Shqiperia! Të rrish apo te ikësh?

Zana1

Braveheart
E para jo te gjithe refugjatet kane statusin e nje indeksi te caktuar shkollimi,cka i ben automatikisht keta te fundit krah pune.(sigurisht qe trishtimi i emigrimit eshte kur nje vendi i iken truri intelektual,fatekeqesisht shqipes sone i kane ikur shume e ne ket rrang)

Shkollimi nuk te duhet me domosdo qe te kesh/hapesh nje kompani biznesi . Ashtu sikurse edhe shkollimi nuk te garanton dot me domosdo , nje pune.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Oh po ti sikur the qe i permbush te tera kushtet per pune ( e ke menduar qe nje kontrate pune te siguron edhe vizen e punes ) ... tani na doli kur kompania merr persiper vizen e punes.

Provoje .... por k'to kompani kane limite te llahtarshme kur behet fjale per Albania, kshuqe prape se prape shancet i ke pothuajse zero. ( perjashto rastet e mikut te forte )

Nuk na the ndonje gje te re... pervecse te ka ngelur metri ne dore duke matur trashesite lart e poshte. loool

Te ishte kshu te tere benin aplikime te tilla... gjer tek ti them qe do te ja dilnin mbare. loool

Budalliku jot e tejkalon tolerancen time....

Zana meso te lexosh me kujdes edhe ate qe ste pelqen (ose ke mundesine tjeter, mos iu drejto hic), sepse papagall nuk jemi!
Te kam vene te dy skenaret o mencuria , dhe kete ta kam thene qe ne postimin e pare.

Nejse , me ke merrem e une lol

Ti mire me punen si daltilografiste??? apo je ngrit ne detyre skanon papers tashi?
 
Redaktimi i fundit:

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Nuk ka si vendi jot... si miqte e tu... sic cdo gje qe vetem ne vendin tend e gjen....

Mgjth nqs do behet me mire une do jem I pari qe do kthehem...;)

Moni ku je o superpjeshka e forumit.... lol
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Nuk ka si vendi jot... si miqte e tu... sic cdo gje qe vetem ne vendin tend e gjen....

Mgjth nqs do behet me mire une do jem I pari qe do kthehem...;)

Moni ku je o superpjeshka e forumit.... lol

Ktu jam ktu....tu investu tek toka Ame'....ku balta eshte e omel :p
 

Zana1

Braveheart
Une ne fakt punoj pjatalarese... ti paskan dhene gabim informacionet, sa e zgjuar qe je moj grua, na verbove.: D

Ps... Ti sikur nuk ikje dot per arsye personale, jo qe nuk do ta provoje me e lene te pakten nje here Atdheun... sa kontradiktore qe je moj aman . Loooool
 
Redaktimi i fundit:

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
'Nena mua me tha kur u ndam o biro neve kaq na rane'!
Po ca me bo tashi duhet me mor dhe ato qe s'na rane... me dhune sic e ka qejf Zana.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Duke marr parasysh se vendet tona shqiptare jane neperkembur ne maksimum nga te huajt, dhe fund i fundit edhe i ndajten vendet tona ne disa pjese, siq e dini vet.


Largimi nga vendlindja nuk eshte zgjidhje e problemit, por qendrimi ne te per ndermarrje te reja - eshte zgjidhje. Po edhe per ndermarrje te reja, ketu eshte mjaft problematike se ske me ke te kuptohesh. Kujtdo qe ti thuash diqka (nëse e keni si ne Kosovë me shqiptarët), do të thonë: ti me tregon mua??? Pra ketu eshte problemi, se as nuk dijnë, as nuk degjojnë per nje hap ndertimi per perpara.


edhe per tu shkolluar, shumices iu mungojnë kushtet. Po kur sjan mundesitë, edhe sjanë.... smund ta shtyejnë murin me gjoks, por ketu problemi eshte tek qeveritaret ne shtet qe janë. Ata duhet te ndermarrin qe femijet e shtetit shkollimin duhet ta kenë te siguruar ne te gjitha mundesitë, me udhetim, me materiale mesimore, me veshmbathje dhe ushqim....

Kur ti kene keto, normal edhe femijet/rinia do te ken vullnet per jetë me te lumtur, do jene me aktiv kur jane te angazhuar me mesim dhe aktivitete shkollore, me Ide do te jene shum me te zhvilluar, dhe kur rinia i ka keto mundesi, ateher ata skan nevojë per ta braktisur shtetin, por do te qendrojnë ne vend tyre. Dhe padyshim fëmijët/ rinia është ardhmëria e popullit. Duhet te kujdesuni shum...


 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Edhe shqiptarët kudo nëper botë, duhet te kontribojnë per vendlindjen e tyre. Disa kan dalur neper vende te ndryshme neper bote dhe shumices as nuk iu intereson se cfare behet me Kosove e Shqiperi. Vetem dijne te thone: atje ska jetë... Po mfalni, natyrisht aty ska jetë, kur ti je i pari qe ke hequr gisht per ndihmë ndaj vendlindjes/ atdheut tend dhe saher kujton, shfrytezon epshin me fjale cfaredoshme.


Natyrisht cdo gje e mundur per negativ, kur ti je vet i pari (jo vetem qe jeton ne vend te huaj), por edhe në ndihmë vendin tend e braktis.


 

Artin

Anëtar i Respektuar
EKonomia dhe mireqenia ne vendet e huaja po vjen duke rene me shpejtesi. Keshtu qe nuk ka ndonje zgjidhje magjike apo shpetim nga varferia dhe veshtiresite.

