Sa e vertet eshte?

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Thon: figlio mammone = uomo coglione


Nje burr i lidhur me nyje me nenen e tij eshte nje femije i maskuar si i rritur.
Eshte nje burr qe urren grat dhe ben cfare do lloj gjeje qe tja nxi jeten tyre.
Refuzon iden e te qenurit burr duke u sjell si playboy dhe zakonisht percmon te atin.
Keqtrajton femrat dhe perdor mbi to dhune te cfare do lloj natyre.
Pas dashurise te semure per te emen, fshihet nje zemerim i mberthyer
Ai ka aq shum frik nga grate sa qe pranon vetem seksualitetin pa ju hapur ndjenjave.
Behet nje baba i munguar ose i dhunshem, duke shkarkuar te femijet gjith frustracionet e jetuara gjat femijeris.
Nuk din te krijoj dhe te menaxhoje marredhenie te qendrueshmeShiko fotografinë 1781362
 
 • Më pëlqen
Reactions: VIP

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
FB_IMG_1616845093239.jpg


Do doja te integrohet me temen se nuk e di cpati qe nuk doli.
Thanks
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️

Attachments

 • 200.gif
  200.gif
  142.7 KB · Shikime: 0
 • 200.gif
  200.gif
  142.7 KB · Shikime: 0

Ledia

❤Shkodrane❤
Prandaj cdo femije duhet te ket prane babain .ose ne munges te tij nje figure mashkullore qe ta mesoj qe mos te jetoj nen hijen e nenes tij. Sa e veshtire eshte sot te rritesh nje femije ??
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
A eshte tema per femijet e lazdruar ? Ata te tipit " Mommy's Little Boy" ?

 

Ledia

❤Shkodrane❤
Jo vetem per femijet e dhastuar.por ne pergjithsi per ato cuna qe ne mamat i mbajme shume te lidhur pas vetes. Qe mendojme se i mbrojme duke mos i len te gabojne kurr.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Nuk di sa e qart ishte tema, por eshte per burrat qe akoma ledhatohen nga nenat e tyre.
Qe kur gabojne, nenat i ke aty ti ngushellojne dhe ti mesojne si te hakmerren me gruan dhe akoma me keq me nenen e femijes te tyre ( nipin)
Po flas per ato burra qe as burra smund te quhen.
 

Ledia

❤Shkodrane❤
Nuk di sa e qart ishte tema, por eshte per burrat qe akoma ledhatohen nga nenat e tyre.
Qe kur gabojne, nenat i ke aty ti ngushellojne dhe ti mesojne si te hakmerren me gruan dhe akoma me keq me nenen e femijes te tyre ( nipin)
Po flas per ato burra qe as burra smund te quhen.
Ato jan rrit ashtu. Dhe nuk ndryshojn kurr. Por dhe nenat kan pjesen efajit ne ket mes. Sduhet perzihen e sduhet mbeshtetur cuni ne cdo gje. Ti dali per zot vet jetes ti ai. Po ne pergjithsi nenat kan debules cunat
 
Dashuria e nenes ndaj birit ose birit ndaj nenes dashuria e babait ndaj vajzes apo vajzes ndaj babait jane 2 nga dashurite qe kurre per asnje arsye ne bote mund te mungoje qe nga lindja deri ne vdekje. Personalisht me shton respektin nje mashkull qe do/respekton nenen e tij dhe e mban ate ne vendin numer 1 ne zemren e tij. Coglione me duken ata meshkuj qe per 2 gisht p te shurrum mohojne ate qe ju ka bere koken dhe ju falin vetem dashuri pa kushte.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Dashuria e nenes ndaj birit ose birit ndaj nenes dashuria e babait ndaj vajzes apo vajzes ndaj babait jane 2 nga dashurite qe kurre per asnje arsye ne bote mund te mungoje qe nga lindja deri ne vdekje.
Asgje per te kundershtuar ne ket pjese.
Mungesa e dashuris ne familje sjell shum probleme ne lidhje me raportin me boten e jashtme.

