Sherbimi ushtarak!

kitrra 123

plak gjufurrak
[FONT=&quot]Sherbimi ushtarak!

[/FONT]

[FONT=&quot]Kshu duke ndenjur kot te bie ndermen gjithcka. Thashe te bejme llafe rreth sherbimit ushtarak. Dikur, te gjithe meshkujt, me raste perjashtimi, kishin obligim te kryenin sherbimin ushtarak. Akoma, perkunder se ishte ushtri e nje shteti qe ne nuk e donim aq shume, ndegjoje lloj-lloj histori te kendshme te njerzve qe kane kryer sherbimin ushtarak. Madje, baballaret tane e vellezerit tane jo rralle zinin miq te ngushte ne sherbimin ushtarak saq shpreheshin: Miku i nxene ne kohen e sherbimit ushtarak eshte nder miqt me te mire! Bile, egzistonte edhe nje rregull mjafte interesante: Cuni qe nuk ka perfunduar sherbimin ushtarak nuk duhet martuar (konsiderohej i papjekur).

[/FONT]

[FONT=&quot]Ne vendin ku une jetoje dikur ishte sherbimi ushtarak 24 muaj, pastaj u reduktua ne 18 muaj, 16 muaj dhe se fundi ne 12 muaj. Madje ushtria organizonin edhe manovra fushore disa ditore me rezervistet mjafte shpesh dhe mua me dukej interesante si femije. [/FONT]
[FONT=&quot]Tani pas luftes perveq Forces Sigurise se Kosoves nuk kemi sherbim te rregullt ushtarak. Dikur edhe ne shkolle mesonim lenden e Mbrojtjes me te gjitha njohurit qe kishim nevoje madje provonim edhe qitjen (kuptohet me pushke shkollore). Tani me nuk egziston.

[/FONT]

[FONT=&quot]Nuk kam ide se si eshte gjendja ne Shqiperi apo vendet ku jetoni ju anetare dhe do deshiroja te shkembenim mendime ne kete drejtim:

[/FONT]

[FONT=&quot]1. [/FONT][FONT=&quot]A ju duket interesante?[/FONT]
[FONT=&quot]2. [/FONT][FONT=&quot]A do ishte e nevojshme te praktikohej?[/FONT]
[FONT=&quot]3. [/FONT][FONT=&quot]A ndikon ndopak ne formesimin e njeriut? [/FONT]
[FONT=&quot]Cfare mendoni ju?! [/FONT]
 

Aver

VIP
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Nder muhabetet qe i pelqeja me shume kur mblidhej baba me shoke apo me vellezerit e tij ka qene ky i ushtrise. Strukesha ne nje kend dhe veshet si te lepurit.
Kishin cka te tregonin.

Mendoj se ushtria duhet te jete obligative per te gjithe te rinjte, por jo aq gjate sa ka qene ne YU. Ndoshta 3-6 muaj do te ishin te mjaftueshme. Aty nder te tjera e fiton shprehine te zgjohesh heret, te merresh me aktivitete, te pavaresohesh... Me pak fjale te behesh gati per pjesen tjeter te jetes.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Sherbimi ushtarak!

..barkas..cohu..barkas..cohu..barkas cohu..e gjithe toga si nje trup i vetem dhe nuk guxonte njeri me thene 1/2 fjale..mund te shashe neperdhembe por mos ta degjonte njeri pervec se shoku qe kishe ne krahe..se po te degjonte komandanti i toges dhe po e kuptoi qe ti fole..atehere toga ndalonte dhe ti budallai dilje dy hapa para dhe vazhdoje i vetmi ..barkas..cohu..barkas..cohu..dhe toga te shikonte dhe thonin shyqyr qe foli ky Bukuroshi se u bome telef..te nesermen une Bukuroshi kisha zene mend dhe hasha vehten me dhembe dhe nuk u ankosha dhe si perfundim u shtrosha edhe une ashtu sic ishin shtruar trimat te tjere te toges time..barkas ..cohu..barkas..cohu..edhe tani e kujtoj dhe them shyqyr qe jam para compjuterit dhe jo para komandantit te toges..disa here me del ne ender..barkas..cohu..barkas..cohu :uff:

hajduti
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sherbimi ushtarak!

