Si mund ta bëj një grua të lumtur një burrë?

Lucifer

__/\______
Me fal qe po nderhyj por harrove punet qe ben ajo gruaja qe rri ne shtepi. Ben punet e shtepise pastron hekuros babaysitter te femijeve plus edukimin e tyre ben pazaret ben dreken pastaj shtron dreken darken mbledh dreken darken lan enet etj etj. Pra e konvertuar ne page pune gruaja po te kursen minimalisht 900 mije leke. Pra sme figuron pa asnje kontribut.
Ceshtja komplikohet kur cifti jeton dhe me prinderit e burrit por spo hyj ne keto detaje.

Shoqeria shqiptare eshte tej mase maskiliste. Per te mos thene qe turku na ka lene me pasoja te tilla.
Po themi te njejten gje vetem se ti u zgjate cik me shume 🙂
 

Fly

Larguar
Me fal qe po nderhyj por harrove punet qe ben ajo gruaja qe rri ne shtepi. Ben punet e shtepise pastron hekuros babaysitter te femijeve plus edukimin e tyre ben pazaret ben dreken pastaj shtron dreken darken mbledh dreken darken lan enet etj etj. Pra e konvertuar ne page pune gruaja po te kursen minimalisht 900 mije leke. Pra sme figuron pa asnje kontribut.
Ceshtja komplikohet kur cifti jeton dhe me prinderit e burrit por spo hyj ne keto detaje.

Shoqeria shqiptare eshte tejet mase maskiliste. Per te mos thene qe turku na ka lene me pasoja te tilla te renda.

Ku i hekuros kemishat ti me 900 mij? :p
 

Marla

Themelues i Forumit
Si i përgjigjet Zhan Zhak Ruso pyetjes: Si mund ta bëj një grua të lumtur një burrë?

Si i përgjigjet Zhan Zhak Ruso pyetjes: Si mund ta bëj një grua të lumtur një burrë?
Një ditë një vajzë e re, i bëri këtë pyetje filozofin e madh, Zhan Zhak Ruso:
– Si mund ta bëj një grua të lumtur një burrë?
Autori i “Kontratës shoqërore” nuk foli, mori një fletë të bardhë dhe shkroi:
“Bukuria= 0; aftësia për amvisë = 0; edukata, kultura, pasuria= 0; zemërmirësia = 1”.

Zhan Zhak Ruso (Jean-Jacques Rousseau) -28 qershor 1712 – 2 korrik 1778-, mendimtar e shkrimtar i famshëm frëng

Sipas ktij zemermiresia paska vlere tek syte e nje mashkulli.

Pra femra mos i thoni jo asnjehere burrit kur ju kerkon pjeshken, lejeni amvisen jashte deres se shpise lool
 

Fly

Larguar
1: pastroj e vet.
2: skam pjelle akoma
3: 350 mij e ka Blerina Bombaj abonimin te heqim dhe kile :p

Ajo filipinesja, e ul pazarin nese e mar vec per 1 ore ne dite? :p
 

Marla

Themelues i Forumit
1: pastroj e vet.
2: skam pjelle akoma
3: 350 mij e ka Blerina Bombaj abonimin te heqim dhe kile :p

Ajo filipinesja, e ul pazarin nese e mar vec per 1 ore ne dite? :p
lool lool

Ti ja hudhe :p

Po flisja per keta burrat e martum ktu :p
 

Lauri

Anunnak
Sipas ktij zemermiresia paska vlere tek syte e nje mashkulli.

Pra femra mos i thoni jo asnjehere burrit kur ju kerkon pjeshken, lejeni amvisen jashte deres se shpise lool
Nqs nuk keni pjeshkë jepni banane. Ai fruta do .🤪 Kohë moderne këto 😄
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Ka nje problem ne psikollogjine e turmes sone njerzore sipas meje.
Harrojme qe ai mashkulli per te cilin diskutohet ta bejme te lumtur eshte:
babai,djali dhe vellai apo miku jone.
Atehere keto mardhenje njerzore `s`duan ndonje investim te vecante per te marre dhe dhene kenaqesi.
Sepse lumturia eshte koncept relativ dhe pak i hiperbolizuar ne nocionet e filozofise.
Le te jetojme thjesht dhe me sinqeritet ndaj vetes dhe tjerve,kaq mjafton.
Seleksionimi ngelet nena e te gjitha te mirave shpesh here.
 

