• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shtatzënia dhe skizofrenia

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Shtatzënia dhe skizofrenia
Stresi në shtatzëni është i lidhur me paraqitjen e skizofrenisë.

Shpeshtësia e paraqitjes së skizofrenisë është më e lartë te fëmijët nënat e të cilëve në stadet e hershme të shtatzënisë kanë qenë nën stres.

Skizofrenia shpesh është pasojë e stresit të nënës gjatë jetës intrauterine, kur nëna është e ndikuar nga humbja e ndonjë të dashuri, përjetimi i ndonjë tragjedie apo pengesa ndryshme socio-ekonomike.

Skizofrenia është gjendej psikiatrike e cila përshkruhet si çrregullim mendor i cili karakterizohet me anomali në perceptimin dhe shprehjen e realitetit. Cdodite
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Ne te tilla raste eshte me mire mos e mbash femijen. Por jo cdo skizofreni eshte e lindur.
 

baby-angel

Thpilt
Ne te tilla raste eshte me mire mos e mbash femijen. Por jo cdo skizofreni eshte e lindur.
Problemi eshte se nuk mund te shikohet nese femija eshte skizofren apo jo kur ende ska lindur..

Skizofrenia mund te linde zakonisht ne adoleshence dhe ne fillimet e moshes madhore dhe vazhdon te evoluoje ne menyre kronike..
 

Lauri

Anunnak
Zakonisht ndodh 2 muajt e pare pas lindjes se femijes.Edhe dashurija e nenes ndaj femise eshte e kufizuar. Familjaret duhet ta lehtesojne gruan nga punet apo detyrimet e saje sidomos ne kete perjudhe te pas lindjes.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Problemi eshte se nuk mund te shikohet nese femija eshte skizofren apo jo kur ende ska lindur..

Skizofrenia mund te linde zakonisht ne adoleshence dhe ne fillimet e moshes madhore dhe vazhdon te evoluoje ne menyre kronike..
Po mund ta shohesh ne eshte skizofren apo jo kur te vendosesh ta krijosh lol

Domosdo qe nuk mund ta shikosh pa lindur ende femija, nuk ke bere zbulim ti ketu. Pas muajit te 4 te shtatezanise, kuptohet nese eshte me sindromen DOWN apo jo.

P.s Sa shume info paske ti rreth kesaj fushe, eksperience individuale :p
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
O Nostra mos i ngatro me subjektet
Njera eshte skizofrenia e njera eshte sd Down.

Gjithsesi femra sa eshte shtatzane duhet te ri e qet, mos pi ALKOOL, DUHAN , DROGE dhe te ket nje alimentacion korekt.
 

baby-angel

Thpilt
Po mund ta shohesh ne eshte skizofren apo jo kur te vendosesh ta krijosh lol

Domosdo qe nuk mund ta shikosh pa lindur ende femija, nuk ke bere zbulim ti ketu. Pas muajit te 4 te shtatezanise, kuptohet nese eshte me sindromen DOWN apo jo.

P.s Sa shume info paske ti rreth kesaj fushe, eksperience individuale :p
Hahaha Nostra, nuk pretendova te kisha bere ndonje zbulim, por thjeshte ngaqe the qe eshte me mire mos e mbash femijen ne ate rast, mendova se mendoje qe shihet qe pa lindur nese eshte apo jo skizofren..

Nuk e di si e ke metoden tende te te mesuarit ti, por une preferoj te mesoj edhe gjera qe sme kane rene per pjese.. Pastaj mjeksia eshte pasioni im..:D
O Nostra mos i ngatro me subjektet
Njera eshte skizofrenia e njera eshte sd Down.


Gjithsesi femra sa eshte shtatzane duhet te ri e qet, mos pi ALKOOL, DUHAN , DROGE dhe te ket nje alimentacion korekt.
O ylli kshu eshte kur do me cdo kusht te kundershtosh..:D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Do e hap se shpejti dhe temen reth skizofrenise, sa te gjej material per te perkthyher.
Gjithsesi nqs deshiron mund te me korigjosh cfare perkthej se mund te kem fjale te perkthyhera sipas veshit tim , duke qen se skam bere ndonjehere gjenetik ose bjollogi ne shqipri...e as nuk kam libra nga te mesoj.
 
Top