Sa te rrezikuar jeni nga gjumi? Ja rezultatet shokuese

gjume-rehat-401x227.jpg


Ky është një lajm i keq për të gjithë ata që vuajnë nga mungesa e gjumit.
Personat që kanë vështirësi për të fjetur kanë më shumë rrezik që të pësojnë goditje në tru apo atak kardiak.

Ky është përfundimi i një studimi të madh me mbi 500 mijë persona, shkruan Daily Mail.
Ekspertët zbuluan se njerëzit që vuajnë nga pagjumësia kanë gati 20 përqind më shumë mundësi që të goditen nga probleme shëndetësore fatale për jetën.
Deri më tani mendohet se nga pagjumësia vuajnë një në tre persona të rritur.
Gjumi është vital pasi na jep më shumë energji, por mungesa e tij i ndryshon funksionet trupore.
Gjumi po ashtu i jep sistemit imunitar dhe kardiovaskular më shumë mundësi për të pushuar dhe marrë veten.
Mungesa e tij rrit presionin e gjakut dhe ndryshon metabolizmin- të dyja njihen si faktorë kryesorë në sëmundjet kardiovaskulare.
Këshilla si të flini më mirë

-Relaksohuni përpara se të shkoni në krevat.

-Mos hani ushqime të rënda përpara se të flini.

-Dëgjoni muzikë të qetë.

-Zgjohuni çdo ditë në të njëjtën orë, madje edhe në fundjava dhe ditë pushimi.

Lajmifundit.al
 
Une me shume se 4/5 ore nuk
fle dot gjate javes... ndersa ne fundjave 10 ore
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Ka mbi dy tre vjet qe orarin e gjumit e kam standart, ora 11,11:15 e darkes shtrihem per gjume,ne mjes rreth ores 7 ngrihem gjate javes.
Nese nuk respektoj kete orar per ndonje arsye,e nesermja me duket dite stresuese dhe aspak me enegjine e duhur per te perballuar aktivitetin e dites.
PEr mua eshte jashte zakonisht i rendesishem gjumi dhe oret e ti.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Ka mbi dy tre vjet qe orarin e gjumit e kam standart, ora 11 e darkes shtrihem per gjume,ne mjes rreth ores 7 ngrihem gjate javes.
Nese nuk respektoj kete orar per ndonje arsye,te nesermja me duket dite stresuese dhe aspak me enegjine e duhur per te perballuar aktivitetin e dites.
PEr mua eshte jashte zakonisht i rendesishem gjumi dhe oret e ti.

une kam probleme me pagjumesine
Dhe cdo dite me duhet te zgjohem heret madje dhe te shtune dhe te diel qe e kam pushim me del gjumi si per pune lol

nese nuk hy ne forum dijeni se kam Ike tek Jeta pas vdekjes :p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Po me lane me fjet, flej si beb dhe nuk zgjohem me 😂
 

Frank

Anëtarë i respektuar.
Dita ime nis ne 6:30, madje edhe e diela. I Besoj fort shprehjes qe thote populli "Dita nis mire kur nis heret".
Mbaron rreth ores 21:00, por gjumi duhet te prese e pak. Pergjithesisht nuk fle kurre para ores 1 pas mesnate. Do thoni ju ca ben?! Eh pune nate e dite qe te shohim pakez drite. :p
 

Desa

Felix - Culpa
Disa informata shtesë:

Katër fazat e gjumit
Faza 1: Doza
Ju nuk jeni akoma në gjumë, por nuk jeni as zgjuar.

Faza 2: Gjumë i lehtë
Ju nuk jeni më të vetëdijshëm, por zgjoheni lehtë.

Faza 3: Gjumë i thellë
Trupi juaj relaksohet plotësisht dhe ju e keni shumë të vështirë të zgjoheni.

Faza 4: Gjumë REM
Ju zakonisht ëndërroni dhe zgjoheni shumë lehtë.

Është me rëndësi kualiteti i gjumit dhe sa është arritur gjumi i thellë, sepse dikush mund të flejë mbi 8 orë por pa gjumë të thellë.
Personalisht flej pak orë.
 
Disa informata shtesë:

Katër fazat e gjumit
Faza 1: Doza
Ju nuk jeni akoma në gjumë, por nuk jeni as zgjuar.

Faza 2: Gjumë i lehtë
Ju nuk jeni më të vetëdijshëm, por zgjoheni lehtë.

Faza 3: Gjumë i thellë
Trupi juaj relaksohet plotësisht dhe ju e keni shumë të vështirë të zgjoheni.

Faza 4: Gjumë REM
Ju zakonisht ëndërroni dhe zgjoheni shumë lehtë.

Është me rëndësi kualiteti i gjumit dhe sa është arritur gjumi i thellë, sepse dikush mund të flejë mbi 8 orë por pa gjumë të thellë.
Personalisht flej pak orë.
Lazarat ke xhepi... dhe ske nevoj per info gjumi lol
 
Po shoh që njerëzit kënaqen lol thua mos ta provoj?!lol
Une kam 5 vjet pa pi, por thone qe te ftjello dhe jeten seksuale shume...sidomos skani hollandez lol
 
Disa informata shtesë:

Katër fazat e gjumit
Faza 1: Doza
Ju nuk jeni akoma në gjumë, por nuk jeni as zgjuar.

Faza 2: Gjumë i lehtë
Ju nuk jeni më të vetëdijshëm, por zgjoheni lehtë.

