Si shpjegohet luhatja e madhe e valutave.

Hartini

Antarë i Respektuar
Ka ekonomista te forte ne forum?
Do doja te dija si ka mundesi qe para 10 ditesh euro ishte ne renje te lire para dollarit , kurse kete jave ajo po ben nje ngjitje spektakolare.
Ka ndonje arsye apo kemi te bejme thjesht me manipulime ekonomike te bera per qellime perfitimi ????
 

wheel

Antarë
Hartini, per tu pergjigjur pyetjes tende, eshte shume e thjesht, cdo valut qe kthehet ne nje valut tjeter, ne qendrat kryesore kur bejne "number crunching" llogarit zdo valut kthehet nje her ne USD pasi te kthehet ne valuten e duhur, ja te jap nje shembull qe ta kuptosh me mire:

Qendra kryesore, per te llogaritur cmimin e shitjes se Euros ne Pound fusin ne ekuacion dollarin amerikan... pra nga Euro kthehet ne USD and nga USD ne Pound. ( keto jan ato numera qe shifen ne bank e neper tabelat e shkembimit)
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Si shpjegohet luhatja e madhe e valutave.

Ka ndonje arsye apo kemi te bejme thjesht me manipulime ekonomike te bera per qellime perfitimi ????


ja pergjigja, manipulime manipulime dhe vetem manipulime....... Leku 1 cope leter Superfuqi, qe mbizoterohet nga Mafia dhe Kriminelet ne krye te shtetit.....

Vetem fakti pse Europa kembenguli qe te behet 1 lek i pergjithshem, dhe rezultati qe ka dhene del konkluzioni i korrupsionit dhe Superfuqise....
 
Top