Si ta largoj dike nga mendja?

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
IMG_1591598936656.jpg

Nga: Jorida Zaganjori

Marrëdhëniet romantike mund të jenë te komplikuara dhe madje mund të përfundojë me një thyerje të keqe.

Gjëja më e keqe lidhur me këto funde te "trishtuara" është se të paktën një zemër përfundon e shkatërruar. Te kalosh nje ndarje mund të jetë e vështirë. Ndonjëherë, kjo është edhe e vështirë për të dyja palët - ndarja dihet, nuk është e lehtë. Dhemb të hedhesh tutje historinë tuaj me dikë - të gjitha kujtimet, ëndrrat dhe planet ju te dy kishit për të ardhmen. Te sherosh një zemër të thyer merr kohë dhe durim. Por ju duhet të përballeni me faktin që zemra juaj është e thyer. Nuk ka rëndësi nëse ju dëshironi qe gjërat të ishin ndryshe, ose nese pendoheni per diçka që keni bëri. Nuk ka rëndësi nëse ju mendoni se nuk duhet të ishit përfshirë me atë person ose nëse ju jeni të zemëruar dhe kërkoni hakmarrje. Fakti është: Zemra juaj është thyer! Kjo këshillë mund të ndihmojë.

Edhe në qoftë se e vetmja gjë që ju doni të bëni është të fitoni mbrapsht partnerin tuaj, kur një marrëdhënie është me të vërtetë e mbaruar, kuptoni qe është koha për të filluar procesin e sherimit.Pra, çfarë tani? Ju do të uleni dhe qani për pjesën tjetër të jetës tuaj apo keni ndërmend të bëni diçka? Ishte fundi faji juaj apo nuk jeni ju per tu fajësuar? A ka diçka që ju mund të bëni për të rregulluar atë cfare ndodhi? A ka diçka që ju duhet të ndaleni dhe të mendoni për ta bere në një mënyrë më të mirë herën tjetër? A është vertet e mundur te ndreqesh një zemër të thyer? Natyrisht qe PO! Të kalosh nje ndarje është e mundur. Ka shumë gjëra që ju mund të bëni për të shëruar një zemër të thyer! Dhe gjëja më e mirë në këtë histori është se: Gjithcka varet nga ju! Ja disa keshilla me poshtë:

Hapi 1

Qani gjithçka që është për tu qarë! Kur ne lëndohemi, është normale (dhe e mirë) të qajmë. Kurrë mos mendoni se ju jeni e dobët ngaqë po qani dhe mos u ndjeni në siklet për këtë! Është normale dhe është mirë! Kur ju qani, ju lini të hikë nje pjesë e zemërimit dhe të lëndimit kështu që ju mund të ndjeheni më pak e rënduar. Ju mund të mbylleni në një dhomë, në qoftë se doni, dhe të vini një muzikë te trishtuar ... por lejoni veten te ndjeni dhimbje dhe qani kështu që të mund ta lini të kalojë. Gjëja kryesore këtu është: Hiqni qafe dhimbjen! Thjesht lëreni të shkojë!

Hapi 2

Zihuni me pune! Kur përpiqeni të hiqni dikë nga mendja ju duhet të fusni diçka tjetër në të. Me fjalë të tjera ... hapini punë vetes! Nuk ka rëndësi se si, vetëm hutohuni. Shkoni të shihni një film, bëni një udhëtim, luani. Nuk ka rëndësi se çfarë ju do të bëni - Gjëja e rëndësishme është të gjeni diçka për të bërë. Gjeni një pasion, gjeni diçka që ju gëzon ta bëni, diçka për të mbajtur mendjen tuaj të zënë. Në qoftë se mendja juaj është e zënë, ajo nuk ka kohë apo hapësirë për të menduar në lidhje me personin që ju jeni duke u përpjekur të harroni.

Hapi 3

Kaloni ca kohë me miqtë tuaj. Miqtë jane gjëja më e rëndësishme në këtë lloj situate! Miqtë mund t'ju bëjnë të ndiheni mirë dhe mund t’ju hutojnë shumë lehtë. Ata me siguri do ju bëjnë të qeshni dhe do ju bëjnë të shihni se ju jeni më e rëndësishme se sa mendoni! Paralajmërimi im është: Kërkojuni atyre të mos flasin në lidhje me personin që ju jeni duke u përpjekur të harroni. Nëse ata fillojnë te hapin atë temë në çdo bisedë, ju nuk do të jeni në gjendje të harroni, dhe në vend qe t’ju bëjnë për të qeshur, ata do ju bëjnë të qani. Pra, jini e ndershme dhe i kërkoni atyre të mos flasin për të.


