Shqiperia! Të rrish apo te ikësh?

Te shkosh atje ku gjen veten, sepse duhet te shohesh gjere dhe jo te vesh kend te ngushte siç eshte nacionalizmi, patriotizmi etj budalliqe si kto.

O njeri jeton shume pak per te harxhuar kohen tende per atdhe dhe flamuj, sepse Ti je i Lire......
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Smbaj mend ne jam pergjigj por sdi pse mu kujtuan 2 fjale qe ne gjuhen arabe kane te njejtat shkeonja por 2 kuptime te ndryshme.
1-Elem = dhimbje dhe 2 -Emel= Shprese! Ku ka dhimbje duhet patjeter te kete shprese!! Kjo ne pergjithsi. Sa per te dyten mendoj se cdo njeri jeton aty ku rrethanat perputhen me ate cfare ai synon te arrije. Ama ajo qe duhet te mbizoteroj per mendimin tim eshte se kudo te jemi te jemi te dobishem per veten dhe te tjeret! Une cdo njeri e shoh misionar! Misionar i perhapjes te se mires, cfare do profesioni,statusi apo backgroundi te kete.
 

NGU

Wild child full of grace
Vendin e bejne njerezit. Po ja iket, cdo behet? Por ne fakt shqiptaret jane mesuar te punojne per te tjeret, kshuqe ikja ju duket zgjidhje me e mire.
 

Comedy_Central

Rashe Pashe Dufllak Grashe
Te ikesh me nate :p
@NGU npergjithsi me pelqen kur komento ktu ja ke fut si jai peles... Per dike do punosh gjithkund por o tjeter gja kur Puno e Mer 100€ e me shum nendit e kur Puno per 800 lek ose me euro 6€ ndit :)
 

ZHIGO

...
Shqiperia?! Te vjen te qash dhe te ulerasesh se sa te "vegjel" jemi perball ksaj makinerie te pashpirt dhe e vetmja rruge shprese eshte te ulesh ne gjunj dhe te besh valixhen gati per udhetimin e rradhes.
 

Endrra

VIP
Ne shqiperi te vret mentaliteti ... padrejtesite qe jane ber te modes .
Pa per mua qe neser kthehem .. kujtoj qe shume te Rinj nuk ikin se jetohet me mire jasht .. por sepse jetojne lirshem
 

NGU

Wild child full of grace
Te ikesh me nate :p
@NGU npergjithsi me pelqen kur komento ktu ja ke fut si jai peles... Per dike do punosh gjithkund por o tjeter gja kur Puno e Mer 100€ e me shum nendit e kur Puno per 800 lek ose me euro 6€ ndit :)
Nuk e ke kap thelbin.
Nese punon jashte vendit tend i bie se e rrit ekonomine e atij vendit apo? Nese ti punon ne Gjermani a ka fitim Shqiperia nga kjo gje? Jo, ka vendi ku ti ndodhesh.
Pastaj aq sa e ka buxhetin shteti, aq do jete edhe rroga. Ti mos na shif neve se na genjehet mendje se Gjermania ka rroge te madhe, por i ka dhe gjerat tjera me shtrenjte, e Shqiperia e ka anasjelltas.
Kudo mund te jetosh mire, por ne e kemi qejfin me ik.

Sa dakord je me mua tani? :d
 

Comedy_Central

Rashe Pashe Dufllak Grashe
Nuk e ke kap thelbin.
Nese punon jashte vendit tend i bie se e rrit ekonomine e atij vendit apo? Nese ti punon ne Gjermani a ka fitim Shqiperia nga kjo gje? Jo, ka vendi ku ti ndodhesh.
Pastaj aq sa e ka buxhetin shteti, aq do jete edhe rroga. Ti mos na shif neve se na genjehet mendje se Gjermania ka rroge te madhe, por i ka dhe gjerat tjera me shtrenjte, e Shqiperia e ka anasjelltas.
Kudo mund te jetosh mire, por ne e kemi qejfin me ik.

Sa dakord je me mua tani? :d
Prap sjam dakord :) sepse me rrim jashte punojm por gjith kursimet e fitimet shkojn ne shqiperi.. ti thua ktu jam gjerat shtrejt...nje Pako makarona Bo 99 cent nje Pako makarona me shqiperi 250 lek 2 € shqiperia Ka arritur shkatrrimin me te madh ekonomik te gjitha kohrave Pasi drejtohemi nga njerez qe mund Jen gjithcka por jo per shqiperine
 

Ledia

ShKoDrAnE.4.eVeR
Sa te gjej menyren qe te iki me njerzit qe dua te marr me vete.se kushedi kur kthehem me ne shqiperi
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Une veq nje gje di. Po te ishim ne me te mire, ne pergjithesi, them se nuk do i kishim keta politikan ne kryqeverisje.

Hove, hove e mendoje se bukur mire i kemi punet cfare jemi kshu si teresi. Pra meq dhe ne nuk jemi me te mire atehere kush do te rrije e kush do te shkoje.
 

NGU

Wild child full of grace
Prap sjam dakord :) sepse me rrim jashte punojm por gjith kursimet e fitimet shkojn ne shqiperi.. ti thua ktu jam gjerat shtrejt...nje Pako makarona Bo 99 cent nje Pako makarona me shqiperi 250 lek 2 € shqiperia Ka arritur shkatrrimin me te madh ekonomik te gjitha kohrave Pasi drejtohemi nga njerez qe mund Jen gjithcka por jo per shqiperine
Po jo ore se sjane e njejta gje.
Ti mund t'i cosh familjes tende, por nk eshte e njejta gje sic je brenda shtetit tend dhe sic je jashte.
Sa eshte nje banese me qera andej? Po gjerat tjera? Mos flit per ca qytet ku ka lire, po flasim ne pergjithesi.
Dhe knej ka vende ku ka shtrenjte, por shumica jane me lire.
 

