Shka na mungon ne shqiptarve ?

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Une nuk jam shume me fjalet romantike te At Zefit me siper me thene te drejten! Mendoj se vendi krijohet me strategji objektive dhe teknike.

Une besoj fort se Shqiperia ka virtyte per t'ia patur zili cdo shtet i Europes. Virtytet familjare, shoqerore, dashuria dhe respekti per prindin, ndihma karshi njeri tjetrit, lidhjet farefisnore jane te jashtezakonshme te cilat mbushin shpirtin e cdokujt. Keto tipare i ka shume dhe lindja dhe jane maja e cdo gjeje per nje njeri.

E dyta; Kemi edhe vese apo te meta-ashtu si cdo shtet tjeter.

E treta: Qe dhe ne te kemi prosperitet ekonomik(se sot me ekonomine matet cdo gje, fundja ekonomia edhe mireqenien sociale e familjare e ngren/ndihmon) duhet te kemi 1 gje te thjeshte por me e veshtira: Nje qeveri/kre qe eshte i ndershem dhe ambicioz. Pra nqs Edi Rama do ishte i virtytshem do kishte ne shtab njerez po ashtu me merite, do punesoheshin me merite, do shkonte buxheti tek puna dhe jo te xhepi. Keshtu per 20-25 vite ne beheshim si Singapori sepse 1 grusht shtet jemi.

Do thoja dhe 1 shoqeri te shendoshe, me morale, me ambicie, etj etj. Por puna eshte se me sistemin e kalbur qe kemi tani, do s'do njeriu i thjeshte sado i ndershem vjen 1 moment edhe thyhet. E keshtu, doktori ja var punes, tjetri merr shyshfet, pedagogu ngel nxenesin(se s'ka qeveri ta denoje), ai qe sapo diplomohet duke mos patur sh vende pune ja hedh tjetrit per te zene vendin, e me radhe, e me radhe.

Nga Europa nuk mund te sjell shembuj sepse ka histori tjeter, por nga lindja dhe Azia te cilet kane qene nje situaten "tone" (pra me probleme, te dale nga kolonizmi etj) mund te them se ishte Tun Mahathir qe ndertoi Malajzine, Lee Kuan Yew qe beri Singaporin, ose dhe Turqia sot eshte nje shembull per ne, ishte Erdogani qe ringriti Turqine nga borxhet, nga plehrat kudo, nga infrastruktura, nga forcat ushtarake, etj.
 

Endrra

VIP
Shka na mungon ne që mos të jemi si europjanët tjerë?
Shiko fotografinë 1768842
“Hapni sytë e shikoni realitetin me sy, shihni se jemi vendi ma i mbrapambetun i Europës e konkurojmë edhe për botën. Pse?… Mjerisht duket se tash shumë kohë ne nuk na punon logjika si tjerëve: i thurim lavde vedit për mbrapambetjen tonë, turpet i quejmë ‘virtyte të larta të kombit’.

Jemi verbue shpirtnisht pse na mungon mendja e kthjelltë e inteligjenca për me pa se ku jemi; na mungojnë vullneti e trimnia për me thanë të vërtetën . . . Shka na mungon ne që mos të jemi si europjanët tjerë? Toka, jo; dielli e deti, jo.
Na mungon mendja e mentaliteti e, mbi të gjitha dashunia. Nuk na sjell lavdi lashtësia, në qoftë se nuk jemi të qytetnuem. Nuk na sjell lavdi origjina, në qoftë se jemi të përçamë dhe mendojmë si t’i bajmë vorrin vëllaut.”
(At Zef Pllumbi)

Huazuar nga BETI NJUMA dhe Biblioteka e Librave të Harruar
Sa bukur e ke thene te lumte pena.
Sna mungon asgja.
Por o ate, ne si vend post komunist , ne si popull nuk po gjejme identitetin.
Nje komb pa iddntitet ska karakter e ska force.
Ne ndryshe nga cdo vend tjeter post komunist po i heqim me shume se cdo vend tjeter i lindjes a thu se skemi heq mjaft .
Si ka mundesi qe Polonia,, Romania edhe nje Bullgari madje , apo vendet e ish Jugosllavisd po behen para nesh ( qe kane nje date e nje histori me ne ).
Sepse pikerisht ne jemi pa identitet .. jemi ngel mercenar te Partie, feve dhe kultit te individit .
Pa zgjidh keto .. ne kurre sdo dalim nga kjo vorbull.
Une personalisht mendoj fort qe njerez te shkolluar ne europe dhe perendim dhe qe do kthehen me piksynimin dhe kendveshtrimin Europian do e bejne kete Shqiperi .
E aedhmja jone , sic e ka theksuar mendja jote e ndritur , e ka te shkuaren dhe te ardhmen aty.
Ne kemi qen, jemi dhe e ardhmja eshte Europa !
 