Hapi 4

Shmangni personin! Mundohuni të mos shkoni në vende ku ju e dini që ju mund të takoni atë person. Kur jeni duke u përpjekur të harroni dikë dhe ndërkohë shihni njëri-tjetrin, mund të jetë edhe më e vështirë për të realizuar planin. Në qoftë se rastesisht takoni atë diku, jini e sjellshme, por gjeni një justifikim për tu larguar sa më shpejt që mundeni! Nëse ju punoni ose studioni me të dhe ju nuk mund ta evitoni, thjesht përpiquni të mos e shikoni dhe të mos flisni shumë me të. Vetëm jini e miresjellur dhe zini veten me pune gjithë kohën kështu që ju nuk do të keni arsye për të parë atë apo për të biseduar.

Hapi 5

Dilni dhe takoni njerez të ndryshem! Duke qenë në shtëpi ju keni më shumë kohë për të menduar në lidhje me marrëdhënien, gjë që e bën procesin e harresës më të vështirë. Pra, edhe në qoftë se ju nuk keni ndjonjë qejf ose jeni në një humor të keq, vetëm vishni rrobat më të mira, këpucë të bukura, buzëqeshje speciale ne fytyre, e thirrni disa miq dhe shkoni diku, në një vend të bukur ku ju mund vallëzoni, pini, të dëgjoni muzikë. Dhe më e rëndësishme: Shihni disa fytyra të reja! Kur ju shkoni jashtë, ju vini re se personi që ju jeni duke u përpjekur për të harruar nuk është i vetmi që mori një buzëqeshje të përsosur dhe një zë të mahnitshme ... falë Zotit, ka njerëz të tjere interesantë në botë!

Hapi 6

Shmangni çdo lloj gjëje romantike! Nëse jeni duke u përpjekur për të harruar dikë, ju nuk duhet të shikoni filma romantikë ose të dëgjoni këngë romantike ... kjo ju bën te ndiheni keq dhe ju me siguri do të kujtoni personin që ju jeni duke u përpjekur për ta harruar. Nuk ka rëndësi nëse kjo është një këngë që ju pëlqen apo në qoftë se e degjoni duke luajtur në radio ... thjesht ndryshoni stacionin ose bëni diçka tjetër. Vendosni disa këngë të lumtur, dance ose rock, shikoni nje komedi, filma te frikshem, çfarëdo ... ju vetëm duhet të shmangni gjërat romantike për momentin!

Hapi 7

Kujdesuni shumë për veten. Femrat kanë tendencën të shkojnë drejt vetë-shkatërrimit, kur ato janë të lënduara. Nëse na prishet marrëdhënia e përsosur qe kishim, atëherë ne nuk kemi asnjë arsye për të bere manikyre dhe gjëja e vetme që na jep ngushëllim është çokollata dhe sheqeri. Në këtë mënyrë, e vetmja gjë që ne vërtetë bëjmë është që bëhemi akoma më pak tërheqëse dhe zvogëlojme keshtu vetëbesimin tonë. Pra, nëse ju jeni e lënduar, vetëm provoni të përdorni dhimbjen tuaj për veten tuaj në vend që ta perdorni kundër jush. Shkoni në palestër, dhe punoni shume, bëni maniqyrë dhe krehni flokët... bëni çdo gjë që mundeni për tu ndjerë më e bukur dhe e sigurt!

Hapi 8

Pranoni procesin! Ju mund të jeni vërtetë e fortë dhe prap se prap do të dhembë. Procesi merr kohë dhe ju duhet ta pranoni këtë fakt. Ju nuk mund të shpresoni të harroni në 2 ditë dikë që ju keni dashur për 1 vit ... dhe ju nuk mund të pretendoni të jini e fortë nëse ju ndjeheni si për të qarë. Thjesht përballuni me dhimbjen tuaj dhe pranoni se nuk është e lehtë dhe se do të marrë ca kohë. Kur ju jeni e duruar me veten dhe situatën tuaj, gjërat kanë tendencë për tu marrë më lehtë ...

Sigurisht, te harrosh dikë nuk është e lehtë për tu bërë as nuk është e lehtë të shpjegohet në vetëm disa hapa. Por ka disa gjëra që e bëjnë procesin shumë më të lehtë. Siç thashë, kjo kërkon kohë dhe është e vështirë, por unë jam e sigurt që mund ta bëni këtë. E vetmja gjë që është me të vërtetë e rëndësishme ketu është fakti se: Gjithcka varet nga ju! Mos harroni kurrë këtë. Nëse ju doni të harroni dikë, atëherë ju do ta arrini, nuk ka dyshim! Edhe nëse kjo merr një kohë të gjatë, madje edhe nëse ju duhet të jeni shumë e fortë ... ju do të jeni! Në këto lloj situatash zakonisht zbulojmë se jemi shumë më të fortë se ç ’mendonim. Pra, besoni në vetvete, merrni frymë thellë dhe hecni perpara! Jeta ju pret!
 

