• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shtatzania tek adoleshentët ndërlidhet me emisionet televizive

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Shtatzania tek adoleshentët ndërlidhet me emisionet televiziveHulumtuesit morën adoleshentë prej 12-17 vjeçar dhe i pyeten ata 3 herë në mes viteve 2001 dhe 2004 për mënyrat e shikimit të televizionit, për marrëdhëniet në mes gjinive dhe në lidhje me shtatzaninë.

Qëndrimi në prani të disa programeve televizive është duke ndikuar për së keqi tek fëmijët, duke i drejtuar fëmijët që shikojnë emisione erotike në shtatzani të hershme dhe ata qe luajnë lojra të dhunshme që ti adoptojnë ato sjellje për veti, thonë hulumtuesit.

Hulumtuesit nga organizata për hulumtime RAND thonë se studimi i tyre 3 vjeçar ishte i pari që ndërlidhi programimin e keq të televizionit me sjelljet e rrezikshme tek adoleshentet.

"Hulumtimi i ynë tregon se televizioni luan rol të madh tek numri i madh i shtatzanive tek adoleshentet në SHBA,"thotë Anita Chandra, shkencëtare e sjelljeve e cila drejtoi hulumtimin e bërë nga organizata RAND.

"Ne nuk thamë se ky është shkaku kryesor, por thamë se ky është një faktor që ndikon më së shumti për të arritur tek shtatzania tek adoleshentët."

Hulumtuesit morën adoleshentë prej 12-17 vjeçar dhe i pyeten ata 3 herë në mes viteve 2001 dhe 2004 për mënyrat e shikimit të televizionit, për marrëdhëniet në mes gjinive dhe në lidhje me shtatzaninë.

Rezultati ishte se tek 718 adoleshentë kishte 91 shtatzani. Ata që kishin shikuar emisione erotike ishin në rrezikun më të madh që të vijnë tek shtatzënitë në krahasim me ata që kishin shikuar më së paku kësi programesh.

Studimi u fokusua më shumë në 23 kanalet televizive falas dhe që janë më të shikuara nga adoleshentët siç janë disa komedi, drama, programe vizatimore etj. Komeditë kishin skenat më ndikuese për të rinjtë.

"Materialin që shohim më radhë ndikon në mënyrë negative ndaj këtyre rreziqeve," thotë Chandra.
"Pra nëse adoleshentet marrin informata në lidhje me marrëdhëniet ndër gjinore ata nuk marrin mjaft informata të duhura për sëmundjet që përhapen nga to apo në lidhje me shtatzënitë e mundshme."

Reuters.com
 

flammableclea

Anëtar i ri
Titulli: Shtatzania tek adoleshentët ndërlidhet me emisionet televizive

po normal...femijet e sotem kane vetem emrin femije se jane qe te gjithe burra e gra...te japin uje ne maje te luges...dine me shume se te rriturit...skane cte mesojne tjeter kur te rriten se i kane mesuar permendesh gjerat...
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Titulli: Shtatzania tek adoleshentët ndërlidhet me emisionet televizive

Kane kane akoma me shume kur te rriten. :)
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Vendndodhja
вσяα вσяα
Titulli: Shtatzania tek adoleshentët ndërlidhet me emisionet televizive

Dua te bejne prape kete testin keta "hulumtuesit" ne 2014...do thone ishin engjej ata te vjetrit :lool:
 
Top