Shpirti...ekziston ?

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Shpirti cfare eshte? Ekziston ai?

Nqs pyesim kategori te ndryshme njerzish, disa do e mohojne dhe disa do e pohojne ekzistencen e shpirtit...

Per ata qe besojne qe shpirti ne te vertet ekziston, si mund ta perkufizoni... Ca reprezenton shpirti?
A nuk eshte esenca e jetes, nuk eshte permbledhja e tere sentimenteve qe ne si njerez ndjejme?
Shpirt kan vetem njerzit, apo dhe kafshet?

Sipas Aristotelit SHPIRTI eshte fundamenti i jetes dhe i levizjeve te qenjeve te gjalla.


ps. ca ndodh me shpirtin mbas vdekjes?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Shpirti cfare eshte? Ekziston ai?

Shpirti nuk eshte qenie lendore. Ai eshte nje qenie e vetedij*shme me prejardhje nga bota e urdherit ose e ekzistences se pa*kushtezuar. Bota e urdherit ose e ekzistences se pakushtezuar eshte nje bote qe nuk futet ne masat lendore dhe, me shume, nje bote e perbere nga ligjet.

Esenciale ne kete bote nuk eshte lenda, por kuptimi. Meqe kuptimi eshte i paperceptueshem, ne shohim ve*tem zgjatimet funksionare te kesaj bote ne boten lendore dhe vetem me keto perpiqemi ta kuptojme ate. Per ta bere ceshtjen te kapshme nga arsyeja, duhet ta konkretizojme patjeter :)

Psh:

Le te marrim nje fare bime. Fara qe eshte e kesaj bote, per shkak te fuqise mbirese qe bart, ka lidhje edhe me boten e urdherit. Fuqia mbirese e fares ndodhet ne embrionin e saj, por eshte e padukshme. Kur plotesohen kushtet e caktu*ara, embrioni plas, hapet, sythi cel, behet filiz, bime e rritur dhe jep frut. T'gjitha keto kryhen per shkak te ligjit te mbirjes, i cili eshte i paperceptueshem. Pra, ne nuk mundemi ta shohim vet ligjin, i cili i perket botes se urdherit, por vetem pasojat e tij, te cilat i perkasin botes lendore te deshmueshme. Per kete arsye, ne e pranojme ekzistencen jolendore te ligjit si dhe boten e ur*dherit te cilit ai i perket.:) Por, anen e padukshme te ketij ligji e pranojme edhe sepse shkaqet lendore nuk mund te japin kurr*sesi nje rrezultat te tille. Ndryshe, do te duhej qe nje grimce dheu dhe nje molekule ajri, te zoteronin mjete zhvillimi te posacme per cdo lloj fare vec e vec, gje qe do t'ishte e pamundur.

p.s. - Ne laboratoret bujqesorë, fuqia mbirese e fares percaktohet ne menyre te terthorte, duke e ven faren ne kushte mbirese optimale dhe duke analizuar, pastaj, gjithe treguesit e procesit te mbirjes dhe rezultatet e mbirjes.
 

The_Vampire

Antarë
Titulli: Shpirti cfare eshte? Ekziston ai?

Une do i pergjigjesha kesaj teme me keto vargje:
SHPIRTI DHE TRUPI

SEJJID AHMED ER-RIFA'I
(1116-1182)

Shpirti rrjedhë
Nga Drita,
Drita e Fronit Hyjnor...

Ndërsa trupi
Ka për bazë pluhurin,
Pluhurin tokësor...

Krijuesi i Plotfuqishëm
Këto i bashkoi
Që t'i sprovoi....

Shpirti është në mërgim,
Ndërsa trupi gjendet
Në vendin e vet..

Prandaj, keni mëshirë
Ndaj mërgimtarit të shkretë
Që përpiqet për Atdheun e vet...
 

T-Ghost

RossoNero
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Disa fenomene si eksperiencat afer vdekjes , apo eksp. jashte trupit (nde ,obe) etj mund te kene lidhje me ate cka neve quajme shpirt.

