Shqiperia tjeter...

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Shqiperia tjeter...

po ai qe jeton ne gjorm , nuk e ka luksin ti thot jo nje 500Lek . dhe nje tour ne Tiranë (me full opshën te perfshire , dreken me groshe dhe nje pras mu ne b...)

si thua ti?

Kte e bejen dhe ata qe jetojen mes tiranes o Zhigo jo vetem ata qe jetojen ne gjorem apo ne fierez....
 

ZHIGO

better than your ex, better than your next
Titulli: Shqiperia tjeter...

Kte e bejen dhe ata qe jetojen mes tiranes o Zhigo jo vetem ata qe jetojen ne gjorem apo ne fierez....

mes tiranes jo (anash dhe ndoshta) , ato quhen ndryshe tëkapeshçtëmundesh . ato quhen militante te punes dhe qe pranojn ti serviren ne menyren me servile te mundshme "babait" te kombit .

e po mir , do thot dikush ketu...pse nuk del ti , t'i biesh gjoksit ne shesh . martiri i nje demokraci(e) apo i nje socializëm(zmi) . do ti pergjigjesha , me kot...

nje martir ?! me mir te thonim nje don kishot...me shum dhe aq .
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Shqiperia tjeter...

mes tiranes jo (anash dhe ndoshta) , ato quhen ndryshe tëkapeshçtëmundesh . ato quhen militante te punes dhe qe pranojn ti serviren ne menyren me servile te mundshme "babait" te kombit .

e po mir , do thot dikush ketu...pse nuk del ti , t'i biesh gjoksit ne shesh . martiri i nje demokraci(e) apo i nje socializëm(zmi) . do ti pergjigjesha , me kot...

nje martir ?! me mir te thonim nje don kishot...me shum dhe aq .


Thua ti qe tirons jo? Kam nja 10vjet qe jetoj mes tiranes Zhigo jan dhe kta te ardhurit qetekapinctemundin po dhe tirans qe i qe i njoh nga afer duke then si te me paguajen jam ne rregull vete sa per te marr ato leket e te bertas kot dmth sesht as i majt as i djathet mjafton te marri lekun e esht ne rregull ..Se te ardhurit ne tiran ka plot qe e bejen ndaj sbesoj se do cuditeshe pasi e bejen dhe tironsit kte pune...Te gjith jo por ka nga ato kokrra qe i gjen tek tuk....Plus sa do dalin ne shesh dhjet veta apo 100 nese populli nuk behet njesh ne nje mendje esht e kot qe te dalim ne shesh une ti apo ndo nje tjeter ti bijem gjoksit
 

ZHIGO

better than your ex, better than your next
Titulli: Shqiperia tjeter...

ke te drejt kur thua tirons ,

sot përmetari qe ka ardh ne 45 e qun veten tirons , babaxhan fare :) . madje dhe ti qe e paske kapur nr. 10 quhesh pak tirons ....
 

Kila

VIP
Titulli: Pe: Titulli: Shqiperia tjeter...

Me thua dot sa eshte % e import-exportit te ushqimeve ne tregun shqiptar??Me thua dot nga vijne ata prodhime dhe me cfare cmimi shiten??Me thua dot,nese une si fshatar punoj 6 muaj per patate e kur vjen koha ti nxjerr ne treg,shoh prodhim nga Jugosllavia,Maqedonia qe jane me nje cmim shume me ulet sa mund ta shes une,ku te coj une ate prodhim patatesh?...Puna eshte se ska menaxhim te sakte te prodhimeve import-export...Cmimi luan sipas qejfit te pronareve,pasi shteti nuk i kontrollon dot..

Mos do me thuash se gjithe shtresa e varfer e popullsise eshte ne fshat e jane fshatare??:)
Jo per gje po i ke ne mes te qytetit burre e grua me shkolle te mbaruar po skishin 15 mije euro me dhene me gjet nje vend pune per profilin qe kane mbaruar shkollen,e u detyruan,burri te punoje banakier,e gruaja ne kancelari,e te rrofte shkolla pastaj:)...
Persa i perket te pashkolleve qe vijne ne qytet sipas teje,ndertimi sdo ndonje shkolle apo jo?kamarier sdo shkolle,kancelari,fast
food sdo shkolle apo jo??...Eh Kila je e vogel akoma:)
se po kalojme kot nga shkollat te ekonomija exporti/importi sigurisht qe me shum importohen ushqimet ( per kete arsye kan cmime te larta )se ne nuk prodhojme i mushet mendja nje fshatari te mbjelle 100 rrenje domate dhe do e sheska ?? si shitet kur ti se ke informuar shtetin qe un do prodhoj aq domate dhe do i shesh qe ta marre parasysh jo vetem kur te piqen domatet ti nxjerrin ne treg ateher esht von se jan bere kontrata qe duhen zbatuar ...

