Sa e vertet eshte?!

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Po i beja scroll home-it te fb dhe me doli kjo:

"Instikti mbrojtes ndaj nje gruaje: ja ku qendron ndryshimi midis nje Burri dhe nje mashkull."
FB_IMG_1615050995077.jpg
JO!
Rrofsh.
Per mua eshte fyese ndihma e jo kerkuar te seksit te kundert.
Sepse nje grua e fort, nga ato qe i rrjedh adrenalina ne vena, ka nevoj per nje keshille... per mbeshtje dhe asgje tjeter.
Nje partner i barabarte qe thot: "nuk je vetem, jemi bashk".
bb4519de9c38b4c5a7e692050cb87a10.jpg
 
Po i beja scroll home-it te fb dhe me doli kjo:

"Instikti mbrojtes ndaj nje gruaje: ja ku qendron ndryshimi midis nje Burri dhe nje mashkull."
Shiko fotografinë 1778389
JO!
Rrofsh.
Per mua eshte fyese ndihma e jo kerkuar te seksit te kundert.
Sepse nje grua e fort, nga ato qe i rrjedh adrenalina ne vena, ka nevoj per nje keshille... per mbeshtje dhe asgje tjeter.
Nje partner i barabarte qe thot: "nuk je vetem, jemi bashk".
Shiko fotografinë 1778396
Te thuash qe eshte fyese kur nje mashkull kerkon te mbroje nje femer me duket pak e tepert.
Natyrisht kur nje mashkull kerkon te te mbroje mund te supozosh qe te quan te brishte ose me keq akoma prone te tijen te cilen duhet ta ruaje(flas psikollogjikisht) pra mirekuptoj refuzimin tend te nje ndihme te tille sepse ti nisesh nga presuposti qe te dy gjinite jane te barabarta.

Sidoqofte ka meshkuj qe e mbrojne femren sepse shohin te ajo nenen, motren, bijen e tyre.
 

Endrra

VIP
V.I.P
Kurre skam pasur nevoje te me mbroje mashkull nga dicka.. edhe ne adoleshencen time .
Meraku me i madh ishte, te mos provokoja situata ku vellezerit te ziheshin per mua.
Me tmeŕronte ky fakt.
Pra duke evituar situata te tilla ..ne fakt jam kujdesur une per ta ..
 

Monique

With or Without u
Te kerkosh keshilla qenka kriter dallues midis llojit?
Ohh mesova nje gje te re
 
Po i beja scroll home-it te fb dhe me doli kjo:

"Instikti mbrojtes ndaj nje gruaje: ja ku qendron ndryshimi midis nje Burri dhe nje mashkull."
Shiko fotografinë 1778389
JO!
Rrofsh.
Per mua eshte fyese ndihma e jo kerkuar te seksit te kundert.
Sepse nje grua e fort, nga ato qe i rrjedh adrenalina ne vena, ka nevoj per nje keshille... per mbeshtje dhe asgje tjeter.
Nje partner i barabarte qe thot: "nuk je vetem, jemi bashk".
Shiko fotografinë 1778396

Nese e kuptova drejt temen po jap mendimin tim si e konceptoj une

Njerezit jane qenie qe kane ardhur ne kete bote vetem dhe po prape vetem do largohemi nga kjo bote, hapi i pare eshte te mesojme te jetojme me veten tone njehere. Kjo do te thote qe cdo gje qe bejme cdo gje qe mendojme cdo vendim qe marrim ka te beje me veten tone dhe nuk varen nga te tjeret. Dhe kjo ska te beje me te qenit femer apo mashkull por ka te beje me forcen e karakterit. Ka njerez te forte ka njerez emotiv te brishte ka njerez moskokecarres etj etj

Por njerezit jane dhe qenie sociale qe jetojne me njerez te tjere, me disa kane me shume te perbashketa te mendimeve karakterit te tyre dhe me disa jo. Ata te paret i afron me shume prane vetes edhe ne raport femer mashkull flas.
Interesi i perbashket ne kete mes eshte dhenia dhe marrja reciproke e vlerave apo kunder vlerave pak rendesi ka kjo deri ne momentin qe cdo gje eshte ne ekuiliber midis njeri tjetrit.Ska vend per turp egiozem kur cdo gje eshte e cilter. Cdo gje eshte e lejueshme maadje dhe perkujdesja.
Nese ky ekuiliber prishet ath cakordohet cdo gje.
 
Redaktimi i fundit:

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Te thuash qe eshte fyese kur nje mashkull kerkon te mbroje nje femer me duket pak e tepert.
Natyrisht kur nje mashkull kerkon te te mbroje mund te supozosh qe te quan te brishte ose me keq akoma prone te tijen te cilen duhet ta ruaje(flas psikollogjikisht) pra mirekuptoj refuzimin tend te nje ndihme te tille sepse ti nisesh nga presuposti qe te dy gjinite jane te barabarta.

