Rruga e qumështit

Lauri

Anunnak
“Rruga e qumshtit”

Ne nje nate te kthjedhet dhe mbi te gjitha shume larg qyteteve ne Texas, eshte e ndriquar nga “rruga e qumshtit”qe ka falur nje spektakel dritash dhe ngjyrash.Astronomet thone qe ka shume vende te tjera dhe me te bukura ne univers.Por nuk shikohen me sy te lire.Nga toka mund te shohim vetem rrugen e qumshtit ne galaksine tone,qe siq duket(foto)eshte plot pluhur kozmik per shkak te shperthimeve te shumta kozmike.Lindje yjesh.
Larry Landolti,New Hempshire:me 21/03/2008
Clik mbi foto.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Via Lattea.

Kjo foto te fut pak friken eee, shum origjinale?
Kjo eshte rruga e qumshtit ku bejme pjese edhe ne, por une dyshoj pak qe kjo foto eshte bere pa filtra dhe qe shikohet ne te vertete me sy te lire.

Ja ku ndodhet rruga e qumshtit ne galaksine tone, e cila eshte e perbere ne dy krahe qe bashkohen ne fuuuuund pas diellit tone (Sun).
 

korado

President
Titulli: Via Lattea.

Ja ku ndodhet rruga e qumshtit ne galaksine tone, e cila eshte e perbere ne dy krahe qe bashkohen ne fuuuuund pas diellit tone (Sun).

Dielli jone eshte ai ne mes?
 
Last edited by a moderator:

Lauri

Anunnak
Titulli: Via Lattea.

Klik mbi foto,:eek:hh: rrethi i vogel me poshte qendres se galaksise. Ku eshte shkruar (Sun)
 

korado

President
Titulli: Via Lattea.

AHA,kuptova,imagjino se sa diej si dielli yne ka udha e qumshtit
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rruga e qumështit

Shume pamje e mrekullueshme, me fat ata qe jetojne ne Texas :p
 

ShkodranNe

Dwell in possibility
Pe: Rruga e qumështit

Rruga e qumeshtit permes aparatit fotografik

Images.ashx

Images.ashx

Images.ashx

 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: Rruga e qumështit

Ne fakt me nje teleskop te vogel mund te shikoni edhe galaksine me afer rruges se qumeshtit Andromeden e cila duket ne formen e nje ylli me prerje te terthorte ...shume e bukur
 

Aver

VIP
Titulli: Rruga e qumështit

Shkencëtarët zbulojnë një Tokë të re!

shkenc-euml-tar-euml-t-zbulojn-euml-nj-euml-tok-euml-t-euml-re_hd.jpg


Teleskopi i NASA’së, Kepler Space Telescope kohët e fundit ka zbuluar një planet të ri që i ngjan Tokës që është në orbitën e një ylli pranë, që gjendet brenda zonës së banueshme të galaktikës sonë. Kepler-186f është rreth 500 vite-dritë nga Toka në konstelacionin Cygnus.
Zona e banueshme, e njohur gjithashtu si zona Goldilock (zonë e banueshme galaktike rreth një ylli), është rajoni përreth një ylli brenda të cilit objektet planetare në masë me presion atmosferik të mjaftueshëm mund të mbështesin ujin e lëngët në sipërfaqet e tyre.

Ndërsa është vlerësuar se ka të paktën 40 miliardë planete të madhësisë së Tokës që janë në orbitën e Rrugës së Qumështit – galaksinë tonë.

Ky zbulim i veçantë i planetit të madhësisë Tokës është etiketuar si i tillë, pasi që gjendet në zonën e banueshme të një tjetër ylli. (Telegrafi)
 
Top