me habisin fare se te shkojm ne zonat e thella te Shengjergjit qe esht 20 km nga TirOna skan as rruge per te shkuar ne shkolle,mos shkojm as ne zonat e thella te Jugut as ne Veri.
ca thu o ca thu ??? te jesh i sigurt se ata femije qe jetojne me veshtiresi mesojne me shume se femijet e tjer dhe problemi i vetem esht qe femijet harrakaten rruges tu pi duhan qe 10 vjec pz me te ra pika ....
 

Kila

VIP
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

te shkruash me shkurtime (sic bejn gjysma e te rinjve,gje qe eshte problem) (ose ndoshta mund te jen maloke ato qe kan shkruar ate sms) nuk do te thote qe jane analfabete

perkufizim:

Literacy is the ability to read and write one's own name and further for knowledge and interest, write coherently, and think critically about the written word. The inability to do so is called illiteracy or analphabetism.

qe perkthehet:

'Shkrim dhe kendim' eshte aftesia per te lexuar dhe shkruar emrin tend dhe me tej, per njohuri dhe interes, shkrimi koherent dhe te menduarit ne menyre kritike per fjalen e shkruar. Paaftesia per te bere kete quhet analfabetizem.

besoj se keto gjera mesohen qe ne 9vjecare dhe besoj se me shume se 57 perqind e femijeve shqiptar ndjekin shkollen
Pse malok ?? Cfar kemi ne ??
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

ca thu o ca thu ??? te jesh i sigurt se ata femije qe jetojne me veshtiresi mesojne me shume se femijet e tjer dhe problemi i vetem esht qe femijet harrakaten rruges tu pi duhan qe 10 vjec pz me te ra pika ....

Shko se e ke afer realitetin... Po ne shkolle fillore ndoshta dhe te mesme jan te mire marin gjithcka me zotsi (ju lumte),po ne shkolle te larte si i trajtojn? Me ca do i paguajn shpenzimet e konviktit?
Se 1 shtet Universitetet i ka vetem ne Kryeqytet...
 

Kila

VIP
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Shko se e ke afer realitetin... Po ne shkolle fillore ndoshta dhe te mesme jan te mire marin gjithcka me zotsi (ju lumte),po ne shkolle te larte si i trajtojn? Me ca do i paguajn shpenzimet e konviktit?
Se 1 shtet Universitetet i ka vetem ne Kryeqytet...

universiteta ska vetem nje kryeqytet po flasim per analfabetizmin mos kalo adej po dedhe ti dhe kalojme ...
 

eGo0sTyle

System Engineer
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Imagjino pas ca vitesh cdo behet...
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

universiteta ska vetem nje kryeqytet po flasim per analfabetizmin mos kalo adej po dedhe ti dhe kalojme ...

Juridik ka ne rrethin e Matit? Infermieri? Letersi? Ekonomik?
Sa km larg duhet te shkosh per te gjetur keto universitete?
Kur skan buke te han ne shtepi kan per te derguar ne konvikt dhe te paguajn shpenzimet e shkolles? Ca sjell kjo? Varferi mbi varferi! Varferi arsimimi,sociale...
 

cent

...Lontano
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Normale...Me kete qeveri qe kemi 57% esht pak fare,kur drejtora shkolle shkojn militantet e PD-s dhe اerrat e LSI-s, Me lek futen mesuesa te paaft
 

Kila

VIP
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Juridik ka ne rrethin e Matit? Infermieri? Letersi? Ekonomik?
Sa km larg duhet te shkosh per te gjetur keto universitete?
Kur skan buke te han ne shtepi kan per te derguar ne konvikt dhe te paguajn shpenzimet e shkolles? Ca sjell kjo? Varferi mbi varferi! Varferi arsimimi,sociale...
ka infermieri ka histori gjeografi te tjerat se di ca jan ! po ka po mos ne mat ke peshkopi shkoder durres elbasan kukes
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Jan qe jan t'e shkojn nga Kosova,Maqedonia ose le te vijn ktej nga Italia fare se gjysmen e rruges e bekan.
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Se mos vetem ne shqiperi esht ky rezultat ka dhe me keq se ne ...Dhe normal qe kto priteshin se te rrish gjith diten neper kafene me kafe e cigare ne dor ska si ndodh tjeter ...Sot shkojen ne gjimnaze per te zen na nje dashnor apo dashnore loool ...
 

ricky_ch

******
Pe: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Nuk do të dëshiroja ta nënçmoja askend, por unë këtë
analfabetizëm do të zgjeroja edhe në Universitet.
Jeni edhe vetë dëshmitarë ku çdo ditë hasim në TV
njerëz të TV-së folin gjuhën katastrofë, këndej kemi
elitën e njërëzve që udhëheqin shtetin dhe ende nuk dijnë
të lidhin fjalët mirë apo të shprehen si duhet.
Duke lexuar gazetën, ku ka më katastrofë se të hasësh
një gazetarë që shkruan shkel-e-shko?!

Kur dikush që ka kryer fakultetin nuk është i vetëdijshëm
se baza e komunikimit është gjuha, atëherë nuk ke se si mos ta
futësh këtë person në kategorinë e analfabetëve.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

edhe nje qeshtje qe vlen te diskutohet me teper se qdo send tjeter ...
arsimi shqiptar eshte jasht normales ai filllor katastrof ndersa ai i larrte prodhon kuadra ne seri qe sja kan haberin zanatit te tyre
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Rreth 57% e gjimnazistëve, “analfabetë”

Pse malok ?? Cfar kemi ne ??

na marrshin tkeqen ne jemi te mir :D
P.s sa per temen sbesij se esht analfabetizem nese shkruan m shkurtime
analfabetizem esht kur sdi te shkruash tlexosh
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
-Thjeshte, Banka Boterore i ka thene Shqiperise: Be nje sy qorr e nje vesh shurrdh!

57%?!

...po 43% te zgjuar c'u bene?! -Apo budallenj edhe ata...
 
Top