Personalisht me shton respektin nje mashkull qe do/respekton nenen e tij dhe e mban ate ne vendin numer 1 ne zemren e tij.
Ke te njejtin mendim kur raporti kalon ne limit me nje burr qe nuk merr kurr nje vendim me trurit e vet dhe kerkon ndihm perhere nga e ema? Nga e ema qe eshte mbi te gjithe?! (Mbi boten, mbi gruan dhe edhe mbi femijen).
Sepse tema, flet per ket tip raporti qe te pakten ktu ne itali eshte shum i perhapur.
Flas per nena qe i ledhatojne edhe kur kercenojne, edhe kur dhunojne, edhe kur mashtrojne, biles biles i mesojne se si te genjejn dhe manipulojne grat qe kan ne shtepi.
Flas per nena ( ne shum raste edhe gjyshe) qe nderhyjn cdoku, thjesht per ti treguar te birit (tashme burre) qe askush nuk i do sa ajo.

Coglione me duken ata meshkuj qe per 2 gisht p te shurrum mohojne ate qe ju ka bere koken dhe ju falin vetem dashuri pa kushte.

Dakord dhe ketu.
Por teorikisht kjo rrac eshte shum me pak e perhapur dhe zakonisht mohojne te gjith familjen.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Ato jan rrit ashtu. Dhe nuk ndryshojn kurr. Por dhe nenat kan pjesen efajit ne ket mes. Sduhet perzihen e sduhet mbeshtetur cuni ne cdo gje. Ti dali per zot vet jetes ti ai. Po ne pergjithsi nenat kan debules cunat

Nenat kan faj por dhe kto burra, duhet ta bojm te qart qe jan te semure mendore dhe te sterilizohen sepse nuk meritojne asgje.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Thjesht kurioz isha wtff

11111.png
 
Asgje per te kundershtuar ne ket pjese.
Mungesa e dashuris ne familje sjell shum probleme ne lidhje me raportin me boten e jashtme.


Ke te njejtin mendim kur raporti kalon ne limit me nje burr qe nuk merr kurr nje vendim me trurit e vet dhe kerkon ndihm perhere nga e ema? Nga e ema qe eshte mbi te gjithe?! (Mbi boten, mbi gruan dhe edhe mbi femijen).
Sepse tema, flet per ket tip raporti qe te pakten ktu ne itali eshte shum i perhapur.
Flas per nena qe i ledhatojne edhe kur kercenojne, edhe kur dhunojne, edhe kur mashtrojne, biles biles i mesojne se si te genjejn dhe manipulojne grat qe kan ne shtepi.
Flas per nena ( ne shum raste edhe gjyshe) qe nderhyjn cdoku, thjesht per ti treguar te birit (tashme burre) qe askush nuk i do sa ajo.Dakord dhe ketu.
Por teorikisht kjo rrac eshte shum me pak e perhapur dhe zakonisht mohojne te gjith familjen.
Vendimarrja eshte ceshtje karakteri pastaj kjo per burrat. Eshte prap burri rregullatori i mardhenies ne familje dhe ne raport me njerezit e dashur te tij.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
S'di ca te them! ?
Ama di qe nje femije qe nuk don dhe vendos nenen ne prioritet nuk vyen per asgje. ?

Pastaj tjeter gje qe femija ka nevoje te rritet, te jete i pergjegjshem dhe te ndaje shapin nga sheqeri.
Fundja sic ka njerez te mire e te keqinj ka dhe nena e baballare te tille. Egzistojne dhe nena qe ne vend t'i nxisi per dashuri ne cift i nxit ne cytje, distance. Ama dhe ne kete rast femija duhet te sillet me butesi me prindin kur ja evidenton gabimin. ☺ Eshte Nene!
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
S'di ca te them! ?
Ama di qe nje femije qe nuk don dhe vendos nenen ne prioritet nuk vyen per asgje. ?

