• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Palidhje shume me duket "ministrja", tingellon katastrofe....!
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Gloom nuk thuhet ashtu.

MINISTRE f. sh.

Fem. e MINIST/ثR,~RI. Ministrja e Bujqësisë. Ministrja e Arsimit dhe e Kulturës.
e EMثROJ. U emërua mësues (drejtor, ministër).


MINISTثR m. sh.

Anëtar i qeverisë, që drejton një ministri. Ministër i Punëve të Jashtme (i Shëndetësisë...). Ministër pa portofol anëtar i qeverisë, që kryen një detyrë të rëndësishme në Këshillin e Ministrave, por nuk drejton ndonjë ministri. Ministër shteti ministër pa portofol. Këshilli i Ministrave qeveria. Kabineti i ministrit. Sekretari i ministrit. U emërua ministër. * Ministër fuqiplotë dipl. i dërguar i jashtëzakonshëm pranë qeverisë së një vendi tjetër, i një shkalle më të ulët se ambasadori.


Ne google fjalorin shqip-shqip kete gjeta.

Por nganjehere ndoshta edhe nuk eshte i sakte :)
Pse cfare thash une ?...une sdi me google di me te mesuar,nqs e ke emrin ne rasen kallzore eshte ministrja...nese eshte rasen emerore eshte ministre...dmth ministri,ministrja ose minister,ministre.....mos te ngaterrohet se ministria eshte institucion kurse ministrja individ...
 
Last edited:

Morena

...Δʝɛя...
Pe: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Gloom ne gjuhen e paster shqipe sic e kerkon tema Ministrja nuk eshte e sakte
mua keshtu me duket pastaj nuk e di.

Mos u kap te google, sepse ai fjalor eshte dhe thashe te zgjeruar e gjeta ashtu, nejse.
Kush te dije me mire le ta thoje.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Gloom ne gjuhen e paster shqipe sic e kerkon tema Ministrja nuk eshte e sakte
mua keshtu me duket pastaj nuk e di.

Mos u kap te google, sepse ai fjalor eshte dhe thashe te zgjeruar e gjeta ashtu, nejse.
Kush te dije me mire le ta thoje.
Eshte,eshte morena se emri gjate lakimit ne rasa te ndryshme merr prapashtesa,por duhet qe te cohet ne trajten e shquar dhe I gjehet gjinia.....psh.ky minister nuk punon. Kjo ministre nuk punon...per tja gjet gjini I shquajmr te dy emrat...psh.ministri ka munguar .ministrja ka munguar...ne fjaloret e gjuhes shqipe zakonisht nuk I japin emrat ne rasa apo trajta te ndryshme,megjithate nuk eshte e thene te kem te drejte por une keshtu e di
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Pe: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Nëse dëshërojmë të shkruajm pastër gjuhën shqipe, së paku në këtë temë duhet të përdorim germën e (e pazë, pra ë) ashtu si duhet.
Në këtë forum që në fillim posa hyni, do ta gjeni fjalin e mirëserdhjes të shënuar gabim: Ku në vend të germës LL përdoret germa DH, gjë e cila ndodhë me shumë postues këtu. Në veçanti me ata që jetojnë në Greqi. Kjo jo për të kritikuar, por për të provuar që të shkruaj pastër gjuhën tonë.
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Pe: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Per njerezit si puna ime qe ndodhen jashte shtetit eshte e veshtire te shkruash me "ë" sepse ne kompjuterat qe ndodhen keteja nuk eksiston kjo shkronja, une per veten time perdor "e" pak a shume kuptohet cfare duhet te them por une per shembull kam probleme ta ve ne disa fjale se me kalimin e kohes ngaqe shkruajm me shkurtime harrohen ku vihet dhe jo "ë" here e ve ku duhet here aty ku sduhet.
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Pe: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Per njerezit si puna ime qe ndodhen jashte shtetit eshte e veshtire te shkruash me "ë" sepse ne kompjuterat qe ndodhen keteja nuk eksiston kjo shkronja, une per veten time perdor "e" pak a shume kuptohet cfare duhet te them por une per shembull kam probleme ta ve ne disa fjale se me kalimin e kohes ngaqe shkruajm me shkurtime harrohen ku vihet dhe jo "ë" here e ve ku duhet here aty ku sduhet.
Prandaj është kjo temë ku shpresoj askush të mos ndjehet i ofenduar nëse ka nevojë të pyet atë cfarë nuk e di, sepse asnjë këtu nuk është ideal.
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

A mund te me tregoje dikush ju lutem se perse ditet e javes e muajt e vitit nuk shkruhen me shkronje te madhe ne gjuhen Shqipe?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

A mund te me tregoje dikush ju lutem se perse ditet e javes e muajt e vitit nuk shkruhen me shkronje te madhe ne gjuhen Shqipe?
Kujtoje se ndoshta nga arsyeja e vetme se jane emra te pergjithshem.
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

A mund te me tregoje dikush ju lutem se perse ditet e javes e muajt e vitit nuk shkruhen me shkronje te madhe ne gjuhen Shqipe?

Per mendimin tim eshte sepse ditet e javes kane perpara "E" domethene nuk mund te shkruhen "Hene, Marte.." por "E hene, E marte"
ndoshta dhe nuk vete te shkruhen dy fjale me shkronja te medhaja. Gjithsesi mendim personal i imi ky..
 
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Cdo emer qe perseritet pra qe nuk eshte emer njeriu, qyteti apo shteti nuk shkruhet me te madhe.
Ditet e javes dhe muajt perseriten cdo vit kshuqe shkruhet me te vogel( emrat e pergjithshem)

Emra e pervetshem(vete emertimi shpjegon, te paperseritshem)!
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Palidhje shume me duket "ministrja", tingellon katastrofe....!
Haha, po ti japesh dikujt te lexoj 90% te postimeve te tua (apo dhe te dikujt tjeter ktu) me ze te larte keshtu do te te tingellojne :p

Do kisha dashur qe kjo tema te ishte ngjitese apo kryesore si e quani ju, qe te shfletohet me shpesh
 
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Cdo emer qe perseritet pra qe nuk eshte emer njeriu, qyteti apo shteti nuk shkruhet me te madhe.
Ditet e javes dhe muajt perseriten cdo vit kshuqe (keshtu qe ose rrjedhimisht) shkruhet me te vogel( emrat e pergjithshem)

Emra e pervetshem (perveçem) (vete emertimi shpjegon, te paperseritshem)!
Me falni per shqetesimin, drejtshkrimin desha te them :p
 
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Cdo emer qe perseritet pra qe nuk eshte emer njeriu, qyteti apo shteti nuk shkruhet me te madhe.
Ditet e javes dhe muajt perseriten cdo vit kshuqe shkruhet me te vogel( emrat e pergjithshem)

Emra e pervetshem(vete emertimi shpjegon, te paperseritshem)!
Sot jemi ne kohet moderne, çdo njeri ka te drejte te shkruaj si te doje, pike ! lol
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Te lutem mos ma prishni temen! Eshte e vetmja teme e hajrit qe kam hap! :liber:
 
Top