Seksi dhe arabet

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Seksi dhe arabet

Ase feja nuk eshte kunder kombit.Feja te jep te drejt te vdesesh per atdhe .Lereni deget ama se sa jemi atdhetar, ket e dim cdo njeri! skemi pse te qojm pluhur kot se koti.

Pluhri nuk ka brina moj vajz,,dhe as injoranca nuk ka kufi !!

Gjithsesi un ne posten time,,kam then dicka ne lidhje me Kombin si Trung i gjith Shqiptarve,,dhe me Fen,,si deg e nje pjese te Kombit,

shkurtimisht un vetem doja te thoja,,se ata qe ven Fen para Kombit,,automatikisht jan anti kombtar,,thjesht sepse pjesa tjeter e kombit per ta,,esht me e pa rendesishme se vellezrit e tyre nga Avganistani,,dhe kjo e shkatrron automatikisht iden e te qenit nje komb nje qendrim,,nje per gjithdhe gjith per nje!! ky sesht pluher,,

kshillat perpara se tja besh dikujt,,beja vetes si fillim !

Gjithsesi Kombi Mbetet Shtepia e te gjithve,,dhe Flamuri Kombtar,,,mbetet Krenaria,,qe u mban nderin Shqiptarve,,ne rast se dikush kte krenari e ul perpara nje tjetre,,ai as nuk ka qen as nuk behet kurr Shqiptar !
 
Redaktimi i fundit:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Pe: Seksi dhe arabet

Pluhri nuk ka brina moj vajz,,dhe as injoranca nuk ka kufi !!

Gjithsesi un ne posten time,,kam then dicka ne lidhje me Kombin si Trung i gjith Shqiptarve,,dhe me Fen,,si deg e nje pjese te Kombit,

shkurtimisht un vetem doja te thoja,,se ata qe ven Fen para Kombit,,automatikisht jan anti kombtar,,thjesht sepse pjesa tjeter e kombit per ta,,esht me e pa rendesishme se vellezrit e tyre nga Avganistani,,dhe kjo e shkatrron automatikisht iden e te qenit nje komb nje qendrim,,nje per gjithdhe gjith per nje!! ky sesht pluher,,

kshillat perpara se tja besh dikujt,,beja vetes si fillim !

Gjithsesi Kombi Mbetet Shtepia e te gjithve,,dhe Flamuri Kombtar,,,mbetet Krenaria,,qe u mban nderin Shqiptarve,,ne rast se dikush kte krenari e ul perpara nje tjetre,,ai as nuk ka qen as nuk behet kurr Shqiptar !

Per mua feja dhe kombi jan pothuajse NJE ,por kthehem nga ajo se e thash (pothuajse)sepse feja me percjell deri ne boten e amshuar e kombi vetem deri te varri.
Tani me thuaj ti ;CA TE BEN TY ME ATDHETAR SE MUA?ne ket rast
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Seksi dhe arabet

Per mua feja dhe kombi jan pothuajse NJE ,por kthehem nga ajo se e thash (pothuajse)sepse feja me percjell deri ne boten e amshuar e kombi vetem deri te varri.
Tani me thuaj ti ;CA TE BEN TY ME ATDHETAR SE MUA?ne ket rast

Ta kishe dhen kte mendimin tend per temen pa me cituar mua,,sdo te vinim deri ktu,,

un kisha citur dike qe me fjal te tjera deshi te thoshte se per shumicen e shiptarve,,feja esht para kombit,,

dhe ti me ato qe the ne posten tende,,nuk the asgje fare,,pos asaj,, deshires qe kishe per te mbrojtur ate qe kisha cituar un,,tashi thua qe per ty feja dhe kombi jan nje,,

por ne fakt kombi ka shum fe brenda dhe idologji te ndryshme,,ne kundershtim te hapur me ate tenden,,qe do te thot,,ajo qe te ben te jesh nje me shqiptaret,,esht kombi dhe jo feja,,,dhe pengesa per tu ber nje me shqiptaret,,jan idologjit Fetare dhe jo Kombtare !
 
