Si e festojne shqiptaret vitin e ri , 5 zakonet qe perseriten cdo vit

lovely

Anëtar i ri
U mundova te sjell prane jush nje nder traditat me te qasura te festes karakteristike te vitit te ri ...
Nuk ka rendesi cilit besim fetar i perkisni , nese vazhdoni te besoni ne magjine e festave te fundvitit apo thjesht i konsideroni si dite te zakonshme , ku te gjithe vrapojme pas konsumizmit , Viti i Ri vazhdon te mbetet i preferuari i shqipetareve . Krahas festimeve tw cilat nisin qe nga trokitja e gotave gjate dollive te ndryshme e deri tek plasja e " municionit" te kapsollave e fishekzjarreve , shqiptaret kane disa tradita qe i dallojne nga fqinjet e tyre .

1. Pastrimi i shtepise ne cdo cep : Nese menduat se do te pushonit ne ditet e fundit te vitit gaboheni, pasi tradita e neneve apo gjysheve "nikoqire" shqiptare kerkon qe te pastroni cdo gje ne menyre qe viti i ri tju gjej sa me mire .Keshtuqe pergatituni te lani xhamat, tapetet dhe te gjithe perdet e shtepise .

2. Sallata ruse : eh pra sallata ruse shfaqet dhe zhduket nga tryeza vetem nje here ne vit .

3. Mish dhe vetem mish : gjeli i detit eshte krenaria e tryezes, por nuk mjafton me kaq pasi krahas tij ne tryeze ka vend edhe per qofte shtepie , mish vici , qengji dhe dhie
Per te mos harruar rostot klasike dhe biftekun .E dime qe nuk mund ti hani te gjitha ne nje dite , por ato duhet te jene aty.

4. Edhe nje gote, edhe nje gote : ne tryeze nuk mungon asnje marke alkoli , pije me gaz ,pa gaz apo energjike .Nuk ka rendesi nese do te pihen apo jo ,e rendesishme te jene aty.

5. Leku ne byrek : nje tjeter tradite e kendshme e tryezes festive e viit te ri eshte leku i fshehur ne byrek, kush do ta marr dhe a do ti sjelle fat vertete ?
Kureshtja arrin deri ne ate pike sa te prishni formen e rij vetem per te gjetur ku fshihet monedha .
 

Aver

VIP
Keter te parat OK. Per te pesten nuk kisha ide.

I shtoj aty edhe fishekzjarret.

Ne pergjithesi feste tejet e komercializuar por eshte e mire se i ben familjaret bashke.
 

lovely

Anëtar i ri
Keter te parat OK. Per te pesten nuk kisha ide.

I shtoj aty edhe fishekzjarret.

Ne pergjithesi feste tejet e komercializuar por eshte e mire se i ben familjaret bashke.
me thuaj pak ku e sheh statusin "komercializem "?
 

Aver

VIP
me thuaj pak ku e sheh statusin "komercializem "?

Festat si kjo, krishtlindjet, shen valentini, halloween etj etj sjellin qarkullim te madh te mallerave dhe per kete arsye jane te komercilaizuara.
Kompani te ndryshme bejne marketing marramendes kur vijne keto festa ne menyre qe te shesin produktet. Prandaj konsiderohen te komercilizuara.
 

lovely

Anëtar i ri
Festat si kjo, krishtlindjet, shen valentini, halloween etj etj sjellin qarkullim te madh te mallerave dhe per kete arsye jane te komercilaizuara.
Kompani te ndryshme bejne marketing marramendes kur vijne keto festa ne menyre qe te shesin produktet. Prandaj konsiderohen te komercilizuara.

aha e qarte

por mos ti perziejme shtrojat se lezeti i festes eshte dinamizem, emocion, angari dhe festim aq sa dhe fakti qe shume perpjekje behen per te mos lejuar dosido kapsollat apo fishekxzjarret ,ndaj kendej nga taljonet ka kaliber kontrolli ,bejne inspektorime neper dyqanet e kinezeve kryessisht dhe denoncojne ato lodra festash me kimikate brenda apo ku ta di une
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Dikur ka patur nje lezet te madh. Pale kur mblidheshin grate e shtepise duke be peta per byrekun me qumesh dhe bakllavane. :)
Fundja 1 feste ne vit kishte shqiptari i shkrete. Mblidheshim dhe shikonim humor deri ne 12. Pastaj fishekzjarret. Ka patur vertet nje lezet te paharruar.
Tani nuk shoh asgje te vecante me. Thejshte darke si cdo darke qe behet per ditelindje apo pervjetor. Ushqime qe i konsumojme dhe gjate javes, sepse shyqyr kemi.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Keter te parat OK. Per te pesten nuk kisha ide.

