• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Gjithmone ka qene kuzhinier, kuzhiniere, kuzhine, s`ka pasur asnje reforme gramatikore qe ka prekur kete fjale sepse gjithmone keshtu ka qene.

PS-Ate granatikore me lart po ta quaj si gabim shpejtesie e jo si gabim drejshkrimor :p
Nuk shkruhet i BIJE por i bie.
Jo po desha te provokoja lol
Ok pranoj
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Hyra te mesoj dic me shume dhe une.
Te gjithe pasket folur plot vetbesim dhe ne forme te prere. Ama te gjithe pasket dhene versione te ndryshme nga njeri tjetri. KUr lexova te parin, thash qenka i sigurt keshtu qenka, pastaj lexoj te dytin, po prap i sigurt dhe ai ama versjon tjeter, e keshtu me radhe.
Ke te marr e ke te le tani?
:O
 
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Hyra te mesoj dic me shume dhe une.
Te gjithe pasket folur plot vetbesim dhe ne forme te prere. Ama te gjithe pasket dhene versione te ndryshme nga njeri tjetri. KUr lexova te parin, thash qenka i sigurt keshtu qenka, pastaj lexoj te dytin, po prap i sigurt dhe ai ama versjon tjeter, e keshtu me radhe.
Ke te marr e ke te le tani?
:O
He dhe TI ... Jepe edhe ti mendimin tend mos na be te lutemi ahaha
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

KUZHINث f. sh.
1. Kthinë e veçantë në një shtëpi a në një
ndërtesë, pranë një ndërmarrjeje prodhimi etj.,
me pajisjet e nevojshme (me sobë, enë etj.), ku
përgatiten dhe gatuhen gjellët; vendi ku gatuhen
gjellët. Kuzhinë e madhe (e vogël). Kuzhina e
kantierit
(e spitalit, e konviktit). Kuzhinë me aneks. Dy
dhoma e një kuzhinë. Dollap kuzhine. Enë
kuzhine.

KUZHINIER m. sh.
Gjellëbërës. Kuzhinier i vjetër (i mirë). Shkolla e
kuzhinierëve shkollë e arsimit të mesëm
profesional, që përgatit specialistë për gatimin e
gjellëve.Fjala ekzakt, ose egzakt nuk ekziston në fjalorin e gjuhës shqipe, në vend të këtyre mund të e përdorni saktë .


GUXIM m.
Vetia e atij që është trim, i vendosur e i gatshëm
për të kryer një detyrë a një punë të rrezikshme
ose shumë të vështirë, vetia e atij që nuk trembet
nga rreziqet e vështirësitë; qëndrim i guximshëm,
sjellje e guximshme; trimëri. Guxim i madh (i
tepruar). Me guxim e trimëri. Ka guxim. Marr
guxim. Flet me guxim. I jap guxim dikujt ia shtoj
guximin, e bëj të guximshëm a me të guximshëm, i
jap zemër. Marr guximin të... guxoj të ..., vendos
të...

Faleminderit për fjalorin e gjuhës sonë shqipe .
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Shkrimi i pastër i gjuhës shqipe

Shkruhet dhe shqiptohet :Guzhinë
Ne shqip nuk ka tog germash qe ndryshe shkruhen e ndryshe shqiptohen!

Egzakt!

O maloke po rri, sa per te bere lemsh je ti! Shumica ketu, perfshij dhe veten time, bejn gabime.
Tani ata qe jetojn ne Shqiperi duhet te shkruajn me paster edhe pse nuk e bejn duke pelqyer shkurtimet.

Ajo qe thash une ishte dicka qe populli e perdor por kjo sdo te thote qe eshte e sakte ne gjuhen shqipe. ;)
Hyra te mesoj dic me shume dhe une.
Te gjithe pasket folur plot vetbesim dhe ne forme te prere. Ama te gjithe pasket dhene versione te ndryshme nga njeri tjetri. KUr lexova te parin, thash qenka i sigurt keshtu qenka, pastaj lexoj te dytin, po prap i sigurt dhe ai ama versjon tjeter, e keshtu me radhe.
Ke te marr e ke te le tani?
:O

O sol, duhet ti kushtosh vetem pak vemendje, dallohen personat qe dine te shkruajn pa shume gabime.
Problemi ketu qendron tek fakti qe ne jetojm jashte, dhe kjo ben qe te harrojm shume fjale dhe si shkruhen.
Shumica si flasin ashtu dhe shkruajn duke ngren germat me buke!
Tani fjalet; Kuzhine, Debore, Ekzakt u sqaruan dhe keshtu jane te sakta!
 
Top