Redaktimi i fundit:

DolceSara

Antarë
Pe: Seksi dhe arabet

me terhoqi shume kjo tema dhe te gjitha pergjigjet. "te gjitha" ..pasi e pranoj njerez keni dhen pergjigje shume te gjata :) dhe e kuptini vete se ti lexosh deri ne fund ne kete ore eshte pake lodhshme...nqs me lejohet do doja te jepja mendimin tim redh disa gjerava qe lexova aty ketu ( e di qe te lexosh aty kute mund te mos jete e mjaftueshme per te dhen nje pergjigje sa me te sakte po besoj se edhe mundet)
Kush tha se kur zogu eshte ne kafaz e cicerin kendon e nuk qan??
Ok ne rregull per faktin qe dikush tha se kush tha se per ato gra e veshura me fund te gjate nuk eshte liri......edhe une, me duket sikur nuk kam shume deshire te dal...po ve re qe nuk eshte deshira qe me mungon po mundesite.....
Sipas mendimit tim ne cdo komb e ne cdo koncep ka ane positive dhe negative ajo qe duhet te mundohet te behet eshte qe ne hedhjen e nje monete te mbizoteroje ana positive e monedhes dhe jo negative...
Usa e perendimi shkon ne lindje per te trasportuar vlerat e perendimit. Kush i tha Usa se te gjitha vlerat e perendimit jane me te mira se te lindjes??? Cdo popull e cdo femer duhet te vendose vete per fatin e tij/saj mjafton mos ti bej keq tjetrit me pak fjale : LIRI JOTE PERFUNDON ATY KU CENON LIRINE E TJETRIT!
 

arch_modern

tHe WoRlD iS mInE
Pe: Seksi dhe arabet

me terhoqi shume kjo tema dhe te gjitha pergjigjet. "te gjitha" ..pasi e pranoj njerez keni dhen pergjigje shume te gjata :) dhe e kuptini vete se ti lexosh deri ne fund ne kete ore eshte pake lodhshme...nqs me lejohet do doja te jepja mendimin tim redh disa gjerava qe lexova aty ketu ( e di qe te lexosh aty kute mund te mos jete e mjaftueshme per te dhen nje pergjigje sa me te sakte po besoj se edhe mundet)
Kush tha se kur zogu eshte ne kafaz e cicerin kendon e nuk qan??
Ok ne rregull per faktin qe dikush tha se kush tha se per ato gra e veshura me fund te gjate nuk eshte liri......edhe une, me duket sikur nuk kam shume deshire te dal...po ve re qe nuk eshte deshira qe me mungon po mundesite.....
Sipas mendimit tim ne cdo komb e ne cdo koncep ka ane positive dhe negative ajo qe duhet te mundohet te behet eshte qe ne hedhjen e nje monete te mbizoteroje ana positive e monedhes dhe jo negative...
Usa e perendimi shkon ne lindje per te trasportuar vlerat e perendimit. Kush i tha Usa se te gjitha vlerat e perendimit jane me te mira se te lindjes??? Cdo popull e cdo femer duhet te vendose vete per fatin e tij/saj mjafton mos ti bej keq tjetrit me pak fjale : LIRI JOTE PERFUNDON ATY KU CENON LIRINE E TJETRIT!

kuptohet qarte qe ke lexuar sa ketu e aty dolcesara...hihihihihi....
nejse ate fjaline me germa kapitale e ke shkruar tamam...

p.s. shkruajme gjate qe te kuptohemi pra mo, keshtu gjate dhe me zor meremi vesh imagjino te shkruajme shkurt si ty, ku me 5 fjali ke permend 5 aspekte te ndryshme:p:p....

---------- Post added at 05:27 ---------- Previous post was at 05:24 ----------

arçi, jo se mund te pretendoja ate qe do të doja un si pergjigje,

ne fakt zhigo, po ta lexosh pak me vemendje pergjigjen edhe aspektin qe do doje ti e ke brenda...po eshte permend me lezet ne fund dhe do te te ket shpetuar...nejse,, them se jemi kuptuar cfare duam te themi...
p.s. edhe une te pershendes...se kisha harru me tpershendet heren e pare:p....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Seksi dhe arabet

arçi, jo se mund te pretendoja ate qe do të doja un si pergjigje,

por me duket sikur devojihesh me vetdije nga pergjigja, dmth kur lart folem per zgjedhjet e njeriut (sipas asaj qe njeriu beson, ose arrin te kuptoj), tani hudhim hipotezën e kuriozitetit, ose marketingu qe i bohet librit (kur ne fakt thuhet se libri esht i çensuruar ne ato vende). shikoje keshtu,