Hope

◕‿◕
Pse sthu ti qe qenka kaq kollaj? :p
Ama ajo zihuni me pune, i bie mire qe mbetesh vetem ama puno e me shume gratis te ndihesh e me keq :p
Sa per daljet me shoqrine ku te vesh ne corona-time?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

NeVertiti

~Kohe & Stine~
:)),mjafton te llogjikosh racionalisht gjerat.
Perderi sa nje lidhje merr fund ka arsyet e saj.
Keshtu qe ska nevoje shume as per pika as per drama.
Mbaroj,mbaroj,shkojme perpara tani.
Dite te reja,njohje te reja, ajr i paster. :))
 
Jepini kohe vetes :):).
Mbas 1-2 muajsh do kuptoni se nuk ja ka vlejtur.
Ashtu sic ishi juaj njeh te tjera,edhe ju do te njihni te tjere:D.
Cdo gje eshte rreciproke sot.

Varet sa kohe ke kaluar me ishin arsyet e ndarjes etj etj. Sa me kohe e gjate aq me shume muaj per recovery por e rendesishme nga e gjithe kjo eshte te kesh respekt per veten te ikesh me dinjitet jo me legenllik. Kjo puna e dinjitetit vs legenllikut vlen dhe per ishin :p
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Qe te harrosh dike qe e ke dashur me shpirt fillimisht nuk eshte e thjeshte. Zemra nuk komandohet me shkop magjik.
Duhet shume pune me veten tende, me mendimet e tua.
Duhet te pyesesh veten ja vlen te dashuroj dike qe nuk me do ?
Ja vlen te trishtohem per dike qe qesh me merzitjen time?
Ja vlen te humbas humorin per dike qe do te luaje me ndjenjat e mia ?
 

Bebw

❌Once✖
Staf në FV.AL
Di te them vetem kaq ,nuk eshte ne sensin tim te qaj shume lol kur gjerat jan ne fund, aq 2 ditet e para ndoshta ,pastaj pershtatem me situaten(nuk do te thot qe nuk ndiej më ,thjesht nuk me pelqen te me shikojn si viktim).As per ta shmangur nuk eshte ne sensin tim, madje preferoj te me shikoj te buzeqeshur me mire se kurre . Praa kur dicka merr fund nuk me le krenaria te kthej koken pas ✌
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Sipas Dr. Zeqo Pilafit, përsërit 3 herë në ditë (kur të zgjohesh, para dreke dhe para se të flesh): “Ai eshte legen! Largohu ti nga mendja ime!” ? Do ta shihni qe mbas nja 1 muaji s’do ju shkoj me mendja tek ai. ?
 

Ber

Antarë i Respektuar
Une jam profesor ne keto pune! Nese do qe te harrosh(shmangesh) dike, dicka apo ndonje varesi, thjesht mos mendoni fare per te per te pakten 21 deri 45dite. Pastaj "mrekullite" do filloj e te ndodhin?
 
Une jam profesor ne keto pune! Nese do qe te harrosh(shmangesh) dike, dicka apo ndonje varesi, thjesht mos mendoni fare per te per te pakten 21 deri 45dite. Pastaj "mrekullite" do filloj e te ndodhin?
21 dite i duhen trurit te njeriut te cmesohet nga 1 varesi. Pra dashuria qeka varesi i bie.

Interesant kendveshtrimi!
 

Desa

Felix - Culpa
E pse ta largoj ‘një pjesë të jetës sime’, sido qoftë fundi? Do shmangej një përjetim dikur fantastik.
Por, nëse absolutisht do duhej të veproja ndryshe, te pika 4. nuk do ikja, por do fokusoja te gjërat pozitive të asaj kohe.
 

Ber

Antarë i Respektuar
@Marla E di ate shprehjen "larg syve, larg zemres(mendjes)", me kalimin e diteve nese nuk angazhohesh te mendosh mbi ate qe deshiron te harrosh, lidhjet neurologjike fillojne e dobesohen mbi ate "subjekt". Edhe te duash(dashurosh)dike eshte "varesi", aq sa kur disa njerez "abandanohen" nga i/e dashuri/a e perjetojne aq keq emocionalisht sa ndihen te shkaterruar dhe arrijne deri ne vetvrasje pasi nuk e imaghinojne jeten pa partnerin!
 
@Marla E di ate shprehjen "larg syve, larg zemres(mendjes)", me kalimin e diteve nese nuk angazhohesh te mendosh mbi ate qe deshiron te harrosh, lidhjet neurologjike fillojne e dobesohen mbi ate "subjekt". Edhe te duash(dashurosh)dike eshte "varesi", aq sa kur disa njerez "abandanohen" nga i/e dashuri/a e perjetojne aq keq emocionalisht sa ndihen te shkaterruar dhe arrijne deri ne vetvrasje pasi nuk e imaghinojne jeten pa partnerin!
No contact rule njifet dhe ne psikologji. Gjithesesi reagimi varet nga karakteri i njeriut si dhe cfare te perbashketa ke me kete person. Mund te kesh femije me te mund te kesh pune biznesi a ku di une cfare. E rendesishme eshte te ndash mendjen qe ky person te ben keq dhe jo mire dhe sduhet ta idealizosh sikur kush e di ca eshte,

Pastaj kjo pjesa qe thone le te ngelemi shoke mua me vjen per te vjelle me kulmin e hipokrizise.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Top