I shtoj aty edhe fishekzjarret.

Ne pergjithesi feste tejet e komercializuar por eshte e mire se i ben familjaret bashke.

leku ne bakllava e di une por ne byrek nuk paskam degjuar!
Halla ime kur beri bakllavane vitin qe kaloj tha qe e kishte ngren pothuajse te gjithen burri, priste ti binte monedha:p
Ne fund I kishte Rene gjyshes time e cila vuan nga diabeti dhe nuk kishte ngren as gjyshmen e nje fete lol
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
po kot mi mo. sic kemi pas dhe bestytni tjera. psh mos u ul ne prag dere, mos u krih ne kembe, dhe kjo kujt i bie leku ka fat. se ngeli fati te byreku ??
 
E kam dhen opinionin tim njehere tek ky shkrim nga nje antar tjeter
 

lovely

Anëtar i ri
Sa shume e personalizoni dhe ja zbehni rendesine

ka familje ku ende festohet alla grande

lereni te gezojme dhe ne tjeret se popull jemi
 
leku ne bakllava e di une por ne byrek nuk paskam degjuar!
Halla ime kur beri bakllavane vitin qe kaloj tha qe e kishte ngren pothuajse te gjithen burri, priste ti binte monedha:p
Ne fund I kishte Rene gjyshes time e cila vuan nga diabeti dhe nuk kishte ngren as gjyshmen e nje fete lol

Leku ne ne familjen time ne kulac vihej asaj kohe.. se sot nuk perdoret mo!
gjyshen e paske me fat.. ishalla ti ngjash
 

Vinjol

Status Online....... Po zihem me grate e forumit
U mundova te sjell prane jush nje nder traditat me te qasura te festes karakteristike te vitit te ri ...
Nuk ka rendesi cilit besim fetar i perkisni , nese vazhdoni te besoni ne magjine e festave te fundvitit apo thjesht i konsideroni si dite te zakonshme , ku te gjithe vrapojme pas konsumizmit , Viti i Ri vazhdon te mbetet i preferuari i shqipetareve . Krahas festimeve tw cilat nisin qe nga trokitja e gotave gjate dollive te ndryshme e deri tek plasja e " municionit" te kapsollave e fishekzjarreve , shqiptaret kane disa tradita qe i dallojne nga fqinjet e tyre .

1. Pastrimi i shtepise ne cdo cep : Nese menduat se do te pushonit ne ditet e fundit te vitit gaboheni, pasi tradita e neneve apo gjysheve "nikoqire" shqiptare kerkon qe te pastroni cdo gje ne menyre qe viti i ri tju gjej sa me mire .Keshtuqe pergatituni te lani xhamat, tapetet dhe te gjithe perdet e shtepise .

2. Sallata ruse : eh pra sallata ruse shfaqet dhe zhduket nga tryeza vetem nje here ne vit .

3. Mish dhe vetem mish : gjeli i detit eshte krenaria e tryezes, por nuk mjafton me kaq pasi krahas tij ne tryeze ka vend edhe per qofte shtepie , mish vici , qengji dhe dhie
Per te mos harruar rostot klasike dhe biftekun .E dime qe nuk mund ti hani te gjitha ne nje dite , por ato duhet te jene aty.

4. Edhe nje gote, edhe nje gote : ne tryeze nuk mungon asnje marke alkoli , pije me gaz ,pa gaz apo energjike .Nuk ka rendesi nese do te pihen apo jo ,e rendesishme te jene aty.