Lucifer

__/\______
Ka nje problem ne psikollogjine e turmes sone njerzore sipas meje.
Harrojme qe ai mashkulli per te cilin diskutohet ta bejme te lumtur eshte:
babai,djali dhe vellai apo miku jone.
Atehere keto mardhenje njerzore `s`duan ndonje investim te vecante per te marre dhe dhene kenaqesi.
Sepse lumturia eshte koncept relativ dhe pak i hiperbolizuar ne nocionet e filozofise.
Le te jetojme thjesht dhe me sinqeritet ndaj vetes dhe tjerve,kaq mjafton.
Seleksionimi ngelet nena e te gjitha te mirave shpesh here.
Chapeau!
 

Fly

Larguar
Ka nje problem ne psikollogjine e turmes sone njerzore sipas meje.
Harrojme qe ai mashkulli per te cilin diskutohet ta bejme te lumtur eshte:
babai,djali dhe vellai apo miku jone.
Atehere keto mardhenje njerzore `s`duan ndonje investim te vecante per te marre dhe dhene kenaqesi.
Sepse lumturia eshte koncept relativ dhe pak i hiperbolizuar ne nocionet e filozofise.
Le te jetojme thjesht dhe me sinqeritet ndaj vetes dhe tjerve,kaq mjafton.
Seleksionimi ngelet nena e te gjitha te mirave shpesh here.

Ate po mendoja dhe une.

Ja psh un lumturohem kollaj, mjafton ta besh qose :p
Po te jete si pulpa Marles un skerkoj me teper.
Mafje ja kam fal dhe ato 900 mij lek qe me permendi :p
 

SunFIower

Don’t touch!
Me fal qe po nderhyj por harrove punet qe ben ajo gruaja qe rri ne shtepi. Ben punet e shtepise pastron hekuros babaysitter te femijeve plus edukimin e tyre ben pazaret ben dreken pastaj shtron dreken darken mbledh dreken darken lan enet etj etj. Pra e konvertuar ne page pune gruaja po te kursen minimalisht 900 mije leke. Pra sme figuron pa asnje kontribut.
Ceshtja komplikohet kur cifti jeton dhe me prinderit e burrit por spo hyj ne keto detaje.

Shoqeria shqiptare eshte tejet mase maskiliste. Per te mos thene qe turku na ka lene me pasoja te tilla te renda.
Kto nuk i quajne gje mi moter
Gruja ka te drejte te hapi gojen vec kur con rrogen n shpi!
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Kto nuk i quajne gje mi moter
Gruja ka te drejte te hapi gojen vec kur con rrogen n shpi!
ka te bej shume zemer,forma se si ne si shoqeri rrisim nje femer dhe nje mashkull,keto e kane rrenjen tek familja.
Me pas tek shkollimi,te pavarsia sa e femres po aq dhe zotesia e nje mashkulli.
Duhet te mesojme te jemi te lire,pa paragjykime,pa vese te cila shekuj na presekutojne ne nuanca patriarkaliste etj etj.
C`do shoqeri njerzore ka shume per te bere dhe per te shkuar perpara,por duhet thene qe ne shoqeria shqiptare ne kete drejtim ka pune.
Kjo si rrjedhoje e shume parametrave social,por kjo pune ky perparim s`ka shume ngjyra gjinie.
don thjesht te fillosh te pushosh nga rrenja.
Por ama qe te merremi me fijet e filozofise se jeteses,pike se pari njerzit duhet te kapercejne pragun e varferise, me pas dalengadale vijne dhe tjerat.
por nga ketu dalim ne gjera politike etj etj.
Eshte nje zenxhire vrastar shpesh here,por duhet para perpara dhe duhet te rrisim shume larte perkujdesjen dhe ruajtjen e familjes se shendetshme,aty nisin shume gjera.
 

