Si i kendojne shqiptaret dashurise??

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Te nderuar anetare, do te doja qe me ane te kesaj teme te zbulonim pak nga pak thesarin folkloristik te Shqiperise dhe te nxjerrim ne pah se si i kendojne krahinat tona ndjenjes me nobel: DASHURISE

Nje mengjes pa gdhire mire
Do takonem oo-me barine
Bej te fle gjumi s'me ze
Cyle moj bije e embel-eee

E degjojeeee gezon xhani
I bije djale cobani

Me jep nje pike uje moj baluke prere ( 2X )

Me se te te jap o trendafil me ere

Jarnana jarnane jarnana moj te keqen-eeee ( 4X )

Ohme doren tende moj baluke prere

Dora mollet zene o trendafil me ere

Jarnana jarnane jarnana moj te keqen-ee

hajde dhe moj kunate vlonjate hajde moj beja moj (2X)

Oh une po vij po s'me le nena hajde moj beja moj (2X)

Oh c'mu dogj zemera ne dore...

Hajde moj xhan xhan xhan
syri moj po me qan
Hajde mojs e me plase shpirtin
kam sevda ( 2X )

Mu te bregu lumit nje molle e nje shege (2X)
Leri shero nazet se s'te kane lezet ( 2X )

Moj ne te zenca une (2X)
Moj do te vras me gure ( 2X )

Piva uje ne krua e dola ne breg(2X)
leri shero nazet se s'te kane lezet(2X)

Moj ne te zenca une (2X)
Moj do te vras me gure(2X)
 
Redaktimi i fundit:

albstudent

FORCAT RENEA
dashuria shuhet ne heshtje si thahet trendafili ne etje


tnai kam nevoj per nje buzeqeshje qe ma fale ti


paq ty shum i ftoht esht janari pa ty nuk me ngroh as zjarri

ishe i pari qe zemren ma bere hi :p:p
 

mirela

DODONA hajmali
Cupe 16 vjece i ziu une c'deshe qe vajte ne krua
C'deshe c'deshe qe vajte ne krua
apo duke pasur pusin brenda ne oborr i ziu cdeshe qe vajte ne krua
C'deshe c'deshe qe vajte ne krua
apo duke trengellitur gjymat i ziu une cdeshe qe vajte ne krua
c'deshe .....
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Te nderuar anetare, do te doja qe me ane te kesaj teme te zbulonim pak nga pak thesarin folkloristik te Shqiperise dhe te nxjerrim ne pah se si i kendojne krahinat tona ndjenjes me nobel: DASHURISE

Nje mengjes pa dhir mire
Do takonem oo-me barine
Bej te fle gjumi s'me ze
Cyle moj bije e embel-eee

[/COLOR][/I]

Me gjithe respektin qe kam per ty... shume romantike kjo :shsh:
 

mirela

DODONA hajmali
si te qarravitura jane kenget per dathurine ne shqip :p

Kur i exon ashtu te duket , po kur i degjon me melodine dhe zerin e bukur te kengetarit s'duken ashtu. Folklori yne eshte i larmishem dhe i magjishem Nje vend kaq i vogel sa i yni eshte thesar ne muzike dhe ne veshje popullore
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Hahaha, mbase te jugut jane te "qarravitura." Bej shaka se jane shume te bukura.
Vezhgimi im eshte se Shqiperia e Mesme me duket sikur ka nje marredhenie te drejtperdrejte midis dashurise dhe stomakut. :p Nqs e vini re, gati cdo kompliment qe i behet femres ka te beje me dicka qe hahet:

-mari maria faqet gurabia (qe urrej se napoloni i vjeter nuk ishte keshtu)
- syrin rrush i zi, buzet si qershi
-mos je ylle a mos je hene, mos je molle per tu ngrene
- tina kumbull e une kumbull...tina molle e une molle, e paska vajza belin e holle
-rrushi i kuq-o i bukur-o, rrushi i kuq-o i bukur-o, dil se po t'therresin-o
- o i mjeri omel si sherbet me t'omel (LOL Moli)
- kom dyqonin ke selvija o usta murat, shitet kosi revanija, o usta murat...byrek byrek o usta murat, me e mir e oma se e bija o usta murat LOL LOL LOL
etj. etj.