5. Leku ne byrek : nje tjeter tradite e kendshme e tryezes festive e viit te ri eshte leku i fshehur ne byrek, kush do ta marr dhe a do ti sjelle fat vertete ?
Kureshtja arrin deri ne ate pike sa te prishni formen e rij vetem per te gjetur ku fshihet monedha .
Po me duket vetja sikur po e festoj vitin e ri ne 97-98.
Ok jo gjithcka tashme fokusohet ne shtepi .....
Njerzit deri ne 10 rrine ne shpi e me vone te gjithe dalin me shoqnine a partneret e tyre. Kryesisht te rinjte....
Nuk jam aspak kundra po per mua eshte nji nate si gjithe tjeret
E sd kuptojme qe ba iku dhe 1 vit nga jeta :(
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
1. Pastrimi i shtepise ne cdo cep : Nese menduat se do te pushonit ne ditet e fundit te vitit gaboheni, pasi tradita e neneve apo gjysheve "nikoqire" shqiptare kerkon qe te pastroni cdo gje ne menyre qe viti i ri tju gjej sa me mire .Keshtuqe pergatituni te lani xhamat, tapetet dhe te gjithe perdet e shtepise .
Sa te kem mamim , sme bie rradha :p

2. Sallata ruse : eh pra sallata ruse shfaqet dhe zhduket nga tryeza vetem nje here ne vit .
Kete e bejme sa here na shko menja, jo vetem per vit te ri.

3. Mish dhe vetem mish : gjeli i detit eshte krenaria e tryezes, por nuk mjafton me kaq pasi krahas tij ne tryeze ka vend edhe per qofte shtepie , mish vici , qengji dhe dhie
Per te mos harruar rostot klasike dhe biftekun .E dime qe nuk mund ti hani te gjitha ne nje dite , por ato duhet te jene aty.
Yeap

4. Edhe nje gote, edhe nje gote : ne tryeze nuk mungon asnje marke alkoli , pije me gaz ,pa gaz apo energjike .Nuk ka rendesi nese do te pihen apo jo ,e rendesishme te jene aty.
e vertet

5. Leku ne byrek : nje tjeter tradite e kendshme e tryezes festive e viit te ri eshte leku i fshehur ne byrek, kush do ta marr dhe a do ti sjelle fat vertete ?
Kureshtja arrin deri ne ate pike sa te prishni formen e rij vetem per te gjetur ku fshihet monedha .
Kete e kemi ne bakllava jo ne byrek, kjo e byrekut mos u gabofsha eshte per nevruz me duket?
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Kam nostalgji per festat e dikurshme...me deshiren per ti shijuar...emblesirat sidomos bakllavane...
Tani nese te shkon mendja e ha...dhe i humbet magjia e shijimit per naten e vitit te ri...
Ka shume gjera qe me pelqenin dikur...sidomos tavolinat plote me njerez...mbushur me ushqim dhe dashuri...
Tani ka shume ushqim...aspak dashuri..ose pak..se aspak tingellon keq..
 

lovely

Anëtar i ri
Kam nostalgji per festat e dikurshme...me deshiren per ti shijuar...emblesirat sidomos bakllavane...
Tani nese te shkon mendja e ha...dhe i humbet magjia e shijimit per naten e vitit te ri...
Ka shume gjera qe me pelqenin dikur...sidomos tavolinat plote me njerez...mbushur me ushqim dhe dashuri...
Tani ka shume ushqim...aspak dashuri..ose pak..se aspak tingellon keq..

Po di tingelloje ajo se ndryshe sbehet
Dashuria fillon nga stomaku ndaj ka frike anzi panik nga forma qe merr dashuria...
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Para luftes ne Kosove, diku rreth vitive 1993-1999, xixellonjat dhe petarda iu thonim, ishin ato qe nuk mungonin per cdo vit te ri. Mos te harrojme rregullimin e bredhit qe fillonte nganjehere dy muaj para kohes.
Si familje qe e festonim perpara, nuk mungonin filmat ne programe satelitore nga Gjermania :p
Mezi prisnim deri nmengjes te shiqojme filmat me te mire.
 

lovely

Anëtar i ri
Para luftes ne Kosove, diku rreth vitive 1993-1999, xixellonjat dhe petarda iu thonim, ishin ato qe nuk mungonin per cdo vit te ri. Mos te harrojme rregullimin e bredhit qe fillonte nganjehere dy muaj para kohes.
Si familje qe e festonim perpara, nuk mungonin filmat ne programe satelitore nga Gjermania :p
Mezi prisnim deri nmengjes te shiqojme filmat me te mire.
Epo shyqyr mor bir

ne vdesim per kinemane sidomos ju meshkujt shqiptare
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Cfare mendon me ju meshkujt shqiptare se nuk e kuptova, me fal!?
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
leku ne bakllava e di une por ne byrek nuk paskam degjuar!
Halla ime kur beri bakllavane vitin qe kaloj tha qe e kishte ngren pothuajse te gjithen burri, priste ti binte monedha:p
Ne fund I kishte Rene gjyshes time e cila vuan nga diabeti dhe nuk kishte ngren as gjyshmen e një fete lol
Leku vihet ne kulac
Jo ne bakllava apo byrek