Evropa do te zhytet ne mjerim e do te kete probleme shume te medha. Po per momentin eshte me mire se Shqiperia.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

perseri e lidhi shtetin me qeveritaret.... natyrisht edhe me prinderit:


Nëse shteti ka femijë te edukuar mir ne çdo formë, ata me ate shkollimin e tyre te sukseshëm, kan njohuri edhe per ta ndertu shtetin.***

Nëse femijet nuk kan suksese ne shkollë (janë të dobët), mos pritni prej tyre nje te mirë kur ata te rriten... edhe nese ata hyjnë ne politike -siq eshte produkti i tanishëm (i dobet) qe spo dijnë. Ashtu siq e emeruat vet, krimineli, vrasesi etj spo e marrin denimin e duhur.

Shteti duhet te jetë shtet.... - jo te peshtyje kushdo kend do kur te do. -Jo kush do, berllogun ta hedh ne rruge ku te doje. Pra rreth perreth edukata eshte ne pyetje. Prandaj Rinia/femijet duhet te edukohen mire, se ata neser e ndertojnë te ardhmen e vendit/popullit dhe shtetit ne pergjithësi.


 

jana80

Super Moderator
lexova komendet me siper..
mony nje asistenc 2000 lek?? e tmerrshme dmth kush merr asistenc nuk ka asnje te ardhur e me aq lek as dritat si paguan.... si jetojne??? .. ai shtet duhet shkndur nga kembet...
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
lexova komendet me siper..
mony nje asistenc 2000 lek?? e tmerrshme dmth kush merr asistenc nuk ka asnje te ardhur e me aq lek as dritat si paguan.... si jetojne??? .. ai shtet duhet shkndur nga kembet...

23550977_10155313049976523_4842400332023617726_o.png.jpg


Thote ky nga ballekazani, por as me 80000 te vjetra nuk ke cben ,sepse vetem konsumi energjitik te shkon minimalisht 40000 apo 50000 te vjetra.
Se kta kur duan flasin me te reja e kur sduan me te vjetra
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Une ne fakt punoj pjatalarese... ti paskan dhene gabim informacionet, sa e zgjuar qe je moj grua, na verbove.: D

Ps... Ti sikur nuk ikje dot per arsye personale, jo qe nuk do ta provoje me e lene te pakten nje here Atdheun... sa kontradiktore qe je moj aman . Loooool

Dhe ku e ndryshova qendrimin mi zonja koherence?
 

Zana1

Braveheart
Vendi eshte i bukur, i bekuar... ama njerezit , palaco. Boooh :eek:nfire:
 

sensuu

sweet
Ne Europe eshte frike e madhe per shkak te sulmeve terroriste....se di pse kam shume frike.
 

Zana1

Braveheart
Ne Albania eshte gjendja shume me e keqe persa ju perket k'tyre gjerave, plaste automotiku/armet hapur ne publik pa prb fare, lere pastaj shancet per te shtypur nje makine ( aksidentet ) jane shume te larta.

So... stervit mendjen, eshte thjeshte frike/ankth.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Nje bahqe e zotit qe e degdisen shqiptaret por megjithate mbetet bahqe :hellou:
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Nje bahqe e zotit qe e degdisen shqiptaret por megjithate mbetet bahqe :hellou:

E sakte

Nje vend o e shkaterrojne banoret e tij ,ose e ndreqin.
Ne njihemi si popull destruktiv dhe sdi kur kjo do marri fund!
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Ne Europe eshte frike e madhe per shkak te sulmeve terroriste....se di pse kam shume frike.
Kete frike e kane te gjithë, po nuk kane ç'bejne.
Une vete u shmangem sa mundem stacioneve qendrore e vendeve me shume njerez.
Parashikoj se problemet do te vijne duke u shtuar e do te vije nje kohe (në mos ka ardhur) qe njerezit te kene frike te dalin nga shtepite.
 
Redaktimi i fundit:

Daisy

Anëtar i Respektuar
mos u cudit se e ke pergjigjen brenda pyetjes.
Per europen po, per vendet e tjera po je e interesuar mund te pyes keta miqte qe i kam te shperndare neper bote dhe qe kane ikur pikerisht keshtu.

Thuaj moj qe ke vize diplomatike:d
 

Drejtori

Karikaturistikarikaturonnjekarikaturkarakteristike
Guri i rende ne token e vet . (Populli)
 

Odeon

Relax
Budalliku jot e tejkalon tolerancen time....

Zana meso te lexosh me kujdes edhe ate qe ste pelqen (ose ke mundesine tjeter, mos iu drejto hic), sepse papagall nuk jemi!
Te kam vene te dy skenaret o mencuria , dhe kete ta kam thene qe ne postimin e pare.

Nejse , me ke merrem e une lol

Ti mire me punen si daltilografiste??? apo je ngrit ne detyre skanon papers tashi?

E admiroj durimin tuaj. Por ne fund ju fajesoj ju, dhe e dini perse? Sepse sjeni aspak ekonomiqare qe e hudh kohen komplet kot.
Je Fajtore mbaje.....
 

Bukowski

Gjumash
varet nga njerzit sa te realizuar ndihen me jeten e tyre dhe me nivelin e jeteses qe i ofron shteti i tyre. Po nuk u sakrifikua ky brez politikanesh qe kemi veshtire se do te ket ndryshime per nje shqiperi me te mire. Per momentin me mire jashte.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Me mir te qendrosh ne vendin tend,sesa te tretesh ne dheun e huaj.
Sado ta urresh Shqiperin,sado para te fitosh ne nje shtet tjeter,perseri te merr malli per familjen lagjen tende ku kalove pjesen e rinis etj etj.
Lum ne per Shqiperin,lum sa tmir e kemi ;)
 
Top