NGU

Wild child full of grace
Prap sjam dakord :) sepse me rrim jashte punojm por gjith kursimet e fitimet shkojn ne shqiperi.. ti thua ktu jam gjerat shtrejt...nje Pako makarona Bo 99 cent nje Pako makarona me shqiperi 250 lek 2 € shqiperia Ka arritur shkatrrimin me te madh ekonomik te gjitha kohrave Pasi drejtohemi nga njerez qe mund Jen gjithcka por jo per shqiperine
Vendin e bejne njerezit. Po ja iket, cdo behet? Por ne fakt shqiptaret jane mesuar te punojne per te tjeret, kshuqe ikja ju duket zgjidhje me e mire.
E kam thene.
Jemi ne ato qe e bejme vendin, po deshem ta ndryshojme edhe mundim, por skemi nerva jo...
Neve na pelqen te ikim dhe te flasim nga larg, po qendrove aty prap as ti nk do beje asgje :d

U bera si @Baboon duke citu :p
 

Baboon

FALEMINDERIT!
E kam thene.
Jemi ne ato qe e bejme vendin, po deshem ta ndryshojme edhe mundim, por skemi nerva jo...
Neve na pelqen te ikim dhe te flasim nga larg, po qendrove aty prap as ti nk do beje asgje :d

U bera si @Baboon duke citu :p
Ç'pate me mu mi shoqja shpresa kombit ??

Do muhabet apo ç'a?!! Se ja nis edhe unë po kom hall se nuk mba se me dy qeke ???
Në debat ?
 

NGU

Wild child full of grace
Ç'pate me mu mi shoqja shpresa kombit ??

Do muhabet apo ç'a?!! Se ja nis edhe unë po kom hall se nuk mba se me dy qeke ???
Në debat ?
Skisha nerva me e editu dhe ja futa prap i citim lol
Sjam msu me fol pa ":p" une, prandaj sdija ku ta perdor :d

Debat ti? Dhe mendon se nuk ia dal dot une?
Une? He he lool
Une vec po nk du vet se te shkaperdredh fytin me germa :p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Te rrish me zemer, te ikesh me trup ?
 

LoSsT

VIP
Tja fusesh vrapit me te 4, ne shqiperi kan ngel vec budallejt, pleqt, Injorantet, edhe Rrugaçet... (kuptohet qe ka nei perjashtim aty ketu)
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Skisha nerva me e editu dhe ja futa prap i citim lol
Sjam msu me fol pa ":p" une, prandaj sdija ku ta perdor :d

Debat ti? Dhe mendon se nuk ia dal dot une?
Une? He he lool
Une vec po nk du vet se te shkaperdredh fytin me germa :p
Kshu me llafe unë kshu unë ashtu e di ku jom unë tashi apo jo ??

Ec leni llafet po na qenis noj shkrim edhe ma ço mu në pm edhe unë ja coj cucës sonë ?
Dhe i them ky shkrimi anonim ?

Sa për atë që po më thu je ka ja fut çik katunit POR MË PËLQEN IDEJA EDHE SHPIRTI YT IDEALIST
kshu jom me ty!
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Si osht kjo o lege? Zemra knej trupi anej ?!

Naimi (Frashri) ta tha kte masi kishin ik ca çuna që po pishin një të dredhme poshtë bustit atij? ?????
Zemra ne Tirone, trupi ne Janine ?
 

NGU

Wild child full of grace
Kshu me llafe unë kshu unë ashtu e di ku jom unë tashi apo jo ??

Ec leni llafet po na qenis noj shkrim edhe ma ço mu në pm edhe unë ja coj cucës sonë ?
Dhe i them ky shkrimi anonim ?

Sa për atë që po më thu je ka ja fut çik katunit POR MË PËLQEN IDEJA EDHE SHPIRTI YT IDEALIST
kshu jom me ty!
Ca teme o?
E bejme i bast se shkrimi kujt do mare me sh vota?:p
 

Katil

Antarë i Respektuar
Të ikësh.
Un e kam mundësinë dhe prap do rrij?
 

NGU

Wild child full of grace
Erdhi vjeshta me duket.

Po ku di ti kush do shkruj që thu?!!
Nese ka ndonje teme qe te rrenqeth mishin edhe mund.

Miremengjes e lexon pyetjen apo fare?:p
Po te shpallja lufte ty, shkrimi im apo i joti do mare me sh vota.
 

NGU

Wild child full of grace
Të ikësh.
Un e kam mundësinë dhe prap do rrij?
Mund te vish dhe knej se kane dalur tani sufllaqet, kurse ne vend tj as mos e luaj kemben:p
 

Fly

Larguar
Nese ka ndonje teme qe te rrenqeth mishin edhe mund.

Miremengjes e lexon pyetjen apo fare?:p
Po te shpallja lufte ty, shkrimi im apo i joti do mare me sh vota.

Shkrime argumentash apo do coni poezi te vajza? :p
 

Baboon

FALEMINDERIT!
Nese ka ndonje teme qe te rrenqeth mishin edhe mund.

Miremengjes e lexon pyetjen apo fare?:p
Po te shpallja lufte ty, shkrimi im apo i joti do mare me sh vota.
And we should go to war ?( me kujtohet ai pirati me zë të hollë ke piratët e Karaibeve tre)
Ok po shkrujte ti. Do shkruj edhe unë por pa dallavere dmth më thu po edhe pastaj na del që s'je fare aty ?
 
  • Haha
Reactions: NGU
Top