Shqiptaret ne Angli

klodi20

Antarë i Respektuar
Nqfs vete per droge ai ce do Angline, bjeri Italise vlla. Tekefundit dhe aty brenda Shqiperise ia del, mos luaj vendin fare :d
Ssss italia kot😔🤣🤣
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Si thua per mua a bene deri 10 mije euro, por kam frike se te me kesh afer me merr krejt pastaj e harron pazarin🤣😂
Me ty nuk na pranojne tek gjendja civile kur te shkojme me firmos 😛
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
E paska vendosur per ne Angli @klodi20, edhe pa letra... Mire shoku! Te uroj fat. Meqenese nuk i paske problem keto pagesat stratosferike (£20000 per rrugen), merr edhe ca te tjera me vete se do te duhen per te mbijetuar. Meqenese s'do gjesh dot pune pa letra, shko ne ndonje lagje si Tottenham apo Hackney dhe pyet tipat me te rrizikshem qe gjen "a do me shesesh 1/2 kg droge?". Merr edhe nje hanxhar me vete ne rast se perpiqen te te grabisin. Pastaj perpiqu t'a shesesh mallin. Meqenese s'ke klientel, dil nga qendra dhe bertit cdo 5 minuta: "KUSH DO DROGE?". Dhe mos u tremb se ne qender te Londres nuk ka fare polica...
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
E paska vendosur per ne Angli @klodi20, edhe pa letra... Mire shoku! Te uroj fat. Meqenese nuk i paske problem keto pagesat stratosferike (£20000 per rrugen), merr edhe ca te tjera me vete se do te duhen per te mbijetuar. Meqenese s'do gjesh dot pune pa letra, shko ne ndonje lagje si Tottenham apo Hackney dhe pyet tipat me te rrizikshem qe gjen "a do me shesesh 1/2 kg droge?". Merr edhe nje hanxhar me vete ne rast se perpiqen te te grabisin. Pastaj perpiqu t'a shesesh mallin. Meqenese s'ke klientel, dil nga qendra dhe bertit cdo 5 minuta: "KUSH DO DROGE?".
Pse e dekurajon tjetrin? Sa njeri negativ dhe me “CAN’T do” attitude qe je? Ne vend ti shtrish doren dhe ti thuash “ec se do t’ndihmoj vllai me i pune”, “jo s’behet” i thua 😂😂😂
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
I gjen vllai pune ne fushen time, ne inxhinjeri, pasi ai te bej nja 8 vjet shkolle... lol
Pse ben kot sikur s’ke minimumi 1 shok qe puno ne lavazh, bojaxhi ose ne ndertim, qe mund ta ndihmoj me pune kte hallexhiun 🤣
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Pse ben kot sikur s’ke minimumi 1 shok qe puno ne lavazh, bojaxhi ose ne ndertim, qe mund ta ndihmoj me pune kte hallexhiun 🤣

Eshte vone per lavazh. Ato biznese shoket e mi i kane pasur para 10 vjetesh. U bene me lek dhe i shiten...

Bojaxhi nuk njoh. Do pyes, por te kete parasysh se do jete ne konkurence me rumunet qe vijn duke paguar vetem bileten e avjonit dhe jane te lumtur te punojn me nje rroge qe kursen vetem £300 ne muaj...
 
2228235, member: 11115"]
Me ty nuk na pranojne tek gjendja civile kur te shkojme me firmos 😛
[/QUOTE]
Pse?
 

Tomka

Anëtar i ri
Cmimi per ne Angli eshte 10'000 euro. Por eshte idiotesi te paguash aq shume per te shkuar diku ku ekonomia, pas pandemise, do shkoj keq e me keq nga Brexit. Edhe rracizmi do rritet kur gjysma qe votoi per Brexit te shikojn si te huaj te sapoardhur.

Une habitem se si ka njerez qe paguajn aq shume per te ardhur ne Angli. Me aq lek hap nje biznes te vogel dhe i trefishon leket brenda vitit.

Idiotesi e kaluar idiotsise.
Ikej kur ikej me 10k, ikej ne 92 , ikej ne 97, hajde dhe ne 2000 kur sa kishim dale nga lufta civile, por ne 2020 te paguash 10k per te shkel ilegalisht ne angli eshte budallik.