Lauri

Anunnak
Sa bukur e ke thene te lumte pena.
Sna mungon asgja.
Por o ate, ne si vend post komunist , ne si popull nuk po gjejme identitetin.
Nje komb pa iddntitet ska karakter e ska force.
Ne ndryshe nga cdo vend tjeter post komunist po i heqim me shume se cdo vend tjeter i lindjes a thu se skemi heq mjaft .
Si ka mundesi qe Polonia,, Romania edhe nje Bullgari madje , apo vendet e ish Jugosllavisd po behen para nesh ( qe kane nje date e nje histori me ne ).
Sepse pikerisht ne jemi pa identitet .. jemi ngel mercenar te Partie, feve dhe kultit te individit .
Pa zgjidh keto .. ne kurre sdo dalim nga kjo vorbull.
Une personalisht mendoj fort qe njerez te shkolluar ne europe dhe perendim dhe qe do kthehen me piksynimin dhe kendveshtrimin Europian do e bejne kete Shqiperi .
E aedhmja jone , sic e ka theksuar mendja jote e ndritur , e ka te shkuaren dhe te ardhmen aty.
Ne kemi qen, jemi dhe e ardhmja eshte Europa !
Përsonalisht nuk kam asnjë shpresë që ai vend do bëhet si duhet ndonjëherë.
Inteligjenca e dhuntia janë si shqiptar përdoret pikërisht në vend e metoda të gabuara; pas një individi o grupi të caktuar politike, fetare, e pas interesave përsonale. Shumë pak njerëz punuan vertetë në interes të përgjithshëm kombëtar.

Më kujtohet një shkrim i një lordi anglez në 1912 mbi qeverinë e re të Vlorës. Që thonte pak a shumë kështu: këta njerëz nuk ja kanë idenë se çfarë është qeveria. Rrinë gjithë ditën nëpër kafene të ndarë grupe grupe, e thurin plane e komplote kundër njeri tjetrit...'
Identik si sot, të gjithë flasin për Shqipërinë e shqiptarët, po secili punon vetëm për interesat e një grusht njerëzish ku ata bëjnë pjesë.
Pjesa tjetër mban pasaportën në dorë e sytë nga kufiri.
Bëmë me faj sistemin komunist për prapambetjen 50vjeçare, po këta 30 vjet kë të bëjmë me faj?
Injorancës tonë që nuk dimë të ecim akoma.
 

Endrra

VIP
Përsonalisht nuk kam asnjë shpresë që ai vend do bëhet si duhet ndonjëherë.
Inteligjenca e dhuntia janë si shqiptar përdoret pikërisht në vend e metoda të gabuara; pas një individi o grupi të caktuar politike, fetare, e pas interesave përsonale. Shumë pak njerëz punuan vertetë në interes të përgjithshëm kombëtar.

Më kujtohet një shkrim i një lordi anglez në 1912 mbi qeverinë e re të Vlorës. Që thonte pak a shumë kështu: këta njerëz nuk ja kanë idenë se çfarë është qeveria. Rrinë gjithë ditën nëpër kafene të ndarë grupe grupe, e thurin plane e komplote kundër njeri tjetrit...'
Identik si sot, të gjithë flasin për Shqipërinë e shqiptarët, po secili punon vetëm për interesat e një grusht njerëzish ku ata bëjnë pjesë.
Pjesa tjetër mban pasaportën në dorë e sytë nga kufiri.
Bëmë me faj sistemin komunist për prapambetjen 50vjeçare, por këta 30 vjet kë të bëjmë me faj?
Injorancës tonë që nuk dimë të ecim akoma.
E pra .. injoranca ose me mire njerezit e shkolluar me ide te gabuara jane ndeshkimi i ketij kombi.
Ne te kundert une besoj se rimekembja vjen nga te rinjt qe moren rrugen e studimeve drejt Europes dhe perendimit.
Askush nuk e ndal progresin.. cdo erresire i vjen fundi.
 

Lauri

Anunnak
E pra .. injoranca ose me mire njerezit e shkolluar me ide te gabuara jane ndeshkimi i ketij kombi.
Ne te kundert une besoj se rimekembja vjen nga te rinjt qe moren rrugen e studimeve drejt Europes dhe perendimit.
Askush nuk e ndal progresin.. cdo erresire i vjen fundi.
@Endrra pjesa e mirë e atyre që mbajnë studimet jashtë, janë fëmijet e të afërmit e atyre që komandojnë në Shqipëri, o biznesmen të cilët pa dyshim janë një me njërën o tjetrën palë!!
Nqs është një pjesë tjetër që nuk bën pjesë në këto sfera, mundohet të stabilizohet atje nuk ka studiuar, dhe nuk kthehet më. Sepse në Al nuk ke shanse të bësh diçka kur nuk bën pjesë e një elite...

Ti mirë bën që sjell optimizëm, dhe shikon me shpresë e besim.
Unë në të kundërtën :) me syrin kritik. Preferoj të shoh të keqen në surrat dhe t'a përballoj ?
 

