Shqiperia pas 50 vjetesh... ???

Per ti bere nje analize kesaj teme na mbetet te flasim per historine e shqiperise.
Dihet qe shqiperia eshte i vetmi komb i vogel ne bote qe ka arritur te mbijetoje per mes luftes se kohes.
Nje nga vendet me te lashta. Lashtesi e cila mbetet si nje nga arkitekturat me te vlefshme te ketij kombi.
Kemi arritur deri ne ditet e sotme me vuatje e perpjekje qe ky komb te ekzistoje dhe me mbetet te them se nga deshira e madhe dhe burim i forces se gjinise sone edhe te pakte ne numer arritem te jemi po Ne, si njehere e nje kohe.
Pas 50 vjetesh une mendoj se do jemi po NE. Nuk e di a do te ndryshojme valle per te miren tone? Por nje gje e kam te fiksuar ne ndjesine time qe shqiperia pas 50 vjeteve do te jete nje komb i lire ne ekonomi, besim dhe shtet i konsoliduar ne perpjekje te individit.
Te pakten shpresoj...!

Diskutim te mbare !
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
e di lali po sjan rrit si ne ato ... ne skemi pas i fush futbolli ku me majt trupin ne form kurse ato i kan pas te gjitha normal qe pleq do jet trupi ne form pastaj..

po mir kush te detyron ty te vraposh domosdoshmerisht.........thjesht dua t e tregoj se te moshuarit e 50 viteve me von nuk do jene si kta te sotmit.....por gjendja do jete akoma me e mire..sikurse ndodh ne vendet e tjera!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
me dole ketu ku desha po pse moj krahasohet shqiptari me gjermanin per pune ose per tru ne jemi miljona vjet mbrapa...edhe po te lexosh historine gjermania pas luftes se dyte botrore ishte e mbytur ne borxhe dhe e shkatruar plotesisht ne nuk ishim ne ate mjerrim por ata punuan nuk bejne sikur punojne dhe ku e pate permisimin aman ne nje rruge qe duhet ta kishim bere prej kohesh apo ne pallatet qe skane asnje programim NJERZIT skane ndryshuar dhe ky eshte problemi.....
bukur fole.........
por ja qe gjermania mundi atere te dali ne drite

me me veshtir ...por qe do dali dhe shqipria...do dali:)
 
me kete ritem pas 50 vjetesh do arrijme epoken e gurit ose te zjarrit
 

Angel_Devil

Kush ma vodhi diturinë !
Pas 50 vjetesh do bejne pallate 100 katesh dhe to ikin te gjithe me arroplan
 
  • Më pëlqen
Reactions: WxP

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Shqiperia do filloje te behet shtet kur njerezit e kuptojne qe kane arritur ketu ku jane per shkak te mosdijes dhe te fillojne te hapin horizontet e tyre:)
 

albstudent

FORCAT RENEA
Mbas 50 vitesh ne Shqiperi doket uje , drita , pasterti , sistem hekurudhur dhe rruge te shtruara . Pra do jet sic esht Greqia sot .Nderkohe qe shtetet tona fqinje do ken arritur stadartin e amerikes se sotme
 
Pas 50 vjetesh normal qe shqiperia do jete me ndryshe,te pakten shpresoj qe ne planin ekonomik e politik do jete me ndryshe per derisa vet shqiperia po ben perpjekie per te hyre ne BE(kjo e fundit do te thote shume per Shqiperin).
 

vitk

Anëtar i Respektuar
asme intereson fare une se di ku do jeme vete ose kushe e di sa me eshte rriture bari
 

zeroabsolut

Antar Aktiv
Qe pas 17 shkurtit..un kam fillu me e pa ket ndryshim..pas 50 vjetve do ta shoh n'sy skeptik se fundja pleqt kthehen ne piken e fillimit prap fmi do behemi e do ankohemi per pensionet e semundjet deri atehere shok shnosh..por ndryshimi ka fillu per ket jam i sigurt..Proud 2 Be Eagle..
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
Shqiperia (me pelqen ta quaje SHQIPTARIA), me gjithe trysnite qe iu bene pergjate historise, e cila zakonisht ishte e padrejte per te, ia arriti te ruaje kombin, gjuhen, traditat e zakonet... E copetuar pa te drejte nga te gjitha anet, arriti te mbijetoje ashtu si i ka hije... Edhe pas ndarjeve te shumta qe iu bene, kudo qe jetojne, shqiptaret e ndjejne veten shqiptare dhe nuk harrojne origjinen...

...pas 50 vjetesh?! Kthehem me vone! :)
 

baby-angel

Thpilt
Per ti bere nje analize kesaj teme na mbetet te flasim per historine e shqiperise.
Dihet qe shqiperia eshte i vetmi komb i vogel ne bote qe ka arritur te mbijetoje per mes luftes se kohes.
Nje nga vendet me te lashta. Lashtesi e cila mbetet si nje nga arkitekturat me te vlefshme te ketij kombi.
Kemi arritur deri ne ditet e sotme me vuatje e perpjekje qe ky komb te ekzistoje dhe me mbetet te them se nga deshira e madhe dhe burim i forces se gjinise sone edhe te pakte ne numer arritem te jemi po Ne, si njehere e nje kohe.
Pas 50 vjetesh une mendoj se do jemi po NE. Nuk e di a do te ndryshojme valle per te miren tone? Por nje gje e kam te fiksuar ne ndjesine time qe shqiperia pas 50 vjeteve do te jete nje komb i lire ne ekonomi, besim dhe shtet i konsoliduar ne perpjekje te individit.
Te pakten shpresoj...!

Diskutim te mbare !

Populli jone i ka mbijetuar luftrave dhe kohes po spo i mbijeton dot "modernizmit"...Dale nga dale po kthehemi ne nje popull pa identitet, po vjedhim cdo gje nga te huajt edhe kulturen edhe zakonet dhe gjithmone e me shume po leme pas dore zakonet tona dhe kulturen tone...
Ndoshta pas 50 vjetesh (po vazhduam me kete hap) do jemi si gjithe vendet e tjera, te gjithe identike...
 
Top