Pastaj tjeter gje qe femija ka nevoje te rritet, te jete i pergjegjshem dhe te ndaje shapin nga sheqeri.
Fundja sic ka njerez te mire e te keqinj ka dhe nena e baballare te tille. Egzistojne dhe nena qe ne vend t'i nxisi per dashuri ne cift i nxit ne cytje, distance. Ama dhe ne kete rast femija duhet te sillet me butesi me prindin kur ja evidenton gabimin. ☺ Eshte Nene!
Po flisja pikerisht per kto raste.
Per burra te lidhur aq shum me nenat e tyre sikur a thu po i largon njeri me dhune. Dhe ne vend te 'mbrojne' catin e sapo ndertuar, e luftojne dhe e shkelin... ska rendesi nese e kan gruaja apo femija... apo te dy bashk.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Po flisja pikerisht per kto raste.
Per burra te lidhur aq shum me nenat e tyre sikur a thu po i largon njeri me dhune. Dhe ne vend te 'mbrojne' catin e sapo ndertuar, e luftojne dhe e shkelin... ska rendesi nese e kan gruaja apo femija... apo te dy bashk.
Po po e kuptova. Por i bera nje hyrje kshu te pergjithshme ?
Sigurisht qe ka raste plot. Sa e sa cifte madje jane ndare se burrat nuk kane qene te zote me i dhene hakun gruas e femijeve. Habi me bejne prinder te tille me thene drejten. Cfare fitojne qe fusin sherr ashtu ne jeten e femijes tyre.
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Po po e kuptova. Por i bera nje hyrje kshu te pergjithshme ?
Sigurisht qe ka raste plot. Sa e sa cifte madje jane ndare se burrat nuk kane qene te zote me i dhene hakun gruas e femijeve. Habi me bejne prinder te tille me thene drejten. Cfare fitojne qe fusin sherr ashtu ne jeten e femijes tyre.

E thanme nga goja e tyre xhelozia, vuajn largimin e te birit dhe nga qe e duan perhere bashk me to, fusin hundet kudo dhe fusin jo vetem xixa por thika. Nuk shperndajne dashuri por urrejtje... deri sa e bejn te birin te kthehet perseri nen te njejten cati me to. Nuk i mesojne te birit qe jeta ne cift eshte jo vetem fush me lule por edhe bashkpunim, eshte ndonjehere stressuese dhe natyrisht plot komprimise. Nuk i thon: flit me gruan tende por "kush te ka merzit, ajo Rrugaçë? Erdha per 5 minuta jam aty".

Dhe akoma me keq kur ne mes ka femije... te vegjel. Fajin e ka femija, fajin e ka nena sepse sdi te edukoj femijen, fajin e ka nena qe e llaston duke u cuar orar pa orar sepse i dhemb shpirti kur degjon te birin qe qan dhe spyt a eshte ora 3 apo 4 e mjesit dhe zgjohet... i jep per te henger, loz dhe kthehet perseri ne krevat per te flejtur akoma ato 2 or sepse dhe cik do shkoj ne pune.
Fajin e ka gruaja edhe kur burri nuk duron te qajtmet e femijes dhe kthehet ne perbindesh. "Uhhh i shkreti biri im po vuan nga dhimbja e kokes dhe mezi flen"

Te bish preh e te tilla familje eshte shum e lehte. Te fusin nen catin e tyre dhe te tregojne se sa i rendesishem eshte per to dashuria dhe respekti. Te bejn te ndihesh pothuajse anormale nese ne shtepi ske te njejten harmoni dhe thua "wow. Cdua me shum?!" (Nje grusht surratit qe te shofesh realitetin e maskuar me marshmallow)
 

dangerous

* * * *
Dashuria e nenes ndaj birit ose birit ndaj nenes dashuria e babait ndaj vajzes apo vajzes ndaj babait jane 2 nga dashurite qe kurre per asnje arsye ne bote mund te mungoje qe nga lindja deri ne vdekje. Personalisht me shton respektin nje mashkull qe do/respekton nenen e tij dhe e mban ate ne vendin numer 1 ne zemren e tij. Coglione me duken ata meshkuj qe per 2 gisht p te shurrum mohojne ate qe ju ka bere koken dhe ju falin vetem dashuri pa kushte.
***
*
Më zhgënjeva pa masë.,
Po çe do mamanë kur ke një alamet femre nè krah që ta kanë zili të tjr.
Mamaja është një cop mish me dy sy që të ka sjellë në jetë per qefin e sajë.
***
*
PS ., dhe të thashë të lutem mos e posto mendimin tim në fv ., flm.
 

