• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

po azhornim o ca eshte kjo AXHORNIM
apo e ke me italianen Aggiorna-Aggiornare
une kshu e di :D
Jo se me doli nje qe me tha bli fjalor ai e thonte AZHURNUAR LOL dhe meqe me tha bli fjalor nje i shkolluar, mendova te pyes ktej pa harxhuar leket e fjalorit se per ket kemi forumin.
 
Last edited:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Cuna bleni nje fjalor. Nuk kushtojne shume.

Sa per kete fjale ja ku e keni dhe mos llomotitni kotesira:


AZHUR m. sh.
Qëndisje ose thurje me vrima në një pëlhurë,
urjezë. Perde (çarçaf, jastëk) me azhur. Qëndis
me azhur. Bëj azhur.

AZHURNIM m. sh. libr.
Veprimi sipas kuptimeve të foljeve AZHURNOJ,
AZHURNOHEM. Azhurnimi i lojës. Azhurnimi i
punimeve (i bisedimeve). Azhurnimi i leksioneve (i
llogarive). Bëj azhurnimin.

AZHURNOHEM vetv. libr.
1. Njihem me të rejat e fundit të një fushe të
diturisë; pajisem me të dhënat më të fundit për një
çështje.
2. vet. veta III. Pës. e AZHURNOJ. Azhurnohet loja
(ndeshja).

AZHURNOJ kal. libr.
1. Shtyj për një kohë tjetër, shtyj për më vonë.
Azhurnoj ndeshjen (lojën). Azhurnoi punimet.
2. E plotësoj dhe e pasuroj (një punim, leksion,
raport etj.) me të dhënat e fundit për një çështje, e
sjell një vepër në nivelin e sotëm të dijeve; nxjerr të
dhënat e plota për të ardhurat e shpenzimet e çdo
dite. Azhurnoj leksionet. Azhurnoj llogaritë.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Thuaj dhe gazetareve te blejne fjalor LOL ne asnje gazet liber se kam lexuar ate me siper . azhornoj e se luan topi si ne shkolla ne gazeta libra , ndro fjalor se je me ate te duces .


P.S pres pergjigje nga antaret e azhornuar flm .
 
Last edited:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Thuaj dhe gazetareve te blejne fjalor LOL ne asnje gazet liber se kam lexuar ate me siper . azhornoj e se luan topi si ne shkolla ne gazeta libra , ndro fjalor se je me ate te duces .
Sipas teje rrenja e fjales qenka AZHOR :p:p:haha::haha:
 

Bambolita

Reborn!!!
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Cuna bleni nje fjalor. Nuk kushtojne shume.

Sa per kete fjale ja ku e keni dhe mos llomotitni kotesira:


AZHUR m. sh.
Qëndisje ose thurje me vrima në një pëlhurë,
urjezë. Perde (çarçaf, jastëk) me azhur. Qëndis
me azhur. Bëj azhur.

AZHURNIM m. sh. libr.
Veprimi sipas kuptimeve të foljeve AZHURNOJ,
AZHURNOHEM. Azhurnimi i lojës. Azhurnimi i
punimeve (i bisedimeve). Azhurnimi i leksioneve (i
llogarive). Bëj azhurnimin.

AZHURNOHEM vetv. libr.
1. Njihem me të rejat e fundit të një fushe të
diturisë; pajisem me të dhënat më të fundit për një
çështje.
2. vet. veta III. Pës. e AZHURNOJ. Azhurnohet loja
(ndeshja).

AZHURNOJ kal. libr.
1. Shtyj për një kohë tjetër, shtyj për më vonë.
Azhurnoj ndeshjen (lojën). Azhurnoi punimet.
2. E plotësoj dhe e pasuroj (një punim, leksion,
raport etj.) me të dhënat e fundit për një çështje, e
sjell një vepër në nivelin e sotëm të dijeve; nxjerr të
dhënat e plota për të ardhurat e shpenzimet e çdo
dite. Azhurnoj leksionet. Azhurnoj llogaritë.
ta kan fut.....
ke ble fjalor fallco ahaahaha
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

He ore u aktivizua klani qe nderrojne nickat me shpesh se corapet.
Sa AXHOR, AZHOR qe jeni :lol::haha::haha:
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

azhurnim
n: akti i ndryshuar diçka për ta sjellë atë deri në datën
(zakonisht duke shtuar diçka); "nevojë për të dhëna penale
azhurnimi i rregullt "
Ose me gjuhen e sotme: kur ben dicka "update" do te thote "e azhurnoj".

Mos e ktheni temen ne chit-chat.
 
Last edited:

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

azhurnim-azhornim, eng-adjourn, frengjishte e vjeter-ajourner nuk eshte fjale shqipe fare dhe nuk ka rendesi a shkruhet me "o" a me "u" sepse sa po e shoh, varesisht ne cilen gjuhe e lexon dhe e degjon, here tingellon si "u" e her si "o".
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

azhurnim-azhornim, eng-adjourn, frengjishte e vjeter-ajourner nuk eshte fjale shqipe fare dhe nuk ka rendesi a shkruhet me "o" a me "u" sepse sa po e shoh, varesisht ne cilen gjuhe e lexon dhe e degjon, here tingellon si "u" e her si "o".
Dhe une nga fjalori Shqip-Anglisht qe kam ne shtepi e gjeta qe ishte azhurnim dhe jo azhornim, megjithese tek nje fjalor ne internet dilte azhornim.
 

Hartini

Well known member
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

azhurnim vjen nga frengjishtja dhe shqip do te thote rifreskim ose anglisht update.
frengjisht , metre a jour (metr a zhur) prej nga ne shqip del azhurnim. Megjithse s'jam i sigurt .
 

milloshi

Cezma Ferres
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

e di si eshte puna...a e harrojm fare punen e azhornimit sepse u lodh XHAJA tu gjet fjalor online.
 

jackass

Anëtar i ri
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

fjale tjeter shqipe per fjalen "azhurnim" eshte fjala "përditësim" me sa kam degjuar une :D
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Fjalën AZHUR mund ta gjeni:

FJALORI I SHQIPES Sث SOTME

AKADEMIA E SHKENCAVE E SHQIPثRISث

INSTITUTI I GJUHثSISث DHE I LETثRSISث

BOTIM I VITIT - 2002

Faqe - 71

Fjalori kushton 45 €
Spjegimi për fjalën AZHUR është i njëjti me atë çfarë kam postuar më poshtë. :gjujpeshk:
 

Hartini

Well known member
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Fjalën AZHUR mund ta gjeni:

FJALORI I SHQIPES Sث SOTME

AKADEMIA E SHKENCAVE E SHQIPثRISث

INSTITUTI I GJUHثSISث DHE I LETثRSISث

BOTIM I VITIT - 2002

Faqe - 71

Fjalori kushton 45 €
Spjegimi për fjalën AZHUR është i njëjti me atë çfarë kam postuar më poshtë. :gjujpeshk:
Po po Kitrra , por fjalorin njerz si ti dhe une e kan bere .
 
Top