Faza 3: Gjumë i thellë
Trupi juaj relaksohet plotësisht dhe ju e keni shumë të vështirë të zgjoheni.

Faza 4: Gjumë REM
Ju zakonisht ëndërroni dhe zgjoheni shumë lehtë.

Është me rëndësi kualiteti i gjumit dhe sa është arritur gjumi i thellë, sepse dikush mund të flejë mbi 8 orë por pa gjumë të thellë.
Personalisht flej pak orë.
Un bie direkt ne piken 3 dhe mdergojn audio me te gerrhimen
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
une mund te flej dhe 24 ore pa problem. :D

por mund te qendroj dhe me 2 ore.
 

Desa

Felix - Culpa
Une gjithnje te ky gjumi jam.... dua te jem te ai REM ,po si?

Rregullimi i gjumit
Gjatësia dhe thellësia e gjumit rregullohen nga një ndërveprim midis faktorëve të ndryshëm. Faktorët më të rëndësishëm janë nevoja për gjumë (i ashtuquajturi faktori homeostatik), ritmi i përditshëm (faktori rrethanor) dhe zakonet ose faktorët e sjelljes.
Nevojat për gjumë dhe ritmi rrethanor përcaktohen nga kushtet biologjike në tru. Këto janë nën kontrollin e disa mekanizmave të ndërlikuar të ndërveprimit midis rajoneve të ndryshme më të thella të trurit, veçanërisht ato të trurit, talamusit dhe hipotalamusit. Këto rajone të trurit kanë gjithashtu një rëndësi të madhe për zgjimin, rregullimin e energjisë, etj.
Sidoqoftë, kohëzgjatja e gjumit nuk përcaktohet nga sa kohë ka kaluar që nga gjumi i fundit.

Faktori rrethi
Ritmi cirkadian përcaktohet kryesisht nga një rajon i vogël i trurit i quajtur bërthama suprachiasmatic (SCN) e vendosur në rajonin e trurit të hipotalamusit. Në të gjitha qelizat e trupit ekzistojnë molekula të trashëguara në masë (ADN) që kanë ritëm, por rregullimi i përgjithshëm bëhet në SCN.
Ritmi biologjik është rreth 24 orë. Sidoqoftë, ora biologjike rregullohet çdo ditë nën ndikimin e dritës pasi SCN merr sinjale nga sytë. SCN dërgon sinjale në rajone të tjera të hipotalamusit që rregullojnë zgjimin, rregullimin e temperaturës, hormonet, etj.
Për më tepër, një sistem sinjalizues i ndërlikuar për pinealin e korpusit lë melatonin 'hormon të errët', i cili është i përfshirë në rregullimin e ritmit cirkadian.
Sistemi i ritmit cirkadian mund të dalë nga faza, për shembull, gjatë gjumit të parregullt, qoftë për shkak të zakoneve të dobëta të gjumit, ekipeve ndërruese (puna me tre ndrime) ose ndërrimeve të zonës kohore - për shembull, kur udhëtoni nëpër zona kohore.
Koha e ditës së gjumit ndikon gjithashtu në gjumin e arritur. Për shembull, gjumi spontan do të jetë më gjatë natës në krahasim me fillimin përkatës të gjumit në mëngjes.

Nevoja për gjumë (faktori homeostatik)
Nevojat për gjumë ndërtohen ndërsa jeni zgjuar dhe gjumi bëhet më i thellë (valët e ngadalta delta) aq më gjatë është që nga koha kur keni fjetur për herë të fundit. Ndërveprimi midis nevojës për gjumë dhe ritmit cirkadian është thelbësor për mënyrën e rregullimit të gjumit.

Zakonet dhe faktorët e sjelljes
Sidoqoftë, zakonet dhe faktorët shoqërorë ndikojnë gjithashtu në mënyrën se si dhe kur fle. Gjumi nuk është i domosdoshëm kur jeni të lodhur. Në fakt, studimi tregon se dikush është më pak i lodhur në mbrëmje sesa më herët gjatë ditës, për shembull, në orët e vona të pasdites. Prapëseprapë, ju shkoni në shtrat pothuajse të njëjtën kohë çdo natë, sepse e dini se ju duhet një numër i caktuar i orëve të gjumit për të punuar ditën tjetër. Gjumi varet shumë nga zakone të tilla të ngurta.

Nevojat e gjumit dhe shëndeti
Një numër faktorësh të zakonshëm jetese ndikojnë negativisht në cilësinë e gjumit: kohëra të parregullta të gjumit, konsumi i alkoolit sidomos vonë natën, pirje duhani,mungesa er ushtrimeve fizike, mënyra stresuese e jetës si dhe marrja ditore e pilulave të gjumit. Disa sëmundje gjithashtu mund të shkaktojnë gjumë të dobët, të tilla si astma nate, apnea e gjumit, marrja e ilaçeve, marrja e alkoolit, etj.

p.s. me pak fjalë: iku stresorëve dhe durim se duhet kohë për të rregulluar gjumin.
 

Hope

◕‿◕
-Relaksohuni përpara se të shkoni në krevat.

-Mos hani ushqime të rënda përpara se të flini.

-Dëgjoni muzikë të qetë.

-Zgjohuni çdo ditë në të njëjtën orë, madje edhe në fundjava dhe ditë pushimi.


Epo keto keshilla i ndjek kur ke mundesi, se kollaj te thuash zgjohuni ne te njejten ore, nqs ti ke fjetur dy ore vetem qe te zgjohesh ne ate ore.....
Katastrof e kam gjumin ne kete moment......
 
Top