Personalisht une besoj ne te ,jo se ashtu me intereson dhe se eshte me mire qe te ekzistoje.
 

optimus

I devotshmi
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Poh.....meqenese flasim dhe ka emer gjithsesi duhet te ekzistoje apo jo?Kush tha se femija s'ka shpirt? Ka ka edhe sa timin bile perndryshe pse qeshet edhe ne barkun e nenes apo te pakten kur te dale jashte?qeshet ne gjume shumicen e herave....ndoshta nga instinkti....apo nga aktivitetet ditore?naaaaaaaaaaaa s'besooooooooooj!!!
 

optimus

I devotshmi
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Forma e shpirtit?Askush nuk e di....as kurre s'e ka ditur.....as kurre s'do ta dije....me gjithe perparimet teknologjike!Ku shkon kur vdesim?Lexojini pak librat fetare,aty do gjeni shume argumente dhe fakte bindese.
 

Edli

Antarë
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Trupi sipas ne besimtareve eshte vetem veshje e cila kur griset hudhet tutje si cdo veshje qe nuk e veshim po u gris ose u demtua. Kjo nuk do te thot qe ne humbem bashke me veshjen. Po e morem nje njeri dhe ia heqim gjymtyret, ai fizikisht eshte i gjymte gjysmak, por po ta pyesish kush je ti ai thot UNE JAM ...... Edhe cdo organ t'ia heqim, gjuhen, syte, hunden, veshket, zemren (dhe t'i vendosim pompa artificiale), zorret dhe ta prekim me gisht, ai prap do ta tunde koken ne shenje pohimi se UNE JAM.

Po t'ja presim koken? Sepse ti me verte ia hoqe gjymtyret te tera po harrove gjene kryesore. Trurin. Eshte truri ai qe thote me ane te gojes apo levizjes se kokes UNE JAM. Ti preve vetem mausin, tastieren dhe monitorin por nuk fike kompjuterin.
 

con man

Anëtar i ri
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Po t'ja presim koken? Sepse ti me verte ia hoqe gjymtyret te tera po harrove gjene kryesore. Trurin. Eshte truri ai qe thote me ane te gojes apo levizjes se kokes UNE JAM. Ti preve vetem mausin, tastieren dhe monitorin por nuk fike kompjuterin.

po truri edhe zemra jan pej kushteve fizike te te ekistuarit fizikisht ne kete bote , mos e mendoni shpirtin si diqka fizike qe shihet ose degjohet ose...
qdo tentim i yni ta spjegojm shpirtin rezulton i gabuar , jemi te sigurt per ekzistencen e tij , pra per ekzistencen ton
une e kisha permend nje argument i cili megjithat ndoshta nuk ju duket i logjikshem e ndoshta edhe i gabuar po nejse

qka thoni per disa ngjarje qe na duken se kan ndodhur me par e po perseriten saktesisht ne te njejten menyr me nje precizitet te jashtezakonshem se heren e par qe mendojm se na kan ndodhur
mu eprsonalisht me ka ndodh nja 2 , 3 her ky fenomen apo qka do qe eshte dhe jam fascionuar
 

Blloku

IMBA
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Po re si jo, sapo i cova nje sms per t'i thone qe do shkojme per dreke neser.


p.s Identiteti s'ka te beje fare me shpirtin, mos i ngatarro gjerat!
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Po t'ja presim koken? Sepse ti me verte ia hoqe gjymtyret te tera po harrove gjene kryesore. Trurin. Eshte truri ai qe thote me ane te gojes apo levizjes se kokes UNE JAM. Ti preve vetem mausin, tastieren dhe monitorin por nuk fike kompjuterin.

Po e fike kompjuterin "ti" si perdorues (shpirti) prap mbetesh, dhe "ti" nuk ke me si ti thuash dikujt matane oqeanit UNE JAM sepse te jane nderprere lidhjet e komunikimit. Edhe truri eshte nje hardware si cdo gjymtyre tjeter. Nuk eshte truri ai qe thot UNE JAM sepse tru ka edhe i vdekuri por i mungon ajo energjia apo personi qe ta perdori. Tru ka edhe foshnja por nuk ka mesuar si ta perdore akoma. Njejt si me kompjuterin kur e kemi perdorur per here te pare dhe nuk kemi pasur ide per cka sherbejne shume funksione deri sa kemi mesuar t'i perdorim. Shembull me i mire jane realitetet virtuale ku secili njeri eshte i humbur (si foshnje) ne fillim deri sa te mesohet.
 

