Sa majmun kishte tufa ?

Hartini

Antarë i Respektuar
Ja nje problem klasike .
Kush e gjen i pari dhe ta shjegoje si e gjeti , ka detyren te postoje nje problem tjeter .


Nje kope me ca majmun po vraponte per ne lume .
Katrori i gjysmes se çerekut iku poshte nga maja e bregut ,
pjesa tjeter nje dyzine iku tutje ne lendine .
Pa na thoni djem e çupa
sa majmun kishte tufa .
 
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Ja nje problem klasike .
Kush e gjen i pari dhe ta shjegoje si e gjeti , ka detyren te postoje nje problem tjeter .


Nje kope me ca majmun po vraponte per ne lume .
Katrori i gjysmes se çerekut iku poshte nga maja e bregut ,
pjesa tjeter nje dyzine iku tutje ne lendine .
Pa na thoni djem e çupa
sa majmun kishte tufa .

Hartini na e thuaj vet me mire se nuk ja themi per matematik te tille :D
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

pjesa tjeter (3/4) eshte 1 dyzine = 12
cereku = 1/4, pra i bie 4 sps 3/4 = 12 (me rregull treshi :p ). gjysma e cerekut eshte 2 kurse katrori i gjysmes se cerekut del 4.
kshuqe 12 + 4 = 16 majmune...
shpresoj mos ja kem futur kot e ta kem sqaruar tamam :D

Kitty , me thuaj pak si e gjete qe çereku qenka 4 dhe dhe qe 12 qenka 3 te katertat pasi problemi
thote , katrori i gjysmes se çerekut dhe imagjino pak gjusma e çerekut ne katror nuk eshte perhere çereku vet ,
megjithse ne rastin qe ti ke treguar ashtu del , pastaj pjesa tjeter 12 nuk eshte posaçerisht tre te katertat .
Problemi ka dy zgjidhje dhe ti me fat ke gjetur njeren , por argumentimi nuk eshte i drejte.
 
Last edited by a moderator:

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

pjesa tjeter (3/4) eshte 1 dyzine = 12
cereku = 1/4, pra i bie 4 sps 3/4 = 12 (me rregull treshi :p ). gjysma e cerekut eshte 2 kurse katrori i gjysmes se cerekut del 4.
kshuqe 12 + 4 = 16 majmune...
shpresoj mos ja kem futur kot e ta kem sqaruar tamam :D

.............
Vini re , vini re !!

Kitty , me thuaj pak si e gjete qe çereku qenka 4 dhe dhe qe 12 qenka 3 te katertat pasi problemi
thote , katrori i gjysmes se çerekut dhe imagjino pak gjusma e çerekut ne katror nuk eshte perhere çereku vet ,
megjithse ne rastin qe ti ke treguar ashtu del , pastaj pjesa tjeter 12 nuk eshte posaçerisht tre te katertat .
Problemi ka dy zgjidhje dhe ti me fat ke gjetur njeren , por argumentimi nuk eshte i drejte.

Me nje fjale i ke rene si qorri shenjes , me fal per shprehjen !
 

ShkodranNe

Dwell in possibility
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

X ->nr i majmuneve

X/4 cereku
X/8 gjysma cerekut
X^2/64 katrori i saj kjo eshte e barabarte me B

por X-12=B

Zgjidhim ekuacionin

X^2-64X+768=0

dalin dy zgjidhje 48 dhe 16
bejme proven dhe del qe eshte e sakte vetem 16

p.s Uroj te mos jem qerruar edhe une :p
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Pe: Sa majmun kishte tufa ?

X ->nr i majmuneve

X/4 cereku
X/8 gjysma cerekut
X^2/64 katrori i saj kjo eshte e barabarte me B

por X-12=B

Zgjidhim ekuacionin

X^2-64X+768=0

dalin dy zgjidhje 48 dhe 16
bejme proven dhe del qe eshte e sakte vetem 16

p.s Uroj te mos jem qerruar edhe une :p

Hiç fare sje qerruar . Bravo , shume bukur e zgjidhe , ja te te ve nje 10 te madhe sa nje çizme .

Tani ke rradhen te hedhesh nje , por jo shume te veshtire se na korit eee.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Nje familje kishte 12 anetare ne familje.
Keta 12 anetare hanin cdo dite nga 12 kile buke.
Burri hante 2 kile buke ne dite.
Gruaja 0.5 kg ne dite
Femija 0.250 kg ne dite.

Sa burra, sa gra dhe sa femije kishte familja?

Para ca viteve e kam vene kete detyre dhe ju qe e keni zgjidhur mos u lajmeroni.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Kur ndizet drita... erresira ku shkon ?
 

My Self

Born To Be Happy
Re: Sa majmun kishte tufa ?

Ta them une nje :p ?
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Nje familje kishte 12 anetare ne familje.
Keta 12 anetare hanin cdo dite nga 12 kile buke.
Burri hante 2 kile buke ne dite.
Gruaja 0.5 kg ne dite
Femija 0.250 kg ne dite.

Sa burra, sa gra dhe sa femije kishte familja?

