• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seksi

Një predikues mysliman i linjës së ashpër, në Britaninë e Madhe, ka habitur me deklaratën e tij duke u thënë dishepujve të tij adoleshentë se Islami e lejon të mbash skllave seksi. Imami Ali Hammuda, në xhaminë e Kardifit në Uells, ku tre të rinj luteshin përpara se të niseshin për të luftuar në Siri, iu tha të rinjve, disa vetëm 13 vjeç, se dita e gjykimit po afron. Predikimi i tij është regjistruar nga një gazetar i infiltruar. “Po , djema, ju mund të mbani skllave seksi. Dhe më pas ai, padroni, mund të kryejë marrëdhënie me të, për shkak se kjo është e lejuar në Islam, është e lejuar të kesh marrëdhënie me gruan që është skllavja jote”, ka thënë Imami Ali Hammuda.
Noa.al
 

Monique

Staf në FV.AL
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Bobobo c'behet kshu lol
Une dija qe i lejohej 5 gra mos u gabofsha por edhe ato sipas disa kritereve jo kshu per qejf .....thua njerezit po interpretojne sic ia kerkon mideja fene apo feja ka lene kaq shume vend per keqinterpretime?
 
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

@Jetesa,
Dislike eshte per mua apo per imamin? lol
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

@Jetesa,
Dislike eshte per mua apo per imamin? lol
jo jo per tekstin ishte (mu duk i pakuptimt)...... jo per ty.
 

infinito

Anëtar Aktiv
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Monique deri ne 7 gra... dhe ne fakt dita gjykimit duhet te vi per keta njerez si puna e ketij imamit dhe budallenjve te tjer qe e ndjekin nga prapa
 
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Deri ne 4 skllave seksi u lejohet ketyre taneve ne fene e tyre per kete jete,ne jeten tjeter i kane plot 74 skllave te virgjera :p
 

Delirium

Route 66 🚜
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Sa te papune jeni si nuk pertoni merreni me lajme te tilla pa piken e lidhjes e plot injorance ne brendesine e tyre !
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Dua dhe une nje skllav seksi :D

Apo sme lejohet se sjam myslymane? Pff
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Bota ne flake, njerezit e kane mendjen... Like e ki!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Kuran 33:50 lejohen skllavet per te gjithe besimtaret mysliman. Por muhametit pervec skllaveve Allahu i ka rizervuar disa femra sexi ekstra vetem per te..vajzat e axhes dhe te dajave e tezeve.
Burdello sexi
 
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Dua dhe une nje skllav seksi :D

Apo sme lejohet se sjam myslymane? Pff
Edhe te jesh,vetem meshkujt kane te drejten per skllave

Boo o Laur ca shkruan... :jo:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Boo o Laur ca shkruan... :jo:
Nuk po shkruaj po lexoj.
@Princesha, duhet ti behet Like dhe jo dislike nje sure te kruanit Lol

 
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Kisha shpresen se ishte thjeshte nje koment kunder me shume e jo i vlefshem,edhe pse je nje nder te paktet qe flet gjithmone me argumente e fakte...por e kisha te pamundur ta pranoja dicka te tille si te vertete..!

Sa per shkrimin ...sinqerisht;
NO COMENT!!!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Sistemi skllavopronar ishte dominues ate kohe dhe kishte rregulle si per sklleverit si per padronet e tyre. Ai person qe s'kishte mundesi te martohej me nje grua per shkak te shpenzimeve te shumta, martohej me skllaven qe e kishte nen pushtet. Para shpalljes se Kur'anit, njeriu pa marre parasysh kushteve ekonomike, kishte te drejte ti merre deri ne 200 skllave dhe bente cte donte me to, madje edhe t'i shiste.
Laur, ti nuk sheh mire, ose cdo gje qe mendon, truri yt e devijon se ashtu e ke ushtruar = DALLASH ! :d
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Laur, ti nuk sheh mire, ose cdo gje qe mendon, truri yt e devijon se ashtu e ke ushtruar = DALLASH ! :d
Kjo pjese nuk i perket argumentit. Nuk te pyeti kush se kush jam une. Po me fton per ferkim personal.
(Stafi 1)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Eshte mendim i imi, madje eshte teper i bute ne krahasim me ate cfare na quan ti neve. Pastroje berllogun para deres sate ne radhe te pare :plazh:
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks


Shihe Laur ka dallim prej atij perkthimi qe ke sjell ti, dhe prej ketij perkthimi qe solla unë, ku normalisht te njejtin perkthim duhet ta ket. Por tek perkthimi yt, shum me negativ tingellon. Megjithate mundohu te kuptosh vertet ne cka behej ateher fjalë, sepse sot jetojmë ne kohe tjeter, dhe disa ajete kuranore e kann kuptimin vetem ca Momente te perkufizuara ateher. //Perjashtim disa munden te mirren shembull edhe ne jeten e sotme, porse pikerisht flitet per ca raste ne ato kohë, jo per sot.