Rinaa

mjau
me kujtove kte filmin


ne raste te tilla ske cben vetem te flasesh direkt me nenen e djalit e ti shpjegosh qe djali nuk esht i martuar me te lol
 
***
*
Më zhgënjeva pa masë.,
Po çe do mamanë kur ke një alamet femre nè krah që ta kanë zili të tjr.
Mamaja është një cop mish me dy sy që të ka sjellë në jetë per qefin e sajë.
***
*
PS ., dhe të thashë të lutem mos e posto mendimin tim në fv ., flm.
Ehe po po ke shume te drejte!
 

Ledia

❤Shkodrane❤
Po them dicka reale .me mamin tim e kisha problem ket pjesen e cunave . I dukej se cunat e saj ishin me temire se nuset. I qante hallin gjithmon me lodhen heqin keq etj.. etj..
Me vjehrren krejt e kunderta ajo i thote gjithemon jeni ba zot e vetes dilni per zot familjes tuaj te vogel. Ne familja madhe jemi gjithmon per ju. Por problemet mundojuni ti zgjidhni vet dhe nese gaboni
Mami shyqyr qe ka nja 5 vjet qe e ka kuptu qe cunat kan familjet e veta e duhet te vendosin sic duhet me nuset e tyre
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
me kujtove kte filmin


ne raste te tilla ske cben vetem te flasesh direkt me nenen e djalit e ti shpjegosh qe djali nuk esht i martuar me te lol

Lol e mbaj mend filmin se JLo e shof me kenaqesi...
Un duhet ta kuptoja kur pas 1 jave qe me kishte prezantuar, erdhi te dhoma ku isha me cunin e saj dhe gjeti momentin perfekt me nxjerr nga rafti shallin dhurat per njeren nga te dashurat e tij (flasim per nje brune kopjo e ema qe kishte 2 jav duke me mallkuar sepse kishte prenotu avjon + hotel) ...
Ngrejti shallin dhe po e paloste nga e para duke i than: po ket kur do ja dergosh? Sepse ke harruar.
Looool .
Shallin e kam un akoma ne shtepi. Tani qe u kujtova po shkoj ta djeg.
 

Rinaa

mjau
Lol e mbaj mend filmin se JLo e shof me kenaqesi...
Un duhet ta kuptoja kur pas 1 jave qe me kishte prezantuar, erdhi te dhoma ku isha me cunin e saj dhe gjeti momentin perfekt me nxjerr nga rafti shallin dhurat per njeren nga te dashurat e tij (flasim per nje brune kopjo e ema qe kishte 2 jav duke me mallkuar sepse kishte prenotu avjon + hotel) ...
Ngrejti shallin dhe po e paloste nga e para duke i than: po ket kur do ja dergosh? Sepse ke harruar.
Looool .
Shallin e kam un akoma ne shtepi. Tani qe u kujtova po shkoj ta djeg.
mos u merzit karma do ta kapi nje dit dhe ate :)
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
mos u merzit karma do ta kapi nje dit dhe ate :)
Ehe
Karma e kap perdit por problemi eshte kur i cfry te tjeret frustracionet... deri diten qe do me shkeputet ndonje vid nga truri dhe do simuloj ndonje nga gif-et e mia me sopata ?
 

Rinaa

mjau
te kpt shum mire kam pasur dicka te ngjajshme po me te birin se nena esht ok

nuk u bera killa...i learned to play with the devil:giggle:
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
C`do lidhje qe kalon ne ekstrem behet toksike.
E tille behet dhe lidhja nene femije,kur kalon cacet e normalitetit.
Te duash nenen,ta respektosh eshte krejt dicka tjeter nga te qenurit klyshi i saj dhe 40 vjec.
Prandaj femrat e forta dhe me personalitet rrisin meshkuj te pavarur dhe behen Burra.
Femra egoiste me nje dashuri te semure ndaj femijes tyre,rrisin femije qe krijojne nje varesi te semure ndaj nenes,ka mjaft shembuj te paster ne shoqerine tone te sotshme ku jetojme.
 

