Rusët kërkojnë që “Aja Sofia” e Stambollit t’i kthehet Kishës Ortodokse

legjenda

Tetova
– Një grup deputetësh të Dumës ruse e mbështesin idenë që xhamia “Aja Sofia” e Strambollit t’i kthehet Kishës Ortodokse.
“Presim që pala turke të bëjë një gjest miqësie – Kishën “Shën Sofia” t’ia kthejë kishës së krishterë”, ka thënë Sergej Gavrilov, koordinatori i grupit parlamentar ndërpartiak për mbrojtjen e trashëgimisë së krishterë.
Gavrilov ka thënë se pala ruse e sheh të nevojshme të kujtojë se kisha e lashtë bizantine “Shën Sofia e Carigradit”, në Stamboll, është shenjëtorja më e vjetër e botës së krishterë, transmeton Srna.
Kisha “Aja Sofia”, në vitin 1453, në kohën e sundimit otoman, është shndërruar në xhami, kurse në vitin 1935 ajo është shndërruar në Muze.
Prej vitit 1985, “Aja Sofia” gjendet në listën e trashëgimisë kulturore nën mbrojten e UNESCO-s. (r.m.)
Aja-Sofia_Stamboll-640x480.jpg
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Rusët kërkojnë që “Aja Sofia” e Stambollit t’i kthehet Kishës Ortodokse

Me renjen e Kostandinopojes si kryeqyteti i ortodoksise bizantine, kaloj ne Moske ku eshte edhe sot. Ky eshte motivi qe Papati i Moskes dhe Vatikani nuk flasin me njeri-tjetrin nga ajo dite dhe deri sot. Historia nuk harrohet.
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Rusët kërkojnë që “Aja Sofia” e Stambollit t’i kthehet Kishës Ortodokse

Do te ishte nje gjest tolerance nga ana e shtetit turk, nese Shen Sofia, i kthehet Kishes Orthodhokse, se ciles i perket realisht.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Rusët kërkojnë që “Aja Sofia” e Stambollit t’i kthehet Kishës Ortodokse

Ataturku e beri muzeum,qe te mbante njeanshmeri ,mes besimeve.
Erdogan e ka kthyer pak me pare ne xhami perseri.
Nuk ta kthejne me ne kishe ate, pa jua marre me force turqeve ashtu sic ata jua moren ortidokseve.
turk milet pis milet.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Rusët kërkojnë që “Aja Sofia” e Stambollit t’i kthehet Kishës Ortodokse

Eshte kenaqesi te shohesh enderra, sidomos kur sheh me sy hapur ! :plazh:
 

Passion

Banned
Titulli: Rusët kërkojnë që “Aja Sofia” e Stambollit t’i kthehet Kishës Ortodokse

Feminore semundje kan pas thene per fanatizmin.
Epidemi .
Qenka Ilia i Albos ketej.
Iso Lauri i mprehte.

Ika!

Tundni kembanat tek kishat kur ti mirrni(pa orgji ne to),pa luft kryqezatash.
Thiaooo.
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Nese do kishin 2 pare mend duhet t`ja kthenin ne paqe Katedralen Shen Sofia, Kishes Orthodhokse dhe jo ta ndynin me shkrime arabe.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
jo pse te kthehet ne Kishe, krejt popullata muslimane jane aty.... Kthejeni ndane nje pjese xhami, nje pjesë kishe, e hajt mos beni zhurma kot. Kush do, le te shkon te lutet sipas asaj qe deshiron nga zemra.... jo te impononi kishen ne vendin e muslimaneve.


Edhe ne Kosove sa katedralet i kan ndertu, aty 96% musliman janë. Kujt ia ndertoni ato? ....Ne nuk shkojm ne kisha, por ne xhamia. Pra edhe ndertimi i kishave e katedraleve te shumeta ne Kosove eshte imponim sikur me inat po i ndertojn ato aty. Cfare pritni? Pritni tua shkaterrojm nje dite dashet apo nuk dashet, apo vertet do ndaleni mos ti ndertoni aty mëtej.


Neve na dhambin syte ashtu. Popullata eshte muslimane, edhe sduam mes mases se gjere te kemi kisha.

Kishat ndertoni ne mesin e krishtereve, jo ne mesin e muslimaneve.

 
Redaktimi i fundit:

ilia spiro

Anëtar i ri
Katedralja e Shen Sofise eshte ylli Kishave ne Perandorine Romake te Lindjes (Bizant), ndaj duhet te kthehet ne origjine, pavaresisht pushtimit osman.
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Do te ishte nje gjest tolerance nga ana e shtetit turk, nese Shen Sofia, i kthehet Kishes Orthodhokse, se ciles i perket realisht.

Shume gjeste tolerance do ishte edhe nga ana e Ortodokseve, apo e nga ana e shteteve ortodokse.

Nuk ka kishe Orthodhokse, as odhodhokse as orthothokse edhe as ordhothokse, kurse kishe ortodokse ka.
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Shume gjeste tolerance do ishte edhe nga ana e Ortodokseve, apo e nga ana e shteteve ortodokse.

Nuk ka kishe Orthodhokse, as odhodhokse as orthothokse edhe as ordhothokse, kurse kishe ortodokse ka.

Kisha Orthodhokse, Ortodokse, Orthodokse, Orthodoxe, etj.,. eshte NJE, E SHENJTE, KATHOLIKE DHE APOSTOLIKE, shtetet jane produkte te politikes, e megjithate Shen Sofia duhet te kthehet ne identitet, epiqendra e orthodhoksise boterore, pavaresisht se propozimi eshte nga politika.
 

Passion

Banned
Prift
O prift
Dua të rrëfehem :D
Kam mëkatuar :p


Qisha orTHodhokse do marr ag sofinë(pa merak)

Vlleht grekoq,,,,is do duartrokasin.
Albo do masturbohet nga Filadelfia e ti si çirak duke lëpirë doçkat e Janullatoq,,,,,is.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Kisha Orthodhokse, Ortodokse, Orthodokse, Orthodoxe, etj.,. eshte NJE, E SHENJTE, KATHOLIKE DHE APOSTOLIKE, shtetet jane produkte te politikes, e megjithate Shen Sofia duhet te kthehet ne identitet, epiqendra e orthodhoksise boterore, pavaresisht se propozimi eshte nga politika.


aaa...ishin e ishin e ishin.... dhe sjan me.... As mos mbaj ymyd se do tiu kthehet më, keshtu di te them...

Perpara do te shkoje pluhur ne qiell me gjith themel, se sa ta merrni ju perseri... Aty ska fare te besimit tuaj qe lufton per to.

Me nis me shiku ishin dhe ishin dhe ishin... edhe Spanja nje kohe ishte vend musliman, po tani seshte më. A duhet kthehen ata atje ku ishin sipas teje?
 

ilia spiro

Anëtar i ri
aaa...ishin e ishin e ishin.... dhe sjan me.... As mos mbaj ymyd se do tiu kthehet më, keshtu di te them...

Perpara do te shkoje pluhur ne qiell me gjith themel, se sa ta merrni ju perseri... Aty ska fare te besimit tuaj qe lufton per to.

Me nis me shiku ishin dhe ishin dhe ishin... edhe Spanja nje kohe ishte vend musliman, po tani seshte më. A duhet kthehen ata atje ku ishin sipas teje?

Do te kthehet por ne nje kohe tjeter,.... ndoshta jo shume vone
 
Top