Pra me pak fjale leku te halla jote e ka te bakllavaja, te ube te kulaci e te shoku temes te byreku lol
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
U mundova te sjell prane jush një nder traditat me te qasura te festes karakteristike te vitit te ri ...
Nuk ka rendesi cilit besim fetar i perkisni , nese vazhdoni te besoni ne magjine e festave te fundvitit apo thjesht i konsideroni si dite te zakonshme , ku te gjithe vrapojme pas konsumizmit , Viti i Ri vazhdon te mbetet i preferuari i shqipetareve . Krahas festimeve tw cilat nisin qe nga trokitja e gotave gjate dollive te ndryshme e deri tek plasja e " municionit" te kapsollave e fishekzjarreve , shqiptaret kane disa tradita qe i dallojne nga fqinjet e tyre .

1. Pastrimi i shtepise ne cdo cep : Nese menduat se do te pushonit ne ditet e fundit te vitit gaboheni, pasi tradita e neneve apo gjysheve "nikoqire" shqiptare kerkon qe te pastroni cdo gje ne menyre qe viti i ri tju gjej sa me mire .Keshtuqe pergatituni te lani xhamat, tapetet dhe te gjithe perdet e shtepise .

2. Sallata ruse : eh pra sallata ruse shfaqet dhe zhduket nga tryeza vetem një here ne vit .

3. Mish dhe vetem mish : gjeli i detit është krenaria e tryezes, por nuk mjafton me kaq pasi krahas tij ne tryeze ka vend edhe per qofte shtepie , mish vici , qengji dhe dhie
Per te mos harruar rostot klasike dhe biftekun .E dime qe nuk mund ti hani te gjitha ne një dite , por ato duhet te jene aty.

4. Edhe një gote, edhe një gote : ne tryeze nuk mungon asnje marke alkoli , pije me gaz ,pa gaz apo energjike .Nuk ka rendesi nese do te pihen apo jo ,e rendesishme te jene aty.

5. Leku ne byrek : një tjeter tradite e kendshme e tryezes festive e viit te ri është leku i fshehur ne byrek, kush do ta marr dhe a do ti sjelle fat vertete ?
Kureshtja arrin deri ne ate pike sa te prishni formen e rij vetem per te gjetur ku fshihet monedha .
Ne familjen time skemi perdorur kurre sallate ruse.

1, 3, 4 vlen


Mishi kaposhit detit duhet zhdukur nga nata e vitit ri. Gjithe ajo pune kur pjesa me e madhe e saj eshte pa shije. Me mire perdorni zogj fshati. Ato po qe kane shije. Me mire cdo mish tjeter se gjel deti. Plus qe mbetet shume
 

Amara_La_Negra

Antarë i Respektuar
leku ne bakllava e di une por ne byrek nuk paskam degjuar!
Halla ime kur beri bakllavane vitin qe kaloj tha qe e kishte ngren pothuajse te gjithen burri, priste ti binte monedha:p
Ne fund I kishte Rene gjyshes time e cila vuan nga diabeti dhe nuk kishte ngren as gjyshmen e nje fete lol
Hera pare qe e degjoj ne bakllava lekun.Ne shqiperi grate bejne tepsine 500çe ( e madhe dmth)dhe me bakllavane qe bejne e nxjerrin dhe x te qerasur njerezit.Nqs ky leku do I bie komshiut ta Mori fatin ?.
Ps :Ne familjen time mami e vendos lekun te kulaci qe ben x pershesh me lengun e gjelit te detit ( qe ma shpif komplet.kulacin e thaj me djath dele ose dhie ?)
 

Landa 1

Antarë i Respektuar
Festat kanë bukuri kur gjëndesh në diçka të re?Para disa vitesh ?ndarja e dy viteve u gjenda në Kinema . Nuk është diçka e veçantë ??
 
Top