Sa majmun kishte tufa ?

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Gjeni figuren qe mungon..

missing_symbol.gif
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Gjeni kte :p

Kemi 5 anije ne port:
- Anija greke e le portin ne oren 6 dhe mban kafe.
- Anija ne mes has nje oxhak te zi.
- Anija angleze le portin ne oren 9.
- Anija franceze me nje oxhak blu eshte ne te majten e anijes qe mban kafe.
- Ne te djathten e anijes qe mban kakao, eshte nje anije qe niset per ne Marseille.
- Anija braziliane niset per ne Manila.
- Prane anijes qe mban oriz eshte anija me oxhak jeshil.
- Anija qe niset per ne Genoa le portin ne oren 5.
- Anija spanjolle le portin ne oren 7 dhe eshte ne te djathen e anijes qe niset per ne Marseille.
- Anija me oxhak te kuq niset per Hamburg.
- Prane anijes qe niset ne oren 7 eshte nje anije me oxhak te bardh.
- Anija ne bordure mban miser.
- Anija me oxhak te zi le portin ne oren 8.
- Anija qe mban miser eshte ankoruar prane anijes qe mban oriz.
- Anija per ne Hamburg le portin ne oren 6.

Cila nga anijet niset per Portin Said? Cila nga anijet mban caj?
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Na falni per mosperdorimin e mire te Shqipes po une t'gjitha problemet matematikore ekuacione i quaj per shkurt lool
Dhe meqense ju s'do e gjenit kte pergjigjen per 100 vjet :p, po ja u jap pergjigjen: 101-10²=1.


Ska gje yllo ! Pastaj ti shume mire e perdor shqipen . Gabime bejme te gjithe po he .
Problemi qe ti solle ishte shume i goditur dhe ne fakt une nuk e gjeta pasi me gaboi intuita matematike .
Mendova ne kete menyre ; kjo goca qe i thote kesaj ekuacion , sduhet te jete shume e fort ne matematik
dhe dhe problemi do jete i thjeshte fare , por ishta gabim .
Pak na e fute inate me ate te 100 vjeteve po hec ma , po e gelltisim .
 

ergon

Λάθε βιώσας.
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

PITAGORA DHE SHERBETORI
Nje dite PITAGORA per te denuar sherbetorin e dergoi ne nje tempoull me 7 kolona
dhe i thaduke filluar nga e majta ne te djathe filo numero kolonat dhe se prapthi kur te arish numrin 1000 do me tregosh kush eshte kolona e 1000
kerkohet: kush eshte kolona e 1000 nga 7 kolonat e tempullit
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Ja dhe nje probleme relativishte lehte .

Nje fermer doli ne pazar dhe shiti diten e pare gjysmen e vezeve qe kishte dhe nje gjysme veze ,
diten e dyte shiti gjysmen e atyre qe i mbeten diten e pare dhe nje gjysme verze ,
diten e trete po ashtu gjysmen e mbetur diten e dyte dhe nje gjysme veze . I ngelen 2 veze .
Sa veze kishte gjithsej fermeri .
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

x eshte nr i vezeve
dita e I: 1/2x + 1/2
Dita e II: 1/4x+ 1/2
Dita e III: 1/8x +1/2
2 veze kane ngelur.
Keshtuqe kemi: 1/2x + 1/2 +1/4x + 1/2 + 1/8X + 1/2 + 2 = x
Pas llogaritjeve del qe : X= 28 veze.
Ishalla e kam marre matematiken kte rradhe..:p :p :p
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

x eshte nr i vezeve
dita e I: 1/2x + 1/2
Dita e II: 1/4x+ 1/2
Dita e III: 1/8x +1/2
2 veze kane ngelur.
Keshtuqe kemi: 1/2x + 1/2 +1/4x + 1/2 + 1/8X + 1/2 + 2 = x
Pas llogaritjeve del qe : X= 28 veze.
Ishalla e kam marre matematiken kte rradhe..:p :p :p

nuk eshte 28 dhe arsytimi nuk eshte i drejte .
 