Para ca viteve e kam vene kete detyre dhe ju qe e keni zgjidhur mos u lajmeroni.
1 burr
1 grua
10 femije
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Nje familje kishte 12 anetare ne familje.
Keta 12 anetare hanin cdo dite nga 12 kile buke.
Burri hante 2 kile buke ne dite.
Gruaja 0.5 kg ne dite
Femija 0.250 kg ne dite.
Sa burra, sa gra dhe sa femije kishte familja?

Para ca viteve e kam vene kete detyre dhe ju qe e keni zgjidhur mos u lajmeroni.

5 B x 2 kg = 10
1 G x 0.5 kg = 0.5
6 F x 0.25 kg =1.5

por pergjigjia sesht kjo pasi ti ke then vet qe burrI, gruajA pra i ke specifikuar keta jane nga 1 ;)
 

My Self

Born To Be Happy
Re: Sa majmun kishte tufa ?

1 veze zien per 5 min, po 5 veze per sa min zien ?
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Re: Sa majmun kishte tufa ?

1 veze zien per 5 min, po 5 veze per sa min zien ?

Them se me pare duhet specifikuar lloji i vezes, pule, pate, rose apo pul deti, duhet mar parasysh spesori( trashesia) e levozhges se vezes, gjithashtu specifikoni edhe vendin ku do te zihen vezet, ne maj te malit nuk ziejn as per 27 minuta... :)

Sot bera experimentin me 2 veze dhe me doli ky perfundim,
1- Nese raporti volumor veze/uje=1/2.5 vezet ziejne per 2.7 minuta ne temperaturen 100 grad.

Vezet teorikisht sipas problemit ziejne per 5 minuta ne temperature konstante kuptohet.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Nena e Nites kishte kater femije. Ata ishin: Prilli, Maji, Qershori dhe ???????. Si quhej femija i katert?

  1. Marsi
  2. Korriku
  3. Prilli 2 (ngase femija i par ishte binjak)
  4. (Shkruaje nese mendoni se eshte dikush tjeter)

Zgjidhja?
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Nje prift kishte nje raso(veshje prifterinjsh) me 44 xhepa...
Ne cilin prej xhepave e mbante prifti kreherin...?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Titulli: Re: Sa majmun kishte tufa ?

Them se me pare duhet specifikuar lloji i vezes, pule, pate, rose apo pul deti, duhet mar parasysh spesori( trashesia) e levozhges se vezes, gjithashtu specifikoni edhe vendin ku do te zihen vezet, ne maj te malit nuk ziejn as per 27 minuta... :)

Sot bera experimentin me 2 veze dhe me doli ky perfundim,
1- Nese raporti volumor veze/uje=1/2.5 vezet ziejne per 2.7 minuta ne temperaturen 100 grad.

Vezet teorikisht sipas problemit ziejne per 5 minuta ne temperature konstante kuptohet.

Po ajo thote 1 veze per 5 minuta, si ka mundesi qe 5 veze te ziejne me shpejt se 1 veze e vetme?!?!?!...

Une them 5 minuta:p
Kush e ka gjet mi myself?:D
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Kur ndizet drita... erresira ku shkon ?

Erresira eshte mungesa e drites:D...jo po si te thuash: Kur del Dielli ku shkon i ftohti?:p


pyetja tjeter:D eshte sh e lehte:)

Pse bie shiu?!........
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

1. Figura e mëposhtme është e paplotësuar. Gjithashtu njëra nga nëndarjet e figurës (A,B,C,D) e plotëson atë. Cila?
untitled.JPG
a) A
b) B
c) C
d) D
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

C'ben gjeli kurr ri me 1 kembe?

p.s fshataret duhet ta din, kush e gjen ka nje drek prej meje, ose leket ja coj me transfert.. fjal burrash
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

C'ben gjeli kurr ri me 1 kembe?

p.s fshataret duhet ta din, kush e gjen ka nje drek prej meje, ose leket ja coj me transfert.. fjal burrash

Po cfar pune ben tjeter gjeli, pervecse te kendoje.
 

My Self

Born To Be Happy
Re: Sa majmun kishte tufa ?

Ne nje peme ishin 7 zogj. Me 1 gure vrasim nje zog. Sa zogj kane mbetur ?
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

C'ben gjeli kurr ri me 1 kembe?

p.s fshataret duhet ta din, kush e gjen ka nje drek prej meje, ose leket ja coj me transfert.. fjal burrashKur gjeli rrin me nje kam dhe i sillet pules , i kerkon te ulet pules dhe pula ulet pastaj bejne dashuri .
 

Endrra

VIP
Pe: Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

C'ben gjeli kurr ri me 1 kembe?

p.s fshataret duhet ta din, kush e gjen ka nje drek prej meje, ose leket ja coj me transfert.. fjal burrash


Mos ndoshta merret me spastrimin e mbeturinave qe mbesin nga tretja e ushqimit.

Ja kam harru fjalen shqip :D ahaahahahah
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Cka vjen pas Marsit?
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

ta them un nje??

Nje her nje guzhunjer u be miljoner,,vetem sepse mori nje shofer qe kishte tre pastagjer ne telefon,,tashi ti nese sdin anglisht,,te kujt ishin paret fillimisht??:p
 
Top