Sebastian Vettel dominon në Bahrain

cent

...Lontano
Sebastian Vettel i jashtëzakonshëm. Piloti i Red Bull triumfoi në pistën e Bahrainit duke dominuar nga fillimi deri në fund të garës, ashtu siç bëri dhe vitin e kaluar. Gjermani që në fillmin u shfaq agresiv duke parakaluar dhe Rosberg që kishte fituar pole position në provat zyrtare.

16187.jpg


Problemet në sistamin DRS penaluzian Fernando Alonson I cili u detyrua të hynte 2 herë në bokse që në xhirot e para. Spanjolli I Ferrarrit e përfundoi garën në vendin e 8. Zhgënjeu dhe kokkuqja tjetër pasi Massa nuk arriti të shkonte më larg se vendi I 12.

Paraqitje shumë e mirë e Lotus me dy pilotët, Kimi Raikkonen e Romain Grosjean të cilët plotësuan podiumin përkatësisht në vendin e parë dhe të dytë. Vettel kryson kampionatin me 77 pikë, ndjek Raikkonen me 10 pikë më pak e Lewis Hamilton me 50 pikë.
/S.Sport
 
Top