Shembet Teatri Kombëtar!

Shembet Teatri Kombëtar. Forca të shumta policie rrethuan gjatë natës ambjentet jashtë Teatrit, ndërsa fadromat mësohet se kanë nisur shembjen e tij

Sic duket nga pamjet e publikuara nga “BalkanWeb”, shembja ka nisur të kryhet nga pjesa ballore e Teatrit Eksperimental, ndërsa më pas është shembur edhe godina e Teatrit Kombëtar.


Balkanweb
 
 • Nerva
Reactions: D.
E pash por nuk kuptoj ku e ke qëllimin!
Qe nuk eshte populli qe ushtroi dhune por policia! Ne kete rast ti ishte gabim kur fajesove dhe populllin!

Per ta perfunduar, nuk justifikohet ajo dhune per te bere nje projekt qofte ky modern, qofte me ligj e paligj! Aq me teper kur prish ndertesa historike!
 
që nuk është populli që ushtroi dhune por policia! Ne kete rast ti ishte gabim kur fajesove dhe populllin!

Per ta perfunduar, nuk justifikohet ajo dhune per te bere një projekt qofte ky modern, qofte me ligj e paligj! Aq me teper kur prish ndertesa historike!
Në ato postime dhe like që i kam bërë, kam dhënë mendimin tim mbi veprimin/sjelljen e gabuar. Qoftë ky populli, pushteti apo shpirti i shenjtë. Kam parime filozofike jetësore 'qëllimi nuk e justifikon mjetin' dhe nëse kjo bie ndesh me parimet e tua, më vjen keq.
 
Në ato postime dhe like që i kam bërë, kam dhënë mendimin tim mbi veprimin/sjelljen e gabuar. Qoftë ky populli, pushteti apo shpirti i shenjtë. Kam parime filozofike jetësore 'qëllimi nuk e justifikon mjetin' dhe nëse kjo bie ndesh me parimet e tua, më vjen keq.

Ne jete qellimet ndahen ne dy, te mira dhe te keqija, mjeti eshte vetem nje, varet si e perdor ate! Zakonisht pushteti eshte mjeti qe perdor dhunen per te arritur qellimin dhe kur e ben kete atehere bie ndesh me parimet e mia demokratike!
 
Redaktimi i fundit:
Desa duhet kuptuar nje gje. Ne demokraci nuk eshte populli fajtor per korrupsionin qe bejne pushtetet, jane vete ata qe krijojne keto situata pakenaqsi, me metoda diktatoriale te imponimit me dhune. Pergjegjesia nuk eshte propocionale por e shumices ne pushtet, e atyre qe marrin vendimet! Shume bukur e the, a ndodh ne Danimarke kjo ? A mund te ndertohet nje veper pa konsultuar me aktore te tjere te interesuar, pa u miratuar nga vete qytetaret?
Ne jemi ata qe japim voten, nuk jane ata qe na diktojne ne vendimet e tyre. Nese ne i nenshtrohemi me forcen e dhunes. automatikisht kthehet ne diktature.
 
Redaktimi i fundit:
@Ridexxx dakord me të gjithat që ke shkruar më lartë. As nuk e vë në dyshim. Por e gjitha nisi me sjelljet individuale. E kuptoj një popull apo individ të revoltuar. Por, në rastin konkret ishte një sjellje e pahijshme, qoftë edhe për arsye pakënaqësie. Këtu humb kuptimin edhe demokracia, në botën time.
 
pp-Image-2020-05-17-at-9.36.37-AM-1024x576-800x445.jpg


TIRANE
Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit do të zhvillojë fillimisht një sot një tubim sensibilizues për situatën e krijuar pas shembjes së Teatrit Kombëtar.


Fillimisht Aleanca ka ftuar qytetarët e Durrësit të firmosin peticionin për rindërtimin e godinës së re njësoj si ajo e shembur.
Më pas, Aleanca do të rikthehet në Tiranë për të mbajtur një tubim në orën 19:30. Ende nuk dihet se cili është plani për tubimin.
“Vepra u krye dhe sot kanë filluar të mbulojnë skenën e krimit duke rrethuar pronën e Teatrit Kombëtar! Nuk do të lejojmë të fillojnë punimet! Duam Drejtësi për shkatërrimin e Teatrit dhe dhunimin e demokracisë! #duamdrejtesi #jetojmeperliri” – thuhet në njoftimin e Aleancës.
99122836_244907396951492_7590664322636840960_o.jpg
 

Attachments

 • pp-Image-2020-05-17-at-9.36.37-AM-1024x576-800x445.jpg
  pp-Image-2020-05-17-at-9.36.37-AM-1024x576-800x445.jpg
  90 KB · Shikime: 0
 • 99122836_244907396951492_7590664322636840960_o.jpg
  99122836_244907396951492_7590664322636840960_o.jpg
  128.4 KB · Shikime: 0
 • pp-Image-2020-05-17-at-9.36.37-AM-1024x576-800x445.jpg
  pp-Image-2020-05-17-at-9.36.37-AM-1024x576-800x445.jpg
  90 KB · Shikime: 0
 • 99122836_244907396951492_7590664322636840960_o.jpg
  99122836_244907396951492_7590664322636840960_o.jpg
  128.4 KB · Shikime: 0
@Ridexxx dakord me të gjithat që ke shkruar më lartë. As nuk e vë në dyshim. Por e gjitha nisi me sjelljet individuale. E kuptoj një popull apo individ të revoltuar. Por, në rastin konkret ishte një sjellje e pahijshme, qoftë edhe për arsye pakënaqësie. Këtu humb kuptimin edhe demokracia, në botën time.
Ku e pe sjellje te pahijshme? Mund te ma tregosh me video ose foto?
Besoj se nuk je tamam e informuar!
Protestat jane pjese e demokracise!
 