un nuk them qe te gjith femrat kan majt vrapin me ik me ble librin, por deshira për per te zbulu me teper boten femrore(mosdija, dhe nevoja per te mesu me shum) kan bo qe ato femra ta blejn librin(ashtu fshehurazi, siç thuhet duke ruj anonimatin),

si ajo dësira per te dal jasht shinave te trenit, per ti heq kalit frerët.nejse përveçse propagandës, shtoji dhe pak marketing, dmth me ato nota tabu qe përçojn tek ne, dmth nje popull i vuajtu mund ta kuptoj si situat, dhe interes do te ish me i madh per ta lexu librin.

te përshendes arç, je shum e qart ne mendime.ne çkuptim mentaliteti?

dmth ti mendon se nje shoqeri e ndrydhur, mund te flas hapturazisht per seksin (edhe pse te rrim drejt e të folim shtremet, esht thu pak si tabu dhe per seksin, me mir flasin brezi qe kan lind ne "demokraci" 95 e siper). ne koncept kjo esht e gabume sepse eksiston frika nga paragjykimi dhe preferohet te flasësh vetem me nje njeri se sa me nje shoqeri te tere (mos e lidh me intimitetin, kap rastet per qendra rehabilitimi per te varurit nga seksi pershembull, egzsiston kjo e fundit, dmth nje qender kurimi pervecse zgjidhjes se ti drejtohemi spitalit si qender kurimi).

ti po thua se kurani esht diktatur, ket nuk do te na pranonin vëllezrit mysliman.

ps, un kam imagjinatën lali, armën me te fort...psh un mund te imagjinoj si skllave timen ty, e ti s'ma ndalon dot apo jo? pastaj ndryshe nga ty nuk i hedh syt siper per te prit sevape, siç bon ti.

Une nuk e shpreha ne asnje vend e eshte diktature,pasi ne ato vende spo behet zbatimi i librit,por po interpretohet libri,te interpretosh e zbatosh eshte ndrysh...Gjeja tjeter ti e nis makinen ke nje liber instruksioni apo jo?Ne baze te ketij libri ti di te japesh makines,sepse te udhezon ec ketej,shiko andej,bej ate bej kete,tani dhe besimtaret ashtu e shohin ate liber,si udhezues te tyre per jeten(keshtu me paten shpjeguar kur i pata pyetur)...Mentaliteti thua ti ne vend te mbyllur?Aha po del tek ajo e thash une,qe ne nje vend me dktature mos prit avancim,mos prit zhvillim,por kjo sdo te thote qe te kene nje realitet imagjinar....

P.s...Paske filluar te shfaqesh shenja skizofrenie:D
 

ZHIGO

...
Pe: Seksi dhe arabet

Une nuk e shpreha ne asnje vend e eshte diktature,pasi ne ato vende spo behet zbatimi i librit,por po interpretohet libri,te interpretosh e zbatosh eshte ndrysh...Gjeja tjeter ti e nis makinen ke nje liber instruksioni apo jo?Ne baze te ketij libri ti di te japesh makines,sepse te udhezon ec ketej,shiko andej,bej ate bej kete,tani dhe besimtaret ashtu e shohin ate liber,si udhezues te tyre per jeten(keshtu me paten shpjeguar kur i pata pyetur)...Mentaliteti thua ti ne vend te mbyllur?Aha po del tek ajo e thash une,qe ne nje vend me dktature mos prit avancim,mos prit zhvillim,por kjo sdo te thote qe te kene nje realitet imagjinar....

P.s...Paske filluar te shfaqesh shenja skizofrenie:D

mir un skicofren, po ta pranoj.

po të lutem tregohu më e qart kur poston. mos e merr me shum zjarr, mundohu te jesh mo konkrete me ato qe thu, se po me ngatarron. jo se jam kundra, por po shof anen anën e kundert, kaq.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Seksi dhe arabet

mir un skicofren, po ta pranoj.

po të lutem tregohu më e qart kur poston. mos e merr me shum zjarr, mundohu te jesh mo konkrete me ato qe thu, se po me ngatarron. jo se jam kundra, por po shof anen anën e kundert, kaq.