Sigurish mbeten pa pune pergjesa perpiqen te studjojne dege me te kerkuar si juridik infemeri gazetari etj ....... qe jan mbushurrr plottttt ...Nuk ka nevoj per shkoll po nuk jan kerkesat per ato pune aq te medha sa esht shperngulja ..
 
Redaktimi i fundit:

Kila

VIP
Titulli: Shqiperia tjeter...

idea esht qe ka vetem nje Shqipri...

harbuti gëzon , kurse i varfer esht ai qe njeh frikën dhe ndershmërin. E di ti qe sot , qe te fillosh doktoraturen (merr rastin e nje juristi) te duhen 10 milione lekë? si taks per ar(krye)giten(kur)beri(ven)shen? me thuaj , per cfar i duhet kjo "takse" asaj?

sepse te besh monopol me forc pushteti , ket e ke treguar vetem diktatura.

pervec ketyre , qe shkrova me lart . me kete citimme lind pytja , mos ndoshta levizja demografike çalon diku? dmth. qe njerzit gabojn , te kerkojn nje jete me te mire (!) ?

duke studiuar , punuar etj etj...
Kan levizur per te cuar femijet ne shkolla po ku i ke femijet e tyre ?? Rrugeve jan si rrugecer kan fillu dunanin qe 12 13 vjec skan as forc per pun as men per shkoll , pse si kan shtrenguar femijet qe te sillen taman >> apo dhe perket e ka fajin shteti se fajet tona i harrojm gjithmone ......... kan levizur per te punuar ku punonjee?? ska shkolle vendet e tjera i kan zene ku ?? Po te rrinin ne fshat ja si do perfitonte nje fshatar qe punon ...
Pothuajse shumica e fshatareve kan nga 10 dylym toke dhe me shum dhe me pak ..... Ateher 3 dylym mbille grure .. 5 dyllym mbille jonxhe 2 dylym kopsht mbaj dhe dy lope . me 3 dylym grure i bije qe te hash buke rreth 1 vit e gjys .. buka u hoq .......... me dy lopet do maresh mesatarisht 10 litra qumesht ne dit qe i thon rreth 30 kg gjiz dhe 5 kg gjalp cdo dy jave kur shiten i bije rreth i bije pak me shum se 100 mij lek ne muaj , ky lopet do bejne dhe dy vica nje vic i rritur mire dhe shendecem peshon rreth 100 kg qe i bije rreth 700 mij lek . Ne kopesht mund te mbjellesh perime te ndryshme patate domat kastravec bamje patllixhan bishtaja speca karrota fasule dhe mendoj pervec domateve dhe kastravecave mbahen ne frigorifer dhe te ushqeshesh me to gjith dimrinn.leket e fituara duhen per makarona oriz vaj drita dhe detergjente ... me thuaj vetem me kaq se ka jetesen me te thjesht se ne qytet sigurisht me me shum lodhje........
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Shqiperia tjeter...

se po kalojme kot nga shkollat te ekonomija exporti/importi sigurisht qe me shum importohen ushqimet ( per kete arsye kan cmime te larta )se ne nuk prodhojme i mushet mendja nje fshatari te mbjelle 100 rrenje domate dhe do e sheska ?? si shitet kur ti se ke informuar shtetin qe un do prodhoj aq domate dhe do i shesh qe ta marre parasysh jo vetem kur te piqen domatet ti nxjerrin ne treg ateher esht von se jan bere kontrata qe duhen zbatuar ...

Sigurish mbeten pa pune pergjesa perpiqen te studjojne dege me te kerkuar si juridik infemeri gazetari etj ....... qe jan mbushurrr plottttt ...Nuk ka nevoj per shkoll po nuk jan kerkesat per ato pune aq te medha sa esht shperngulja ..