50 O ti Pejgamber, Ne t'i kemi lejuar gratë, të cilave u ke dhënë shpërblimin e kurorës, dhe ato që me ndihmën e All-llahut hynë në posedimin tënd (robëreshat e luftës) dhe bijat e axhës tënd, bijat e hallave tua, bijat e dajës tënd, bijat e tezeve tua (të janë lejuar, pos grave me niqah dhe të afërtat), të cilat kanë migruar (kanë bërë hixhret) si ti, dhe një grua besimtare nëse ajo ia falë veten Pejgamberit dhe nëse Pejgamberi dëshiron të martohet me të (një martesë e tillë pa shpërblim të niqahut) duke qenë kjo (rast) vetëm për ty e jo edhe për besimtarët. Ne e dimë se ç'u kemi bërë atyre obligim rreth grave të tyre dhe rreth atyre që i kanë në pronësinë e vet, ashtu që ti të mos keshë vështirësi, e All-llahu është që falë shumë, është mëshirues. 

51 Ti je i lirë të lëshosh atë që don prej tyre dhe të mbash pranë vete atë që don, e edhe të kërkosh afrimin e asaj nga e cila ke qenë larguar, dhe nuk ke mëkat. Kjo është më së afërmi që ato të qetësohen shpirtërisht e të mos brengosen dhe të jenë të kënaqura me atë që ti ua ofron të gjitha atyre. All-llahu e di çka mbani në zemrat tuaja, All-llahu është më i dijshmi, më i buti. 

52 Prej tash e mbrapa ty nuk të lejohen më gra (të tjera) e as në vend të tyre të marrësh ndonjë tjetër, po edhe sikur të të mahnisë bukuria e tyre, përveç atyre që i ke në posedim (robëreshat), All-llahu është përcjellës ndaj çdo sendi. 

53 O ju që besuat, mos hyni në shtëpitë e Pejgamberit ndryshe vetëm nëse u lejohet për ndonjë ngrënie e duke mos pritur përgatitjen e saj, por kur të thirreni, atëherë hyni, e kur të jeni ushqyer, atëherë shpërndahuni, duke mos hyrë në bisedë me njëri-tjetrin, vërtet këto (pritja, qëndrimi, biseda) e mundojnë Pejgamberin, por ai turpërohet prej jush; All-llahu nuk i turpërohet realitetit. E kur kërkoni prej tyre (grave të Pejgamberit) ndonjë send, atë kërkojeni pas perdes, kjo është më pastër për zemrat tuaja dhe të tyre. Juve nuk u takon ta mundoni të dërguarin e All-llahut, e as të martoheni kurrë me gratë e tij, pas (vdekjes së) tij. Këto janë tek All-llahu mëkat i madh. 

54 E shprehët ju haptazi ose fshehtazi ndonjë send, s'ka dyshim se All-llahu çdo send e di. 

etj etj vazhdojn ajetet tjera.........Nëse iu intereson shpjegimi e ketyre ajeteve, ateher del ne nje kuptim tjeter domethenës. Jo ashtu siq e marrin perkthimin shkurt trup, pa ditur sakte se vertet ne cka behej fjale ateher qe zbriten keto ajete? .............edhepse sdo zgjerohem ne temë tillë gjate, porse kush don te kuptoj, gjithsesi do ta kuptoj, e kush don te gjej kunderthenie ne te, do te gjej plot - nese synimin e tyre e kann vetem per te gjetur negativitete. Porse ne muslimanet nuk jemi te obliguar te bindim aske, kush do, beso per vete. Finito //


 