ricky_ch

******
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Po e fike kompjuterin "ti" si perdorues (shpirti) prap mbetesh, dhe "ti" nuk ke me si ti thuash dikujt matane oqeanit UNE JAM sepse te jane nderprere lidhjet e komunikimit. Edhe truri eshte nje hardware si cdo gjymtyre tjeter. Nuk eshte truri ai qe thot UNE JAM sepse tru ka edhe i vdekuri por i mungon ajo energjia apo personi qe ta perdori. Tru ka edhe foshnja por nuk ka mesuar si ta perdore akoma. Njejt si me kompjuterin kur e kemi perdorur per here te pare dhe nuk kemi pasur ide per cka sherbejne shume funksione deri sa kemi mesuar t'i perdorim. Shembull me i mire jane realitetet virtuale ku secili njeri eshte i humbur (si foshnje) ne fillim deri sa te mesohet.

Po ndalem këtu ku ke thënë se tru ka edhe foshnja por nuk ka mësuar
ta përdorë atë. Vetë me këtë tregove se duhet së pari HD të mbushet
me informata! Si mundet një Computer më i përsosur në botë të
funksionojë pa sistem operues? Shpirt ka edhe foshnja po prap ende
nuk thot UNث! Dmth, prap mbetet UNI tek truri! Edhe truri si çdo
medium duhet së pari të mbushet me INFORMATA! I zbrazët nuk punon!

Po në rregull! Po e zëmë se transplantacioni i kokës teoritikisht
është i mundur! Nëse dy persona i ndërrojnë kokat, sikurse që po bëhet
edhe ndërrimi i organeve të të tjera, çka do të ndodhte në këtë rast?
Tash shtrohet pyetja: për kend është i lidhur shpirti? Me trupin
apo me kokën? Sipas mendimit tim secili prej këtyre personave prap do
të fliste sipas kokës, pamarrë parasysh cilit trup i takonte më parë!

Unë për vete besoj në një krijues me inteligjencë të fortë, por jo kësi
soji, në fakt se shpirti është diçka imateriele dhe i është vetëm huazuar
trupit tonë!
 
Titulli: Shpirti...ekziston ?

ne si njerez DASHUROJME, URREJME, GEZOHEMI, TRISHTOHEMI dhe keto te gjitha i ndjejme me SHPIRT...
nqs nuk do kishim shpirt...sdo kishim as sentimente...
dhe njeriu pa sentimente sdo kishte jete....do ishte si nje njeri "i gjall po ne kome...."
Skam cfare ti shtoj ketij postimi....
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Kjo teme me kujton nje ore te historire ne gjimnaz kur po studjonim per revolucionin francez dhe se njerezit filluan te mendonin se çfare ndodh me shpirtin e njeriut pasi i pritet koka. Disa thonin qe njeriu nuk jep shpirt menjehere pasi i pritet koka, por se ndjen akoma. Nje person vendosi te vdiste ne ate menyre qe ta bente prove dhe pasi vdiq thonin qe kur e moren koken e saj ne dore (me duket se ka qene femer) ajo e peshtyu ne fytyre. Nuk mund te thuhet me siguri se e beri me qellim apo se ishte diçka tjeter ndaj dhe le dyshime ky mendim.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Interesant ky kendveshtrim ?

Ku ndodhet "shpirti", qafe e poshte apo qafe e lart ? Apo cdo pjese e gjalle e trupit tone ka "shpirtin" e vet ?

Atehere c'qenka shpirti ? Dicka qe lind me ne dhe nuk vdes kurre ???
 

HacKer-CraCker

Beast Boy
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Patjeter qe Egziston shpirti edhe kur te vdesim shpirti do te shkoj ose ne Ferr ose ne Parajse kurse kur te vij Dita e gjykimit krejt shpirtat kan me u kthy ne trupin e tyre
 

albgrl

GIRLICIOUS
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Kur njeriu ndjen diçka, zakonisht e shpreh me ane te fytyres, buzeqeshim kur jemi te gezuar, varim turinjte kur jemi me nerva apo te merzitur, etj etj. Shpirti (nese ekziston) duhet te jete ne te gjithe trupin, te pakten duhet ta ndjeje ne te gjithe trupin se fundja kur njeriu ka emocione truri çon sinjalet me ane te nervave dhe ne sillemi ne ate menyre te komanduar.
Mendoj qe kur te vdesim do e marim pergjigjen nese me verte shpirti ekziston apo jo. Deri tani s'ka arrit njeri qe ka kalu ne anen tjeter dhe eshte kthyer prap.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Patjeter qe Egziston shpirti edhe kur te vdesim shpirti do te shkoj ose ne Ferr ose ne Parajse kurse kur te vij Dita e gjykimit krejt shpirtat kan me u kthy ne trupin e tyre