SHDUA-ja (Sherbimi i Detyrueshem Ushtarak Aktiv) ne ushtrine moderne te shek XX ka qene model i formacioneve ushtarake te Paktit te Varshaves, ose me shkurte i ushtrive te bllokut lindor-komunist, ngritur mbi modelin detyrues te Bashkimit Sovjetik.
Por edhe modelet perendimore ende kane element detyrues pasi nje qytetar i cili realizon sherbimin ushtarak mer disa privilegje mjaft te rendesishme ne jete, nder te cilat pagese ekstra per sherbimin ndaj shtetit, norma me te ulta te taksave, prioritet ne aplikimet per pune, etj. Por klecka eshte kjo: nese vendos te rekrutohesh eshte mjaft e veshtire te terhiqesh pas sherbimit te pare 1 vjecar detyrues dhe te gjithe rekrutet angazhohen ne nje konflikt, pra nuk i shpeton njeri luftes. Por ekziston edhe "Sherbimi Alternativ" jo Ushtarak, me pune ne komunitet, OJQ, organizata fetare etj.

Ushtrite perendimore e kane liberalizuar me shpejt rekrutimin ushtarak, por ka vende anetare te NATO-s qe kane sherbim te detyruar ushtarak, sic eshte edhe Greqia.

Ndersa ketu ne Shqiperi rekrutimi per ushtare profesionist behet nga QPR (Qendra e Personel Rekrutimit) me seleksionim nga aplikantet te cilet i shtyn vetem motivimi. Pra aplikimi eshte me deshire por brenda disa kritereve duke filluar me Shtetesine, moshen 19-30vjec, arsimin e mesem ose te larte, etj. Pasi mbaron kursin baze te ushtarit/detarit aktiv dhe mobilizohesh si efektiv ne baze te hecurise dhe aftesive, te lind e drejta e aplikimit per kursin e nenoficerit- oficerit aktiv e keshtu me rardhe.

Dikur njohurite rreth detyrimeve te nje qytetari per ti sherbyer Atdheut te tije me sherbime ushtarake fillonin qe ne arsimin 8-te vjecar, dhe praktika fillonte ne shkollen e mesme me te ashtequajterat "Zbore Ushtarake". Eshte propozuar nje projekt-ligj per te rikthyer sherbimin ushtarak te detyruar, ditet vjetore te stervitjes ushtarake "zboret" dhe disa ndryshime ne moshat e mobilizimit dhe statusin e rezervistit.

E gjitha fillonte me keto fjale :

"Betohem se do t'i sherbej me besnikeri Republikes se Shqipërise; do te jem ushtar besnik i
popullit tim, luftetar i denje, trim e i disiplinuar, do te jem i gatshem ne çdo kohe e vend dhe
nuk do të kursej as jeten time per mbrojtjen e interesave te Atdheut. Betohem!".


Ushtria ne te gjitha vendet dhe modelet njeh vetem nje element- DISIPLINEN. Te tjerat jane derivate te saj.

Eshte nga te paktat mundesi ku njeriu njihet plotesisht me vetveten, dhe detyrimin e larte te sherbimit ndaj vendit dhe popullit te tij. Ne kete aspekt une jam partizan i sherbimit ushtarak te detyruar. Sot rinia Shqipetare ka aftesi mbreselenese ne boten e internetit dhe rrjeteve sociale, ndersa ne fushen e ushtrise, te nacionalizmit, patriotizmit, eshte ZERO.

Gjithsesi kerkesat jane ende te larta, dhe nevojat e shtetit plotesohen me sukses, para nje jave , ne 12 tetor eshte realizuar rekrutimi i fundit ne FA me 300 kandidate te cilet nisen kursin ne Shkollen e Trupes ne Bunavi, ne Vlore.

070.jpg
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Ushtria eshte ideali I atdheut si edhe deryrimi ndaj tij.