Njerzit justifikohen me varferine ne shqiperi por shume pak e dine qe gjysma e anglezve nuk i kane 10k kursime ne banke sepse jetojne paycheck to paycheck.
Kane ndryshu shume gjerat, sidomos vitet e fundit per ato qe hyjne ilegalisht eshte bo tmerrsisht e veshtire sepse askush ste jep pune, edhe nese e marrin si risk per tet dhene pune e para do besh pune ordinere, e dyta leket do i marresh cash dhe me gjysmen e ores punes nga ajo qe te takon. Po pastaj vjen qeraja, ushqimi, aboneja etj dhe fillon e kupton qe ne fund te muajit asgje ste ngelet. Si perfundim ato 10k te kursyera ose te marra borxh per te shkuar ne angli do te duhet nje periudhe e gjate per ti mbledh, dhe me shpresen qe nuk kapesh :D

Nejse Shqiperia eshte mizerabel per nje pjese te shoqerise, dhe te rinjte jane te prirur ta provojne sepse anglia ka emrin, por ne fakt vetem emri i ka ngel sepse gjerat sic e the dhe vete po perkeqesohen , por shumica nuk e dine kte dhe rrezikojne te humbasin nga 10k kot.

Nese doni ta provoni, hapni nje nipt (person fizik, biznes i vogel) ne tirane me 100 lek te reja, gjeni nje kontraktor qe tu hedhe nje page mujore te rregullt mbi 500-600 eur per te lene gjurme dhe aplikoni per vize 6 mujore, 99% merrni vizen dhe skeni nevoje me harxhu nga 10k por mjepni mu i kafe si nje mik qe u do te miren 😋
 

Marla

InVinum Veritas
Idiotesi e kaluar idiotsise.
Ikej kur ikej me 10k, ikej ne 92 , ikej ne 97, hajde dhe ne 2000 kur sa kishim dale nga lufta civile, por ne 2020 te paguash 10k per te shkel ilegalisht ne angli eshte budallik.

Njerzit justifikohen me varferine ne shqiperi por shume pak e dine qe gjysma e anglezve nuk i kane 10k kursime ne banke sepse jetojne paycheck to paycheck.
Kane ndryshu shume gjerat, sidomos vitet e fundit per ato qe hyjne ilegalisht eshte bo tmerrsisht e veshtire sepse askush ste jep pune, edhe nese e marrin si risk per tet dhene pune e para do besh pune ordinere, e dyta leket do i marresh cash dhe me gjysmen e ores punes nga ajo qe te takon. Po pastaj vjen qeraja, ushqimi, aboneja etj dhe fillon e kupton qe ne fund te muajit asgje ste ngelet. Si perfundim ato 10k te kursyera ose te marra borxh per te shkuar ne angli do te duhet nje periudhe e gjate per ti mbledh, dhe me shpresen qe nuk kapesh :D

Nejse Shqiperia eshte mizerabel per nje pjese te shoqerise, dhe te rinjte jane te prirur ta provojne sepse anglia ka emrin, por ne fakt vetem emri i ka ngel sepse gjerat sic e the dhe vete po perkeqesohen , por shumica nuk e dine kte dhe rrezikojne te humbasin nga 10k kot.

Nese doni ta provoni, hapni nje nipt (person fizik, biznes i vogel) ne tirane me 100 lek te reja, gjeni nje kontraktor qe tu hedhe nje page mujore te rregullt mbi 500-600 eur per te lene gjurme dhe aplikoni per vize 6 mujore, 99% merrni vizen dhe skeni nevoje me harxhu nga 10k por mjepni mu i kafe si nje mik qe u do te miren 😋

Zot sa vlla te mencur kam sa me ke ngja :p lol
 
Nga Gjermania me karte greke ose pashaport te sllovanise.
Mer avion per dublin dhe pastaj dublin londer.
Para 2 vitesh qe isha ne irland kshu vepronin shumica
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
Cmimi per ne Angli eshte 10'000 euro. Por eshte idiotesi te paguash aq shume per te shkuar diku ku ekonomia, pas pandemise, do shkoj keq e me keq nga Brexit. Edhe rracizmi do rritet kur gjysma qe votoi per Brexit te shikojn si te huaj te sapoardhur.

Une habitem se si ka njerez qe paguajn aq shume per te ardhur ne Angli. Me aq lek hap nje biznes te vogel dhe i trefishon leket brenda vitit.
Shiko vlla jan shum qe po pagujn 10 /13 e deri n 17K £por n fakt mileti nuk jan aq noksan nga truni me i hup ato lek per kokerr t qejfin dhr kur tjetri merr rrugen per at pun ai ka garanci
Pun
Shpi
Me hanger me pi dhe llogarit i dalin qe brenda 6-7 muajsh me nxjerr lekt e rruges e masanej me punu per xhepin e vet .
Dmth perfundimisht tjetrit i del hesapi per at shpenzim qe ben . Gjithmon ai qe niset me nje bazë te forte flas se per ato qe duan t provojn zarin fitojn ...
Kshuqe dikujt i duket idiotsi dikujt i duket sakrific per me ec perpara .
Zoti i nimoft se sngelet me than gjo tjeter .
 
Top