Hacker, nese ti vdes 116-vjec, do jesh krenar qe shpirti yt 116-vjecar do ti rikthehet trupit tend per te jetuar ne ate menyre ne pafundesi ??? :flutur:
 

Зngjεll

___________
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Njeriu ka kerkuar gjithmone te shpjegoje thellesine dhe dimensionin imaterial te ekzistences se tij. Ka menduar qe ekziston brenda tij nje gje superiore nga materia, dicka shpirterore qe mund ti jape secilit nje identitet. Qe ne ndryshe e quajme SHPIRT.
-Po ju cfare mendoni ? Ekziston ? Vazhdon te mbijetoje edhe pas vdekjes sone ?
Nese po, ju si do ta pershkruanit.

Nuk besoj ne kete gje , mendoj se kur nje person vdes , vdes dhe kaq asgje me teper , i treten eshtrat , harrohet dhe kaq .
Kam degjuar neper emisione ne Tv qe shpirtrat ekzistojne apo me the te thashe por asnje gje konkrete qe te mbushte mendjen .
Mgjt kjo puna e besimit ne shpirt ka te bej shume me besimin ne Zot dhe dikush qe nuk beson ne Zot atehere nuk beson ne gjera te tilla .
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Tash, i lexova postimet, e po keqyr se te gjithe ne nuk e respektojme mendimin e tjetrit, dhe nuk e leme tjetrin te thote deri ne fund ate cka mendon se eshte e vertete, por do ju lutesha qe te mos harrojme se cdo mendim sado i varfer apo i ceket qofte, e ka ne brendesi te tij thelbin, nese dikush prej nesh flet dicka te gabuar, ne nuk duhet ta gjykojme, por tia respektojme gabimin duke i servirur shume menyra pike pamjesh, qe ai te zgjedhe me te mire prej tyre, dhe kete ta beje me vullnetin e tij, pa u gjykuar nga askush, se nese vazhdojme keshtu duke gjykuar e mos respektuar pa e kuptuar mire mendimin e tjetrit, nuk do shkojme asgjekundi, vecse do perfundojme tek gjeja me e keqe qe i ndodh njeriut, uni/, sa per shpirtin ka shume fakte qe thote dhe vertetojne se egziston, dhe keta fakte jane ndjenjat, fantazmat, shume njerez qe kane arritur te bejne mrekulli duke besuar me paanshmeri ne ate qe donin se shumti, dhe i kane bere keto mrekulli perpara te gjitheve, dhe mes ketyre fakteve qendron shpirti, qe eshte nje qenie e larte, por dhe ato qe nuk e besojne egzistencen e shpirtit, kane te drejten dhe vullnetin e tyre te lire ta bejne dhe thone dicka te tille.

Ju pershendes!
 
Titulli: Shpirti...ekziston ?

Shpirti egziston... kur e kemi personin gjalle!
e keni degju ate shprehjen Te ka lali shpirt?
kur vdes robi,i thone ate e kam pas si shpirt :(
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Po sigurisht qe ekziston.
Ne jemi nje lloj perberje energjie universi.
Te meshiruar per momentin ne nje trup njerzor.
por pas trupit s"di sakte si do jete udhtimi i kesaj energjie,ajo qe me frikson eshte se nuk do kete kujtesen e duhur per te bere nje zexhir kujtese dhe racionel te "jetes,kohes se saj neper stade te ndryshme te universit.
Por qe ne do jemi perseri e perseri e perseri ne ndonje forme apo tjeter,kete e besoj.
Asgje nuk zhduket thjesht tjetersohet.
 