E vetmja dege qe duhet te shoqerohet dhe te detyrohet ne c'do sistem, 1 vit te jete me detyrim si per meshkujt edhe per Femrat . Jo Vetem qe te formon/disiplinon por te ve edhe ne gatishmeri ndaj vetes tende dhe te tjereve... Ndjenja e krenarise qe te jesh I/e gatshem/e , qe ti sherbesh atdheut .
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Ushtria eshte ideali I atdheut si edhe deryrimi ndaj tij.

E vetmja dege qe duhet te shoqerohet dhe te detyrohet ne c'do sistem, 1 vit te jete me detyrim si per meshkujt edhe per Femrat . Jo Vetem qe te formon/disiplinon por te ve edhe ne gatishmeri ndaj vetes tende dhe te tjereve... Ndjenja e krenarise qe te jesh I/e gatshem/e , qe ti sherbesh atdheut .

Zana po ti ku do te preferoje ta beje sherbimin ushtarak ? :p
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Ne atdheun Tim , Albania.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Ne atdheun Tim , Albania.

Ate e di une, sepse nuk ke te drejte ta besh ne vend tjeter nese ske shtetesi tjeter... por ne cfare terreni them, fushe mal, ajer, det, kembesori, FS, artileri...
Apo ku te kete nevoje Atdheu ? :p
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Ate e di une, sepse nuk ke te drejte ta besh ne vend tjeter nese ske shtetesi tjeter... por ne cfare terreni them, fushe mal, ajer, det, kembesori, FS, artileri...
Apo ku te kete nevoje Atdheu ? :p

Kam shtetesi tjeter mo, kush tha qe nuk kam .. Ne fakt nuk kam pasur ndonjehere Pashaporte Shqiptare Por Meqe kam lindur ne Albania e marr kur te dua .

Do preferoja ne te gjitha terrenet qe ke permendur, me pelqen 2 challenge myself .. Nuk ka kuptim ne ushtri duke fjetur gjume :p
 
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Nje sherbim qe askush sdo ta beje por qe kur e mbarojne ate e kujtojne me gz,trishtim,mall etj! Mua me duket kot fare te harxhosh kohen,shpenzime etj per te luajtur rolin e ushtarit nje vit e per tu zhdepur me caj,fasule e pilaf ter kohes..Te pakten nga cfare kam degjuar nga im at qe ne ate kohe sherbimi ushtarak ishte as 1 as 2 por 4 vite lool.Kthimi i ushtrise ne profesion eshte nje rast i mire per Shqiptaret. Sa per atdhetarizem etj ato i meson edhe ne shkolle.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Sherbimi ushtarak ne kazerma i perket te shkuares dhe nuk duhet te rikthehet me ,
perkundrazi duhet studjuar mundesia e modernizimit dhe krijimit te nje sistemi tjeter per
njohjen dhe stervitjen e nje kontigjeti te gjere popullsie ne fushen ushtarake .
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Sherbimi ushtarak ne kazerma .

Pse Hartin ku mendon ti se mund te besh sherbimin ushtarak ?

Te gjitha bazat ushtarake shqiptare, qe nga Divizionet, Regjimentet dhe Batalionet jane rikonstruktuar, kushtet kane ndryshuar, normat e dietave gjithashtu, kjo sepse jemi pjese e NATOS dhe keto kritere jane te detyrueshme, sa per kurjozitet une e kam dieten ditore te ushqimit 26 Euro, dikur ekzistonte parrulla "Barr do hame e gjak do te Derdhim", ne 2010-ten u hoq sherbimi i detyruar per shkak te mungeses se infrastruktures, pra u ul shume numri i forcave aktive, dikur ishin 61 000 forca aktive, dhe 260,000 rezerviste, sot 14500 forca aktive dhe 5000 rezerviste. U ul nr per te investuar ne infrastrukture, logjistike dhe aftesim profesional.
 

Marla

Fixer!
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Sherbimi ushtarak ne kazerma i perket te shkuares dhe nuk duhet te rikthehet me ,
perkundrazi duhet studjuar mundesia e modernizimit dhe krijimit te nje sistemi tjeter per
njohjen dhe stervitjen e nje kontigjeti te gjere popullsie ne fushen ushtarake .