Shume kenge s'kane kuptim fare...me duket se jane dehur disa meshkuj dhe ia kane nisur kenges, dhe keshtu kane dale keto kenge. Faktikisht mua me pelqejne shume, vdes fare per keto kenge...se me bejne te qesh, dhe ne te njejten kohe jane shume te thjeshta dhe zakonisht te padjallezuara, prandaj me duken shume te bukura.
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
Kenget e vjetra shqipe mbi dashurine, qofshin ato me sharki, cifteli por edhe instrumentet tjera lirisht munde te them se jane opereta krahasuar me te cilat muzika e sotme eshte vitdrite larg. Po te ndalemi e te analizojme tekstet e ketyra kengeve do gjeni hijeshin, bukurin dhe madheshtin e kesaj pjese te melosit. Mendoj se keto kenge (me nje perpunim shume te vogel) lirisht munde te konkurojne perkrah hiteve boterore.
 

Analistja

Anëtar i ri
nen nje portokalle moj te njoha une ty
lulet e limonit moj te binin ne sy. Me tregoni ku lidhet portokalli me limonin se jam e pashkolle ne kete fushe, apo ngaqe rrine perballe.:konfuz::konfuz::konfuz:
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
nen nje portokalle moj te njoha une ty
lulet e limonit moj te binin ne sy. Me tregoni ku lidhet portokalli me limonin se jam e pashkolle ne kete fushe, apo ngaqe rrine perballe.:konfuz::konfuz::konfuz:

Jane te nje familje,te familjes orchidea macurulus cipare manxhare familjare,e kuptove tani?:D
 

Analistja

Anëtar i ri
Jane te nje familje,te familjes orchidea macurulus cipare manxhare familjare,e kuptove tani?:D

Ate qe thua ti e kuptoj por qe jane njesoj kete se kuptoj. Si te thuash domatja me trangullin:dance::dance::dance:
 

HaRoMsI

<3 WiDe <3
Nga ke ardh o vasho
A s'me thuaaaaaaaa
Ato naze ato naze sa ti duaaaaaaa

Ndalu pak e fol ti fol me muaaaaaaa
Me thuj nje fjal me thuj nje fjal pash syt e tuaaaaaaa

Moj e vogel o moj yll e haneeeeee
Lozonjare sa te dua praneeeeee
Moj e bardhaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Drit ma paske syrin
Ti shpirtit tim ti shpirtit tim
I fal blerimin.....:D

heheheheheehehehedo ju them dhe te tjera me von:D
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Ate qe thua ti e kuptoj por qe jane njesoj kete se kuptoj. Si te thuash domatja me trangullin:dance::dance::dance:

domatja me kastravecin njesoj jane...... ne sallate futen qe te dyja.
por kenga e thote se poshte portokallit ishte ky qukapiku,(si puna e romeos poshte ballkonit)
kurse mbi lemon (se po vilte lemonj ajo) ishte ajo desdemonda ose shkurt monda:D
dhe ky e ka vjedhur skenarin nga romeo dhe zhulieta por ne version alla albanese,me stane,me cobane,me zetora.me lemona dhe me portokalla,
tani e kuptove apo do ndonje shpjegim me te mire,jo per gje por do me mundosh te mendohem prape :D LOLLOL
 

HaRoMsI

<3 WiDe <3
Ooo cova fjal te vish te rrishe
O florini vogel ooooo
Eee oooo eeee o florini vogel ooo:D

E ne per oda mos te rrishe
O neper oda mos me rrishe
O florini vogel oo eeooeee o florini vogel ooo

O Odat jan me djem te rije
O florini vogel ooo eoee o florini vogel oooo

Rash ne shartashieeee moj shartova nje molle (x2)

Erdh nje cuc e holle merr kokra ne at molle (x2)

Mos e mer at kokerr moj ta jep faqja jote (x2)

Mos mer koke shum se te bejn zullume (x2)

:D:D:D:D
 

Analistja

Anëtar i ri
domatja me kastravecin njesoj jane...... ne sallate futen qe te dyja.
por kenga e thote se poshte portokallit ishte ky qukapiku,(si puna e romeos poshte ballkonit)
kurse mbi lemon (se po vilte lemonj ajo) ishte ajo desdemonda ose shkurt monda:D
dhe ky e ka vjedhur skenarin nga romeo dhe zhulieta por ne version alla albanese,me stane,me cobane,me zetora.me lemona dhe me portokalla,
tani e kuptove apo do ndonje shpjegim me te mire,jo per gje por do me mundosh te mendohem prape :D LOLLOL

Jo thanks ishe i qarte.:kercejme::kercejme:

