• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

‘Shtatzënia’ e shkaktuar nga alkooli

Love

βeℓℓe â๓e


Kur Jo ngjitet në një autobus, njerëzit i lirojnë vendin dhe shpesh të panjohur e pyesin për fëmijën e saj, duke menduar se është shtatzënë.

35-vjeçarja, në fakt duket si një grua shtatzënë në muajin e fundit të lindjes, por barku i saj i fryrë krijohet nga një arsye krejt tjetër, varësia nga alkooli.

Sasia e madhe e alkoolit që ka konsumuar në të shkuarën ka shkaktuar dëmtimin e plotë të mëlçisë së saj. 35-vjeçarja vuan nga cirroza, çka do të thotë se mëlçia e saj nuk është më në gjendje të kryejë funksionit të tij të filtrimit të gjakut dhe lëngjeve, të cilët depozitohen në zonën abdominale.Për këtë arsye çdo tri javë ajo është e detyruar ajo të shkojë në një spital në Midëllsbrou, Britani, për të hequr nga trupi disa litra lëngje, të cilat trupi i saj tashmë nuk mund t’i ‘seleksionojë’ në të vlefshme dhe të dëmshme për shëndetin, siç do të bënte një organizëm normal.

I vetmi shpëtim për të do të ishte një transplant mëlçie, i cili gjithashtu nuk jep garanci të plotë për mbijetesë.

Historia e 35-vjeçares u transmetua në një televizion kombëtar britanik, ku ajo pranoi të bënte publike dëmet e tmerrshme që kishte pësuar organizmi i saj nga alkooli në mënyrë që të ndërgjegjësonte të rinjtë të mos ndjekin të njëjtë rrugë.
g.shqip


 

Didi

C'est la vie.
Titulli: ‘Shtatzënia’ e shkaktuar nga alkooli

I rroft alkoli ta mbaj me shendet barkun! Ca s'te ben mendja
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: ‘Shtatzënia’ e shkaktuar nga alkooli

Eshte veshtir ti kuptosh sot njerzit!e din fare mir se cfar shkakton alkoholi dhe nuk i kushtojn aspak vemendje shendetit , jo po budallallaku nuk ka kufi kot nuk thon.:girlshok:
 
Top