Ushtria jone eshte me ja fut vrapit. Nese mund te kete ndonje lufte ne rajon rrofte NATO se per kta tanet vdiqem qe pa fillu mire.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Doli dhe ekspertja e sigurise tashi... :)
Na mbyten firomsat edhe ktu!

Jo qe sja keni idene po kpusni dhe budalliqe...
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Nuk e ve ne dyshim qe ka zhillime ne ushtin Shqiptare dhe normal edhe pozitive ,
por si e the dhe vet ti poet qe ka 15000 aktiv , me tingellojn shume pak , dhe jo te hani nga
25 euro ne dite por edhe 2500000 ti hani sbesoj qe e shpetomi kombin , thjesht e bani nje mullar me bar
, pasi per te fituar nje lufte duhet qe te pakten gjysma e popullsis te jete ne frot .
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Mullar me bare - ik te marrte e Mira ik lol

Ps... Prandaj duhet te behet me detyrim , per te Dyja gjinite.
 

Marla

Fixer!
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Doli dhe ekspertja e sigurise tashi... :)
Na mbyten firomsat edhe ktu! Edhe firoms je vete.

Jo qe sja keni idene po kpusni dhe budalliqe...

Pse e ke ti idene kshu ?!!!


Te gjithe e dine sa cope cope eshte ushtria shqiptare si ne kapacitete njerezore skenderbegsa fshatare vetem, ashtu dhe infrastuktura mjetet mbeshtetese pale struktura organizative


Mos jete NATO ne jemi te mbaruar ushtria jone eshte e kalbur.
 
Redaktimi i fundit:

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Pse e ke ti idene kshu ?!!!


Te gjithe e dine sa cope cope eshte ushtria shqiptare si ne kapacitete njerezore skenderbegsa fshatare vetem, ashtu dhe infrastuktura mjetet mbeshtetese pale struktura organizative


Mos jete NATO ne jemi te mbaruar ushtria jone eshte e kalbur.

E o mire mo u merzit teshi, meqe shtremberon realitetin shkrujta, po edhe te ishte sic thu ti nje Shqiptar
sdo te fliste kurr me keto tone pesimizmi.

Une kopace nuk shkruj :)

Sa per njohuri ta lej ty stafeten jo ktu po ne cdo teme! Per efekt moshe !

Ene mos e kthe ne personale ceshtjen e mbrojtjes. :)
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Jam kunder sherbimit te detyruar...mir qe u heq.
 

Marla

Fixer!
Titulli: Sherbimi ushtarak!

E o mire mo u merzit teshi, meqe shtremberon realitetin shkrujta, po edhe te ishte sic thu ti nje Shqiptar
sdo te fliste kurr me keto tone pesimizmi.

Une kopace nuk shkruj :)

Sa per njohuri ta lej ty stafeten jo ktu po ne cdo teme! Per efekt moshe !

Ene mos e kthe ne personale ceshtjen e mbrojtjes. :)

E tregon veten sa i vogel je.. jo ne moshe por ne mendesi e kam fjalen.

Sa per ushtrine specialist mund te jesh ti si arkitekt me profesion qe je ne ushtri kot pa lidhje dmth por pak rendesi ka sme hyn ne pune , une diskutoj me aq sa di dhe aq sa shoh se mbaj veten per specialiste jap mendimin tim per temen te pelqen ty a jo pak rendesi ka per mua.
 
Redaktimi i fundit:

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sherbimi ushtarak!

E tregon veten sa i vogel je.. jo ne moshe por ne mendesi e kam fjalen.

Kujt i hy nxhep mendesia apo zanati im, mund tjem edhe kepucar?! Por edhe "si kau peles" nuk ja fus une, t them shyqyr qe eshte NATO... Skenderbegsa vetem fshatare, apo pale struktura organizative...
Po t qe kshu si thua ti, sdo ishe ne NATO, s'ju be vone kujt per Shqiperine jo, aq me teper te investojne per te ne burime njerezore dhe infrastrukture. Ndoshta jeni ende me mentalitetin e ushtarit me atlete te 97-tes.
Tjapesh mendime sa te duash, por une e kam detyrim ti pergenjeshtroj kur ato jane mendime pa baza, pa fakte, thjesht nga perfshirja ne nje replike te rendomte virtuale.
Shko informohu ihere se ne c' universitete i ke ato "fshataret" e shkolles Skenderbej, shko shif se ne c kolegje nderohen, nejse... Ke te drejte...!