jana80

Super Moderator
Cdo burre ka nje kocept e perjetim te termit lumturi qe smund te pergjithesohet ..
Une degjoj tim ate ti thote mamase time sot pas 48 vite bashke "ti me zbukurove jeten" ose e "embla ime", ose kur e presanton tek ndonje thote zonja ime (dikur thoshte shoqja) :)
E kur pershperisin te dy me nje ze te ulet fare per cdo behet te nesermen mua me ngjan si nje simfoni..
Kur im ate del nga shtepia duart e mamit tim jan te fundit qe e prekin... do i rregulloj pak kollaren, do i ul pantallonat mbi kepuce, do i kaloj doren mbi supe ( e kete e ben ne maj te gishtave se im ate eshte sh i gjate), do i thote si gjithmone mire ardhsh.... e do e ndjek me sy deri sa mos ta shikoj me ....
Une nuk di ckane ato te dy, por ve re cdo dite si mami im di cdo gje pa i thene asgje ai... ajo di edhe kur ka etje, kur do ti perkedhelen shpatullat apo floket...
Nuk e di cmund te bej te lumtur nje burre por di qe nese do isha burre do doja jeten qe ka patur im ate brenda 4 mureve... pa dyshim vetem ate dhe asgje me shume !
 
Cdo burre ka nje kocept e perjetim te termit lumturi qe smund te pergjithesohet ..
Une degjoj tim ate ti thote mamase time sot pas 48 vite bashke "ti me zbukurove jeten" ose e "embla ime", ose kur e presanton tek ndonje thote zonja ime (dikur thoshte shoqja) :)
E kur pershperisin te dy me nje ze te ulet fare per cdo behet te nesermen mua me ngjan si nje simfoni..
Kur im ate del nga shtepia duart e mamit tim jan te fundit qe e prekin... do i rregulloj pak kollaren, do i ul pantallonat mbi kepuce, do i kaloj doren mbi supe ( e kete e ben ne maj te gishtave se im ate eshte sh i gjate), do i thote si gjithmone mire ardhsh.... e do e ndjek me sy deri sa mos ta shikoj me ....
Une nuk di ckane ato te dy, por ve re cdo dite si mami im di cdo gje pa i thene asgje ai... ajo di edhe kur ka etje, kur do ti perkedhelen shpatullat apo floket...
Nuk e di cmund te bej te lumtur nje burre por di qe nese do isha burre do doja jeten qe ka patur im ate brenda 4 mureve... pa dyshim vetem ate dhe asgje me shume !
+
+

Rrallë herë lexoj një postim, këtu, 3 X por ti e ke pershkruar me aq dashuri sa e lexova me shumë deshirë.

Një shembull dashnit për ne të gjithë e le të mesojmë nga Prinderit e tu.

Zoti ju Bekoftë 🙏 Ju familjarisht 🤗
 

Endrra

VIP
Cdo burre ka nje kocept e perjetim te termit lumturi qe smund te pergjithesohet ..
Une degjoj tim ate ti thote mamase time sot pas 48 vite bashke "ti me zbukurove jeten" ose e "embla ime", ose kur e presanton tek ndonje thote zonja ime (dikur thoshte shoqja) :)
E kur pershperisin te dy me nje ze te ulet fare per cdo behet te nesermen mua me ngjan si nje simfoni..
Kur im ate del nga shtepia duart e mamit tim jan te fundit qe e prekin... do i rregulloj pak kollaren, do i ul pantallonat mbi kepuce, do i kaloj doren mbi supe ( e kete e ben ne maj te gishtave se im ate eshte sh i gjate), do i thote si gjithmone mire ardhsh.... e do e ndjek me sy deri sa mos ta shikoj me ....
Une nuk di ckane ato te dy, por ve re cdo dite si mami im di cdo gje pa i thene asgje ai... ajo di edhe kur ka etje, kur do ti perkedhelen shpatullat apo floket...
Nuk e di cmund te bej te lumtur nje burre por di qe nese do isha burre do doja jeten qe ka patur im ate brenda 4 mureve... pa dyshim vetem ate dhe asgje me shume !
@jana80 mund te kisha lexuar nje flete nga jeta e prinderve te mi .
Dhe te mendosh cfare kane kaluar..sa trysni dhe travaje kane pas gjate jetes.
Mendoj cfare ka ndodhi me brezat me pas.. me shume para .. me shume kohe e Luxus pur me pak empati ose fare .
Pra nuk di dhe skam shpjegim se cka ndodh por eshte e rradhe te gjesh kete respekt dhe perkushtim tek brezat tane..une psh jam ber 18 vjec dhe kurr sw kam degjuar tim ate te ngrej zerin ndaj nenes time .. e kunderta pervoja ime..edhe pse u mundova ti ndjek apo ti kem Model..
Pra eshte ceshtje fati por dhe shume vlera kane humbur..
 
Top