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Ja dhe nje probleme relativishte lehte .

Nje fermer doli ne pazar dhe shiti diten e pare gjysmen e vezeve qe kishte dhe nje gjysme veze ,
diten e dyte shiti gjysmen e atyre qe i mbeten diten e pare dhe nje gjysme verze ,
diten e trete po ashtu gjysmen e mbetur diten e dyte dhe nje gjysme veze . I ngelen 2 veze .
Sa veze kishte gjithsej fermeri .

po tentoj dhe une njehere :p
kishte 16 veze e tre gjysma veze
diten e pare shiti 8 veze, e njeren gjysme... dhe i ngelen 8 veze e dy gjysma
diten e dyte shitit 4 veze e gjysmen e dyte ... dhe i ngelen 4 veze e nje gjysme
dhe diten e trete shiti 2 veze e gjysmen e fundit ... dhe i ngelen dhe 2 veze :)
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

po tentoj dhe une njehere :p
kishte 16 veze e tre gjysma veze
diten e pare shiti 8 veze, e njeren gjysme... dhe i ngelen 8 veze e dy gjysma
diten e dyte shitit 4 veze e gjysmen e dyte ... dhe i ngelen 4 veze e nje gjysme
dhe diten e trete shiti 2 veze e gjysmen e fundit ... dhe i ngelen dhe 2 veze :)

Duhet te keni parasysh qe nuk del robi ne pazar me gjysma vezesh , eshte praktikisht dhe higjenikisht e pamundur ,
plus qe kur shet nje gjysem veze sot , gjysmen tjeter nuk mund ta shitesh neser , pra ose e han ate dite vete ose ka shkuar dem ajo gjysme .
Nocioni gjysme eshte vetem sa per trubullim , pasi duhet llogaritur me numra te plote dhe llogaritja e numrit te vezeve qe kishte ne fillim
duhet te filloj nga vezet qe kishte diten e fundit dhe te behen llogaritjet mbrapsht . TANI BESOJ QE U THJESHTUA SHUME .
 

vAmPiRe

Aop aLiSa^sHkOdRaNe
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Hartin mos harro se edhe da majmune ishte fshehur ne bace teme :D

Ja nje problem klasike .
Kush e gjen i pari dhe ta shjegoje si e gjeti , ka detyren te postoje nje problem tjeter .


Nje kope me ca majmun po vraponte per ne lume .
Katrori i gjysmes se çerekut iku poshte nga maja e bregut ,
pjesa tjeter nje dyzine iku tutje ne lendine .
Pa na thoni djem e çupa
sa majmun kishte tufa .
 

fabio31

Antarë i ri
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Meqe cereku eshte 1/4 e te teres, atehere gjysma e cerekut i bie te jete 1/8.
Pra, shenojme me x - nr e pergjithshem te majmunave.....
Katrori i gjysmes se cerekut eshte (1/8*x) ne katror......
Pjesa tjeter i bie te jete (x - 1/8*x) = 7/8*x.....
Keshtu qe kemi:
[(1/8*x)*(1/8*x)] + 7/8*x = x
[(1/8*x)*(1/8*x)] = x - 7/8*x = 1/8*x
1/64*x*x = 1/8*x
1/64*x = 1/8 sepse x > 0
x = 64/8
x=8.
Gjithsejt 8 majmuna
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Ja nje llogjke .

Mesuesi ka ditlindjen dhe nxensi pasi i tregon moshen e vet , pyt mesuesin per te tijen . Une kam kater here me shume vite ngasa ke pasur ti kur une kam pasur moshen qe ke ti tani .
Une kam 40 vjeç . Po nxensi sa vjeç eshte ?
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Bejeni me mendje kete veprimin poshte .
Numrin 30 pjestojeni me 1/2 dhe pastaj shojani 20 . Me thoni rezultatin qe ju del .
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Bejeni me mendje kete veprimin poshte .
Numrin 30 pjestojeni me 1/2 dhe pastaj shojani 20 . Me thoni rezultatin qe ju del .