Ti e kupton cpo shkruan?Fshatari duhet te shkoje te njoftoje shtetin qe kam mbjell domate?lol...E ti si shtet mos bej importim?lol...
Kila,ekonomia nuk ec ne baze te sa dege domate ke mbjell,ti akoma se kupton ku e kam fjalen une e cfare dua te them une...Une po them qe prodhimi vendas nuk vleresohet,e kjo jo per faj te fshatareve:)...Gjeja tjeter,ti po thua qe vec qyteti apo ata qe jetojne ne qytet paskan te drejte shkollimi,e zgjedhjes se degeve juridik apo ekonomist,kurse fshatari??Jo,jo ai te rrije te punoje token,ska te drejte te kerkoje me mire:)
Pastaj moj Kila,e di ti pse jane plot keta deget qe permende ti??Sepse vec ajo gje vleresohet,aty eshte ndertuar shteti,e di ti si shikohet nje student elektricist me nje student juridik??Te ta them apo do ma thuash ti:)
 

Kila

VIP
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Shqiperia tjeter...

Ti e kupton cpo shkruan?Fshatari duhet te shkoje te njoftoje shtetin qe kam mbjell domate?lol...E ti si shtet mos bej importim?lol...
Kila,ekonomia nuk ec ne baze te sa dege domate ke mbjell,ti akoma se kupton ku e kam fjalen une e cfare dua te them une...Une po them qe prodhimi vendas nuk vleresohet,e kjo jo per faj te fshatareve:)...Gjeja tjeter,ti po thua qe vec qyteti apo ata qe jetojne ne qytet paskan te drejte shkollimi,e zgjedhjes se degeve juridik apo ekonomist,kurse fshatari??Jo,jo ai te rrije te punoje token,ska te drejte te kerkoje me mire:)
Pastaj moj Kila,e di ti pse jane plot keta deget qe permende ti??Sepse vec ajo gje vleresohet,aty eshte ndertuar shteti,e di ti si shikohet nje student elektricist me nje student juridik??Te ta them apo do ma thuash ti:)
Un mora shembull domatet po per tegjitha moj nga ta dije shteti se sa prodhim po behet konsumatori kerkon po sikur te mos plotesohen nevojat ??Pavarsisht se i thash ate shembull zhigos me siper po e din ca ndodh me te vertet ??? Cohen ne mjes dhe pin kafe te klubi shumica vin tap ne shpi ose vin vone ska koh per pune dhmth ne spunojme . Sot nuk duhet menduar se si te shikojne po te mendosh ku mund te gjesh nje vend pune .
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Shqiperia tjeter...

Un mora shembull domatet po per tegjitha moj nga ta dije shteti se sa prodhim po behet konsumatori kerkon po sikur te mos plotesohen nevojat ??Pavarsisht se i thash ate shembull zhigos me siper po e din ca ndodh me te vertet ??? Cohen ne mjes dhe pin kafe te klubi shumica vin tap ne shpi ose vin vone ska koh per pune dhmth ne spunojme . Sot nuk duhet menduar se si te shikojne po te mendosh ku mund te gjesh nje vend pune .