Po shyqyr na ka dhon Zoti qutetari virtuale, se tjerat skane rendesi:)

Ju ta merrni xhentilesen per ters... Gjithsesi je e lire te bluash mendimet e te ripertypesh temat sa te dush.
 

Marla

Fixer!
Titulli: Sherbimi ushtarak!

I rendomte ne fakt po tregohesh ti me keto replikat kot pa lidhje mgjate secili tregon veten, xhentilesa jote eshte aq per te patur zili sa vete plakat e lagjes qe merren me llogje gjithe diten mbrapa kraheve po pak rendesi ka kjo... sa per temen kur dhe 1 femije ne klase te pare e di shume mire se cfare fuqi ka NATO dhe as mund te krahasohet me ushtrine shqiptare sidomos tani mbas 90es cfare mund te shtoj me shume se kaq. Turp e faqe e zeze sidomos kur rekrutojne dhe njerez te paafte e jo profesioniste per ti cuar sa andej ktej jo ne baze meritokracie.
 

Marla

Fixer!
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Kujt i hy nxhep mendesia apo zanati im, mund tjem edhe kepucar?! Por edhe "si kau peles" nuk ja fus une, t them shyqyr qe eshte NATO... Skenderbegsa vetem fshatare, apo pale struktura organizative...
Po t qe kshu si thua ti, sdo ishe ne NATO, s'ju be vone kujt per Shqiperine jo, aq me teper te investojne per te ne burime njerezore dhe infrastrukture. Ndoshta jeni ende me mentalitetin e ushtarit me atlete te 97-tes.
Tjapesh mendime sa te duash, por une e kam detyrim ti pergenjeshtroj kur ato jane mendime pa baza, pa fakte, thjesht nga perfshirja ne nje replike te rendomte virtuale.
Ti pergenjeshtrosh ti?! Po ti je kepucar mor cun ske lidhje me ushtrine sje as ushtar as politikberes e the mire kepucar Lol
 
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Pyesni ata te kohes se xhaxhit qe benin sherbimin 4 vjet e ju merrnin shpirtin neper male per stervitje ose pyesni keta te rinjte qe e kane bere ushtrine si ju dilte shkuma dhe i ushqenin pilaf me fasule te nje jave me krimba lool!!!

Apo ne nuk dime ne, ne skemi vajt e skemi as meshkuj te shpise qe e kane provuar ne palce ushtrine! Edhe aty mik do prap..!
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Aq vite e ka bêre edhe babai I im, Eshte mbreselenese kur e tregon , pavaresisht veshtiresive...Madje ne ate kohe njohi edhe mamane , e Cila Ishte ne shkolle ...ushtri & romance bashke - :)

Ps... Mos I beni gjerat tragjike , o njerez.. C'do kohe ka lezetin e tij/saj . Tani qe nuk bejne ushtri, njerezit ne pergjithesi Kane humbur edhe idealin .
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Une personalisht se kam prb, kam konfidencen , ambicien dhe fizikun per ushtri... e per te care perpara ne jete bashke me veshtiresite e saja.. :)

- Meshkujt si kam frike, jam rritur me/ ne mes te meshkujve, edhe sportin/disiplinen se kam prb e kam pjese te jetes :)
 
Last edited by a moderator:

LoSsT

VIP
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Mos dilni jashte teme... 3 postimet e fundit te zanes dhe wow shkuan ne kosh, ska pse ofendoheni...