22

Kemi 24 portokalle. 23 portokalle kan nga 100 gram ndersa njera ka 90 gram.

Me ane te peshores realizuar me tre matje gjeni portokallen qe ka 90 gram?
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Ja nje llogjke .

Mesuesi ka ditlindjen dhe nxensi pasi i tregon moshen e vet , pyt mesuesin per te tijen . Une kam kater here me shume vite ngasa ke pasur ti kur une kam pasur moshen qe ke ti tani .
Une kam 40 vjeç . Po nxensi sa vjeç eshte ?

une mendoj qe nxenesi ka 10 vjet .
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?


22

Kemi 24 portokalle. 23 portokalle kan nga 100 gram ndersa njera ka 90 gram.

Me ane te peshores realizuar me tre matje gjeni portokallen qe ka 90 gram?

une mendoj keshtu:

matja e pare:

i ndajme portokallet ne tri pjese te barabarta dmth nga 8 portokalle. dhe i vendosim ne dy anet e peshores nga 8 portokalle.nese peshorja mbetet e njejt atehere atehere del qe ne grupin e trete gjendet portokalli qe eshte 90 gramesh.

matja e dyte:

tani 8 portokallet e mbetur i ndajna perseri ne tri grupe te barabarta dmth ne dy grupet kane nga 3 portokalle kurse grupi i trete mbeten vetem 2. i vendosum ne peshoje dy grupet me nga 3 portokalle ne te dy anet e peshores dhe nese peshorja perseri mbetet e njejt del qe portakalli me peshe 90 gram gjendet ne grupi e trete.keshtu u be edhe matja e dyte.

matja e trete:
athere marrim grupin e trete me dy portokall dhe i vendosim portokallet ne peshoje. ajo ane e peshores qe eshte me larte ne ate pjese eshte portokalli me 90 gram.
 
Redaktimi i fundit:

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

kete te portokalleve e paske sqaruar bukur Gafi , bravo , kurse ate te moshes se nxensit se di si e ke menduar 10 , por nuk eshte aq .
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Hartini
Ja nje llogjke .

Mesuesi ka ditlindjen dhe nxensi pasi i tregon moshen e vet , pyt mesuesin per te tijen . Une kam kater here me shume vite ngasa ke pasur ti kur une kam pasur moshen qe ke ti tani .
Une kam 40 vjeç . Po nxensi sa vjeç eshte ?

kjo ishte detyra.
ja zgjidhja ime:


4*x=40/ 4
x=10
 
Redaktimi i fundit:

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Bejeni me mendje kete veprimin poshte .
Numrin 30 pjestojeni me 1/2 dhe pastaj shojani 20 . Me thoni rezultatin qe ju del .

kisha pas deshire qe te na e sqarosh ne menyre matematike kete sepse une spo e kam te qarte me keto te dhena qe na i ke dhene me heret me zgjedh kete problem por nese keto te dhena qe i keni dhene si sqarim jane te sakta atehere une mendoj qe zgjidhaj eshte kjo:

30*1/2+20=
30/2+20=
15+20= 35

pra 35 e qe spo me duket e logjikshme nese mesuesi ka 40 vjet nxenesi ti kete 35 vjet.
 

Endrra

VIP
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Bejeni me mendje kete veprimin poshte .
Numrin 30 pjestojeni me 1/2 dhe pastaj shojani 20 . Me thoni rezultatin qe ju del .

nese pjestojme nuk na del fare llogarija Hartin

30:1/2+20=
30:0,5+20=
60+20=80


Na e shpjego te lutem
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

528469_10151418675393360_1451060107_n.jpg

gjeni numrin qe mungon
 

gafi

Anëtar i Nderuar

alberto

Waiting for...
Titulli: Pe: Sa majmun kishte tufa ?

atehere gjeni kete te dyten tani pasi eshte me e lehte:p
Shiko fotografinë 14810
399709_2882867227885_1146237097_33081588_1339758152_n.jpg


Tek pikepyetja duhet te jete numri 6.
 
Redaktimi i fundit:
Top