Kila per ca jane Ministria e bujqesise,ekonomise etj etj...Pikerisht per keta gjera,nga ta dine qe prodhohet e nga ta dine se ku plotesohen nevojat??
Kila klimen dhe produktet qe prodhohen ne vend,eshte detyre e ministrise se bujqesise ti dije,pasi dihet me sezone ca prodhohet me shume e ca me pak...Psh ne vere domatja,shalqiri,tani ti si shtet ul importin ne kete periudhe dhe jepi vleresim prodhimit vendas,dhe ne periudhen qe mungojne keta produkte rrit importin keshtu nuk ngelen nevojat pa u plotesuar...Gjeja tjeter shteti i ka dhene zhvillim vetem industrise jo blegtorise dhe bujqesise,pra ca dmth kjo?Me shume po kemi firma ekonomike,se sa dicka te mirefillte,pra e ka shtruar ekonomine shteti vec ne anen diplomatike,opa gjitthe mesues,opa gjithe mjeke,avoketer etj etj...
Per te dalur tek ajo qe thua ti nga e di shteti qe fshatari do mbjelle?
Kila ca ka bere shteti per bujqesine dhe blegtorine?Ku ka financuar me thua dot?Ke qene ndonjehere ne fshat ti e arrin te me thuash dot me cfare kushtesh punojne token ato?Te donte shteti,edhe pse jane toka me pronare private,e ndoshta pronari ska mundesi te bleje vegla pune moderne,shteti i jep kredi...Pra une si shtet te financoj ne vegla e makineri e ti si fshatar puno token,dhe 5% apo dickaa e tille nga prodhimi yt me takon mua si shtet,pjesen tjeter se e shet fshatari,e hedh ne plehra se cben eshte puna e tij...Ama kur flitet per prodhim te kontrollohet,mos te lihet ne dore te fshatarit(se ai shume mire thot kam nxjerrvec 2 thase grure e ne fakt ka nxjerr 2 ara me grure).Keshtu dhe rrit prodhimin vendas,dhe stimulon klasen punetore fshatare,dhe del me fitim dhe shteti dhe fshatari...
Pra e nderuar Kila,te donte ai shtet edhe ai me perpara tij e me perpara akoma ketij,zgjidhjet do ishin gjetur,por mire qe i kemi institucionet si figure e si emer,se per vlere vallahi,dreqit nje lek si duhen:)
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Shqiperia tjeter...

ke te drejt kur thua tirons ,

sot përmetari qe ka ardh ne 45 e qun veten tirons , babaxhan fare :) . madje dhe ti qe e paske kapur nr. 10 quhesh pak tirons ....

A moo mos ma bej shum qejfin tani me vertet quhem pak tirons?? :D

 
Redaktimi i fundit:

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Shqiperia tjeter...

e ke te shkruar ti, mu ne ball. po hë...

Pse tironsat e kan te shkruar ne ball ose do jesh ti ndo nje tirons i vecant....Ka shum tironsa kshu si ty??
 

Love

βeℓℓe â๓e
Shqipëria tjetër: Të vërtetat e Gjirokastrës

Gjirokastra rrezikon seriozisht daljen nga “Unesco”, e këtë paralajmërim ky institucion e ka bërë në mënyrë të përhershme në çdo raport.


Indiferentizmi total i institucioneve përgjegjëse mund të çojë në fshirjen nga listat e trashëgimise botërore të Gjirokastres, por edhe Beratit, dy qytete me vlerë të jashtezakonshme universale për stilin e tyre arkitekturor e që kanë nevojë për mbështetje e politika reale zhvillimi e ruajtjeje për të mbetur pjesë e vyer e historise dhe kultures shqiptare.

Rrugicat e gurta hera heres te kredhin ne histori, e hera heres ne dhimbjen qe te shkakton rrenimi i shume shtepive karakteristike. Diku nga koha e harresa, e diku nga nderhyrjet betonizuese, aq shume te cituara edhe ne raportet e “Unesco”-s, ato duket sikur shume shpejt do te mbeten thjesht ne kujtimet e fotografive te vjetra te arkivave. Nje prej tyre shtepia e familjes Hajderi tashme eshte gjunjezuar dhe pret nga dita ne dite te kthehet thjesht ne nje grumbull guresh pa vlere. Loja me kategorizimet hedh sa ne nje shkalle ne nje tjeter monumentet e kultures, nje tjeter pike kjo e ngritur nga “Unesco” qe ka rene serisht ne vesh te shurdhet.

Kete e ndjejne thuajse te gjitha monumentet ne Gjirokaster, te cilat zbresin apo hipin ne statusin e monumentit te kultures se kategorise se pare apo te dyte sipas interesave te rastit. Banjot turke jane nje monument i kultures otomane qe ngrihet mbi nje tjeter kulture me te hershme, qe mund te shkoje siç thone ekspertet deri ne kohen e Romes antike.

E megjithate, kjo nuk ka mjaftuar per t’i dhene perkujdesjen e merituar. Nje pjese e banuar e saj rrezikon te rrëzohet e te terheqe me pas gjithe kete monument unikal. Familja qe jeton këtu nuk ka mundesi financiare per te bere asnje nderhyrje e perveç premtimeve ende nuk ka marre asgje tjeter .Ngjitur, nje xhami e shekullit te XVII e kthyer në një shtepi të privatizuar e vetëm kaq. E dhimbshme eshte gjendja ne te cilen ndodhet edhe shtepia e njohur e Totozaneve, te ciles hija e rende i eshte mpleksur keqazi me rrudhat e rrenimit te shtrira kudo pergjate trupit te saj.