Sidoqofte ka meshkuj qe e mbrojne femren sepse shohin te ajo nenen, motren, bijen e tyre.

Kam qen perhere indipendente... dhe i kam zgjidhur vet cfare do lloj gjeje te ket qen.
Me siper thash "ndihm te jo-kerkuar"... natyra ime nuk e koncepton. Kam mesuar vet-mbrojtjen qe ne femijeri... o ndoshta e kam ne gjak.

Ne cift gjithashtu... e kam problem ket pik sepse njoftoj vetem kur e kam eliminuar shqetesimin.
Pala tjeter ofendohet sepse preket ne ego... sepse duhet te kishte qen ai te me mbronte.
Per mu kjo eshte fyese! Ne syt e mi kthehesh ne armik.


Per ta thy cik serjozitetin... ne klas te tret kam pas njonin qe sme lente rehat dhe me ndiqte cdo here qe dilja nga shkolla dhe me uleriste: o zemer, o shpirt, hajde,un te dua...
Un i gjuja me gura por hic
Ateher nje dit e ndoqa une dhe prita te hypte shkallet.
E ema po ndente rrobat te ballkoni dhe duke i uleritur per cunin, ajo kapi nje govat me uje te ftohte dhe ma hodhi ne koke ?


Ja... ashtu u ktheva ne shtepi. Si luanesh e nxefur flak me atletet plluq e plluq ???????
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Varet se sa i/e afërt je me personin. Pasi për mua nuk është dallim gjinie edhe mashkulli ka nevojë për një mbështetje shpirtërore etj. Psh unë jo ç'do femre do ja kërkoja ose më saktë do e shihja me dyshim nga dikush që nuk kam ndonjë mardhënie kushe di.
Me pak fjalë varet nga raporti unë kështu e shoh. E vetmja ndryshim është që femrat duke qenë një natyrë me e ndjeshme në përgjithësi kanë më tepër nevojë për vëmendje nga seksi tjetër.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Nuk doja tboheshit kaq serjoz ?
Hec e kthehemi te tema e : keni me i than gjo dikujt dhe horoskopit karagjoz ?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ne vend se te hulumtojme ndryshimet ndermjet burrit e gruas, mendoj se eshte me e drejte te mendojme dhe hulumtojme ne gjerat te cilat na afrojne, na bashkojne dhe na ndihmojme ta kuptojme njeri-tjetrin, sepse sa here dalin kerkime te tilla (artikuj etj), shume here ne mendjen e nje gruaje aty per aty do te krijohet ajo bindja e barazise, se ti nuk ke nevoje per mbrojtjen e nje burri, ti je vet burre vet grua, per dy kafshate goje edhe e ema t'i jap ne vend te burrit, t'i mund t'ja arrish vet etj etj etj.

Kuptone nje here e pergjithmone se burri dhe gruaja jane krijesa te ndryshme, te barabarta para Zotit, me obligime te ndryshme, ku e plotesojne njeri-tjetrin, ashtu sic ceket edhe ne Kur'an kur flitet per grate:

"Ato jane prehje per ju dhe ju jeni prehje per ato." (Bekare, 187)
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Cdo dit pyes veten c'desha une me nje dem ?????
E ka fajin agjencia çifteve po mos u anko që ditën e parë se e di vet ti.... lool
Pastaj ç'ke me demat ti?
Anyway dem si unë s'ke me gjet kjo osht pak por e sigurtë.

Nuk ka mo mo mirë kur i bo qefin vetes lool lool
 

Ledia

❤Shkodrane❤
Ku ka me bukur se te kesh dike afer te mbeshtesi te japi nje keshille te zgjasi doren e te thot jam ketu per ty. Kjo nuk tregon qe kam nevoj te me mbroje dikush se jeten di ta perballoj shume mire pa ndihmen e askuj. Por eshte gje e bukur te kesh dike qe te jet gjithmon afer teje qofte pa ber asgje vetem me pranin e tij.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
I hoqet kepucet ju qe hyni pa leje thjesht me bo pis ?!
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Sna hyn ne pun xhentisa kur mungojne bazat...
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
E thashe une jo ti. Por kur ajo lloj sjellje pranohet nga femrat ashtu do bej ai se ka sukses. Ate formul ka gjet.

Dua te jem e qart qe nuk kam bezdi nese dikush me mban deren, me hap deren apo me shtron tapetin e kuq, perkundrazi... kam pas dhe kam akoma miq te tille dhe shoqe me sjellje mashkullore qe sillen me mu ne ate menyre. Por di qe eshte reciproke dhe ka respekt te tjeter niveli.
Sepse shpesh her xhentileca perdoret si camouflage per tjera qellime. Dhe aty me ngordh shpirti dhe spranoj me asnje 'ciao'.
Sjemi te gjitha ne vitrine...
Mos me thuaj qe pasi i pagoni darken, shopping & bullshit nuk prisni all inclusive me 5 yje.

Sorry por jam paragjykuese
 
Top