Sa herë në jetë do të përjetoni dashurinë e madhe?

Isabel

Antarë i Respektuar
Spermatozoidi i babait tim ka ardhur nga gjyshi im.
Dhe vezorja mban vezet. Quhet veze dhe jo vezore1
Po cili "spermatozoid"i ka krijuar qiejt e larte qe shohim mbi neve, diellin, henen dhe planetet, galaktikat me miliona yje kush i ka krijuar?" Me thuaj ti fillimisht se cili spermatozoid ka krijuar driten e gjumit. Nuk je i forte nga ana shkencore per menyren e riprodhimit te gjallesave. Sendet e vdekura nuk krijohen nga qeliza seksuale, mund te mbeten qeliza (mure qelizore sic e zbuloi ne vitin 1800 Robert Huku) apo mund te formohen nga bashkimi i atomeve sic e kemi mesuar nga kimia.
Le te kthehemi serish: Pergjigjen e kesaj pyetjeje une mund ta jap, por nuk mundem qe ta shtjelloj me tej sepse nuk jam as shkencetare dhe as nuk mund ta quaj veten time gjithologe. Me gjithe respektin per njerezit e fese (qe dine cdo gje) pra pas cdo pyetje pergjigjia eshte Zoti, me fal por ti duhet te kerkosh vete nqs te bejne pershtypje keto pyetje dhe jo ta iluzionosh boten me keq se feja duke hedhur Zotin pas se gjithave. Pergjigjia ime: qielli qe ti sheh nuk eshte solid madje nuk e dime nqs ka apo jo forme. Edhe thjerra e teleskopit e ka nje kufi cka tregon paaftesine tone per te cekur limitin. Mos guxo te thuash Zoti pas kesaj! Ky planet eshte formuar si pasoje e nje Big Bangu qe do te thote masat atomike te mevetesishme te rralla jane grumbulluar deri ne nje fare pike kur ndodhi shperthimi i madh. Prej andej u formesuan trupat kozmike. Prej andej lexo neper libra (jo fetare qe duan te te diktojne sipas mendjes se tyre por laike),
Prape keq me biologjine huh? Nuk eshte dhe nuk do te jete asnjehere njeriu qenia e pare qe pushtoi Token. Nga goditja e asteroideve ne Token e Zjarrte erdhi uji. Nga goditja e asteroideve dhe meteoreve ne Toke mberriten disa grimca qe ne i quajme proteina. Prej rastesise dhe fushes gravitacionale te tokes. Prej rastesise (ndeshjes se elementeve te caktuar kimike ---) u formuan bakteret. Gjithcka tjeter shikoje tek revoulucioni i gjallesave qe prej fillimit: formimin e peshkut te pare qe hapi klasen e rruazoreve e te tjera me rradhe. Do te kisha deshire te t'i shpjegoja nje e nga nje, por nuk kam asnje detyrim per ta bere.
Ka shpjegim qe une e vras dike se me vrihet? Nqs thua shpjegim psikologjik, lerja psikologjise. Nuk me intereson dhe as nuk dua qe ta dij shpjegimin fetar te semundjes, per sa kohe lutja nuk e sheron individin dhe as prifti/hoxha nuk e ben. Nqs e ke per shpjegim te ceket, ik kapu prape te Kurani. Ka shpjegim qe ka me shume se nje besimm fetar? Ka shpjegim qe bota eshte bere e lire? Ka shpjegim per ndotjen? Kancerin e gjirit? Shpjegim per gishtat? Doktrina fetare eshte thjesht nje liber i ceket anatomik qe ka mbetur ende ne mesjete!
Une e shpjegova me lart: Nuk mund te mohoj dicka qe nuk mund ta pohoj! Per ekzistencen e Zotit kam dyshime, per ekzistencen e fese as nuk kam piken e dyshimit qe eshte e pavlere.
Babi dhe nena ime po ashtu si une kane krijues reale: prinderit e vete, homo-sapiensi i pare (majmmunin ) majmuni nje gjitar tjeter etj. Krijimi eshte gradual, jo im menjehereshem, e atyre qe e kuptojne kete dhe rrjeten ushqimore i ndihmon ne neutralitetin e mendimit. Te sugjeroj ta shohesh boten ne nje tjeter kendveshtrim, Nqs nuk do, nuk te detyroj: jeten tende atribuoja dikujt tjeter dhe nuk do jesh i Zoti per te kuptuar se cili eshte vendimi Yt dhe vendimi i Zotit.
Ka nje shpjegim tjeter shume me te zgjeruar per shkencologjine fetare dhe quhet Ligjet E Natyres. Nuk te detyroj sikurse thashe te besosh, ashtu si edhe une me kohe nuk i besoj dot keto, por ama per gabimet dhe per gezimet mba pergjgjesi vetjake, jo hyjnore! Peace!
Sofia,kjo është vetëm një nga teoritë në qarkullim( më saktë disa ,se ka disa teori aty brenda shkrimit tënd) dhe nuk do thotë që është e vërteta vetëm se është laike.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Sofia,kjo është vetëm një nga teoritë në qarkullim( më saktë disa ,se ka disa teori aty brenda shkrimit tënd) dhe nuk do thotë që është e vërteta vetëm se është laike.
Po e kuptoj qe e ke fjalen per Big - Bangun me shume dhe per evolucionin me pak.
Por nuk eshte teori, eshte Hipoteze: i ka kaluar pyetjen, teorine dhe pak proven. Mbetet vetem pak per te arritur tek e verteta.E verteta nuk ka lidhje me te qenurit laik, por te qenurit laik dhe i paanshem te ndryshon kendveshtrimin dhe te afron drejt nje te vertete jo te indoktrinuar.
 