Empire

Antarë i Respektuar
Shpirti eshte thjesht nje krijim i krijuar nga njeriu qe e ka te nevojshme si nje mbeshtetje psiqike nga mos pranimi qe nje dit nuk do egzistoj me , Ajo qe njeriu quan ndjenja si daahuri inat urrejtje etj etj eshte thjesht nje reagim i trurit te njeriut dhe asgje me teper e mbinatyrshme , derisa dicka eshte e pa vertetuar shkencerisht nuk mund te jet e vertet , normal teorira qe egziston etj etj mund te ket nga me te ndryshmet por jan thjesht teorira dhe imagjinata asgje me shum .
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Kur merzitemi ,qeshim ,qajme,dashurojme,lumturohemi keto ne i ndjeme ne shpirt. Nese nuk ka shpirt nuk kena si ti ndjeme keto gjana. .nese sdo kishte shpirt sdo kishte as ndjenja
 

Alpha

Antar Aktiv
Njeriu ka kerkuar gjithmone te shpjegoje thellesine dhe dimensionin imaterial te ekzistences se tij. Ka menduar qe ekziston brenda tij nje gje superiore nga materia, dicka shpirterore qe mund ti jape secilit nje identitet. Qe ne ndryshe e quajme SHPIRT.
-Po ju cfare mendoni ? Ekziston ? Vazhdon te mbijetoje edhe pas vdekjes sone ?
Nese po, ju si do ta pershkruanit.

Ne te mundshmen, besimtari gjen te perjetshmen dhe i siguron kunderhelmin e deshperimit; pasi Zoti mund te beje gjithçka ne çdo moment.
Aty gjendet shendeti i besimit, qe zgjidh kontradiktat.
 

Lauri

Anunnak
Kshu i takon qe jobesimtaret nuk kane shpirte?!! Apo keto persona nga besimtaret quhen delet e humbura.?
 

Lauri

Anunnak
Po pra, dele pa coban. Ta themi troc, pasi dele me coban jane besimtaret. :)

ps. Cileste e deleve i dime: nuk shohin me tej sa 4-5 m largesi, jane te buta dhe te urta, i shkojne pas nga afer nje ceni o cobani. Cobani i ruan nga ujku dhe ne fund i ha ai vete, pasi ti kete marre lesh e qumesht gjate gjithe jetes qe kane bere. Dhe pasi ti kete ofruar disa qengja...
Ps.2 matafora per besimtare si dele, perdoret ne kisha dhe ne bibel shpesh. Deri edhe Jezusi permendet si qengji i sakrifikuar .
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Po pra, dele pa coban. Ta themi troc, pasi dele me coban jane besimtaret. :)

ps. Cileste e deleve i dime: nuk shohin me tej sa 4-5 m largesi, jane te buta dhe te urta, i shkojne pas nga afer nje ceni o cobani. Cobani i ruan nga ujku dhe ne fund i ha ai vete, pasi ti kete marre lesh e qumesht gjate gjithe jetes qe kane bere. Dhe pasi ti kete ofruar disa qengja...
Ps.2 matafora per besimtare si dele, perdoret ne kisha dhe ne bibel shpesh. Deri edhe Jezusi permendet si qengji i sakrifikuar .
Pse dele?!
Ujqër në kërkim të çobanit do thosha unë ?
 

Alpha

Antar Aktiv
Po pra, dele pa coban. Ta themi troc, pasi dele me coban jane besimtaret. :)

ps. Cileste e deleve i dime: nuk shohin me tej sa 4-5 m largesi, jane te buta dhe te urta, i shkojne pas nga afer nje ceni o cobani. Cobani i ruan nga ujku dhe ne fund i ha ai vete, pasi ti kete marre lesh e qumesht gjate gjithe jetes qe kane bere. Dhe pasi ti kete ofruar disa qengja...
Ps.2 matafora per besimtare si dele, perdoret ne kisha dhe ne bibel shpesh. Deri edhe Jezusi permendet si qengji i sakrifikuar .

Krishti eshte Bariu i mire, Ai kujdeset per popullin e Tij. Psalmi tipik i atij qe sapo eshte pagezuar: «Zoti eshte Bariu im, asgje nuk me mungon.

Pra Jezusi eshte Bariu i Mire. Krahasimi me boten e blegtorise ishte nje menyre per t’i ndihmuar degjuesit e Tij qe te kuptonin misionin qe Ati i kishte besuar Birit. Degjuesit e Jezusit e njihnin shumë mire “zanatin” e bariut, prandaj Ai nuk hezitonte te perdorte simbolika te tilla me qellim qe t’ua lehtesonte degjuesve kuptimin e gjerave.
 
Top