Diku ne krah edhe shtepia e Kabilateve, qe perballoi, siç thone gjirokastritet dy Luftra Boterore, por nuk mundi t’i mbijetonte luftes qe i rezervuan 22 vitet e demokracise shqiptare. Po ashtu, edhe shtepia monument kulture e Resajve është rrezuar jo me shume se dy muaj me pare. Shtepia e familjes Xheneti dergjet e braktisur ndersa ne sheshin e Hoxhatëve ka mbire kudo betoni. Shtepise se Koloit ne lagjen Varrosh ndihma nuk i erdhi kurre derisa u rrezua plotesisht. Nderkohe, me tej, ndertesa e njohur gjashtekendeshe ne qafen e pazarit, e rikonstruktuar 3 vjet me pare eshte sot imazhi i menyres sesi funksionon nje proces i tere rikonstruktimi vetem ne leter, sepse ne realitet gjendja eshte tejet e rende, me godinen qe në pak kohë mund te bjere mbi vete.

Kompleksi i vjeter tregtar Zigai,një nga objektet që perfaqesojnë elementet e pare europian të zhvillimin ne qytet eshte nje tjeter objekt i shkalafitur e i mbytur nga lageshtira e çarjet e shumta edhe pse ne leter eshte rikonstruktuar diku tre vjet me pare. Shtepia e skenduleve po ashtu njeh famen vetem ne emer sepse ne terren eshte tjeter gje. Dikur, monumentet e kultures se kategorise se pare dhe te dyte perfitonin kredi pa interes, çka u jepte mundesine familjeve te rregullonin e te mirembanin shtepite e tyre, ndryshe nga sot ku ato duhet te kryejne nderhyrje me financa minimale shpesh deformuese thjesht qe keto shtepi mos i zene poshte.

Ky ka qene edhe nje nga paralajmerimet me serioze te “Unesco”-s, por vetem kaq sepse asgje nuk eshte bere per t’i mbeshtetur keto familje. Dikur ne ateliene e monumenteve punonin rreth 200 specialistë, ndersa sot vetem 3 apo 4... Shtepia e historike e Topullareve, qe nuk eshte me muze, ajo e Selfateve, e Gegeve, Kokomaneve, sheshi tek Cajupi ku lulezon nje tjeter ndertim betoni ndjekin si nje zinxhir i trishte njera-tjetren, ku duket se me shume ndihet kelthitja e strukturave te “Unesco”-s se atyre shqiptare.

Diku mes rrugicave te braktisura plotesisht nga mungesa e njerezve edhe godina e drejtorise se monumenteve te kultures... pamja e saj mjafton per te dhene dimensionin me real te rendesise qe i jepet sot Gjirokastres dhe vlerave te jashtezakonshme te saj.
Shekulli
 

BoOoMBaStiCk

Il Silenzio
Titulli: Shqiperia tjeter...

Në mesjetën e fshatit të Martaneshit -Marin Mema


Rrëzë Gramozit të harruar -Marin Mema

 
Redaktimi i fundit:

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Shqiperia tjeter...

"Shqiperia tjeter" zbret ne Kelmend

 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Shqiperia tjeter : Historia e Tiranës

Pas pallateve shumëkatëshe dhe betonit mbytës fshihet një Tiranë tjetër, një Tiranë që pak e njohim e aq me pak e kemi vlerësuar.

Shqip

p.s. se kush kish thene dikur se c'qytet eshte tirana? ai ska as edhe nje kala :D.. Endrra endrra ishte mduket :p
 

Endrra

VIP
Titulli: Shqiperia tjeter : Historia e Tiranës

Pas pallateve shumëkatëshe dhe betonit mbytës fshihet një Tiranë tjetër, një Tiranë që pak e njohim e aq me pak e kemi vlerësuar.

Shqip

p.s. se kush kish thene dikur se c'qytet eshte tirana? ai ska as edhe nje kala :D.. Endrra endrra ishte mduket :p

Realitet i deformuar :p ..... Ctju bej ju tronsve qe jeni parexhi te medhenj! Lol
 
Top