Baboon

FALEMINDERIT!
shiko ku te duash, Sofin mos ma luaj :D
O plako mos je vesh gjo polic ti ??
Apo aspiro ? ?
Mos ktu mos atë ah meqë jena ke llafi mos.... ?
mos ma permen mo bythën e kuqe ???
Se e kom nji funksionale ?


Nqs ke noj menje shko ke Çiljeta se ajo e ka të mirë ??
 

Fly

Larguar
O plako mos je vesh gjo polic ti ??
Apo aspiro ? ?
Mos ktu mos atë ah meqë jena ke llafi mos.... ?
mos ma permen mo bythën e kuqe ???
Se e kom nji funksionale ?


Nqs ke noj menje shko ke Çiljeta se ajo e ka të mirë ??

me nje kom kisha shku po e vetmja mundesi eshte me prit darken me flejt gjum e te shpresoj se po ndodh mrekullia :p
der atehere taksirat do rrim ketu :p


Ujku që do të mbrojë qingjin nga delja?

spo mbroj sofien se mbrohet vet + ske thene gje epr ta mbrojtur,
po kam qef kur replikon me cenin :D
 

Baboon

FALEMINDERIT!
me nje kom kisha shku po e vetmja mundesi eshte me prit darken me flejt gjum e te shpresoj se po ndodh mrekullia :p
der atehere taksirat do rrim ketu :p

Mirë lale po ene ktu mund të gjesh naj çiljetë po të kërkosh kshu drejtoje automatikun vene tjera ?
Se i kom fryk armët ?
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
@DeliriumMind per hir te komenteve te mia te gjata dhe kohen qe kam shpenzuar per t'i shkuar te lutem mos i hiq!
Un po them shyqyr!

Se po flisnim vetem per boobsa dhe kastraveca ?????

Vetem qe ne ket moment smund te replikoj dhe tju ndjek sepse jam akoma ne pune ?


(Evitoni te pastroni temen sepse qeka bo interesante. Ju lovi lovi lovi shum ?)
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Nuk besoj tek kto bullshitet e horoskopit por per te qene brenda temes mendoj se vetem 1 here ndjehet ajo e verteta.

?
Kto tema i hap per argetim sepse vdesim me shajt njecik njeri tjetrin dhe presim nje stimul ?
Per sa i perket dashurise... se di
Mendoj se cdo dashuri eshte e vecant dhe asnjehere e njejte
Jemi aq shum ne ket bot sa qe me duket e pamundur te dashurojme fort vetem njehere ne jet.

Imagjino te dashurosh fort dike qe nuk te do...i bie me vra veten lol
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Luani

Luanët dashurojnë vazhdimisht. Ata i përkushtohen çdo dashurie të re. Luanët janë pushtues dhe nuk frikësohen të tregojnë emocionet në lidhjen e re, madje edhe nëse ekziston rreziku që të jenë të tradhtuar apo të lënduar

Per mashalla qenkan luanet???
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Luani

Luanët dashurojnë vazhdimisht. Ata i përkushtohen çdo dashurie të re. Luanët janë pushtues dhe nuk frikësohen të tregojnë emocionet në lidhjen e re, madje edhe nëse ekziston rreziku që të jenë të tradhtuar apo të lënduar

Per mashalla qenkan luanet???
??

Mos ju paft syu keq pra ????
 
Top