Lauri

Anunnak
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks


Nëse iu intereson shpjegimi e ketyre ajeteve, ateher del ne nje kuptim tjeter domethenës. Jo ashtu siq e marrin perkthimin shkurt trup, pa ditur sakte se vertet ne cka behej fjale ateher qe zbriten keto ajete? .............edhepse sdo zgjerohem ne temë tillë gjate, porse kush don te kuptoj, gjithsesi do ta kuptoj, e kush don te gjej kunderthenie ne te, do te gjej plot - nese synimin e tyre e kann vetem per te gjetur negativitete. Porse ne muslimanet nuk jemi te obliguar te bindim aske, kush do, beso per vete. Finito //
Nje gje kam te qarte une, qe ju pervec se nuk lexoni kurr kuran, as nuk e kuptoni ate edhe nqs po ta lexonit.
Ne fakt Kuran 33:50, kam hasur shpesh debate myslimanesh qe e kane braktisur islaimin per kete ajet. Qe ne fakt le te kuptohet qe cdo grua myslimane i perket Muhametit, edhe grete e skllavet e besimtarve te tjere. " Ne e dimë çfarë u kemi caktuar atyre për gratë e tyre dhe për ato që gjenden nën pushtetin e tyre, që për ty të mos ketë fajësim."
(ndonse ky eshte debat i hapur)

Shpjegimin zyrtar nuk e pres nga ju, por as edhe nga diateret, pasi duhet ta gozhdoni ne koke qe Kurani e thote vete qe nuk duhet te interpretohet.
Gjithsesi, as ti as ai qe ka studiuar teologji nuk e dhate pergjigjen e duhur. Zyrtarisht, ne fund te kapitullit ka nje shpjegim te keti ajeti me numer te kuq. 263 Qe, ndonse syrtar ky shpjegim, nuk ka asnje lidhje me cfare flet vete ajeti.

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Nje gje kam te qarte une, qe ju pervec se nuk lexoni kurr kuran, as nuk e kuptoni ate edhe nqs po ta lexonit.
"LUM" forumi dhe Shqiperia qe t'ka ty "teolog" mbi "teolog". Akoma se ke gjetur qetesine shpirterore, besimin tend, t'ka kapluar epoka e Yahwe, Q'jahweh, mitologji te tjera, dhe mendon se keshtu jane tgjitha besimet tjera.
Sdq, je akoma i ri per te mesuar, jeten e ke perpara. Ate qe e thash, e ke mesim ditor nga une.

:plazh:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Keshtuqe, jetesa, Lauri nuk beri asnje nderyrje ne perkthim. Dhe sa ne shpjegim, pervecse nuk jam dakort me cfare shpjegon ne 263 Pasi ne ajet 33:50 flet per martese me keta gra, dhe jo per nje institucion.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Shokuese, Imami këshillon të rinjtë myslimanë se mund të mbajnë skllave seks

Nje gje kam te qarte une, qe ju pervec se nuk lexoni kurr kuran, as nuk e kuptoni ate edhe nqs po ta lexonit.
Ne fakt Kuran 33:50, kam hasur shpesh debate myslimanesh qe e kane braktisur islaimin per kete ajet. Qe ne fakt le te kuptohet qe cdo grua myslimane i perket Muhametit, edhe grete e skllavet e besimtarve te tjere. " Ne e dimë çfarë u kemi caktuar atyre për gratë e tyre dhe për ato që gjenden nën pushtetin e tyre, që për ty të mos ketë fajësim."
(ndonse ky eshte debat i hapur)

Shpjegimin zyrtar nuk e pres nga ju, por as edhe nga diateret, pasi duhet ta gozhdoni ne koke qe Kurani e thote vete qe nuk duhet te interpretohet.
Gjithsesi, as ti as ai qe ka studiuar teologji nuk e dhate pergjigjen e duhur. Zyrtarisht, ne fund te kapitullit ka nje shpjegim te keti ajeti me numer te kuq. 263 Qe, ndonse syrtar ky shpjegim, nuk ka asnje lidhje me cfare flet vete ajeti.
Veq mos u mundo te me thuash se ti e kupton islamin dhe Kuranin ma shum se unë apo muslimanet e tjere.

E kam then shumher dhe perseri te njejten e shpreh, te isha komplet e lire nga detyrat obligative shteterore, do e praktikoja Islamin ne cdo pikë sepse eshte nje Fe e paster shum e drejt te cilen edhe e dua shum...duke perjashtu faktin qe vazhdimisht te panjohurit na njollosin ne kete Fe.

Islami eshte nje sistem i drejt jete, shum i paster.... // disa mund te interpretojn gabim, edhe ne veper e shprehin gabim.
 
Top