Ku e pe sjellje te pahijshme? Mund te ma tregosh me video ose foto?
Besoj se nuk je tamam e informuar!
Protestat jane pjese e demokracise!
Një postim kam bë dhe një apo dy like për një postim të një forumisti. Këto i kam mbrojtur deri tani. Dhe do ti mbroj se janë pjesë e personalitetit tim. Nëse ti i ke lidhur dhe ke bërë vlerësim për të gjitha postimet e kësaj teme, atëherë kemi folur në ‘gojë të njëri tjetrit’
Këtu e mbaroj këtë bisedë dhe sa për informim, s’jam përkrahëse as e ideologjive negative e jo më veprave.
 
Një postim kam bë dhe një apo dy like për një postim të një forumisti. Këto i kam mbrojtur deri tani. Dhe do ti mbroj se janë pjesë e personalitetit tim. Nëse ti i ke lidhur dhe ke bërë vlerësim për të gjitha postimet e kësaj teme, atëherë kemi folur në ‘gojë të njëri tjetrit’
Këtu e mbaroj këtë bisedë dhe sa për informim, s’jam përkrahëse as e ideologjive negative e jo më veprave.
Ska te beje me liket por me konceptimin. Konceptimi yt per dhunen nuk e arrin nivelin si kur e koncepton sjelljen e pahijshme. Frojdi na shpjegonte kur shohim nje objekt midis objekteve te tjere , truri percepton ate objekt si nje duke zhdukur te tjere.Ne kete rast perceptimi yt per dhunen eshte te sjellja e pahijshme dhe jo te dhuna ndaj njerzve qe mua me revolton si njeri qe do demokracine!
 
Ska te beje me liket por me konceptimin. Konceptimi yt per dhunen nuk e arrin nivelin si kur e koncepton sjelljen e pahijshme. Frojdi na shpjegonte kur shohim një objekt midis objekteve te tjere , truri percepton ate objekt si një duke zhdukur te tjere.Ne kete rast perceptimi yt per dhunen është te sjellja e pahijshme dhe jo te dhuna ndaj njerzve që mua me revolton si njeri që do demokracine!
Lexo mirë, me sy Frojdian apo si të duash. Në atë video shfaqej sjellja që vrau syrin tim Kantian e Gadamerian. Nuk ishte e kapur në linsë dhuna. Përndryshe, po ta marim dhe analizojmë të gjithë zanafillën e ndodhive, nuk do përfundonim kurrë.
Dhe, dhunën nuk e pranon as brendësia ime, qoftë fizike apo verbale. E as që e kam përkrahur në çfar do lloj postimi të ndonjë teme.
 
Lexo mirë, me sy Frojdian apo si të duash. Në atë video shfaqej sjellja që vrau syrin tim Kantian e Gadamerian. Nuk ishte e kapur në linsë dhuna. Përndryshe, po ta marim dhe analizojmë të gjithë zanafillën e ndodhive, nuk do përfundonim kurrë.
Dhe, dhunën nuk e pranon as brendësia ime, qoftë fizike apo verbale. E as që e kam përkrahur në çfar do lloj postimi të ndonjë teme.
Nga protestuesit ska pasur dhune dhe ky esht fakt!
 
Nga protestuesit ska pasur dhune dhe ky esht fakt!

E në cilin postim kam thënë se ka pas?

Ky është postimi im.
Ju kam lexuar afër 90% të postimeve dhe ende nuk mora vesh gjë!
Tani, veprimet e qeverisë jo gjithmonë duhet të kenë sens për popullin. Nga ana tjetër, qeveria nuk duhet të veprojë pa e informuar popullin për vendimmarjet. Së paku kështu funksionon këtu ku jetoj unë.
Pastaj, gjithë kjo zhurmë për një objekt që do ri ndërtohet?
 
@Desa ishte thjesht shaka nga ana ime edhe per liket por kerkoj ndjese se ndoiher gjate debatet leshoj epitete te panrvojshme. Te vetmit rast qe ne rastet e tjera nuk ka ndodhur qe nga koha e aktivizimit tim. Ti e di qe une kulturoj debatin ne menyren time te qete dhe te llogjikshme. Ti je e lire te japesh dhe te perkrahesh cdo mendim. Flm per diskutimet
 
@Ridexxx ti e din se ke gëzuar respektin tim jo më pak se antarët tjerë.
Nuk ke pse të më kërkosh ndjesë mua, por nëse e ndjen se duhet ta bësh, drejtohu personit/personave që ju ke vu epitete.
Mora pjesë vullnetarisht në bisedë dhe ishte kënaqësi.
Falemmderës edhe ty.
 
@Ridexxx ti e din se ke gëzuar respektin tim jo më pak se antarët tjerë.
Nuk ke pse të më kërkosh ndjesë mua, por nëse e ndjen se duhet ta bësh, drejtohu personit/personave që ju ke vu epitete.
Mora pjesë vullnetarisht në bisedë dhe ishte kënaqësi.
Falemmderës edhe ty.
Ok, ndjese atyre qe ju kam vene epitete.

Edhe per mua kenaqsi te diskutoj me ty.
 
Top