Ps: Besoj qe sherbimi ushtarak duhet te jete i detyrueshem sic ka qene me pare, si per ata qe kane mbaruar vetem shkollen e mesme dhe e kane bere te gjithin 12 muaj ashtu edhe per ata me shkolle te larte qe benin vetem 2 muaj karantine ( njohurite dhe pergatitjet baze ) ne ushtri.
Sherbimi ushtarak kam pershtypjen se luan rol ne personalitetin dhe karakterin e njeriut, duke e "zhvilluar" ate ne situata apo momente qe mbase nuk do ti hase asnjehere ne jete, e te tilla jane ato qe te bejne te jeshe me i gjykueshem, gjakftohte, tolerant, apo te kunderten kur nevoja e kerkon.
Sa i perket aspektit te mbrojtjes duhet te fusim ne koke qe tani eshte ne % shum te ulta lufta me "kallashnikov" ne fronte lufte, tani lufta behet e dixhitalizuar me kompjutera dhe harta fotografike qe te vijne online nga satelitet dhe bomben ta sjelle ne koordinate me nje rreze gabimi prej 5 - 50 centimetra, pra luften dhe drejtimet e saje e bejne shtetet e zhvilluara sipas interesave qe ata kane.
Megjithate nje vend ka krenarine e tij me sherbimin ushtarak jo vetem mbrojtje kufijsh
 
Redaktimi i fundit:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Tani te jemi realist me vete ne radhe te par,se sikur nuk ka lezet te jet femra ushtare(mendimi im) jo se i friksohem un keti profesjoni ta quaj ashtu ..por ushtria ju shkon dhe ju besohet meshkujve ne shum..vet fjal ushtar me ate ushtare trego Lezetin se kujt i shkon me shum.duk marr parasysh force. Dhe heroizmin se duhet treguar pa fut rojn e nates qe per ni femer do ishte sketerr
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Sherbimi ushtarak!

Nuk e ve ne dyshim qe ka zhillime ne ushtin Shqiptare dhe normal edhe pozitive ,
por si e the dhe vet ti poet qe ka 15000 aktiv , me tingellojn shume pak , dhe jo te hani nga
25 euro ne dite por edhe 2500000 ti hani sbesoj qe e shpetomi kombin , thjesht e bani nje mullar me bar
, pasi per te fituar nje lufte duhet qe te pakten gjysma e popullsis te jete ne frot .

Hartin, 15000 forca aktive nuk jane edhe pak. Pra te jene te mire trajnuar nuk jane pak sepse ne cdo situate lufte shume lehte kjo pjese do menaxhonte pjesen tjeter e cila do mobilizohej. Une them te drejten kam menduar se ka me pak. Kem ca vende ne Ballkan qe kane edhe vetem 7000 forca aktive.

Ata qe mirren me kete lemi jane te vetdijshem se perkunder zhvillimeve te teknologjive ushtarake faktori njeri ne lufte eshte faktor i pazevendesueshem. Pra nje vend munde ta sulmosh nga ajri sa te duash deri sa nuk e ka shkel kemba e ushtarit e poashtu munde ta dermosh armikun fare nga larg por deri sa kemba yte nuk ka shkel token nuk munde te thuash se e ke cliruar. Pra ky eshte faktori ushtar!

Them te drejten une do te deshiroja qe perveq forcave aktive te rritej numri i forcave rezerve dhe keto forcat rezerve te silleshin diku 10 mije te perhershme (dhe te nderroheshin me pensionimin e tyre) dhe 10 mije aktive - levizese cdo 6 muaj. Pra, edhe pse kjo eshte mjafte e kushtueshme (nese llogarisim 100 euro shpenzime ditore pwe nje ushtar do kushtonte afer 20 milion euro ne vit) sherbimi te ishte 6 muaj. Pra te behej ligj qe cdo 6 muaj 5000 te rinje te kyqeshin ne sherbimin ushtarak te rregullt dhe zakonisht sherbimi te kryhej ne ambiente malore, detare e fushore.

Te mirat e sherbimit ushtarak:

Te gjithe jane te barabart
Disiplinimi i rinise (sidomos kur ne kohen e sotme rinia bene 30 vjec e pret qe prinderit te ja shtrojne dhe shtratin)
Personaliteti, formimi (ballafaqimi me shume sfida)
Do piqeshin rinia sepse do perballoheshin me sfida te ndryshme dhe do beheshin me rezistent ndaj jetes
Normale qe per vendin do ishte nje siguri pak me e madhe


Seq kam nje pershtypje se vet sherbimi ushtarak do ndikonte ne ate mase pozitivisht tek njerezit saq do ishin me te matur ne jete dhe do lrijonin me pak probleme.
 
Top