Endrra

VIP
@Endrra pjesa e mirë e atyre që mbajnë studimet jashtë, janë fëmijet e të afërmit e atyre që komandojnë në Shqipëri, o biznesmen të cilët pa dyshim janë një me njërën o tjetrën palë!!
Nqs është një pjesë tjetër që nuk bën pjesë në këto sfera, mundohet të stabilizohet atje nuk ka studiuar, dhe nuk kthehet më. Sepse nuk Al nuk ke shanse të bësh diçka kur nuk bën pjesë e një elite...

Ti mirë bën që sjell optimizëm, dhe shikon me shpresë e besim.
Unë në të kundërtën :) me syrin kritik. Preferoj të shoh të keqen në surrat dhe t'a përballoj ?
Edhe mafiozet e Italise u kane studjuar femijet .. dhe po vjen nje kohe qe edhe ata behen njerez me virtyte!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Edhe Edi Rama ne Europe ka studiuar. ?
Vertet mendon se perparimi vendit paska si "kyc" vendin ku studion?
Ore njeri te ndershem nuk te ben as Perendimi e as Lindja. Aq te fiksuar jeni me ndarjet gjeografike saqe harroni cfare vlen vertet! Ja nje arsye tjeter qe jemi ketu ku jemi. Kemi kete superioritetin e semure: Une jam me i mire se ti. Une bej, ti nuk ben!

p.s. Une kam studiuan ne Azi ekselente, dhe kam punuar me Londrinez, Australian, kinez e tulifarsoj. Valle qenkam me pak se 1 qe ka mbaruar ne Itali dhe nuk e benkam vendin tim?! Ma perfavoreee ??
 
  • Më pëlqen
Reactions: Ivy

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Kujt po i flet mor At Zef Pllumbi Këtu në vend që më e kuptu esencën e fjalëve po jep gjoja opinione djali , që patjetër duhen respektu nëse janë opinione , por jo nëse janë rrena me bisht si prsh "Jugu i Italise eshte me i varfer dhe me kaotik se cdo qyetet i Shqiperise" apo katundet franceze e kan tromkasur. Na doli këtu nji kolombo shqiptar që ban ndër popuj krahasime socio-economike që janë njëkohësisht t'rrezikshme dhe të çojnë në nji debat të komplikum dhe pa rezultat , "kurr e mas lidh" shkurtimisht . Meqë don mirëqenie brenda gardhit shqiptar sa tromkasesh me katundart francez apo jugor të Italisë së varfër ,që kanë shkru gjithsesi ma tepër se ti në historinë njerëzore plus që kanë themele me baza ma të qëndrueshme sesa të tujat prej argjilet , na magjeps me ndoj shkrim të hajrit e mos u konfirmo në atë kategori që At Zef Pllumbi ka shkru. Na mrekulli , sepse për mrekulli ka nevojë Shqipnia , ka dëshpërimisht nevojë për mjeshtra mrekullie për me zhuk debatin politik vjells , përsëritës aktual , del prej guackes e propozo që me kriju k'to mjeshtra duhet nji landë mrekullie prej klasës të parë deri në fakultet që të transformojnë nji ditë këtë mrekulli në nji vizion pragmatik popullor dhe ti japin mundësinë përsonave me konkretizu andrrat sepse vetëm nji mrekulli njerzore njisoj si flladi magjeps pranveror që po vjen mund të shderrojnë vendin tonë të masakrum nga idetë e pangopuna të parave dhe nga ajri i randë i banalitetit , vetëm kjo gja shëron nga kolera e mediokritetit
vendin tonë dhe e shndërron atë në yll ndriçues për fmit e tuj( dhe jo vetëm) për të ardhmen e mahnitshme që i pret . Kyt bane ti jo, po.dhat tuja, zotni Frankenstein.
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Injoranca është nëna e shumë të këqijave, në mos nëna e të gjithave. Kjo është pak por e sigurtë! Pse ka një disbalance midis krahinave në Shqipëri? (S'kam fare nevojë ta krahasoj me shtete të tjera)
Disbalanca kulturore sociale ekonomike dhe arsimore ka një hon të madh madje edhe rreth e rrotull kryeqytetiit edhe në kryeqytet brënda.
Para çlirimit Shqipëria ishte e zhytur në një anlfabetizem total. Shkolla nuk është thjesht të mësosh të shkruash lexosh etj.
Jo të gjithë dalin nga bangat si të dalluar etj.
Por është e sigurtë që dalin njerëz më të mirë.
Se çfarë i bëri komunizmi botës tashmë e kemi të qartë, ca më tepër këtu që njerëz si i ndjeri klerik e provuan ne lëkurë në mënyrën më çnjerëzore.
Por ama edhe ai (si një njeri që i mëshon dritës jo errësirës) po ta vesh re, e vë theksin tek injoranca që pjellë veçse mjerim. Tek antivlera që i bën karshillëk vlerës.
 

Vinjol

Status Online....... Po zihem me grate e forumit
Spo e lexoj hic
Necshqiptareve na mungon pak tru me asigje tjeter
 
Top