Zhigolo,mos i interpreto gjerat si te pershtaten ty,por si i ka shkruar tjetri...Une te thash qe ai nuk eshte liber diktator,dmth nuk eshte liber politik qe te shfaqe diktature aty...Une thash qeverisja ne keta vende eshte diktature,per te ta konkretizuar,por te them qe ne ligjet e ktyre venedeve se nuk e quajne kushtetute keta po kane nje emer tjeter qe sme kujtohet tani por do e gjej...Ne ligje shkruhet : Nese nje person vjedh.vret etj etj,ne baze te LIGJIT,nuk thote ne baze te Kuranit...Qe dmth ligji,qeverisja jane te ndara nga zbatimi i librit...Tani si do ta kuptosh ti,pune per ty,por mua mos me ver ne gishta fjale qe skam shkruar...Flm per mirekuptimin....
 

Elushe

Vogëlushe
Pe: Seksi dhe arabet

  1. Largojeni totalisht fene dhe librat fetar nga ky shkrim pasi nuk kane aspak lidhje. Madje vete Sobh thekson qe libri eshte shkruar per "te demaskuar hipokrizine e shoqerise" (te pakten kjo me te sajen ashtu mendon). Por nqse kerkoni ta sillni fene ne kete teme mos harroni qe femra mbulohet vetem “ne dere e jashte” pasi ajo ruan çdo virtyt te saj per te shoqin.
    Gjithashtu kini parasysh se po flasim per disa libra te ndyre te cilet reflektojne nje pjese shume te vogel te realitetit…kjo autorja dhe kryetarja e Snobizmit (me kujton nje ligjerate te gazetarise qe kam lexuar ku thoshte rendesi ka titulli bombastik e jo permbajtja e artikullit – keshtu edhe kjo me revisten e librat).
  2. Arabët kane lek/pasuri/aksione ne çdo institucion qe ka ndikim ne ekonomine boterore si gjithesi.
  3. Femrat Arabe bredhin me lekun me shume se kudo tjeter.
  4. Nje perqindje e madhe e femrave arabe (madje me shume se djemte) jane te shkolluara neper universitete prestigjoze te botes ndonese nje pjese e mire e tyre “zgjedhin” jeten e luksit e mosmundimin per pune.
 

DolceSara

Antarë
Pe: Seksi dhe arabet

arch_modern mire e beni qe shkruani qe te kuptoheni po ka disa njerez qe si ti shkruash pese rreshta si pese faqe nuk i kuptojne prape :p LOL LOL nuk jane te gjithe si puna jote ;).....si ka thene populli PAK E SAK :)
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Seksi dhe arabet

Personalishte ky shkrim me duket shume fallco..
Njesoj si ai homoja te BB se sja di emrin. E vun vetem per buje ne ate emision.
Perendimi do t na imponoj ca mendime qe nuk pershtaten me kulturen tone. Kjo sdo te thote qe nuk egsiston ama.
Mos u kapni me boten arabe kot, si cdo vend ka kulturen edhe semundjet e veta...
Per punen e mbulese ajo eshte nje shenje nenshtrimi ndaj zotit..per t ruajtur dliresin e saj.
une jam kunder imponimit t ketyre mbulesave, po nqs e ben e respektoj vendimin e saj. Simple and clean!
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Teksa po lexoja teksin vura re se shqiptaret i perngjajne disi arabeve,qe e konsiderojne gruan si prone te tyre dhe e trajtojne sipas deshires.
Eshte si puna e asaj shishes se veres qe e tund sa e tund e ne fund shperthen.
Femra nuk eshte bere per t'u mbyllur apo te kete turp te zbuloje trupin e saj.
Arabia edhe sot e kesaj dite ka ligje shum te rrepta persa i perket femres.
Femrat qe nuk kane eksperience me dashurine perpara marteses,apo martohen pa deshire normalisht qe do te tradhetojne dhe do sillen ne kte menyre.
Une preferoj me mire nje femer te EP, sesa femren arabe.
Me vjen keq qe femra diskriminohet,vritet apo gjykohet se preferon seksin veshjet ekstravagante etj etj.
Me vjen keq qe njerezit e pelqejne dicka te tille.
 
Top