Hope

◕‿◕
Lol e mbaj mend filmin se JLo e shof me kenaqesi...
Un duhet ta kuptoja kur pas 1 jave qe me kishte prezantuar, erdhi te dhoma ku isha me cunin e saj dhe gjeti momentin perfekt me nxjerr nga rafti shallin dhurat per njeren nga te dashurat e tij (flasim per nje brune kopjo e ema qe kishte 2 jav duke me mallkuar sepse kishte prenotu avjon + hotel) ...
Ngrejti shallin dhe po e paloste nga e para duke i than: po ket kur do ja dergosh? Sepse ke harruar.
Looool .
Shallin e kam un akoma ne shtepi. Tani qe u kujtova po shkoj ta djeg.
Kjo eshte patollogjike.... edhe ne kete rast nuk ka faj nena, por mashkulli... nqs ai nuk di ti vendosi limita te emes, sdo e besh ti...
Problemi eshte qe prindrit, mbeten perhere me mendimin qe femijet jane nen responsabilitetin e tyre e nqs kane arritur 30-40 vjec... nuk arrijne te bejne kete shkeputje pavarsisht se djali eshte bere gomar i madhe (me ledhati e kam kete mos me akuzoni qe kam dicka kundra meshkujve :p), e mbase ka femije per vete.
Por ne nje familje, prindrit kane rolin e vete sic dhe parteneri jetes. Eshte roli secilit te respekoj partenerin pa krijuar sherre koti... nqs nuk je ne gjendje te maresh vendime vete, ska kuptim te fillosh nje familje....

E per kete qe thua ti, ka ca kohe qe skisha ca beja, e nje deshire debati nje darke me nje zonje e cila kishte nje djal yll... me cdo te mire (i zgjuar po, i bukur po, i pasur po, i ca te doni ju, drita syve cdokujt te thuash me vete cpo humb si rast....) e ky yll me 0 cepa, i ndare 2 here me 3 femije ne 2 cepa bote... konkluzioni mamase?! E kane fajin ATO! Po mire une naive pyes, e ka fajin e para... e zgjodhi 27 vjec, po e 2? E zgjodhi 35 vjec.... si ka mundesi te kene fajet vetem ato... si mos hapesh syte te shikosh monstren qe ke ritur dhe te jesh aq e verber sa tere fajet i kane te tjeret e jo ylli shtepise.....e si perfundim donte ajo ti gjente nuse "sic duhet"!...
 

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Kjo eshte patollogjike.... edhe ne kete rast nuk ka faj nena, por mashkulli... nqs ai nuk di ti vendosi limita te emes, sdo e besh ti...
Problemi eshte qe prindrit, mbeten perhere me mendimin qe femijet jane nen responsabilitetin e tyre e nqs kane arritur 30-40 vjec... nuk arrijne te bejne kete shkeputje pavarsisht se djali eshte bere gomar i madhe (me ledhati e kam kete mos me akuzoni qe kam dicka kundra meshkujve :p), e mbase ka femije per vete.
Por ne nje familje, prindrit kane rolin e vete sic dhe parteneri jetes. Eshte roli secilit te respekoj partenerin pa krijuar sherre koti... nqs nuk je ne gjendje te maresh vendime vete, ska kuptim te fillosh nje familje....

E per kete qe thua ti, ka ca kohe qe skisha ca beja, e nje deshire debati nje darke me nje zonje e cila kishte nje djal yll... me cdo te mire (i zgjuar po, i bukur po, i pasur po, i ca te doni ju, drita syve cdokujt te thuash me vete cpo humb si rast....) e ky yll me 0 cepa, i ndare 2 here me 3 femije ne 2 cepa bote... konkluzioni mamase?! E kane fajin ATO! Po mire une naive pyes, e ka fajin e para... e zgjodhi 27 vjec, po e 2? E zgjodhi 35 vjec.... si ka mundesi te kene fajet vetem ato... si mos hapesh syte te shikosh monstren qe ke ritur dhe te jesh aq e verber sa tere fajet i kane te tjeret e jo ylli shtepise.....e si perfundim donte ajo ti gjente nuse "sic duhet"!...
Amen
Erdhe vertet si hope tani ?
 
Top