Ti mke braktise moj vajze
Tqofshin haram ndjenjat e mijaaaa
Se larg dashnise moj vajze
lindi mes nesh kjo pabesijaaaa
Ke me u pendueee
por at'here ka me kene vone
e tuj lotueee
do t'bjer ner mend dashnija jone:kercejme::kercejme:
 

HaRoMsI

<3 WiDe <3
Me ka zen makaraku moj me ni cuc Matjene
Si lule zambaku mojj vetull gajdaneeeeeeeeee (x2)

Lum ooo lum per mu moj fellenxe malit
Bukur mi ke l'shu balluket e ballit (x2)

Besen kur ta dhasheee fjalen se te duuuu
Diten kur ti pash mojj ata syt e shkrue (x2)

Fol oo fol moj xhan lule malesore
Mori cuc Matjane zemren sec ma more (x2)

Cuc e bukur moj Matjane
Te du fort per mot e jet

Je si yll e je si hane
Po ta them me te vertet (x2)

kur te shoh moj her pas here
Sa me mer malli per ty (x2)

Ku te kam lule pranvere
Ta kalojm jeten te dy (x2)

Ta kalojm jeten te dy o heeeeeeejjjjjjjj :D:D

P.s U lodha:D:p
 

HaRoMsI

<3 WiDe <3
Analistja nga folku eshte ajo keng?:D

Ato qe solla un jan nga folku i qytetit tim ne vite me perpara kto kan qen kenduar:D
 
Sa te bukure keto kenget qe keni shkruar :) mirepo shume pak ngjasojne me keto tonat. Gjithsesi une po i them nja dy vargje te kengeve qe kendohen ne tetove kur shkojne e marin nuse :D te shkrine fare keto tetoveret me ato kenge :)
Xhit kan limuzinat xhit sfirasin o
Nausen e (X)...Hysenit e vikasin o :D
 

Analistja

Anëtar i ri
Analistja nga folku eshte ajo keng?:D

Ato qe solla un jan nga folku i qytetit tim ne vite me perpara kto kan qen kenduar:D

Ajo qe solla une eshte kenge qytetare shkodrane e vjeter dhe shume e bukur. Duhet ta kesh degjuar por ndoshta ste kujtohet. Pastaj a kerkoheshin kenge dashurie apo jo?
 
dmth?ma perkethe icik po deshe.:D:D

e humb komplet kuptimin pataj :D
po he se po ta perkthej sa per kureshtje.......eshte shume e bukur ne dialektin e tyre :D

Cfar kane veturat qe i biejne sirenes
Nusen e Hysenit e kendojne me nje fjale, e vikasin
haahhaha kjo eshte vetem nje strofe se vazhdon pastaj edhe me tutje por nuk e di :(
 

krutonja

Anëtar Aktiv
Ajo qe solla une eshte kenge qytetare shkodrane e vjeter dhe shume e bukur. Duhet ta kesh degjuar por ndoshta ste kujtohet. Pastaj a kerkoheshin kenge dashurie apo jo?

Portokallja kenge shkodrane? Une e dija qe eshte e jugut, ngaqe atje rriten agrumet ne pergjithesi.:konfuz:
 

HaRoMsI

<3 WiDe <3
Ajo qe solla une eshte kenge qytetare shkodrane e vjeter dhe shume e bukur. Duhet ta kesh degjuar por ndoshta ste kujtohet. Pastaj a kerkoheshin kenge dashurie apo jo?

Jo mo lal perkundrazi ajo keng me pelqen shum madje e kendoj dhe vet live me kitare me nje shok:D

Por ketu meduket se behet fjal per keng folklorike jo per balada:D

Gjithsesi e respektoj posimin tend
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Si i kendojne shqiptaret dashurise??

A dashni dashni e vjeter smunem me tpa m dikon tjeter
e pse tlash dikur m te harru smunda kurr
Citt:Meda
 

Passion

Banned
Titulli: Si i kendojne shqiptaret dashurise??

Pikoi vesa e mengjesit,
Hapi dielli syrin e zjarrte
Neper fushe c’ta ndieva hapin,
Shoqe moj!

Bej te them nje fjale te embel,
Po ti iken behesh ere,
Rend e qesh por si nje flutur
Neper fushen tone te gjere.

Ref .
Do te vij si fllad i majit,
Do te gjej , moj lule fushe
Faqet c’t’u bene flake te
kuqe,
kur te thashe do te marr nuse.

Ne mes shoqesh ty te gjeta,
Gruri i arte dallgezonte,
Neper fushe c’ta ndjeva zene,
Shoqe moj!

Muzika Luan Zhegu
Interpretuar nga Tonin Tershana
 
Top